Позивний "Донбас": Бути снайпером на війні - полювати на ворога, вбивати на відстані до 2 км
Що таке бути снайпером, готуватися до цього, наскільки це копітка і важка робота, а також від чого залежить, чим саме закінчиться війна - снайпер на позивний "Донбас"
Коли розпочався Майдан, він пішов у "Правий Сектор", початок війни застав у "Правому Секторі". З літа 2014 року - батальйон "Донбас", до 2016-го. З 2016-го - 58-ма бригада, у 2020-му пішов на дембель, а після закінчення має вже близько 5 контрактів. З початком повномасштабної війни потрапив до ТРО Запоріжжя.
У мене не було й думки про військову кар'єру. Я працював начальником цеху на підприємстві у Запоріжжі. Ну, а потім так пішло з Майдану. До "Донбасу" я потрапив спочатку, був АГС-ником. Ну і десь з кінця 2014-го року захопився високоточною стріляниною і почав вчитися, книжки читати. Плюс хлопці, з якими я служив, були фахівці такі добрі, навчили. Ну і так пішло, пішло. Продовжую вчитись, працювати. Вже як снайпер.
Нам цікаво розповісти нашим глядачам, що таке бути снайпером, що таке готуватися до цього? Наскільки це копітка і важка робота? Тому я хотів би Вас для початку запитати, якими навичками має володіти професійний снайпер? Що треба відточувати в своїй поведінці наприклад, так само?
Напевно, головне - терпіння. Тому що робота статична, можна сказати. Терпіння, посидючість, уважність. Не впадати у паніку. Бути постійно зібраним. І фізична підготовка також важлива. Тому що доводиться ходити дуже багато, дуже далеко і з дуже великою вагою. Ну, все залежить від обстановки та від завдань, які треба виконати. Ну, буває, доводиться за день і по 15 км ходити. Буває, по 10, по 11 годин лежати на одному місці, сидіти чи стояти. Все залежить від поставлених завдань.
Позивний "Донбас": подекуди в бою треба залишатися нерухомим по 11 годин
Якщо це робочий день, так, десь виїжджаємо... Ну літо, це о 03:30 виїжджаємо. Добираємося до позиції, куди можна під'їхати машиною, спішуємося, йдемо пішки 6-7-8 км, залежно від ситуації. Ідемо неприховано до першої лінії нашої оборони. Далі вже просуваєшся потайки. Основна робота - це не з ВОП (взводний опорний пункт, - ред.), природно, не з СП (спостережний пункт, - ред.), це йдеш у "сіру зону". Або між СП-шками. Ну, знову ж таки, все залежить від ситуації. Облаштовуєш свою позицію, маскуєш її. Це ще години зо три. Ну а далі лежиш до темряви. Вже по сутінках виходиш. Все у зворотному порядку. Зібрався, пішов, дійшов, викликав машину, поїхав. Додому потрапляєш о 23:00, о 22:30. Ну день.
Позивний "Донбас": були снайперські дуелі, одного з "пітерської школи" знищив
Те, що було, коли було АТО, ООС, 75-80% бойових завдань – це було більше розвідка, дорозвідка. Зараз це вже відійшло більше аеророзвідці. Зараз більше виконуєш або вільний пошук, полювання так зване. Ну чи там прикриття наступальних дій наших. Або там, відлов ДРГ. Я не знаю, яке завдання розповісти. Таких, щоби сильно яскравих - не було. Ну... не під запис.
Не знаю, можливо, як в кіно, Вам дали завдання прибрати якогось ватажка.
Ні.
Такого не було, так. Чи були у Вас якісь дуелі зі снайперами ворожими?
По мені працював кілька разів снайпер. Це було у Широкиному, під Горлівкою було. У Широкиному навіть 2 рази було. Тоді моя була помилка. Я працював по кулеметному розрахунку, який нам жити заважав спокійно. Я "заткнув" кулемет. Відразу отримав кулю. Черкнуло по балаклаві зверху. Я його не знайшов, він пішов. Ловив я снайпера, то була розвідка. Теж у Широкиному. Тоді до нас, за перехопленням, заїхали снайпери з Пітерської школи снайперів, складати іспити. Ну, один його не здав. Я виявив його позицію, але у мене була незручна позиція для роботи, я скоригував бескид. Ми розклали будинок разом із цим снайпером. (Це був початок 2015 року - ред.)
Наскільки снайпер на цій війні є ласою ціллю?
Снайпер - пріоритетна ціль, на нього можуть випустити касетний снаряд ГРАДу
Це пріоритетна ціль завжди. З пріоритетних цілей - це снайпер, ну командирів ми не беремо, командир це само собою... Снайпер, кулемет, гранатомет. Те, що може наражати на небезпеку. Ну і зараз додалися аеророзвідники, їх також. Ну, на снайпера можуть викликати і касету ГРАДу, якщо виявлять.
Я перепрошую за своє питання. Я знаю, що таке не коректно питати у військових. Але Ви снайпер і у Вас це хочеться запитати. Чи Ви ведете облік того, скільки "задвохсотили" ворогів?
Так, але я веду облік підтверджених. Тому що найчастіше ти працюєш, людина падає. Начебто влучив, начебто не влучив. Начебто поранив. Ну, підтверджених веду. Говорити не буду скільки. Мало поки що. Треба всіх!
Може Ви скажете, наскільки далеко можете бити? Так, щоби знати, що Ви "завалите" ворога. На яку відстань?
Позивний "Донбас": Вбиваю з відстані 1600-1700 метрів
Ну, 1.600 – 1.700 метрів. Це з цієї. Це 338 калібр. 308 калібр я на полігоні пробував стріляти більше кілометра, але її робоча відстань 700-800. Вона дозволяє стріляти і на більш далекі відстані. Але там уже свої нюанси. Там уже енергія не та, куля легка.
Фото: скріншот
Наші пращури, козаки, дуже серйозно ставилися до своєї зброї. До шаблі своєї, до своєї рушниці. Я знаю, що їх могли навіть карати, якщо вони в бою втрачали свою шаблю. Я так розумію, для снайпера його рушниця - це теж дуже інтимна штука, правда?
Звісно! Так... Це ріднуля... Майже як діти!
Ви, я так розумію, самі купували цю рушницю, збирали її...
Цю я купував сам, збирав, доводив її до хорошого бою. Приціл. Цю мені дали нещодавно. БК купується. Боєкомплект теж купується за свій рахунок.
Дорогий боєкомплект?
Я беру reload. Тобто це збирають саме під мене патрони. Я їх беру коли як. Ну десь близько 250 гривень за один.
Що означає "збирають під Вас патрони"?
Ну, кількість пороху... Куля, котру я хочу, кількість пороху, котру я хочу. Саме під мій ствол, під мене.
Позивний "Донбас": патрони збирають спеціально під мене, один коштує 250 грн
У скільки грошей Вам обійшлася Ваша лялька?
Мене дружина вб'є! Ну сама гвинтівка - 130 (тисяч гривень, - ред.). Це голий карабін. Сошки, на мою думку, 15 або 17 тисяч. Приціл – 6 (тисяч, - ред.) доларів. Що тут ще ... Sound-модератор, ну глушник, на мою думку теж 15-16 тисяч. Ну решта – розхідники. Патрони – це десь 20 (тисяч грн, - ред.) на місяць. Що там ще… Хімія для обслуговування. 4-5 тисяч, місяців на три її вистачає. Наче все.
Приціл, Ви сказали, 6 тисяч доларів коштує?
Фото: скріншот
Фото: з особистого архіву
Доларів. Ну, мені зробили знижку. Там моїх не так багато грошей. Це мені допомагали люди. Знайомі, знайомі знайомих. Мені допоміг мій колишній шеф з роботи. Грошей дав. Плюс моя дружина. Вона зараз мешкає в Іспанії. Виїхала на початку повномасштабної війни з дітьми. Вона там з українців збирала гроші. Допомогли купити. Це добрий тепловізійний приціл. Дозволяє виявляти, точно виявляти цілі, розпізнавати. 2.000 – 2.300 (метрів, - ред.) дистанція.
Позивний "Донбас": Догляд за рушницею займає півтори години щодня
Догляд за цією пушкою. Наскільки він кропіткий? Як багато часу у Вас на це йде?
Добре обслуговувати гвинтівку треба, по-перше, після кожної стрілянини. Це практично щодня відбувається. Десь півтори години витрачаєш. Можна й швидше це робити. Але мені це подобається, я отримую задоволення від цього. Я вмикаю собі класичну музику та чищу гвинтівку.
Що саме слухаєте?
Та по-різному. Під настрій. "Пори року" - прекрасна музика для чистки зброї.
З якими викликами вам доводиться зіштовхуватися? Навіть на психічному рівні. Може Ви помічали за собою вигорання? Щось такого плану.
За виставлений на зайнятій позиції прапор ворожий снайпер скаже "спасибі"
Стаєш обережнішим на "передку". Піхотинець не знає, що може снайпер. І він спокійніше поводиться. Тобто там, припустимо, у 2014-15 році дуже любили люди на зайнятих позиціях підняти свій прапор. А за це снайпер скаже "велике спасибі". Тому що ти розумієш напрямок, силу вітру, які там діють. Визирнути з біноклем, посидіти там, хвилину-дві поспостерігати. Теж саме. Будучи снайпером, ти розумієш, що на тому боці може такий самий, як і ти, сидіти. І ти більш стримано поводишся. Тобто якщо ти спостерігаєш, то намагаєшся спостерігати правильно. А не просто вилазити з тим біноклем.
Ви на цій війні з самого початку. І напевно можете дати свою оцінку і маєте якесь розуміння, що буде далі? Мої просто спостереження, що цей конфлікт, ця війна починає потихеньку заморожуватися, переходити з активної стадії. І ми скоро можемо отримати новий 2015-2016 рік. Нові а ля мінські домовленості. Як у Вас? Як Ви вважаєте?
Позивний "Донбас": Лише від нашого суспільства залежить, чим закінчиться війна
Я в 2014 році, коли все починалося, ще весна, початок літа, здавалося, що ось-ось воно все закінчиться, що ми їх проженемо, ми переможемо. А потім трапився Іловайськ, за ним Дебальцеве. І стало зрозумілим, що все надовго затягується. Ну зараз, мені здається, буде те саме. У нас не вистачає зараз сил і коштів, щоб якось швидко це закінчити. Зараз осінь. Дощі йдуть, погода зіпсується. Бронетехніці складніше пересуватися на лінії фронту. Те, що це однозначно будуть позиційні бої до весни, - це точно. Ну це вже, мені здається, більше дивитимуться на втому суспільства. Наскільки воно віднесеться лояльно до будь-яких переговорів або якихось домовленостей. Але це вже не залежить від нас.
- Актуальне
- Важливе