OPINION

Привид корейського сценарію

Віктор Андрусів
12 квітня, 2024 п'ятниця
18:00

Насправді ми не наближаємося до корейського сценарію. Навіть за цей сценарій ще доведеться поборотись

Зміст

Путін спробував смак успіхів. Він став багато виходити на публіку, виглядає впевненим у собі. Зовсім не той Путін, який був опущеним у 22 році й уникав публічності. І в нього багато причин для піднесеного духу.

1. "Колективний Захід" виглядає зовсім не колективно. Ще гірше, що ця колективність на третій рік війни стала ще більш неспроможною. Криза в США показує Путіну, що країна номер 1 може бути неспроможною протистояти йому. Путін дивиться факти, а не слова. І факт такий: Захід неспроможний забезпечити Україну достатнім рівнем озброєння для протистояння йому.

2. Санкції смішать "Іскандери". Продовження історії про неспроможність — це санкції. Усі ці нескінченні пакети виявились димовою завісою, за якою російське зерно спокійно їхало в ЄС, а американці попросили нас не атакувати НПЗ, щоб ціна не росла.

3. Захід боїться. Путін завжди чує страх. Це професійна риса кагебіста. Але тут йому не треба чути страх — бо цей страх йому відверто показують, коли заявляють, що нічого на територію країн НАТО не падало, а 39 секунд — то таке, все ясно, що вона летіла бомбити українців. Як можна збити ракету, яка летить вбивати невинних українців? Ні-ні.

Це ще не все. За роки Росія не стала ізгоєм на Заході. На телебаченні та у фільмах продовжують говорити про велику російську культуру і народ. Формується логіка про поганого Путіна, але нам треба всім дружити. Ні, це не нова холодна війна. Ніхто не опустив залізну завісу. Хоча тут є частка і нашого інформаційного провалу. Інформаційний фронт, з якого любили посміятись, ми програємо.

Читайте також: Путінські сни про 38-му паралель

Але разом з цим Путін не ідіот, і розуміє, що рано чи пізно бардак в США закінчиться, західна промисловість запрацює, і Україна, яка в тяжких умовах не здається, за цих обставин буде приносити йому ще більше втрат.

Тим більше неспроста російські воєнкори істерять щодо наших фортифікацій. Він не рахується з людськими життями, але втрати, які він несе не можуть не хвилювати його з погляду майбутніх перспектив і впливу на РФ. Він чудово розуміє, що збереження навіть того, що він вже віджав — робить його переможцем. Але спробує ще віджати побільше. Корейський сценарій для Путіна є переможним. Тому він не відмовиться від нього.

У нас свої передумови, які наближають нас до корейського сценарію.

1. Патова ситуація на фронті. Звісно, зараз дуже тяжкі часи. Виживаємо виключно на дронах і власному виробництві снарядів, яке таки існує, хоч і не масштабне. Поза тим, навіть отримання всього, що ми б мали, не може дати нам якоїсь супер переваги на фронті. Війна дронів і точного озброєння не дає жодній зі сторін можливості розбити ворога. Фортифікації та мінування з обох боків стали серйозними стримувальними факторами, щоб не мати ілюзій швидкої й легкої перемоги.

2. Українці все менше вірять в перемогу, і головне, все менше хочуть воювати. Мобілізація йде дуже важко, а публічна боротьба з нею починає набирати обертів. І це не російські ІПСО.

Втома від війни дається взнаки. Однак справжня причина цієї втоми у відсутності потужних мотиваційних кампаній. У той час як негатив ллється рікою, дуже мало мотивації й позитиву. Країна, яка у 22 році вистояла завдяки своєму духу, зараз впадає в депресію.

3. Корупційні скандали ростуть як гриби. Декларування дало поштовх для нових скандалів. І це тільки початок. Добре, звісно, що ми багато дізнаємося. Але разом з цим знищується довіра до влади. І очікувати, що перемогу можна досягнути з жадібними корумпованими чиновниками ніхто не буде. Чим більше скандалів, тим менша підтримка влади, і тим менша можливість щось реалізувати.

Читайте також: Мріючи про "корейський сценарій", не стати б "Південним В'єтнамом"

Реалізація корейського сценарію

Ініціатива сьогодні у Путіна по всіх фронтах, тому корейський сценарій може стати реальним тільки після краху його планів. Станом на зараз в нього є розвилка з двох підходів.

1. Продовжити повзучу окупацію, яка триває вже. Колосальні втрати за останні пів року, а вони дійсно найбільші з початку вторгнення, особливо в техніці, все-таки приносять якісь плоди. Так, просування мізерне, але воно є. Авдіївка коштувала дорого, але взята. Свого часу я писав про нову м'ясну стратегію Путіна, і він явно думає про її реалізацію.

Однак, не тільки умовні успіхи на фронті схиляють Путіна на користь цього підходу. По-перше, російський генштаб дійсно вірить, що наші ЗСУ на межі. І скоро станеться ось-ось таке омріяне "обрушение фронта". Такі їхні міркування мають свої аргументи: проблеми з мобілізацією у нас, проблеми із забезпеченням снарядами, проблеми з американською допомогою, внутрішні політичні проблеми... Тому логіка їхніх дій полягає в тому, щоб продовжити тримати темп своїх м’ясних штурмів, скільки можливо. Єдиний недолік цього підходу в тому, що він не дасть можливості реалізувати другий.

2. Новий великий наступ на умовний Харків. Хоча Путін і його "м'ясні" генерали ніколи не відчувають меж своїх можливостей, закони фізики таки їх у цьому обмежують. Тому тягнути постійні штурми й готувати 200 тис. на новий наступ — явно не під силу. Тут або-або.

Другий підхід має свої переваги.

По-перше, масштабний новий наступ є великим доказом того, що Путін перемагає, і що вся стратегія допомоги Заходу Україні провалилась. Це особливо сильний аргумент напередодні американських виборів. І не тільки американських, бо це найбільший рік виборів в історії. По-друге, захопити велике місто, "першу столицю" - це про військовий успіх і реабілітація за ганебний провал вторгнення. А Путін — емоційна тварина, хоч і з холодним розрахунком, поквитатись для нього важливо, як і для його стада. По-третє, наступ на Харків відсуває можливість бомбити Білгород з РСЗВ.

Останні сигнали вказують на те, що окупанти визначаються на користь першого підходу. На фронті пішов вхід російський оперативний резерв і все частіше попадаються окупанти з незавершеною підготовкою. Втім, ще рано судити.

Читайте також: Американці загралися. Дуже

Незалежно від того, який підхід вибере Путін, станом на листопад-грудень його військові сили будуть виснажені й змушені перейти в оборону. Я поки не бачу перспектив для великих успіхів його кампанії, можливо ще кілька "Авдіївок", більше навряд чи. Якщо не станеться чогось екстрапровального з нашого боку. Але результатом цієї кампанії буде те, що і ми будемо надзвичайні виснажені. І дуже сумнівно, щоб якась зі сторін отримала можливість нагромадити сили для нового потужного контрнаступу.

Саме так десь і наступив цей сценарій в Кореї. Після колосальних втрат з обох сторін і нескінченних контрнаступів, в результаті яких тільки Сеул 4 рази переходив з рук в руки, війна втратила сенс з погляду продовження. Був правда важливий фактор — смерть Сталіна, але останній рік війни особливих змін на лінії фронту майже не було. Всі виснажились, переможця не було, переводити ескалацію на рівень ядерної війни ніхто не хотів. З обох сторін за різними даними було втрачено від 2 до 4 млн людей, включно з цивільним населенням.

Важлива деталь: мирний договір досі не підписаний, а перемир’я від імені Південної Кореї ніхто не підписав, від сил ООН підписав генерал Марк Вейн Кларк. Дуже схожа перспектива для нас, коли навряд чи якийсь політик дозволить собі підписати перемир’я з Путіним.

Джерело

Про автора. Віктор Андрусів, політичний та громадський діяч, аналітик та публіцист

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.95
    Купівля 40.95
    Продаж 41.42
  • EUR
    Купівля 45.22
    Продаж 45.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
10 вересня
22:48
Live
Владислав Ванат (праворуч), Чехія - Україна
Чехія - Україна 2:1: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
22:46
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби відбулося 112 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Курахівському та Покровському напрямках
22:37
Сергій Лавров
Лавров каже, що Росія ніколи не хотіла чужої землі: фейки роспропаганди за 10 вересня
22:35
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі балотуватиметься на другий термін
22:02
Прапор США
США запровадили санкції проти Ірану й РФ через поставки балістичних ракет
21:47
Ексклюзив
Курська область
Російські генерали пообіцяли Путіну, що до 1 жовтня розберуться з Курською областю, - військовий експерт Самусь спрогнозував дії РФ
21:33
Денис Шеліхов
Український футболіст Шеліхов переплив Тису заради трансферу в Білорусь, - ЗМІ
21:32
Радбез ООН
Україна ініціювала Радбез ООН для обговорення російських обстрілів
21:12
Ірина Верещук і Андрій Єрмак
Верещук розповіла, над чим працюватиме в ОП
21:05
Джо Байден
Байден "не виключає" надання дозволу Україні на удари вглиб РФ, - Блінкен
20:26
Зеленський і Путін
Зеленський: Бачимо кроки, які планує Москва, будемо діяти відповідно - жорстко
20:18
Аналітика
Сергій Згурець
Україна вдруге за вересень провела масштабну атаку по об'єктах РФ. Колонка Сергія Згурця
20:14
Володимир Зеленський
"Рішучість має стати значно далекобійнішою": Зеленський заявив, що Україна наближає кроки партнерів для допомоги
20:08
OPINION
Зі смертю інших людей ніколи не можна заприятелювати
20:05
МЗС України
Україна розглядає можливість розірвання дипвідносин з Іраном
19:44
електроенергія
Укренерго не прогнозує вимкнень світла 11 вересня
19:35
Ексклюзив
Є дві причини, через які Україні дозволять бити по території РФ західною зброєю, - дипломат Безсмертний
19:35
Оновлено
побиття
Напад на ексвійськового у Смілі на Черкащині: особі, яка наносила удари, оголосили підозру
19:21
санкції проти Росії
Велика Британія запровадила санкції проти повітряно-космічних сил РФ
19:21
Оновлено
Тетяна Пилипчук, лауреатка Премії імені Василя Стуса 2024
Лауреаткою Премії імені Василя Стуса за 2024 рік стала Тетяна Пилипчук
19:18
обстріл Донеччини
РФ атакувала Покровську громаду: є загиблий, без газу – майже 28 тис. людей
19:03
Підручник з української мови для 7 класу вийшов з картою України без Криму
Скандал із картою України без Криму: МОН змінює процедуру добору підручників
18:59
Оновлено
вода
Через забруднення річки Десна Київ може залишитися без основного джерела постачання питної води, - ПрАТ "Київводоканал"
18:52
Андрій Ярмоленко, збірна України, Євро-2024
Чехія - Україна: букмекери дали фінальний прогноз на матч Ліги націй
18:48
Дональд Туск
Туск анонсував "тверду й продуману" політику щодо України, згадавши про "національні інтереси" Польщі
18:41
На Дніпропетровщині підірвалися піротехніки ДСНС: є загиблий
18:30
Евакуація жінки похилого віку з ТОТ
Україна повернула з ТОТ жінку похилого віку, яка не могла самостійно пересуватись
18:22
У Десні та Сеймі замор риби через забруднення сягнув 29,5 тонни, - Міндовкілля
18:22
Андрій Портнов
Портнов виграв суд проти ЧЕСНО щодо вилучення його з Реєстру зрадників, але рух подаватиме апеляцію
18:06
OPINION
Як "цифровою інфраструктурою" громадян позбавляють права на суд
18:06
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп буде атакувати": експерт-міжнародник Дубовик про пастки для Гарріс на дебатах
17:50
Володимир Зеленський і Андрій Сибіга
"Цього року нам потрібен другий Саміт миру": Зеленський представив нового очільника МЗС Сибігу
17:46
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:38
Іран
"Пряма загроза європейській безпеці": Франція, ФРН і Британія припинять авіасполучення з Іраном через постачання ракет до РФ
17:18
Ілюстративне фото
На Полтавщині чоловік кинув гранату біля багатоповерхівки: поранено трьох людей
17:16
домашнє насильство
За пів року в Україні зафіксували 97 706 звернень про домашнє насильство, - Лубінець
17:15
Ексклюзив
МіГ-29 ВПС Польщі
Зросте ризик, що ракети РФ летітимуть у бік Польщі, - аналітик Адамський про перспективи збиття над Україною російських цілей
17:15
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
У "Челсі" вирішили позбутись Мудрика
17:07
Кліматичні активісти спричинили тимчасове закриття Рейксмузею в Амстердамі 
17:00
Huawei Mate XT
Перший у світі смартфон, що складається втричі: Huawei представила нову модель у відповідь на iPhone 16 від Apple
Більше новин