OPINION

Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?

22 листопада, 2024 п'ятниця
23:37

В Україні вже з’явилися перші трудові мігранти з Азії. Влада називає їх "порятунком" від демографічної кризи й планує щороку залучати до 300 тисяч іноземців. Але чи дійсно це порятунок і чии потрібні нам чужі люди, коли мільйони українців досі мріють про повернення додому, але не мають для цього належних умов?

Зміст

Перші мігранти з Азії, які мають "врятувати" нас від кризи на ринку праці, вже в Україні. Дехто каже, що переселенці з Непалу, Бангладешу та Філіппін ще й демографічну проблему нам вирішать. Для цього нібито треба залучати до 300 тисяч мігрантів щороку. І такі плани підтримують в уряді, бо включили їх в демографічну стратегію.

Справді, багато країн, які мали дефіцит робочих рук, активно залучали мігрантів. Дуже часто - з іншою культурою та ментальністю. Але в України лише воєнних біженців за межами держави майже п’ять мільйонів, а ще є кілька мільйонів трудових мігрантів, які виїхали до війни.

Може, перед тим, як запрошувати сотні тисяч чужоземців, варто хоча б спробувати повернути українців? Що конкретно робить для цього влада? І що з цього приводу думають самі українці?

Ми провели опитування: думки різні, але більшість опитаних все ж наголошують на важливості збереження української ідентичності. Власне, нинішня війна - це насамперед війна за нашу ідентичність.

Держава справді має чимало інструментів, щоб асимілювати чужинців. Але ні Франції, ні Німеччині цього так і не вдалося зробити.

Дехто з українців взагалі хвилюється, що мігранти просто використають Україну як "прохідний двір", щоб мати змогу  виїхати до Європи. Особливо після того, як ми станемо членом Євросоюзу. Й у зв’язку з цим люди очікують появи ще однієї масштабної корупційної схеми.

Питання великої кількості мігрантів надто чутливе. Це цілий комплекс економічних, демографічних та культурних аргументів і контраргументів.  Та головне питання: а чому саме в трудових мігрантах влада бачить панацею від демографічної кризи? Чи не помиляються у своїх очікуваннях? Чи все зробили, щоб не вдаватися до цього крайнього заходу?

Вперше публічно про цей намір оголосила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Ще навесні цього року, під час презентації відомчої демографічної стратегії. Пізніше цей пункт включили в урядовий документ.

У своєму короткому виступі на Форумі "Демографічне майбутнє України" мігрантам з інших країн міністерка присвятила особливо багато уваги. Таке враження, що для влади це стає базовим сценарієм – рятувати демографічну ситуацію не своїми, а чужими людьми. І це в той час, коли, за даними Мінекономіки, щонайменше половина українців готові повернутися додому. Багато хто навіть повернувся б до України просто зараз, попри ракетні атаки та проблеми з енергетикою. Але їх зупиняє не війна — їх зупиняє влада, яка не виконала своєї роботи.

Саме так - масове житлове будівництво так і не розпочато. Сучасної системи працевлаштування та перекваліфікації немає. Про соціальні гарантії для тих, хто повертається, ніхто не думає, а наявні програми скорочуються. Це виклики, які потребують негайних рішень, інакше втрата людей стане незворотною.

Якось дивно виходить: з однієї сторони влада визнає, що брак роботи – це причина, чому українці не повертаються, а з іншої - хоче привезти трудових мігрантів, бо не вистачає робочих рук. Чому цю роботу не запропонувати українцям?

Тож може владі вже досить просто констатувати катастрофи та проблеми, і нарешті почати їх вирішувати. Саме для цього владу обирають.

Для початку потрібна дорожня карта подолання демографічної кризи. Вона має враховувати дуже багато аспектів - і житло, і соціальну допомогу, і освіту, і, звісно, роботу. 

Я написав такий документ і зареєстрував як законопроєкт ще влітку. Пізніше його підтримав профільний комітет. Але провладна більшість відмовляється голосувати.  Тим часом кризові явища на ринку праці наростають вже тут і зараз. 

Якщо у 2023 труднощі з наймом персоналу відчували 37% роботодавців, то у 2024 - вже 75%. 

За даними  Центру зайнятості, станом на 1 травня 2024 року на 423 вакансії слюсаря-сантехніка - 193 шукачі роботи; на 708 вакансій електромонтера - 308 претендентів; на 210 вакансій монтера колій - 77 осіб. 

Мусимо визнати: влада самоусунулася від вирішення трудової кризи й навіть поглиблює її своїми шкідливими рішеннями. Економіку все більше заганяють в тінь: нові податки б’ють якраз по тих, хто працює офіційно. Силова та хаотична мобілізація не вирішує проблем ЗСУ, але добиває економіку. А це означає, що і післявоєнна відбудова руками українців та їхній добробут - під великим питанням.  

Бізнес вже нині рятується як може: цього року до України приїхали перші кілька сотень працівників з Азії. Попит на них зростає.

В червні 2024 івано-франківський забудовник Blago Development першим після вторгнення запросив іноземних працівників. Загалом їх має приїхати півсотні. Компанія 7СI збирається залучити будівельників з Узбекистану, Молдови, Азербайджану.  В рекрутинговій агенції Wоrk Masters повідомили, що до них звернулося вже 10 компаній, щоб їм також підшукали трудових мігрантів. Їхня географія: Пакистан, Непал, Індія, Бангладеш, Філіппіни.

Заробітна плата для трудових мігрантів значно нижча, ніж просять українці: різнороби, муляри, зварювальники, вантажники отримують від 450 доларів, досвічені муляри - від 650. Водночас як зазначають в агенції, українцям за таку ж роботу платять від 900 доларів.

А тепер головна інтрига в планах влади з залучення мільйонів мігрантів. Якщо поствоєнна економіка не буде міцною та технологічною і сюди не поїдуть кваліфіковані американці чи європейці, то це ще не означає, що сюди будуть ломитися вихідці з Азії. Для чого їм Україна – з мізерними зарплатами, якщо поряд Польща, де заробітна плата вчетверо вища? Ми їм будемо потрібні лише як трамплін для стрибків до ЄС, а отже  ніякої ні трудової, ні демографічної кризи непальці та індуси нам не подолають. Це будуть тимчасові люди на випадковій для них землі.

На третьому році великої війни влада б вже мала позбутися ілюзій й нарешті почати працювати.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
04:53
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Харкові, в Запоріжжі 10 постраждалих
03:46
Панама звернулася до ООН через заяви Трампа щодо Панамського каналу
03:08
На Київщині у матері викрали однорічну дитину за вигадані борги: зловмисників затримали
02:38
Ємен, хусити
Трамп визнав хуситів іноземною терористичною організацією
01:55
діти
Оксфордський словник назвав найпопулярніше сленгове і дитяче слово 2024 року
01:11
TikTok
Компанія ByteDance піде на угоду, щоб уникнути заборони TikTok у США
01:06
"Galaxy Leader", ізраїльський корабель
Єменські хусити звільнили екіпаж судна, захопленого 2023 року. Серед звільнених – українці
00:49
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
Ліга чемпіонів: який вигляд має турнірна таблиця після 7-го туру
00:36
YouTube відновив доставку нагород-кнопок для українських контент-творців
00:20
ПСЖ обіграв "Манчестер Сіті", а "Феєнорд" розгромив "Баварію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 22 січня
2025, середа
22 січня
23:43
Дональд Трамп
Трамп офіційно закрив південний кордон США 
23:22
Через аварію на Дніпропетровщині на глибині 1300 м були заблоковані 135 шахтарів
23:20
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
"Позитивні яструби, які не перейматимуться через ескалацію": аналітик Рибачук про команду Трампа
22:58
Ексклюзив
З огляду на останні кроки команди Трампа, Україні варто очікувати ескалації, - політолог Саакян
22:44
прапор, Євросоюз
Єврокомісія обіцяє надати Україні €35 млрд фіндопомоги у 2025 році
22:37
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
Всередині США почнеться політична війна. Важливо, щоб плани стосовно України були реалізовані до квітня 2025 року, - нардеп Гончаренко
22:27
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 103 боєзіткнення: на Покровському напрямку окупанти 55 разів намагалися прорвати українську оборону
22:05
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Україна зробить значний внесок у розвиток ЄС, – єврокомісар Кубілюс
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
Більше новин