Представлений у Лугано проєкт плану відновлення України після війни потребує $750 млрд інвестицій
Уряд представив проект плану відновлення України на міжнародній конференції в Швейцарії, він потребує $750 млрд
Про це свідчить оприлюднений проєкт плану відновлення України після війни.
Згідно з ним, Україна для відновлення потребує $750 млрд інвестицій, з яких дві третини має становити підтримка партнерів - гранти, позики і акціонерний капітал.
При цьому потреби у фінансуванні пріоритетів у 2022 становлять близько $60-65 млрд, без врахування витрат на сектор оборони та безпеки, зазначається в документі.
Водночас за словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, джерелом відновлення мають стати конфісковані російські активи, а також арештовані активи російських олігархів.
У плані задекларовано прагнення досягнення до 2032 року сталого економічного зростання у понад 7%, накопичення $750 млрд іноземних інвестицій, входження України до ТОП-25 в рейтингу країн за людським капіталом та економічним розвитком, скорочення на 65% викидів CO2, у порівнянні з 1990 роком.
Ставку планується робити на розвиток секторів економіки у контексті конкурентної переваги України та Green Deal. Наміри запустити "проєкти-каталізатори" для розблокування приватних інвестицій у пріоритетні сектори. А також забезпечення конкурентоспроможної вартості капіталу в контексті військових ризиків.
Левова частка інвестицій (як свідчить "інвестиційне меню") до 2032 року планується в енергетиці ($177,4 млрд) та логістиці ($122,5 млрд). Значно менше у ВПК ($43 млрд) та АПК ($33,9 млрд). Натомість інвестиції у машинобудування ($15,8), меблеву та деревообробку ($4,6 млрд) та навіть металургію та металообробку ($26,3 млрд) на горизонті 10 років є зовсім незначними. А в видобувну промисловість взагалі обмежені $1 млрд.
"Чернетка" плану передбачає реалізацію проєктів у різноманітних сферах економіки – від оборони, екології, енергетики – до розбудови державних інституцій та цифровізації. Загалом йдеться про 15 національних програм.
Уряд попередньо планує запуск низки програм з працевлаштування — фінансування другого нового бізнесу, програму релокації працівників в інші регіони для потреб компаній. Також пропонується трансформувати Службу зайнятості в агенцію з фокусом на послуги з кар'єрного консультування, моделювання попиту на навички.
У галузі АПК передбачається проєкти з будівництва систем іригації на площі 1 млн га, а також перетворення країни на "експортну фабрику продовольства" коштом стимулювання та розвитку переробки продукції рослинного походження.
Нацпрограма відновлення та модернізації житла й інфраструктури регіонів України передбачає фінансування $150-250 млрд інвестицій. Нацпрограма передбачає будівництво нових та відновлення зруйнованих об'єктів з акцентом на енергоефективність та безбар'єрність, а також оновлення інженерних мереж.
Що ж конкретного фінансування проєктів на 2022 рік до $60-65 млрд (без безпеки та оборони), то пропонується такий розподіл інвестицій:
- $30-35 млрд – на фінансування бюджетного дефіциту.
- $5-10 млрд – на блок енергетичних потреб (підготовка енергоблоків до зими, перехід на біомасу та біогаз для централізованого опалення, де це можливо, запуск програми «Енергоефективність», роботи з розширення інтерконнекту (енергетика, нафтопродукти), оборотний капітал для нарощування запасів газу в сховищах)
- $3-10 млрд – для підтримки малого й середнього бізнесу, який постраждав від війни,
- $2-3 млрд на усунення вузьких місць залізничного, автомобільного та дунайського експорту до/через ЄС і забезпечення удвічі більших обсягів експорту порівняно з квітнем-травнем
- $2-3 млрд – на термомодернізацію 20 тис будинків у 2022 році і добудову 100 тис. нових одиниць житла, які були початі до війни.
- $2 млрд – на кампанію для повернення українських біженців, щоб досягти позитивного сальдо міграції понад 1 мільйона осіб у другій половині 2022 року
- та $1-2 млрд – на розмінування 5% території України у 2022 році й утилізація військових відходів,
- $1 млрд – на відновлення зруйнованої соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров’я, культури, спорту).
Аналітики, однак стверджують, що певні підходи до планування інвестицій є контроверсійними. Зокрема, фінансування розпорошене на надто велику кількість пріоритетів, значна частина яких дублює ті бюджетні чи державні видатки на різноманітні галузеві програми, які здійснювалися й раніше. Фактично він складений значною мірою за лекалами "великого будівництва" від Зеленського у довоєнний час. Куди так само для ефекту масштабу інтегрувалися видатки, які й так здійснювалися за різними цільовими програмами із державного бюджету.
- Нагадаємо, президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив, що на конференції в Лугано буде розроблено принципи, які стануть фундаментом для подальшого відновлення України.
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе