OPINION

Не згубити свого

14 серпня, 2024 середа
10:05

Історія в школі — один з головних інструментів формування національної ідентичності учнів

Зміст

З 1991 в Україні тривають дискусії, як зробити кращим підручники історії й, попри те, що їх справді можна і треба вдосконалювати, варто відзначити, що головне своє завдання вони виконали успішно: виховали покоління громадян, готових захищати свою державу зі зброєю в руках.

Тому мене дивує запропонований підхід до реформування історичної освіти, який не враховує цього головного здобутку, а пропонує почати все по-іншому.

"Схема історичного процесу, що лежить в основі навчального матеріалу, наскрізь лінійна і телеологічна: герої української історії підпорядковані одній меті — рухові до створення незалежної держави", - так бачать один з головних недоліків шкільного курсу історії ініціатори його змін.

Але хіба ця спрощена (бо всі історичні схеми в підручниках такі) хибна? Вона коректно (хоч і неповно, що, напевно, неможливо через обмеженість матеріалу, який може бути використаний на уроках) пояснює процеси творення української нації, які відбувалися на наших теренах протягом століть.

Вона шкідлива? Теж — ні, адже саме історія боротьби за незалежність — чудовий матеріал для виховання відповідальних громадян. Бо це історія про такі цінності як свобода, як здатність до обʼєднання зусиль, готовність до жертви.

Читайте також: Про націогенез і будівництво держави

Що натомість пропонується замість "застарілої" лінійної схеми, повʼязаної з визвольною боротьбою?

"Уведення матеріалу, повʼязаного з антропологічним поняттям "культура" - цінностей та настанов певного періоду, що опосередковували поведінку людей. Відповідно, великої ваги набуває оповідь про повсякденні практики — звʼязки (владні, групові, сусідські, родинні) підтримки, форми ворожості та примирення, міжстанові контакти, співіснування з тими групами, які належали до "інших" в різні періоди історії (етнічні, релігійно-конфесійні та інші спільноти)".

Але як, застосовуючи такий підхід в умовах обмеженого шкільною програмою часу, пояснити учневі, наприклад, причини цієї війни, які очевидні при застосуванні критикованого лінійного підходу? Як пояснити небезпеку культури "русского міра", яка передбачає знищення українців як окремої нації?

Запропоновані підходи нагадують завзяті дискусії про потребу деполітизації та демілітаризації підручників історії, яка розгорілися років 20 тому. Звісно в новій концепції не вживається термін "демілітаризація", який надто впадав би у вічі в період війни, але саме про це по суті йдеться.

Читайте також: З яких приводів ще не волали українофоби?

В жодному з прикладів додаткових курсів чи тем, якими пропонують втілювати новий підхід, немає нічого повʼязаного з військовою історією. "Для профільної освіти доцільним є запровадження спеціальних курсів, таких, наприклад: історична географія; локальна / регіональна історія; інтелектуальна історія; історія культури; історія етнічних та/або релігійних громад; історія й досвід виживання / протистояння тоталітарним режимам, імперіям під час війн; історія політичних і правових учень, історія державотворення та ін. Для профілів інших спрямувань будуть необхідними спеціальні курси, повʼязані з історією наукових відкриттів, технічних винаходів, фінансів та економіки, збереження довкілля, повсякдення та ін.".

"Водночас на сучасному етапі й у найближчому майбутньому актуальними змістовими акцентами в початковій освіті, у базовій та старшій школі в межах загальноосвітнього курсу історії мають також бути "Територіальні та демографічні зміни", "Історія українського націотворення та державотворення", "Європейські / світові контексти (звʼязки) української історії", "Ідентичність на різних етапах історичного розвитку", "Екологічна історія", "Соціальні катастрофи (війни, епідемії, голоди, геноциди, техногенні аварії)", "Опір тоталітатарним та імперським режимам, протистояння насильству та агресії (зокрема, у контексті російсько-українських відносин)", "Культурно-інтелектуальна історія", "Історія повсякдення та мікроісторія", "Жіноча історія", "Історія України й українства у світі, роль і культурні надбання української діаспори".

Читайте також: Росія нас хоче перетворити цією війною в себе

Чудові теми.

Але де, наприклад, про особливості війська часів Русі, про формування державного апарату Гетьманщини на базі структур козацького війська чи про партизанську тактику українських повстанців?

Я не є принциповим противником подачі української історії в контексті світової. Все залежить від того, як це зробити.

І очевидно найбільший виклик в реалізації цієї ідеї у тому, щоб минуле українців не зникло, розчинене у розповідях про історію світу.

Відповіді, як це будуть робити, реалізуючи головне завдання реформи я не знайшов на надцяти сторінках концепції.

Пропонується "перейти до єдиного загальноосвітнього україноцентричного курсу "Історія" (інші можливі назви: "Історія: Україна і світ", "Історія України і світу")".

Але навіть три запропонованих назви — це три різних підходи.

Спробою заспокоїти занепокоєних загрозою розчинення української історії у світовій є теза, що "Обовʼязковою умовою єдиного загальноосвітнього курсу історії в межах циклу є його україноцентричність і водночас представлення історії України (не менше 2/3 змісту) в широких контекстах європейської та світової історії".

Але не зрозуміло як цей "квотний" підхід можна втілити у життя? Як розповісти учням історію, наприклад Древнього Єгипту чи Шумеру в тексті, де 2/3 буде про Україну?

Наведений авторами концепції приклад інтеграції української історії у світову, радше поглиблює занепокоєння.

"Важливо, аби учнівство осмислювало українські історичні процеси в зіставленні й порівнянні з європейськими та всесвітніми. Це осмислювання має спиратися на тезу, що майже всі державні утворення, які існували на українських землях, створювалися і керувалися за безпосередньої участі руських (українських) еліт".

Читайте також: Громадянство без знання мови та історії — не громадянство

Тобто будемо вивчати історію Речі Посполитої, Австро-Угорської чи Російської імперій, наголошуючи на співучасті у їх творені та функціонуванні українців і це буде історією України?

А як же історія тих українців які боролися за самовизначення проти цих державних утворень? Завдяки їм якраз творилася українська нація як окрема і самодостатня і врешті сталася незалежна.

Чи хотіли б ми колись, щоб наші юні нащадки вивчали роль українців у творені та функціонуванні так званих ДНР/ЛНР, чи все ж для нас важливіше, аби вони знали про боротьбу з окупантами?

Потреба саме зараз здійснювати реформування історичної освіти саме через поєднання курсів української та світової історії, для мене не очевидна.

А ймовірні загрози від її невдалого втілення помітні вже зараз.

Мої знайомі компʼютерники користуються у своїй роботі принципом "працює — не лізь", який, напевно, може бути корисними і в цьому випадку.

Джерело

Про автораВолодимир В'ятрович, історик, народний депутат України.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.02
    Купівля 41.02
    Продаж 41.47
  • EUR
    Купівля 45.3
    Продаж 45.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 вересня
06:13
РФ окупувала Лісівку південніше Селидового, - DeepState
06:09
Швейцарія
Військово-повітряні сили Швейцарії, Австрії та США проводять спільні навчання
05:37
Оновлено
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
РФ атакує Україну "шахедами" та ракетами: в Конотопі прильоти в житлову забудову та енергооб'єкти, є постраждалі
04:46
російські підручники
На ТОТ Донеччини окупанти завезуть підручники з "Історії" з розділами про учасників "СВО"
03:19
Міністерство оборони України
У серпні Міноборони повернуло постачальникам неякісне майно на понад 550 млн грн
02:43
Горбатий кит
Українські полярники показали, як в Антарктиці полюють горбаті кити
01:36
Денис Шмигаль та Ентоні Блінкен
Посилення ППО, фінансова та енергетична допомога: Шмигаль зустрівся з держсекретарем США Блінкеном
01:00
Ексклюзив
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
​​Тема України на дебатах між Гарріс та Трампом повернула США у міжнародну політику, - журналістка Гіпсон
00:55
фейк
"Україна вбиває жінок і дітей, бо програє": фейки і маніпуляції іноземних ЗМІ за 11 вересня
00:34
Михайло Фрідман
Суд ЄС залишив чинними санкції проти російських олігархів Авена і Фрідмана
00:30
Анастасія Образцова
Анастасія Образцова перемогла в конкурсі на посаду виконавчого директора УКФ
2024, середа
11 вересня
23:39
Оновлено
ЗСУ
На фронті фіксують 93 бойові зіткнення від початку доби, росіяни не полишають спроб просунутися на Курахівському напрямку
23:24
"Заходи з перевірки одягу школярів – незаконні": освітній омбудсмен порадив скаржитись, якщо учнів змушують носити форму
23:17
OPINION
Інформаційна атака Кремля: війна в Україні та вибори у США
23:12
Засідання Сейму Республіки Польща
"Ганебний замах на українську ідентичність": польський сейм засудив депортацію дітей з України до РФ
22:45
Включення Тайваню до системи ООН посилить безпеку в Індо-Тихоокеанському регіоні, - міністр МЗС Тайваню
22:45
Ексклюзив
Камала Гарріс
Гарріс вдалося обіграти ситуацію проти Трампа на дебатах, попри його коментарі, - журналістка Гіпсон
22:38
Військові потреби, санкції, другий Саміт миру: підсумки зустрічі Зеленського з Блінкеном і Ламмі
22:28
підпал авто
В Україні зафіксували понад 200 підпалів авто військових: більш ніж 50 із них скоїли неповнолітні
22:01
У столиці України презентували  документальний фільм "Щити Києва"
21:53
новини Львівщини
Окупанти вдарили по Херсону: є постраждалі
21:32
Дональд Трамп
"P.S. Ми не їмо котів і собак": у МЗС Німеччини відповіли на критику енергетичної політики ФРН з боку Трампа
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Контратаки росіян у Курській області, формування українського легіону у Польщі. Колонка Сергія Згурця
20:54
Ексклюзив
Теоретично Росія може застосувати ядерну зброю, але після цього ця країна зникне з мапи світу, - дипломат Огризко
20:48
Ентоні Блінкен
"Ми хочемо, щоб Україна перемогла": Блінкен у Києві запевнив у подальшій підтримці й оголосив про новий пакет допомоги від США
20:43
нафтовий танкер
Велика Британія запровадила санкції проти танкерів "тіньового флоту" РФ
20:40
Ексклюзив
Камала Гарріс
"Україна посіла центральне місце": журналістка Голосу Америки Гіпсон про дебати Гарріс і Трампа
20:14
ракета Storm Shadow
У Британії заявили, що позиція щодо ударів ЗСУ ракетами Storm Shadow по РФ не змінилася
20:05
OPINION
Сергій Громенко
Технократи без знання історії заведуть у прірву
19:58
На війні проти РФ загинув воїн ЗСУ Павло Пархоменко, оператор Прямого
19:55
PR
Топ налаштувань, які потрібно зробити на iPhone 16 Pro Max щонайперше
19:48
Анонс
Lviv Book Forum
31-й Lviv BookForum оголошує кураторську програму фестивалю
19:38
Велика Британія викликала тимчасового повіреного у справах Ірану через передачу балістичних ракет Росії
19:25
Хорватія оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на €300 млн
19:12
Оновлено
Окупанти атакували Кам'янський район на Дніпропетровщині: є загиблий і поранені
19:09
Девід Леммі
Британія надасть новий пакет допомоги Україні на понад $780 млн
18:59
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни починають чітко розуміти свої недоліки й переваги на фронті, - пресофіцер 3-ї ОШБр Бородін
18:56
школа
Україні необхідно $14 млрд для відновлення освітньої інфраструктури, - Міносвіти
18:38
Оновлено
Напад на ветерана війни з РФ у Смілі: підозрюваному обрали запобіжний захід
18:35
На Донеччині евакуаційна група ДСНС потрапила під ворожий обстріл, є поранені
Більше новин