OPINION

Повоєнна Україна. Кілька міфів, якими живуть українці

Сергій Фурса
3 червня, 2024 понедiлок
12:02

Українці продовжують перебувати у депресії

Зміст

І одним з факторів цього стану є багато економічних міфів, дуже деструктивних, які засіли в голову українців і які активно підживлюються російською пропагандою. Створюючи враження, що все пропало і в України немає майбутнього. Хорошого майбутнього.

Перший міф. Напевно, ключовий. Після війни Україну чекає шалена бідність. Причому нема жодного пояснення, чому раптом це може статися. Мабуть, люди орієнтуються на досвід Радянського Союзу, де у 1946 році був голод. Але ж він зовсім не релевантний. Може, згадують 90-ті, коли перехід до Незалежності не призвів до економічного процвітання.

Але забувають, що це було поєднання шоків. Як дефолту Радянського Союзу, економіка якого лежали в руїнах вже в кінці 80-х, що в результаті й призвело до розпаду Союзу, так і руйнації звичною економічної моделі, заснованої на насильницькій кооперації всередині радянського союзу. Але, головне, що це взагалі нічого не має спільного з нашою ситуацією.

І якщо подивитись на прогнози МВФ, то видно, що в той рік, коли Фонд закладає кінець війни, йде різке економічне зростання. Не падіння. А саме зростання.

Читайте також: Децентралізована генерація: абсолютно нові для України рішення

Чому? Бо під час війни ніхто нікуди не інвестує. Є страх. І невизначеність. Як тільки війна закінчується, той відкладений інвестиційний попит починає працювати, бізнес більш активно інвестує, йде зростання економіки. І зростання економіки ніколи не приводить до збільшення бідності. Тим більше у нас вже йде відновлення економіки на тлі помірної інфляції. Макроекономічна ситуація здорова. Таким чином економіка України готова до прискореного зростання в той момент, коли не буде заважати війна. І навіть споживчий попит не треба буде витягати з дна. Бо люди в Україні зараз дуже активно споживають, хоч при цьому і постійно бідкаються. Проте навіть під час війни ми бачимо певне економічне диво, коли завдяки грошам Заходу, зростають зарплати, а ресторани та торговельні центри заповнені людьми. Що є якраз дуже незвичною ситуацією для будь-якої війни.

І так, звісно, як тільки війна закінчиться, ми будемо отримувати менше бюджетної допомоги. Але вона нам і не буде потрібна в таких обсягах. В нас був дуже контрольований дефіцит бюджету до 2022 року. І різке його зростання продиктоване саме війною. Закінчення війни буде означати й закінчення космічних витрат на війну.

Додатковим стимулом для економічного зростання стане європейська інтеграція. І з цим пов’язаний другий міф, який також набув популярності останнім часом. А саме – Україну не чекають у Європі. Цей міф став популярний на тлі протестів польських фермерів, які перекривали кордон. Які, чомусь, багато хто з українців сприйняв як сигнал, що Україну не пустять до Європи.

Читайте також: Чотири фактори нашої перемоги

Але це зовсім не так. Ба більше, всередині ЄС є абсолютний консенсус, що Україна стане членом ЄС. Причому це публічно підтримують навіть затяті любителі Путіна, такі як угорці та словаки. Не кажучи вже про провідні країни ЄС. Так, ми не знаємо, пройде 5 років чи 7. Але це і не так важливо. Гроші в країну заходять на етапі кандидатства, коли інвестори розуміють, що країна доєднається до ЄС і поспішають приєднатися до історії успіху. А цифри економічної динаміки всіх "нових" країн ЄС чітко показують, що приєднання до ЄС призводить саме до економічного зростання і підвищення рівня життя людей. Хоч і може вбити певні види бізнесу.

І так, звісно польські фермери будуть протестувати. Але це звична ситуація. І це лише польські фермери. Це не позиція держави Польща. Те саме було, коли до ЄС доєднувалась Іспанія і протестували французи. Навіть доходило до загибелі людей. Але це жодним чином не зупинило процес доєднання Іспанії до ЄС. Хоч і забезпечило багато бардака в новинах. Але це мішура. Просто фон. Те саме відбувалось коли Польща доєднувалась до ЄС, а протестували німецькі фермери. Фермерство в Європі – це про дотації. І тому умовним польським фермерам важливіше бути на кордоні, ніж в у себе в полі. Бо саме з дотацій вони харчуються.

Тому буде багато бардака, будуть складні перемовини, але це не змінює суті. Україна вже сприймається як майбутній член ЄС. І це не змінять польські фермери.

І третій міф, пов’язаний з економікою. Що війна нас заганяє в такі борги, які ми ніколи не віддамо. Дуже популярний наратив, який постійно поширювали росіяни і їх посіпаки в Україні, про борговий зашморг підступного Заходу. Але насправді нічого такого немає. Український борг дійсно зростає під час війни. І це не дивно. Проте зростає не такими темпами, як, наприклад, борг Британії під час Другої світової. На кінець 2024 року очікується, що відношення боргу до ВВП в Україні буде десь трохи вище за 90%. Це набагато менше, ніж боргове навантаження купи країн ЄС. І, наприклад, Шрі-Ланка, у якої сталися великі економічні проблеми через популізм, зараз має програму МВФ, мета якої за 10 років вийти на рівень боргу до ВВП на рівні 95%.

Читайте також: В Україні поліпшуються інфляційні очікування

Тому зростання українського боргу не є чимось критичним. Тут допомагає, що в нас була дуже здорова макроекономічна політика після Майдану, і ми ввійшли у війну з низьким рівнем боргового навантаження. Плюс, треба ж розуміти, який ми борг додаємо.

Наш борг зростає внаслідок двох речей. Перше – це внутрішній борг у гривнях. Це взагалі не проблема. І це борг перед українськими банками та українськими громадянами. Обслуговування цього боргу не буде проблемою, особливо на тлі того, як зараз активно знижується вартість запозичень на внутрішньому ринку. Другий напрямок – це кредити ЄС. Але це кредити десь на 30 років під 0%. Тобто кредити, які не мають відсотків.

А саме відсотки зазвичай лягають тягарем на бюджет і ускладнюють життя. А Україні дають безвідсоткові позики. Так, колись їх треба буде погасити. Але за 30 років інфляція з’їсть більшу частину тіла кредиту. А Україна вже буде членом ЄС, коли доведеться повертати борги ЄС.

Тому зашморгу немає. Від Заходу. На відміну від росіян, які колись хотіли упіймати Україну у таку пастку, коли давали Януковичу в борг 15 млрд доларів з датою погашення в один день. І встигли дати лише 3 млрд доларів. Які, на щастя, їм ніхто не збирається віддавати. І так само Китай заганяє в борги Африку. Але це інша історія, яка дає нам урок.

То ж немає жодних причин мати негативні наслідки щодо економіки України після війни. Особливо на тлі європейської інтеграції, яка завжди супроводжується вливанням значних грошей з фондів ЄС у розбудову інфраструктури нової країни-члена.

І, звісно, після війни нас чекає багато проблем. Травми, пов’язані з війною. Депопуляція. Ризики повторення війни. Це все буде. Але жоден із цих моментів не здатен розвернути ситуацію на 180 градусів і замість економічного зростання призвести до бідності та зубожіння.

Джерело

Про автора. Сергій Фурса, інвестиційний експерт, блогер.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.27
    Продаж 45.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
7 жовтня
01:01
Оновлено
Shahed-136
РФ уночі 7 жовтня атакує Україну ударними БПЛА та ракетами: у Києві працювала ППО, у Конотопі - приліт
00:14
Вибух
Росіяни ввечері вдарили КАБом по Черкаській Лозовій: троє постраждалих
00:04
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ оголосив закритою військовою зоною три райони на кордоні з Ліваном
2024, неділя
6 жовтня
23:52
Румунія, прапор Румунії
Верховний суд Румунії зняв із президентських виборів проросійську кандидатку
23:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 99 боєзіткнень: РФ понад 3 тис. разів обстріляла позиції ЗСУ
22:51
Ексклюзив
Дрон влучив у вежу Москва-Сіті
Єдиний шлях припинення війни - знищення режиму в Москві, - російський опозиціонер Пономарьов
22:44
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що блокуватиме вступ України в НАТО, поки буде прем'єром Словаччини
22:25
Хезбола, Ліван
Іран втратив зв'язок з керівником своєї спецслужби "Кудс", яка допомагає ліванській "Хезболлі", - Reuters
22:15
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 6 жовтня: скільки коштують євро, долар та злотий
22:03
Ексклюзив
ізраїль танк
Міжнародник Семиволос припустив, чому затягнулась війна на Близькому Сході
21:57
Ой у лузі червона калина
У Сімферополі лікаря заарештували за рінгтон "Червона калина"
21:37
Іран
Іран скасував низку авіарейсів у ніч проти 7 жовтня
21:19
Оновлено
Начальник Харківського гарнізону Сергій Мельник і міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів під час візиту в Харків заявив про передачу перших F-16 та €400 млн
21:11
Ексклюзив
Грузія протести
Як опозиції в Грузії перемогти проросійську владу: пояснює політолог Володимир Копчак
21:10
Оновлено
"Полісся" - "Ворскла" 2:1 (06.10.2024)
"Шахтар" розгромив ЛНЗ, "Динамо" здолало "Кривбас". Результати та розклад усіх матчів 9-го туру УПЛ
21:00
Володимир Зеленський
Начальник Генштабу Баргилевич повіз деталі Плану перемоги до Вашингтона, - Зеленський
20:48
Ігор Яковенко
Ігор Яковенко: розпад Росії безкровним не буде, але це значно краще, ніж її подальше існування
20:48
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
"Найбільша атака": Ізраїль завдав масованого удару по Бейруту
20:47
Огляд
Бавовна в Криму, атака на "Борисоглєбськ" та пожежі в Пермському краї й у військовому училищі Москви: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:37
Володимир Зеленський
Зеленський наклав санкції та трьох бізнесменів, підозрюваних у контрабанді
20:05
Оновлено
У селищі Нью-Йорк рашисти розстріляли трьох узятих в полон українських бійців
Рашисти впритул розстріляли трьох українських полонених у селищі Нью-Йорк
20:04
OPINION
Над прірвою не в житі
19:01
Ексклюзив
Бійці 105-ї бригади ТрО знищили російський БПЛА "Герань-2" на Харківщині
Намагаються компенсувати втрату боєприпасів, - військовий ЗСУ Варченко про збільшення використання РФ безпілотників
18:43
Павло Дуров
Гендиректор Telegram Дуров розповів, як його супутниця втратила дитину після подій у Парижі
18:01
OPINION
"Блискуче намисто за землю". На Західному фронті без змін...
17:49
Інтерв’ю
Путін_Росгвардія
В російської еліти ще є вибір, а в Путіна вже нема, - Фейгін
17:48
Наслідки ворожої атаки по Костянтинівці
Окупанти скинули три КАБи на Костянтинівку: одна людина загинула, є поранені
17:37
Ексклюзив
Вінграновський ART MARATHON 2024 
"Візьмуть участь близько 10 лауреатів Шевченківської премії": організатор фестивалів "Вінграновський ART FEST" Висоцький про цьогорічний проєкт
17:35
ID-картка, паспорт
З 7 жовтня зміниться вартість послуг у Паспортному сервісі: подробиці
17:17
новини Львівщини
Внаслідок ворожого обстрілу по передмістю Краматорська поранено щонайменше 4 людини, серед них – дитина
17:15
Україна вперше завоювала бронзу на ЧС з футзалу
Україна вперше завоювала бронзу на ЧС з футзалу
16:52
У Кременчуку чоловік стріляв по котах із гвинтівки: поліція розпочала кримінальне провадження
16:28
навчання
Польщі доведеться воювати, тому слід відновити військовий обов'язок, - начальник Генштабу Кукула
16:11
трамп путін
У NYT назвали причину неприязні Трампа до України: до цього доклав руки Путін
16:06
OPINION
Венс ускладнює американські вибори
15:49
Ексклюзив
"Наповнення бюджету - це робота податкової, а не БЕБ": Непран про ініціативу уряду реформувати Бюро економічної безпеки
15:48
на автовокзалі Беер-Шеви в Ізраїлі
Арабський терорист відкрив вогонь на автовокзалі Беер-Шеви в Ізраїлі: загинула 25-річна жінка, є поранені, нападника застрелили
15:35
Натхнений культовою Tesla CyberTruck: американська компанія розробила бігову доріжку, якою можна ходити під час роботи за столом
15:17
Запрошення на референдум у Казахстані
На референдумі в Казахстані вирішують, чи будувати першу АЕС. Опозиція вважає, що її споруджуватиме Росія
15:15
ппо
За тиждень РФ випустила по Україні близько 20 ракет, понад 800 КАБів і майже 400 БПЛА, - Зеленський
Більше новин