![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
Доступність книги
Із Сумської області просять про книги для бібліотек, бо через постійні блекаути люди шукають розраду в паперовій книзі
Практично всі наші бібліотеки, сільські й містечкові, потерпають від нестачі власне української літератури – за змістом, а не тільки за мовою, саме у них найбільша потреба. Держава виділяє сякі-такі кошти на популяризацію книг і на закупівлю для бібліотек, але в липких рученятах вони конвертуються у прибутки для великих комерційних видавництв і організаторів усіляких книжкових шоу.
Книжковий Арсенал і Форум видавців, що раптом став Букфорумом — приклад того, як можна зневажити національне книговидання. Висока плата за оренду, вхідні квитки, поділ на "своїх" та "чужих", плазування перед іноземними авторами відштовхнули від цих колись таких популярних і потрібних подій як видавців, так авторів і читачів.
Класичний приклад, коли на останньому Букфорумі у Львові десь у "задупску", як кажуть галичани, на окраїні міста, щоб побачити хорошу, але не розкручену поетесу, треба було викласти 300 гривень на вхід, а далі ще заплатити 350 гривень за її книгу.
Вже не кажу про те, що еліта празникувала у Пороховій вежі, а решта мерзла в наметах довкола, думаючи, що буде рятувати у випадку прильоту ворожих ракет – себе чи книги. Книжкові понти в пограбованій олігархами й воюючій країні навіть за іноземні гранти – це аморально, як і робити кар’єру на Бучі та Маріуполі будь-кому, навіть тими, кого вважають "совістю нації".
Совість нації сидить в окопах, або залишається зі своїм народом.
Читайте також: Коли українці були щасливими
Нещодавнє книжкове свято у Києві на ВДНГ продемонструвало правила гідної поведінки для тих, хто пропагує книги. Безплатний вхід, живе спілкування з письменниками, демократизм зробили захід надзвичайно успішним. Виставку відвідали 60 тисяч киян і гостей і вона вже стала найуспішнішою культурною подією року. Такими були колись Форум видавців і Книжковий арсенал. Тепер же вони отримали, дякувати Богу, альтернативу, і я дуже хотіла, аби у Львові та інших великих містах відбулося щось подібне. Видавці трохи заробили та розправили плечі, чекають наступної виставки. Читачі змогли купити більше книг, зібрано було значні пожертви на бібліотеки й передову. А слухати, як одні й ті самі нарциси щороку імітують інтелектуальну дискусію, не було потреби.
Все це колись було і на Арсеналі, і в Палаці мистецтв – видавці летіли туди на крилах, читачі відкладали гроші, аби зробити собі приємність і купити все, що душа забажає, особливо книги регіональних видавництв. А потім організаторам захотілось більшого, і не в цьому річ – хотіти більшого, а в тому, що вони поставили за мету нав’язати попит згори, перестали бачити й чути читачів, дбати за їхні культурні й духовні потреби, поставили себе над суспільством, а далі відштовхнули видавців і ті перестали приїжджати. І вихваляти ті шоу вже наважувались останнім часом або ті, хто був у долі, або корисні ідіоти. Хоча я не вірю в корисних ідіотів, то лише маска.
Читайте також: Де в нас культурний фронт?
Про книгарні, які ставлять дикі націнки на книги й відмовляються брати нерозпіарені книги на реалізацію, окрема мова. Цей бізнес у тому вигляді, в якому він зараз існує, приречений. Це ще треба вміти один з найуспішніших бізнесів у світі зробити в Україні збитковим, хоч книга - це більше ніж товар. А потім скиглити, що в Україні не читають.
Книжкова виставка в Києві, як і будь-де у Львові, мало вплине на собівартість книги, бо своєї целюлозної промисловості в Україні немає, обладнання застаріле, папір доводиться імпортувати, і дехто друкує книги вже у Польщі, бо там якісніше і дешевше. Та й бомби на голову не падають.
Папір і патрони власного виробництва повинні стати першочерговим стратегічним продуктом в теперішній Україні, саме у них бізнес має вкладати гроші й отримувати пільги, а не тулити торгово-розважальні центри в кожному кварталі. Здебілізована і здеморалізована нація не здатна ні згуртуватись, ні перемогти у цій війні, якщо єдиним доступним папером для неї буде тільки туалетний папір. Його наразі не бракує.
Спеціально для Еспресо.
Про авторку: Галина Пагутяк, письменниця, лауреатка Національної премії імені Тараса Шевченка.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)