Якою світ запам’ятав королеву Єлизавету

Роман Яворський
8 вересня, 2022 четвер
23:13

"Лондонський міст упав". Цією кодовою фразою 8 вересня 2022 року запустили операцію, що має назву "Лондонський міст" – сукупність дій, спричинених смертю монарха

Зміст

В історії Великої Британії рік тому закінчилася ціла епоха, що тривала понад сім десятиліть – 8 вересня 2022 року не стало королеви Єлизавети ІІ. Аж до своєї смерті королева була однією з найпопулярніших осіб Великої Британії. За різними опитуваннями, її підтримували близько 80% підданих.

Принцеса Лілібет

Принцеса Елізабет Александра Мері народилася 21 квітня 1926 року в сім’ї принца Альберта, герцога Йоркського. У дитинстві майбутня королева називала себе Лілібет і згодом це прізвисько до неї приклеїлось. У 4 роки в принцеси з'явився власний будиночок, де вона підтримувала чистоту та проводила вільний час. Того ж року народилася молодша сестра Марґарет, з якою в Елізабет усе життя зберігалися хороші стосунки.

До школи Лілібет не ходила, королівська сім'я запрошувала вчителів. Батько постійно обговорював із нею політику, історію та світовий устрій.

У черзі на престол Єлизавета була третьою, після її дідуся престол мав успадкувати її дядько Едуард. Так воно й сталося в 1936-му. Однак того ж року він зрікся престолу заради шлюбу з розлученою американською простолюдинкою Волліс Сімпсон, королем став батько Лілібет Георг VI, а сама вона – наступницею престолу. При цьому титул принца Валлійського залишався вакантним – на випадок, якби в короля та королеви народився син. Він би відсунув Елізабет від престолу.

Друга світова розпочалася, коли Єлизаветі було 13. Урядовці розробляли план евакуації принцес до Канади, однак їхня мати, королева Єлизавета заявила: "Діти не можуть їхати без мене. Я ніколи не залишу короля, а король ніколи не залишить своєї країни". До слова, саме в 13 років Лілібет познайомилася з кадетом Філіпом Маунтбаттеном, сином грецького принца Андрія, закохалася в нього і підтримувала з ним листування.

У 1945 році спадкоємиця престолу вмовила батька, щоб той дозволив їй зробити безпосередній внесок у перемогу. Вона приєдналася до Жіночої допоміжної територіальної служби, вивчилася на водійку та була відома як № 230873 лейтенант Елізабет Віндзор. Вперше в історії королівської родини жінка служила у військовому підрозділі.

Королева Єлизавета II

6 лютого 1952 року король Георг помирає від тромбозу у віці 56 років. Коронація Єлизавети відбулась майже через півтора року після цього – 2 червня 1953 року. Вперше коронацію британських монархів транслювали на телебаченні. Лише на сукню королеви, яку створив Норман Хартнел, пішло 8 місяців роботи. Побажань у Єлизавети було лише два – атласна тканина і простий, "по-королівськи елегантний силует". Ціну сукні не оприлюднювали, але на всю церемонію пішло 1,5 млн фунтів (майже 50 млн, якщо переводити на сьогоднішні гроші). На коронацію молодої королеви прибули монархи з 11 британських протекторатів – у тому числі шейх Бахрейну, шейх Катару та султан Брунею.

Попри те, що в правилах англійського та британського престолонаступництва чоловіки мають перевагу над жінками, кілька жінок, яким діставалася корона, ставали знаковими для історії держави. Королева Єлизавета I правила 45 років, а її правління інколи називають "золотим віком Англії". Королева Вікторія правила 63 роки, а словосполучення "вікторіанська епоха" стало символом промислового, культурного, політичного розвитку, часом найбільшого розквіту Британської імперії. Королева Єлизавета II була на троні ще довше. Почала правити в вимученій великою війною країні й долучилася до створення сьогоднішньої Великої Британії.

70 років на троні – це другий результат у світовій історії, більше правив лише Людовік XIV у Франції – 72 роки. Коли Єлизавета зійшла на престол, Радянським Союзом керував Сталін, а першим прем’єром, з яким королеві довелося працювати став знаменитий Вінстон Черчилль. А Ліз Трасс, призначена за два дні до смерті королеви – 15-та глава уряду доби Єлизавети II. Народилася вона, до речі, в 1975-му, на 24-му році правління королеви.

Справжня королева

Згідно з правилами етикету, Єлизаветі II не дозволяли двічі виходити "у світ" в одній і тій самій сукні. Але королева двічі порушувала цю негласну заборону. Також біографи нарахували три появи Елізабет на публіці в брюках. Зазвичай королева носила лише спідниці. Невід'ємним елементом гардероба королеви були її капелюшки. У гардеробі королеви було понад п'ять тисяч капелюшків. До того ж Єлизавета II за допомогою головних уборів висловлювала своє ставлення до тих чи інших подій, наприклад виходу Британії з Євросоюзу. Також королева перекладала дамську сумочку з руки в руку, коли розмова їй набридала. Прямо сказати про це Її Величність не могла, тому натякала по-королівськи.

Окрім шапочок, королева обожнювала собак коргі. Першого коргі батько подарував їй у 1933-му, з того часу – майже 90 років – у Єлизавети незмінно було кілька собак цієї породи. За життя в королеви було понад три десятки коргі. Сама порода, завдяки королеві та телебаченні стала надзвичайно популярною. Навіть попри те,  що королівські коргі, бувало, кусали вартових, шоферів, листонош, а в 1968-му один із парламентарів навіть вимагав встановити в палаці табличку "Обережно, злий собака!". Однак його ідею так і не втілили.

Щодо інших цікавих фактів, то Єлизавета II за своє життя відправила понад 3 млн листів. Королеві приходили тисячі листів і вона навмання читала кількадесят із них, обов’язково надсилаючи відповіді.

Єлизавета Мовчазна. Єлизавета Дотепна.

Неофіційним прізвиськом королеви було Elizabeth the Silent – Єлизавета Мовчазна. Це зумовлене тим, що королева неохоче давала інтерв’ю чи пресконференції. Однак люди, яким доводилося спілкуватися з королевою, відзначали її тонкий англійський гумор. Так вона наголошувала на необхідності безпосереднього спілкування з народом: "Якщо вони не будуть мене бачити, вони перестануть вірити, що я існую". Іншого разу порівняла галасливі гелікоптери з президентами США: "Вони вічно кружляють і кружляють, поки ти говориш. Як Дональд Трамп, або як Обама". Перед народженням правнука Єлизавета якось пожартувала: "Сподіваюся, що дитина з'явиться незабаром, тому що я їду у відпустку", натякаючи на галасливість немовлят. А якось, коли в Шотландії її не впізнали й сказали, що вона схожа на королеву, Єлизавета коротко відповіла: "Це тішить".

Якщо пресконференції Єлизавета II давала неохоче, то різдвяне звернення до народу – то її справжня візитівка. У 1957 році молода королева стала першою главою держави в історії, яка привітала свою націю з різдвяними святами по телебаченню. З того часу телепривітання стало традиційним і поширилось багатьма країнами.

Тоді, в першому телевізійному зверненні 31-річна королева сказала: "Завжди було легко ненавидіти та руйнувати. Будувати та плекати набагато важче". Загалом фрази, що їх казала Єлизавета своєму народові, історики та біографи давно розтягнули на сентенції.

"Упродовж багатьох років ті, хто здавався мені найщасливішим і найзадоволенішим, завжди виявлялися тими, хто жив найбільш відкритим і безкорисливим життям". (Звернення 2008 року).

"Кожен день – це новий старт. І я знаю, що єдиний спосіб прожити своє життя – це намагатися робити те, що правильно, дивитися в майбутнє, приймати все, що приносить цей день, і довіряти Богові". (Звернення 2002 року).

"Не треба ставитись до себе надто серйозно. Ні в кого з нас немає монополії на мудрість" (Звернення 1991 року).

"Коли життя починає здаватись важким, відважні не лягають, змирюючись із поразкою. Вони натомість ще рішучіше борються за краще майбутнє". (Звернення 2008 року).

Король Чарльз ІІІ

Якщо у діда Єлизавети –  засновника династії Віндзорів короля Георга V – було лише дві внучки, то тепер династія процвітає. Після війни, у 1947 році, Єлизавета вийшла заміж за свого чотириюрідного брата Філіпа, з яким прожила разом 74 роки. Королева залишила після себе чотирьох дітей, вісьмох внуків і десятьох правнуків. Новим королем став її 73-річний принц Чарльз, який вступив на престол під іменем Чарльз (Карл) III.  


Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
Більше новин