OPINION

Навіщо Путін поїхав до Монголії

3 вересня, 2024 вiвторок
19:10

Володимир Путін уже в Монголії й у традиційній юрті проводить перемовини з президентом цієї країни Ухнагійном Хурелсухом. Цей візит російського президента до сусідньої країни викликає таку увагу насамперед тому, що Володимир Путін уже не вперше демонструє готовність ревізувати самі норми міжнародного права. Цього разу - показати, що ордер Міжнародного кримінального суду в Гаазі не є реально реалізовуваним у тій ситуації, коли мова йде про очільника Російської Федерації

Зміст

І, до речі, спробою довести, що цей ордер нічого не вартий, Путін займається буквально з перших днів після того, як стало відомо, що Гаага вирішила видати такі ордери на його затримання і затримання російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової насамперед у зв'язку зі звинуваченнями про незаконну депортацію українських дітей з території України на територію Російської Федерації. 

Путін шукав можливостей відвідати будь-яку країну, яка ратифікувала Римський статут і разом із цим могла б погодитися на його безпечний приїзд. Перші такі намагання були зроблені, коли саміт БРІКС відбувався на території Південноафриканської Республіки і президент цієї країни Сиріл Рамафоса розповідав, якими довгими й постійними були його консультації з Володимиром Путіним.

Коли стало ясно, що Південноафриканська Республіка не може надати російському президенту гарантій безпеки, Володимир Путін уже і не намагався відвідати, скажімо, Бразилію чи Індію. Однак знайшлася країна, яка надала йому можливість продемонструвати неефективність Римського статуту і Міжнародного кримінального суду у Гаазі, - це Монголія, при владі у якій зараз Монгольська народна партія - спадкоємиця саме тієї політичної партії, яка керувала Монголією практично весь радянський період, тобто в той час, коли незалежність Монгольської Народної Республіки визнавалася тільки двома державами у світі - Радянським Союзом і Тувинською Народною Республікою, незабаром анексованою СРСР.  Усі інші країни світу вважали Монголію невіддільною частиною Китаю.

Як бачимо, тепер, коли суверенітет Монголії не ставиться ніким під сумнів, залежність Улан-Батора від Москви й, до речі, від Пекіну, адже Монголія розташована між Російською Федерацією і Китаєм, все ще продовжує відчуватися. І ніяких сумнівів у тому, що Володимиру Путіну вдасться не тільки безпечно приїхати до Монголії, але й безпечно виїхати з цієї країни, не залишається. 

Таким чином створений ще один прецедент після того, як у Південноафриканській Республіці свого часу побував президент Судану Омар аль-Башир, на розшук якого також видавав ордер Суд у Гаазі, коли розшукуваний злочинець, якщо він є президентом держави, може без перешкод відвідати країну, що ратифікувала Римський статут, і без перешкод повернутися додому. 

Звісно, це і було головною метою цього візиту для Володимира Путіна. Все інше відходить на другий чи третій план. Багато хто говорить, що для Монголії важливі економічні преференції цього візиту. Для Монголії - звичайно. Можна сказати, що з Улан-Батором Володимир Путін готовий розплатитися за те, що йому дозволили приїхати хоча б до Монголії, щоб продемонструвати неефективність Міжнародного кримінального суду. 

Багато хто говорить про те, що для Монголії є важливим, щоб російський президент взяв участь у відзначенні чергової річниці битви при Халхин-Голі, адже, повторюся, ця битва відбулася тоді, коли суверенітет Монголії ніхто, окрім Радянського Союзу і Туви, не визнавав. І згадка про цей конфлікт радянських і японських військ - японські, до речі, брали участь у цій війні з території маріонеткової держави Маньчжоу-Го, яка також ніким не визнавалася, окрім самої Японії, - це згадка про те, що монгольський суверенітет існує вже не перше десятиріччя і з історією країни до того часу, коли її незалежність була визнана практично всіма державами сучасного світу, також потрібно рахуватися. 

Але це все задачі Монголії, і я б навіть сказав, що це задачі Монгольської народної партії, якій, з одного боку, потрібно привернути увагу виборців до того, що відбувалося в історії країни, тоді, коли саме ця партія була головною політичною силою в країні, а з іншого - продемонструвати власні економічні досягнення. 

Монголія - демократична країна, і опозиція може поставити питання про ефективність правління вже на наступних виборах. Але є і реальна зацікавленість російського президента. І вона не пов'язана насамперед з економікою і не дуже сильно пов'язана з історією. Вона пов'язана з намаганням знищувати норми міжнародного права. 

Путін почав цим займатися майже відразу після свого пам'ятного виступу на Мюнхенській конференції. У 2008 році Росія визнає незалежність самовиголошених грузинських автономій - Абхазії, Південної Осетії. І це її вагомий крок у руйнування стабільності на пострадянському просторі. 

У 2014 році Путін ухвалює рішення не тільки про окупацію, але й про анексію українського Криму і Севастополя. Обидві території записані в Конституції Російської Федерації в якості її суб'єктів. Багатьом на Заході тоді здається, що це виключення, і воно пов'язане виключно з сакральною роллю Криму в російській історії, про яку так любить розповідати Володимир Путін. Однак уже у 2022 році Москва визнає незалежність так званих Донецької і Луганської Народних Республік, а згодом ухвалює рішення не тільки про анексію цих українських регіонів, але й про анексію Запорізької і Херсонської областей, на частині території яких також знаходяться російські війська. 

І зараз Путін намагається знову ревізувати міжнародне право, вимагаючи від України, в якості умови для припинення війни, щоб Україна вивела власні війська з тих територій Донеччини, Луганщини, Херсонщини і Запоріжжя, які контролюються легітимним українським урядом. 

І от тепер новий крок до нівелювання світопорядку - демонстрація безпомічності Міжнародного кримінального суду, тому що на питання "А які будуть наслідки для Монголії за чітке недотримання власних зобов'язань?" ніякої реальної відповіді немає. Очевидно, що Монголія не дуже побоюється будь-яких наслідків. І це також демонстрація того, що механізми міжнародного права реально працюють тільки тоді, коли країна готова їх визнавати і їм підкорятися.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
15 вересня
18:57
Джейк Салліван
Радник президента США Салліван: дозволу на удари вглиб РФ ще немає, тривають "інтенсивні консультації"
18:47
Інтерв’ю
санкції проти Росії
Є способи за допомогою яких США і ЄС можуть посилити тиск на Росію - експерт Фрід
18:34
Оновлено
Росіяни вдарили КАБом по багатоповерхівці у Харкові
Росіяни вдарили шістьма КАБами по Харкову та району: горить багатоповерхівка, 44 людини поранені, 14 з них ушпиталено
18:28
Андрій Деркач
Екснардеп від ПР, спонсор УПЦ МП, сват Литвина: Андрій Деркач став російським сенатором від Астраханської області
18:26
Десна
Забруднення Десни дісталося Київщини: що це означає
18:14
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль назвав кількість заброньованих від мобілізації
18:01
OPINION
І знову про російські ядерні випробування
17:43
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що має достатньо ресурсів, аби продовжувати війну з Ізраїлем
17:32
Інтерв’ю
путін
Зараз старий план Кремля не працює, а нового ще нема, - російський опозиційний експерт Морозов
17:22
Наслідки російської атаки по Сумщині
Протягом доби на Сумщині армія РФ поранила двох жителів прикордоння
16:51
Аналітика
ракети великої дальності ATACMS
Удари по РФ західною зброєю: коли партнери можуть дати дозвіл та чим битиме Україна
16:50
Оновлено
повінь у Туреччині
Шторм "Борис" у Центральній Європі: у Чехії вода почала зносити будинки, Румунія, Австрія та Польща повідомляють про смерті унаслідок повені
16:35
Ексклюзив
Конгрес США
"Гроші точно не пропадуть": професор Айзенберг про $5,8 млрд, передачу яких Конгрес США має ухвалити до 30 вересня
16:29
повістка
В Україні автоматизують повістки: усі подробиці
16:20
Оновлено
Росіяни вбили трьох людей поблизу Гуляйполя
Поблизу Гуляйполя росіяни вбили трьох аграріїв: у Нацполіції розповіли подробиці
16:09
OPINION
Новий підхід до історії: Територія не є субʼєктом історичного процесу, лише його ареною
16:08
Оновлено
"Ворскла" - "Рух" 0:0 (15.09.2024)
"Ворскла" розійшлася миром з "Рухом". Розклад і результати 6-го туру УПЛ
16:05
Прапор США
США несподівано відправили свої війська на Аляску: у чому причина
15:35
Підготовка мобілізованих: термін БЗВП подовжать, з'явиться Школа інструкторів
15:07
Оновлено
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Північ Донеччини знеструмлено. ЗМІ кажуть про удар по Слов'янській ТЕС
14:31
Окупанти на Донеччині
Партизани виявили командний пункт росіян поблизу Маріуполя
14:28
НАТО, Трамп
Трамп заявив, що може завершити війну в Україні за допомогою "сили та мудрості"
14:09
Командир загону "Ахмат" Рамзана Кадирова Апті Алаудінов
Командир "Ахмата" Алаудінов заявив, що не витягуватиме кадировців з полону. Лише важко поранених
14:02
OPINION
Сергій Руденко
Творці путінських ілюзій мають відповісти як воєнні злочинці
13:59
підземна школа у Харкові
На Харківщині триває будівництво 6 підземних шкіл, розробляють проєкти ще 16
13:32
На території окупованої ЗАЕС перебувають до 1300 росгвардійців, - ЦНС
13:27
Режисер та воїн ЗСУ Ахтем Сеітаблаєв отримав звання "Заслужений діяч мистецтв"
13:16
Одесу накрила злива: вулиці підтоплені, ускладнено автомобільний рух
12:50
Здійснили перший приватний вихід у відкритий космос: капсула SpaceX з чотирма астронавтами повернулась на Землю
12:43
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
Україна проти будь-якої заморозки війни - в ОПУ спростували публікацію Bild
12:19
Оновлено
Херсон
Росіяни атакували безпілотником Херсон: четверо поранених
12:06
Через повені залізниці Польщі та Чехії тимчасово скасували низку рейсів до України
12:01
OPINION
Тільки "добрим словом і пістолетом"...
11:55
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада не зможе повертати українців з Європи силоміць, - політолог Бобиренко
11:51
Хусити
Єменські хусити випустили ракету по центральній частині Ізраїлю
11:44
Україна-Польща
У Польщі проживають 300 тис. українців призовного віку
11:21
Іран Росія
Британія і США занепокоєні обміном зброї та ядерними технологіями між РФ та Іраном, - Bloomberg
11:15
Миколаївська область
Окупанти зранку обстріляли авто й мікроавтобус на Миколаївщині: двоє людей постраждали
10:36
ракета Storm Shadow
Британські ексурядовці закликали прем'єра Стармера дозволити Україні бити Storm Shadow вглиб РФ навіть без підтримки США
10:23
США Україна
Салліван анонсував новий пакет допомоги США Україні до кінця вересня
Більше новин