OPINION

Фінансова система на порозі некерованої девальвації

Богдан Данилишин
16 березня, 2024 субота
14:05

Україна за тиждень: ситуація в економіці та на фінансових ринках

Зміст

Економіка

Інфляція на споживчому ринку в лютому 2024 р., порівняно з січнем 2024 р., становила 0,3%, з початку року – 0,7%. Базова інфляція в лютому 2024 р., порівняно з січнем 2024 р., становила 0,4%, з початку року – 0,8%. Найбільший внесок у зростання цін здійснили харчові продукти та безалкогольні напої, ціни на які  в лютому зросли на 0,4%. Найбільше (на 4,4%) подорожчали овочі. На 2,9–0,4% зросли ціни на яловичину, масло, молоко та молочні продукти, безалкогольні напої, рис, хліб, рибу та продукти з риби, фрукти.

Водночас на 3,5–0,8% знизилися ціни на яйця, свинину, цукор, м’ясо птиці, соняшникову олію, продукти перероблення зернових, сало. Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,7%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,4%.

Натомість одяг і взуття подешевшали на 3,5%, зокрема одяг – на 3,5%, взуття – на 3,4%. Ціни на транспорт знизилися на 0,2%, в основному через здешевлення проїзду в залізничному пасажирському транспорті на 2,1% і палива та мастил на 0,5%.

Зменшенню тиску на споживчі ціни сприятиме якісна посівна кампанія ярих культур, яка розпочалася в Україні. Станом на 7 березня у 12 областях України засіяно 68 тис. га. З них – 4,3 тис. га пшениці, 38,9  тис. га ячменю,  23,3 тис.  га гороху та 1,5 тис. га вівса.

Читайте також: Бізнес в Україні демонструє помірний оптимізм

Крім того, для підтримки вітчизняних агровиробників уряд запускає програму 25% компенсації вартості сільгосптехніки українського виробництва. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Кабінету Міністрів України 8 березня 2024 року. Перелік постачальників агротехніки, вартість якої може бути частково компенсована за умовами програми, почне формуватися після набуття чинності рішення Уряду та буде оприлюднений на офіційному вебсайті міністерства економіки. Для отримання часткової компенсації вартості сільгосптехніки аграріям необхідно буде придбати техніку вітчизняного виробництва та подати до уповноваженого банку заявку на компенсацію і підтвердні документи.  

Бюджетний сектор

У лютому 2024 року Мінфін згідно з бюджетним законодавством забезпечив перерахування міжбюджетних трансфертів місцевим бюджетам в обсязі 11,9 млрд грн, що становить 94,9% від передбачених розписом асигнувань, зокрема базову дотацію перераховано в сумі 1,8 млрд грн (100% до розпису асигнувань); додаткові дотації перераховано в сумі 2,5 млрд грн (100% до розпису асигнувань). Залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів та бюджетних установ за загальним і спеціальним фондами станом на 1 березня становлять 139,1 млрд грн, що на 9 млрд грн більше ніж у січні. Коштом цих ресурсів органи місцевого самоврядування і надалі мають можливість забезпечувати фінансування першочергових потреб на місцевому рівні.

Читайте також: Прямі поточні витрати на боєздатність ЗСУ становлять половину всіх витрат держбюджету

Зовнішній сектор

Станом на 1 березня 2024 року міжнародні резерви України, за попередніми даними, становили 37,1 млрд доларів США, знизившись у лютому на 3,8%. Така динаміка зумовлена  валютними інтервенціями НБУ для збереження курсової стійкості та борговими виплатами країни в іноземній валюті, які частково були компенсовані надходженнями від міжнародних партнерів.  Чистий продаж валюти НБУ в лютому становив 1,5 млрд доларів США. За обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті у лютому сплачено 1,1 млрд доларів США, Міжнародному валютному фонду - 379,0 млн доларів США. Водночас на валютні рахунки уряду в Національному банку надійшло 1,3 млрд доларів США. Крім того, на скорочення міжнародних резервів впливали наступні фактори.

Платіжний баланс  був і залишається глибоко дефіцитним. Структурний дефіцит в середньому становить 2,5 млрд дол. на місяць (в січні 2,4 млрд). На покриття цього дефіциту і направляються валютні резерви. Поки платіжний баланс дефіцитний, резерви будуть зменшуватися, якщо зовнішньої допомоги надходитиме менше ніж 2,5 млрд дол. на місяць (усереднено). В січні - лютому уряд отримав зовнішньої допомоги лише на суму 1,2 млрд дол.

Гнучке курсоутворення також додає невизначеності, оскільки формує девальваційні очікування в учасників ринку. Основна складова дефіциту зараз — це торговельний баланс, 1,7 млрд дол. по товарах в січні. Тут відіграє роль інший фактор — реально позитивна процентна ставка, яка не сприяє підприємницькій ініціативі, стимулює  імпорт замість виробництва вітчизняної продукції. Обидва  рішення   (ставка і гнучкий курс) були прийняті, виходячи з окремих невиправдних припущень. Ставку підвищували в умовах невизначеності строків ведення воєнних дій.  А гнучкий курс запроваджували, виходячи з умов безперервності   зовнішньої допомоги. Обидва припущення виявилися не обґрунтованими повною мірою з об’єктивних причин. У результаті економіка і держфінанси  зазнають збитків. Довелося навіть фіскальною політикою виправляти помилки монетарної політики (податок на надприбутки). Платіжний баланс все більше занурюється в дефіцитний стан, виходу з якого без підйому виробництва немає! Але для цього  потрібно міняти процентну політику.

Читайте також: МВФ оприлюднив оновлений макропрогноз: що там цікавого

Хто програє від зменшення резервів? Якщо резерви знизяться до критичної межі — це сколихне вже некеровану девальвацію. Доведеться запроваджувати строгі валютні обмеження аби пережити чергову валютну кризу. Але до кінця цього року резервів ще вистачить, щоб утримувати курс. Тому зниження валютних резервів — це природна компенсація для збереження валютного спокою.

Підтримці міжнародних резервів сприятиме старт чотирирічної програми Ukraine Facility із Європейським Союзом. Загалом ця програма передбачає виділення Україні 50 млрд євро, з яких в наступні 2 місяці Україна зможе отримати 6 млрд євро. Урядом було затверджено необхідні документи (проєкти меморандуму та кредитної угоди з ЄС). За словами прем’єр-міністра, прийняття цих документів дозволить отримати до 4,5 млрд євро в березні та до 1,5 млрд євро у квітні цього року.

Фінансовий сектор

За оперативними даними, обсяг гривневих корпоративних кредитів банків у лютому збільшився на 0,5% (в іноземній валюті – скоротився на 2,0%). Гривневі кредити населенню – зросли у лютому на 1,0%. Цьому сприяло зростання гривневих депозитів в банках – на 2,1% у сегменті корпоративного бізнесу та на 2,2% у сегменті домашніх господарств.

Читайте також: Чому гальмується банківське кредитування

Підтриманню банківського кредитування сприяє також реалізація державної програми "Доступні кредити 5-7-9%", на умовах якої минулого тижня підприємці отримали від уповноважених банків 431 пільговий кредит на загальну суму 1,7 млрд грн, зокрема від банків державного сектору економіки – 315 кредитів на 0,78 млрд гривень. За час дії воєнного стану в Україні видано 48 015 доступних кредитів на загальну суму 193 млрд грн (у тому числі банками державного сектору – 35 794 кредити на 98 млрд грн), з яких станом на 11 березня поточного року 14,83 млрд грн – на інвестиційні цілі; 8,70 млрд грн – як антикризові кредити; 3,72 млрд грн – як рефінансування попередньо отриманих кредитів; 36,72 млрд грн – кредити для сільськогосподарських товаровиробників; 57,58 млрд грн – на антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 47.86
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
22 червня
08:09
Оновлено
ЗСУ, БПЛА
За добу на фронті зафіксували 171 бій: найактивніше ворог атакує на Покровському напрямку
08:07
OPINION
блог Євген Магда
Deal у стилі Лукашенка
07:51
Іран
"Ми не зупинимося": в Ірані пригрозили продовжити ядерну діяльність, попри атаки США та Ізраїля
07:35
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росія завела кораблі у Чорному та Азовському морях до пунктів базування
07:26
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 1100 російських окупантів
07:20
Трамп
Трамп заявив про атаку на три ядерні об'єкти в Ірані
07:00
Огляд
дрон "Хижак REBOFF"
Проходить усюди, ефективно нищить ворога і чхати хотів на РЕБ: що відомо про український дрон на оптоволокні "Хижак REBOFF"
01:24
віце-президент США Джей Ді Венс
Венс проти участі США у війні Ізраїлю з Іраном, - Reuters
00:55
Оновлено
Сергій Тихановський на волі (Вільнюс, 21 червня 2025 року)
Лукашенко під час візиту Келлога звільнив з ув'язнення опозиціонера Сергія Тихановського, що провів за ґратами понад 5 років
00:06
Оновлено
Руйнування на Чернігівщині
РФ атакує Україну дронами: у Ніжині загинув чоловік, на Сумщині пошкоджено інфраструктуру
00:02
суд, санкції
Полтавський суд заарештував викладача ПТУ, якого підозрюють у виготовлені підроблених повісток
00:02
Оновлено
"Баварія", клубний ЧС-2025 з футболу
Клубний ЧС-2025: розклад та результати матчів 21 червня
00:01
"Реал", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: розклад матчів та трансляцій 22 червня
2025, субота
21 червня
23:50
Ексклюзив
Віталій Портников
Ні Лукашенко, ні Келлог не можуть вплинути на переговірний процес щодо України, - Портников
23:38
Оновлено
Келлог зустрічається з Лукашенком у Мінську (21 червня 2025 року)
Кіт Келлог зустрівся з Лукашенком у Мінську: хто їх супроводжував й про що говорили
23:28
Оновлено
Вбивство 7-річної дівчинки в Одесі: підозрюваного заарештовано на 2 місяці, на суді той заявив, що у нього "проблеми з головою"
23:10
Ексклюзив
Віталій Портников
Падіння іранського режиму може створити мігрантську кризу в Європі, - Портников
22:10
Аварія повітряної кулі в Бразилії
У Бразилії загорілась та впала повітряна куля з людьми на борту: щонайменше 8 загиблих
21:51
Ексклюзив
Віталій Портников
Уся зацікавленість України в НАТО базувалась на 5 статті, - Портников
21:28
"Наступний місяць має стати місяцем санкційного тиску на РФ": Сибіга розповів про завдання Зеленського для дипломатів
20:51
Російська дезінформація
Пропаганда РФ поширює фейк, нібито СБУ затримала поляків за володіння нацсимволами Польщі, - ЦПД
20:42
Оновлено
путін
Глава іранського МЗС Арагчі мав зустріч з Ердоганом, а далі вирушає до Путіна: усі подробиці
20:25
Юлія Латиніна
Війна дійде до логічного кінця, бо Україна загрожує "історичній Росії", - Латиніна
18:59
Ексклюзив
Прапор США
"Хвиля MAGA досягла своєї крайньої межі": журналіст Ігнатіус про політичну ситуацію у США
18:21
Ексклюзив
Олександр Мережко
Сподіваємось, що згадка про Україну у підсумковій декларації саміту НАТО буде, - очільник комітету ВР Мережко
18:17
Рустем Умєров та Василь Малюк
Умєрова розглядають як імовірного посла у США, а Міноборони може очолити Малюк, - нардеп Гончаренко
17:57
Ексклюзив
Фортифікації, зуби дракона
Фортифікації потрібно будувати там, де це дозволяє ситуація, - військовий оглядач Попович
16:52
Володимир Зеленський
Зеленський обіцяє кадрові зміни у дипломатичному корпусі
16:48
OPINION
Як треба розуміти слова Путіна "вся Україна — наша"
16:35
OPINION
На що спроможна кожна людина у цій війні?
16:24
грузія
Грузія може надовго втратити шанс на членство в ЄС, - європейський посол у Тбілісі
16:21
Ексклюзив
Рух до авторитарного режиму: професор Айзенберг про внутрішню політику Трампа у США
16:20
OPINION
Зустріч Лукашенка з Келлогом
16:20
B-2 на злітній смузі
Єдині носії найбільшої неядерної протибункерної бомби: американські бомбардувальники B-2 вирушили у напрямку Ірану
16:20
Ексклюзив
Сі Цзіньпін і путін
Трамп недооцінив глибину підтримки, яку Сі Цзіньпін надає Путіну, - журналіст зі США Ігнатіус
16:16
Аналітика
фортифікаційні споруди на південному сході України
Нові Змієві вали: чи ефективні наші фортифікаційні споруди?
16:01
Петер Мадяр
Лідер опозиції Угорщини Мадяр заявив про "повний провал" голосування Орбана щодо вступу України в ЄС
15:41
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон закликав президента Ірану Пезешкяна звільнити заручників і відмовитися від ядерної зброї
15:33
Вассім аль-Асад
У Сирії затримали двоюрідного брата Асада, що відповідав за його наркомережу
15:25
Ангела Меркель
Атаки Ізраїлю на Іран не суперечать міжнародному праву, тоді як РФ порушила світовий порядок нападом на Україну, - Меркель
Більше новин