OPINION

Навіщо Путін поїхав до Монголії

3 вересня, 2024 вiвторок
19:10

Володимир Путін уже в Монголії й у традиційній юрті проводить перемовини з президентом цієї країни Ухнагійном Хурелсухом. Цей візит російського президента до сусідньої країни викликає таку увагу насамперед тому, що Володимир Путін уже не вперше демонструє готовність ревізувати самі норми міжнародного права. Цього разу - показати, що ордер Міжнародного кримінального суду в Гаазі не є реально реалізовуваним у тій ситуації, коли мова йде про очільника Російської Федерації

Зміст

І, до речі, спробою довести, що цей ордер нічого не вартий, Путін займається буквально з перших днів після того, як стало відомо, що Гаага вирішила видати такі ордери на його затримання і затримання російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової насамперед у зв'язку зі звинуваченнями про незаконну депортацію українських дітей з території України на територію Російської Федерації. 

Путін шукав можливостей відвідати будь-яку країну, яка ратифікувала Римський статут і разом із цим могла б погодитися на його безпечний приїзд. Перші такі намагання були зроблені, коли саміт БРІКС відбувався на території Південноафриканської Республіки і президент цієї країни Сиріл Рамафоса розповідав, якими довгими й постійними були його консультації з Володимиром Путіним.

Коли стало ясно, що Південноафриканська Республіка не може надати російському президенту гарантій безпеки, Володимир Путін уже і не намагався відвідати, скажімо, Бразилію чи Індію. Однак знайшлася країна, яка надала йому можливість продемонструвати неефективність Римського статуту і Міжнародного кримінального суду у Гаазі, - це Монголія, при владі у якій зараз Монгольська народна партія - спадкоємиця саме тієї політичної партії, яка керувала Монголією практично весь радянський період, тобто в той час, коли незалежність Монгольської Народної Республіки визнавалася тільки двома державами у світі - Радянським Союзом і Тувинською Народною Республікою, незабаром анексованою СРСР.  Усі інші країни світу вважали Монголію невіддільною частиною Китаю.

Як бачимо, тепер, коли суверенітет Монголії не ставиться ніким під сумнів, залежність Улан-Батора від Москви й, до речі, від Пекіну, адже Монголія розташована між Російською Федерацією і Китаєм, все ще продовжує відчуватися. І ніяких сумнівів у тому, що Володимиру Путіну вдасться не тільки безпечно приїхати до Монголії, але й безпечно виїхати з цієї країни, не залишається. 

Таким чином створений ще один прецедент після того, як у Південноафриканській Республіці свого часу побував президент Судану Омар аль-Башир, на розшук якого також видавав ордер Суд у Гаазі, коли розшукуваний злочинець, якщо він є президентом держави, може без перешкод відвідати країну, що ратифікувала Римський статут, і без перешкод повернутися додому. 

Звісно, це і було головною метою цього візиту для Володимира Путіна. Все інше відходить на другий чи третій план. Багато хто говорить, що для Монголії важливі економічні преференції цього візиту. Для Монголії - звичайно. Можна сказати, що з Улан-Батором Володимир Путін готовий розплатитися за те, що йому дозволили приїхати хоча б до Монголії, щоб продемонструвати неефективність Міжнародного кримінального суду. 

Багато хто говорить про те, що для Монголії є важливим, щоб російський президент взяв участь у відзначенні чергової річниці битви при Халхин-Голі, адже, повторюся, ця битва відбулася тоді, коли суверенітет Монголії ніхто, окрім Радянського Союзу і Туви, не визнавав. І згадка про цей конфлікт радянських і японських військ - японські, до речі, брали участь у цій війні з території маріонеткової держави Маньчжоу-Го, яка також ніким не визнавалася, окрім самої Японії, - це згадка про те, що монгольський суверенітет існує вже не перше десятиріччя і з історією країни до того часу, коли її незалежність була визнана практично всіма державами сучасного світу, також потрібно рахуватися. 

Але це все задачі Монголії, і я б навіть сказав, що це задачі Монгольської народної партії, якій, з одного боку, потрібно привернути увагу виборців до того, що відбувалося в історії країни, тоді, коли саме ця партія була головною політичною силою в країні, а з іншого - продемонструвати власні економічні досягнення. 

Монголія - демократична країна, і опозиція може поставити питання про ефективність правління вже на наступних виборах. Але є і реальна зацікавленість російського президента. І вона не пов'язана насамперед з економікою і не дуже сильно пов'язана з історією. Вона пов'язана з намаганням знищувати норми міжнародного права. 

Путін почав цим займатися майже відразу після свого пам'ятного виступу на Мюнхенській конференції. У 2008 році Росія визнає незалежність самовиголошених грузинських автономій - Абхазії, Південної Осетії. І це її вагомий крок у руйнування стабільності на пострадянському просторі. 

У 2014 році Путін ухвалює рішення не тільки про окупацію, але й про анексію українського Криму і Севастополя. Обидві території записані в Конституції Російської Федерації в якості її суб'єктів. Багатьом на Заході тоді здається, що це виключення, і воно пов'язане виключно з сакральною роллю Криму в російській історії, про яку так любить розповідати Володимир Путін. Однак уже у 2022 році Москва визнає незалежність так званих Донецької і Луганської Народних Республік, а згодом ухвалює рішення не тільки про анексію цих українських регіонів, але й про анексію Запорізької і Херсонської областей, на частині території яких також знаходяться російські війська. 

І зараз Путін намагається знову ревізувати міжнародне право, вимагаючи від України, в якості умови для припинення війни, щоб Україна вивела власні війська з тих територій Донеччини, Луганщини, Херсонщини і Запоріжжя, які контролюються легітимним українським урядом. 

І от тепер новий крок до нівелювання світопорядку - демонстрація безпомічності Міжнародного кримінального суду, тому що на питання "А які будуть наслідки для Монголії за чітке недотримання власних зобов'язань?" ніякої реальної відповіді немає. Очевидно, що Монголія не дуже побоюється будь-яких наслідків. І це також демонстрація того, що механізми міжнародного права реально працюють тільки тоді, коли країна готова їх визнавати і їм підкорятися.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
18 січня
15:20
Вимагала у пораненого військового $5 тис. за підтвердження групи інвалідності: у Києві затримали посадовицю лікарні
15:09
"Троє осіб не повернулися в Україну": нардепу повідомлено про підозру в організації незаконного перетину кордону
15:04
Окупанти на ТОТ погрожують студентам штрафами за неявку у "військкомати"
15:02
Військово-лікарська комісія, ВЛК
"Обмежено придатні", які повторно не пройшли ВЛК за повісткою ТЦК до 4 лютого, отримають статус "в розшуку"
14:42
Поблизу Краснодара рух опору спалив дві вежі зв'язку
14:37
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону Німеччини щонайменше на €30 млрд
14:32
"Ми залишилися бомжами": мешканці Суджі знову вийшли на мітинг у Курську, вимагаючи житлові сертифікати та компенсації
14:32
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
14:23
Брав участь у змові про передачу 3 млрд грн в інтересах РФ: суддю Господарського суду Києва підозрюють у держзраді
14:01
OPINION
Вдатись до "перестановки ліжок", мабуть, уже не спрацює
14:00
мавпяча віспа
В Азербайджані зафіксували перший випадок захворювання на мавпячу віспу, - Reuters
13:58
Символіка партії "Європейська Солідарність"
Банкова готується до виборів, як у диктаторській Росії: "Європейська Солідарність" заявляє про тиск
13:54
Ексклюзив
Дональд Трамп і Джо Байден
Самотужки США не зможуть забезпечити Україну всім необхідним, щоб завдати поразки Росії, - Безсмертний
13:54
стрілянина
Біля Верховного суду в Тегерані сталася стрілянина: загинули двоє суддів, нападник вчинив самогубство
13:42
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
Подальший розвиток подій залежить не від Трампа чи Маска, а виключно від рішень, які ухвалюватиме Путін, - полковник Грант
13:38
Огляд
Ілля Ковтун
Ковтун подав документи на хорватське громадянство, а Світоліна в 1/8 фіналу AO: головні новини українського спорту за тиждень
13:34
Оновлено
вогонь, полум'я, пожежа
ГУР уразило дронами нафтобазу в Тульській області РФ, а також ППО росіян на ТОТ України
13:28
Нардеп Новинський, патріарх РПЦ Кирило (Гундяєв), предстоятель УПЦ МП Онуфрій (Березовський)
Підпорядковувався Гундяєву, був "куратором" РПЦ в Україні: Новинського підозрюють у державній зраді
13:14
Дональд Трамп
Трамп має намір розпочати депортацію мігрантів одразу після своєї інавгурації: перші рейди розпочнуться з Чикаго
12:46
Сили спеціальних операцій уразили нафтобазу "Роснєфті" у Калузькій області РФ
12:43
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
Президент Південної Кореї з’явився в суді, щоб виступити проти рішення про його арешт
12:41
Оновлено
Росіяни вдарили балістикою по Києву та Запоріжжю: 3 людини загинули, 10 поранених
12:19
Еліна Світоліна, Вімблдон
Тенісистка Світоліна у вольовому стилі перемогла четверту ракетку світу та вийшла в 1/8 фіналу Australian Open
12:02
OPINION
Росія — Іран: "Путін всєх пєрєіграл?"
11:45
СБУ повідомила про підозру ексведучому каналів NewsOne і "Наш" Максу Назарову
11:27
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії анонсували понад 10 проєвропейських акцій протесту на 18 січня
11:24
У 19 регіонах України викрили десятки схем незаконного переправлення чоловіків за кордон
11:07
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни не полишають спроб обійти Покровськ: ЗСУ відбивають близько 70 штурмів щодня, - начальник пресслужби бригади "Червона Калина" Коваль
10:43
У Києві затримали посадовця державного банку, який "донатив" на армію РФ
10:21
Джо Байден
Байден планує написати книгу про своє президентство та вихід із перегонів 2024 року, - Axios
10:07
OPINION
Зеленського, виявляється, охороняє бригадний генерал
10:00
Оновлено
Армія РФ атакувала Кривий Ріг балістикою: 5 людей загинули, серед 14 поранених є діти. Рятувальні роботи завершили
09:59
Олександр Лукашенко
Лукашенко підписав указ про помилування 23 політв’язнів
09:27
Кемерон Діаз заявила, що готова повернутися до ролі Тіни Карлайл у продовженні "Маски"
09:06
ППО, ЗСУ
Сили ППО збили 2 балістичні ракети і 24 БПЛА ворога
08:58
OPINION
Ризик для режиму Путіна - Росія залишиться без резервів і коштів на війну
08:33
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами та балістикою: у Києві та Запоріжжі повідомляють про вибухи, є загиблі та поранені
08:21
Оновлено
Минулої доби на фронті відбулося 174 боєзіткнення: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 79 штурмів
08:10
Другі роковини авіакатастрофи в Броварах
Другі роковини авіакатастрофи в Броварах: трагедія, що забрала життя 14 людей
08:01
OPINION
Чи мобілізує Трамп 18-річних
Більше новин