Огляд

Чи зможуть аеропорти України запрацювати вже на початку 2025 року та які для цього потрібні умови? Пояснюємо

9 листопада, 2024 субота
17:15

Авіа- та страхові компанії заявляють про свою готовність повернутися в Україну, але для цього необхідні політична воля та погодження з боку військових

Зміст

"Еспресо" пояснює, чи можливе відновлення авіасполучення з Україною вже на початку 2025 року.

З обережним оптимізмом Україна готується до часткового відкриття свого повітряного простору для цивільної авіації. Влітку 2023 року питання відновлення польотів, які були припинені 24 лютого 2022 року, набуло широкого обговорення в країні. Хоча розглядалися варіанти відновлення роботи аеропортів у ключових містах, таких як Київ, Львів, Одеса та Ужгород, конкретні рішення ухвалені не були.

У січні 2024 року обговорення поновилися, і Україна продовжила вивчати можливість відновлення польотів, зокрема вантажних, а також обмежених пасажирських перевезень. Вже у листопаді, під час нещодавнього Київського міжнародного економічного форуму, Кріспін Еллісон, старший партнер компанії Marsh McLennan, яка спеціалізується на страхуванні та управлінні ризиками, висловив припущення, що рейси з деяких українських аеропортів можуть відновитися вже в січні 2025 року. "Я думаю, що ми можемо бути готові [вилітати] до кінця січня 2025 року, якщо воєнна ситуація дозволить. І, звісно, це політичне рішення. Але вже зроблено багато підготовки для відкриття аеропортів", — зазначив він.

На окремій зустрічі в Польщі Міністерство розвитку громад і територій представило дорожню карту поетапного відновлення авіасполучення, яка включає оцінку аеронавігаційної безпеки, експлуатаційної готовності українських аеропортів та координацію між цивільною і військовою авіацією. 

У прес-службі повідомили, що захід зібрав близько ста представників авіаційної галузі, зокрема регуляторних органів з Європейського Союзу, Великої Британії та США, керівників українських та міжнародних авіакомпаній, які раніше працювали в Україні, а також представників страхових, лізингових компаній та авіавиробників.

Олексій Кулеба, міністр розвитку громад та територій, підкреслив, що відновлення повітряного простору є "дуже складним питанням", яке вимагає ретельного розгляду питань безпеки та тісної координації з усіма зацікавленими сторонами.

Які аеропорти можуть відкрити

Київський міжнародний аеропорт "Бориспіль" та Львівський міжнародний аеропорт імені Данила Галицького є головними кандидатами на першочергове відкриття. "Бориспіль", як найбільший міжнародний аеропорт України, має центральне значення, зокрема для президента Зеленського, як зазначив Кріспін Еллісон.

"Президент зненавидить мене за те, що я це сказав, тому що він сфокусований на "Борисполі", проте початковий фокус — "Львів". Це всього сім хвилин польоту від Польщі", — зауважив старший партнер компанії Marsh McLennan.

Львів, розташований поблизу польського кордону, має стратегічні переваги, зокрема близькість до повітряного простору ЄС, що може сприяти швидкому реагуванню та скороченню часу на моніторинг безпеки. Еллісон також підкреслив: "Я продовжую говорити, що Львів набагато безпечніший за Тель-Авів. Людям не подобається, коли я так кажу, але я кажу, акцентуючи на перевагах Львова в оцінці ризиків".

Однак старший партнер Marsh McLennan також висловив бажання, щоб "Бориспіль" відновив роботу.

"У вас гарний, але маленький аеропорт у Львові. А в Борисполі чудова інфраструктура з чотирма терміналами", — сказав він.

Багато українських аеропортів за межами зон активних бойових дій підтримують оперативну готовність. За словами авіаційного експерта Богдана Долінце, більшість аеропортів зберегли свої спроможності та підтримують обладнання у робочому стані. Це означає, що вони зможуть швидко відновити роботу, як тільки будуть зняті обмеження на використання повітряного простору. Долінце пояснив: "Більшість аеропортів [поза зоною бойових дій] ще минулого року надавали інформацію, що підтримують операційну готовність свого персоналу, продовжують навчання фахівців та зберігають їхні сертифікати. Українським аеропортам буде достатньо трохи більше місяця, щоб повністю відновити діяльність, якщо їхні декларації відповідають дійсності". 

Чи справді відновлення авіасполучення можливе вже в січні

Василь Шевченко, експерт із питань транспорту та колишній в.о. міністра транспорту і зв'язку України, наголошує, що те, що безпосередні розпорядники коштів розглядають можливість відновлення польотів з України, — це важлива новина. Окрім того, присутність на заході, в Польщі, представника командування Повітряних сил в особі заступника командувача з авіації "Центр" Олега Захарчука є позитивним знаком, оскільки раніше військові категорично заперечували можливість відновлення цивільних польотів.

Хоча деякі зацікавлені сторони налаштовані оптимістично, залишаються питання щодо того, чи реально відновити польоти до січня. Компанія Marsh McLennan оцінила умови і вважає, що з точки зору страхування та управління ризиками, обмежені польоти можуть бути можливими вже у січні 2025 року, але лише за умови дотримання кількох критеріїв. Головними з них є узгодженість між українськими системами протиповітряної оборони, безпека повітряних маршрутів і координація з міжнародними органами управління повітряним рухом, зокрема, в Європі.

Крім того, Кріспін Еллісон зауважив, що якщо аеропорти відновлять свою діяльність, страхові премії для авіакомпаній будуть високими, поки не стабілізується графік польотів, що вплине також і на вартість квитків.

"У перші дні це буде дорого, коли ризики ще недостатньо відомі. Але з часом, із збільшенням рейсів і звиканням до ситуації, можна очікувати зниження страхових премій", — сказав він.

Ці премії можуть знизитися, коли більше авіакомпаній переконаються в безпеці польотів в Україну.

Остаточне рішення залишається за Офісом президента України, який буде зважувати готовність протиповітряної оборони та безпекову ситуацію під час прийняття рішення щодо термінів відновлення польотів, підкреслив Еллісон. Крім того, вирішальним фактором залишається наявність страхування; без покриття ризиків навіть технічно можливі польоти можуть виявитися фінансово нерентабельними.

Безпековий фактор

Безпека залишається головним питанням як для українських чиновників, так і для авіакомпаній. Будь-яке відновлення польотів вимагає гарантій того, що існують надійні протоколи безпеки. 

Уніан зазначає, що у відповідному міністерстві відмовилися коментувати деталі "Дорожньої карти з відкриття повітряного простору" з міркувань безпеки.

"Оскільки дорожня карта, яка стосується відкриття повітряного простору України в умовах воєнного стану, містить, зокрема, інформацію про сили та засоби прикриття авіаційної інфраструктури, а також механізми координації цивільної та військової авіації, ми не можемо задовольнити запит інформаційного агентства УНІАН", — повідомив Тимур Ткаченко, заступник міністра розвитку громад і територій України.

Однак відсутність відповіді сама по собі є певною відповіддю, вважає агентство, бо вказує на те, що вже є інформація, яку варто зберігати в таємниці. Це свідчить про наявність не лише плану на папері, а й виділених ресурсів для захисту літаків та аеропортів.

SkyUp Airlines, найбільший український авіаперевізник, відреагував на прогнози Marsh McLennan зі стриманим оптимізмом, заявивши про свою готовність відновити польоти, як тільки це дозволять умови безпеки. Однак авіакомпанія наголосила на необхідності верифікованого зменшення ризиків. "Безпека є абсолютним пріоритетом, — заявив представник SkyUp. — Тому, поки не буде безпечного неба, польотів не буде".

Заява SkyUp збігається з більш широкою позицією української авіаційної галузі, де авіакомпанії налаштовані на відновлення польотів, але наполягають на забезпеченні стандартів безпеки. 

Представник авіакомпанії Supernova Airlines, що входить до складу групи Nova,  зазначив: "Ми мали зустріч із представниками влади на цю тему. Компанія Supernova підтримує відкриття повітряного простору над Україною. Однак для цього мають бути відповідним чином зменшені усі ризики для цивільних літаків і гарантована безпека таких польотів. Якщо виконання рейсів нестиме бодай найменшу загрозу для наших пілотів, ми точно від них відмовимося, адже життя людей для нас головне. Також ми будемо враховувати економічну доцільність польотів з України, адже на собівартість рейсів може суттєво вплинути вартість страховки літаків."

Українські урядовці ведуть переговори з європейськими авіаційними регуляторами та військовими щодо розробки інтегрованих механізмів протиповітряної оборони, які б забезпечили безпеку повітряних маршрутів. Ці скоординовані зусилля дозволять авіакомпаніям здійснювати польоти, мінімізуючи ризики як для пасажирів, так і для екіпажу.

Крім того, експерти стверджують, що страховий захист залишається одним з останніх викликів. Компанія Marsh McLennan вивчає варіанти страхового покриття, але страховики вимагають твердих гарантій безпеки. Еллісон припустив, що якби польоти були обмежені Львовом, то їх можна було б застрахувати з більш керованою оцінкою ризиків, враховуючи близькість Львова до ЄС. 

Що говорять авіакомпанії

Кілька авіакомпаній уже зробили перші кроки до відновлення польотів, однак їхні дії все ще залежать від отримання дозволів на польоти в повітряному просторі. Так, авіакомпанія Supernova Airlines отримала дозвіл на рейси між Прагою, Києвом і Львовом з можливістю виконувати до семи рейсів на тиждень, починаючи з 1 листопада 2024 року. Однак цей дозвіл є лише формальним, і реальні польоти залежать від фактичного відкриття повітряного простору. 

"Ми отримали комерційний дозвіл на рейси, і це необхідна процедура для початку польотів, які стануть можливими по відкриттю повітряного простору України. Тобто отримання цього дозволу означає, що ми зможемо літати вказаними маршрутами, як тільки це стане процедурно можливим — коли повітряний простір буде відкрито, — стверджують в авіакомпанії. — У найближчих планах Supernova — виконання рейсів вантажним літаком Boeing 737-800, який ми взяли в лізинг. Ми отримали необхідні дозволи в Європі і готуємося до перших трансконтинентальних польотів".

Ця підготовча робота, хоч і має попередній характер, підкреслює готовність українського авіаційного ринку до швидкого відновлення. Отримуючи дозволи та готуючи ресурси, авіакомпанії демонструють своє прагнення до відновлення польотів як пріоритетної мети. Іншим прикладом є авіакомпанія SkyUp Airlines. У своїй заяві для Суспільного SkyUp наголосила, що питання безпеки польотів, страхування та визначення відповідальності повинні бути вирішені до того, як авіакомпанія знову вийде в небо. "Ми завжди наголошуємо, що прагнемо бути серед перших авіакомпаній, які повернуться у рідне небо. Однак для того, щоб момент відновлення української авіації не застав нас зненацька, необхідно формувати чіткий план та алгоритм дій вже сьогодні. Це досить трудомісткий процес", — кажуть там.

Експерти галузі пояснюють, що отримання прав на "призначення" або "частоти" — це дозвіл на обслуговування певних маршрутів, що є ознакою довгострокової стратегії, спрямованої на зміцнення позицій на українському ринку. Богдан Долінце зазначив: "Так звані призначення або частоти на лінії утримує багато компаній, які не виконують польотів. Утримують з прицілом на майбутнє. Бо як тільки ринок відкриється, активні компанії розділять "частоти" тих, хто вже пішов з галузі. Держрегулятор буде їх знову перерозподіляти". Це перерозподілення може стати певним індикатором, що відкриття повітряного простору в Україні наближається. Хоча це не гарантує швидкого відновлення комерційних польотів, це, безумовно, відображає зростаючий намір авіакомпаній відновити свою діяльність і свідчить про їхні стратегічні плани на українському ринку, як тільки дозволять умови. 

Окрім SkyUp та Supernova, міжнародні авіакомпанії також виявили зацікавленість у українських маршрутах. Наприклад, Ryanair ще в 2023 оголосила про намір повернутися в Україну, щойно знімуть обмеження на польоти. "Ми представили міністру (віце-прем’єр-міністру відновлення Олександру Кубракову, – ред.) план відновлення авіації в Україні. Згідно з ним ми взяли на себе зобов’язання, якщо EASA підтвердить відкриття неба та в аеропортах буде конкурентоспроможна вартість, ми забезпечимо 5 мільйонів пасажирських місць на літаках в Україні в перший рік. Упродовж шести тижнів після відкриття неба ми вважаємо можливим з’єднати Київ з 25 європейськими містами", — сказав генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі, що підкреслює зацікавленість іноземних перевізників у потенціалі українського ринку.

Хоча точні часові рамки залишаються невизначеними, основа, яку зараз закладають українські та міжнародні учасники, свідчить про те, що відкриття повітряного простору України може стати реальністю в не надто далекому майбутньому, з'єднавши країну з міжнародними маршрутами та відновивши важливу частину її інфраструктури.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
21:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували, як РФ перекидає техніку на Курахівський напрямок
20:56
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі, серед поранених – українка
Більше новин