Аналітика

Перемога опозиції в Туреччині: що означає поразка партії Ердогана

Андріана Стахів
5 квітня, 2024 п'ятниця
15:05

На місцевих виборах у Туреччині вперше за десятки років партія опозиції випередила правлячу Партію справедливості та розвитку Ердогана, забравши крісла мерів у найбільших містах

Зміст

Еспресо пояснює, що означає перемога опозиції на місцевих виборах у Туреччині та які її передумови, чи варто очікувати кінця епохи Ердогана, а також, як поточні результати можуть і чи можуть вплинути на наступні президентські та парламентські вибори у країні, які відбудуться у 2028 році.

Коротко про те, що у тексті:

  • Результати місцевих виборів у Туреччині
  • Що посприяло перемозі опозиції у Туреччині та чи гарантує це політичні зміни
  • Що результати виборів означають для партії Ердогана та чи матимуть вони вплив на президентські й парламентські вибори у Туреччині 2028 року
  • Чого чекати від майбутніх виборів у Туреччині Україні 

Результати місцевих виборів у Туреччині

На місцевих виборах у Туреччині опозиційна Республіканська народна партія з невеликим, проте відчутним для результатів, відривом перемогла Партію справедливості та розвитку президента Ердогана, яка до цього утримувала першість упродовж 20 років. 

"На 101 році Республіки Ататюрк переміг Ердогана. Це головний результат сьогоднішніх місцевих виборів. І це невелика підказка для тих, хто турецький політичний режим порівнював з російським", – підкреслив у своєму дописі на facebook український журналіст Осман Пашаєв, який висвітлює тему турецької політики.

Після підрахунку 100% голосів виявилось, що РНП набрала 37,76% голосів, а ПСР Реджепа Таїпа Ердогана отримала підтримку від 35,48% виборців. Третє місце посіла ісламістська Нова партія добробуту, вона здобула 6,19% голосів. І останньою партією, яка пройшла до влади стала Демократична партія, вона отримала підтримку 5,7% електорату.

Відповідно, за такими результатами, РНП здобула пости мерів у 35 турецьких регіонах із 81. Зокрема йдеться також про найбільше місто країни – Стамбул, у якому мешкають понад 15 мільйонів людей. А також про столицю Туреччини Анкару. Ще 24 пости отримує партія Ердогана. Решту посад отримали Нова партія добробуту і Демократична партія.

вибори у Туреччині

Фото: reuters

Що посприяло перемозі опозиції в Туреччині та чи гарантує це політичні зміни

Як зазначив у коментарі Еспресо директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, передовсім вплив на такі результати місцевих виборів мав економічний чинник.

"Є ще один момент, наприклад, критика цієї партії "Нове благоденство", вони якраз критикують Ердогана з правих позицій. Тобто, що Ердоган недостатньо зробив для підтримки палестинського народу, для звинувачення Ізраїлю в секторі Газа і так далі, що і Туреччина не зупинила співпрацю з Ізраїлем. Тобто тут критика з правих позицій. А все решта, все, що відбулося, звісно, що це економіка", – зазначає Ігор Семиволос.

Тут він також акцентує на тому, що передовсім, якщо порівнювати із виборами у травні минулого року, голоси в Ердогана забрала якраз не опозиція, а власне "Нове благоденство". Це оті 2,5 млн виборців, які проголосували за більш радикальних представників політикуму. А також він втратив і голоси тих своїх виборців, які просто не прийшли на дільниці.

Щодо економічної складової перемоги опозиції, тут варто звернути увагу на високий рівень інфляції у Туреччині, який спричинив чимале невдоволення мешканців країни. Окрім того, свою роль зіграв також потужний землетрус 2023 року, який спричинив великі жертви та руйнування. Відновлення після цієї катастрофи тривають і сьогодні, проте частина турків вважає його темпи занадто повільними, від чого невдоволення серед населення теж зростає.

Водночас, переконаний Ігор Семиволос, сьогоднішня перемога опозиції ставить перед нею і певні ризики, зважаючи на вже згадані вище очікування в економічній сфері.

"Опозиція зараз ризикує, тому що люди, які за неї голосують, не розбираються до кінця у всіх хитросплетіннях. Вони голосують за опозицію, щоб покращити своє життя. А якщо ні? Якщо не покращується життя? А це доволі реально. То хто буде винний? Невістка", – пояснює він.

З огляду на те, що наразі всі лише оговтуються від самого виборчого процесу та починають формувати для себе подальшу діяльність, називати перемогу опозиції на цих виборах початком політичних змін можна лише до певної міри.

"Це лише симптоми. Тобто це люди реагують на симптоми, а симптоми – це погана економічна ситуація. Із цього погляду – без сумніву, – роз'яснює Ігор Семиволос таку теорію змін. –  Але тут залежить від того, що може запропонувати опозиція. А поки що ми не бачимо, що вони можуть запропонувати. Місцеві вибори лише, як кажуть, засвідчили певні симптоми хвороби країни. Ну і по суті серйозно нічого не змінюють".

вибори у Туреччині

Фото: reuters

Що результати виборів означають для партії Ердогана та чи матимуть вони вплив на президентські й парламентські вибори у Туреччині 2028 року

Тим часом Ердоган, вважає експерт, все ще має час, аби якимось чином змінити ситуацію та щось виправити у своїй політиці, як і Партія справедливості та розвитку.

"Поки що це не катастрофа для партії. Це скоріше попередження таке, доволі потужне попередження. Я думаю, що тепер кожне політик в цій політичній силі, принаймні ті, які розраховують на подальшу політичну кар'єру, замислиться над тим, як змінити курс для того, щоб не втратити голоси людей", – говорить Ігор Семиволос.

Про те, що партія влади програє наступні вибори, можна було б сміливо говорити лише у тому випадку, якби вони мали відбутися одразу після місцевих. Натомість до парламентських і президентських виборів ще аж 4 роки. За такий тривалий час можливі різні варіанти. 

Як зазначає Ігор Семиволос, насправді наразі обидві основні партії (й владна, і опозиційна) перебувають у певному стані кризи, зокрема із того питання, кого вони зможуть виставити своїм кандидатом на наступних виборах. 

Реджеп Тайїп Ердоган

Реджеп Таїп Ердоган, фото: tccb.gov.tr

Зараз Реджеп Таїп Ердоган перебуває формально на другому дозволеному Конституцією президентському терміні. Він заявив, що це його останні вибори. Тим часом деякі турки вважають, що він може шукати законний спосіб залишитися на посаді: або натиснувши на парламент, щоб той призначив дострокові вибори, що дозволить йому знову балотуватися, або шляхом внесення змін до Конституції, які дозволять йому балотуватися ще на один термін.

"З усього видно, що він втомився від цих політичних циклів і йому важко. Тому він реально замислився над можливістю передачі влади", – вважає натомість експерт.

Поряд із тим потенційним наступником Ердогана називають його зятя Сельчука Байрактара, співвласника компанії, яка виробляє добре відомі безпілотники Bayraktar. 42-річного аерокосмічного інженера у Туреччині люблять та поважають.

"Він в принципі самостійний політик. Він доволі впливовий і популярний, харизматичний. Він уособлює успіх. Це важливо, – каже про Байрактара Ігор Семиволос. – Він може стати реальним конкурентом на виборах будь-кому. Навіть Імамоглу, якого теж сватають на посаду президента".

53-річний Екрем Імамоглу, представник РНП, зберіг за собою посаду мера Стамбулу, перемігши на місцевих виборах виставленого Ердоганом кандидата. Тоді як балотуватися на попередніх президентських виборах йому завадили звинувачення в образі високопосадовців виборчкому, за які йому присудили у 2022 році три роки в'язниці. Тоді він був зайнятий апеляцією у своїй справі, яку згодом виграв. Тож на президентських виборах у 2028 році він є найімовірнішим кандидатом від опозиції. 

вибори у Туреччині

Фото: reuters

Чого чекати від майбутніх виборів у Туреччині Україні

Оскільки поточні місцеві вибори на комунікацію Туреччини з Україною особливого впливу не мають, варто говорити про те, що можуть означати для нас вибори 2028 року. За словами експерта, і Сельчук Байрактар, і Екрем Імамоглу – це прийнятні варіанти для України.

"Обидва з них цілком нормальний, прийнятний варіант для України, – вважає Ігор Семиволос, підкреслюючи нелюбов Байрактара до росіян. – Імамоглу менше про це говорить зі зрозумілих причин, тому що у нього не було приводів. Зараз очевидно вони будуть змушені більше про Україну говорити і формулювати позицію, зокрема і в РНП".

Разом із тим до президентських та парламентських виборів залишається ще багато часу, тому робити конкретні прогнози рано і фактично неможливо, адже зміни можливі дуже різні. І під керівництвом Ердогана Туреччина залишатиметься ще 4 роки.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
16:45
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них – діти
16:43
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
"Реал" після 5 пропущених голів від "Барселони" поверне у ворота Луніна
16:36
Марта Костюк
Українська тенісистка Костюк вийшла до третього кола Australian Open
16:34
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулось 48 боєзіткнень: росіяни найактивніші на Покровському напрямку
16:32
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Чисельність української армії складає 880 тис. військових, - Зеленський
16:31
Дональд Туск
"Я не дозволю, аби в Польщі використовували цю драматичну історію в політичних іграх": Туск про Волинську трагедію
16:23
Уряд виділив додаткові 540 млн грн на створення майстерень і лабораторій у профтехах та коледжах
16:04
TikTok
TikTok готується до ймовірного блокування застосунку в США 19 січня, - Reuters
16:01
Військовий контингент європейських країн в Україні може бути частиною гарантій безпеки, – Зеленський
16:01
OPINION
Тепер медіа не відповідатимуть за коментарі до їхніх текстів
15:57
Оновлено
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
15:55
Дональд Туск
Туск звинуватив РФ у підготовці актів терору проти авіаліній Польщі та всього світу
15:41
Мін'юст
Мін'юст планує відновити роботу всіх держреєстрів після кібератаки РФ до кінця січня
15:35
Ніл Ґейман
Автор "Пісочної людини" Ніл Ґейман заперечив нові звинувачення у зґвалтуваннях
15:33
OPINION
Піар на зброї. Що не так працює в Агенції оборонних закупівель?
15:31
Оновлено
Роберт Фіцо
У Словаччині опозиція внесла пропозицію про вотум недовіри уряду Фіцо
15:29
Оновлено
Україна повернула додому з РФ 25 важкохворих і поранених полонених, серед них захисники Маріуполя
15:18
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила закон щодо направлення підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
15:11
Ярослав Юрчишин
Юрчишин прокоментував уточнені вимоги до медіа щодо видалення коментарів
15:04
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Початок головування Польщі в ЄС є важливим моментом на шляху України до Євросоюзу, - Туск на зустрічі з Зеленським
15:03
Туск і Зеленський
Польща готова організувати третій саміт, присвячений відбудові України, – Туск
14:46
Кадочникова
Акторка Лариса Кадочникова пояснила, чому не перейшла на українську на церемонії вручення премії Параджанова
14:24
Верховна Рада
Парламент ухвалив законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя
14:23
На Житомирщині оголосили підозру працівнику моргу, який зрізав золоту каблучку з руки загиблого військового
14:11
ворожка
У Мінкульті заявили, що не можуть впливати на показ сюжетів про екстрасенсів у телемарафоні
14:08
ФАБ-3000
Росіяни скинули авіабомбу на будинок майора поліції у Курській області, - росЗМІ
14:05
Андрій Сибіга
Сибіга запевнив, що заборона на ведення прямих переговорів з Путіним є чинною
14:02
OPINION
Чим спричинена інфляція в Україні?
13:51
ЗСУ, мобілізація
Уряд змінив процедуру відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти за особливих обставин
13:47
Дональд Трамп
Радники Трампа вважають, що до мирної угоди стосовно війни в Україні залишилося "кілька місяців", - Reuters
13:45
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї заявили, що РФ надаватиме їм газ як гуманітарну допомогу
13:34
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про подовження можливості стати на облік після СЗЧ
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
Більше новин