Ракети NSM та "Гарпун" разом з українським "Нептуном" прискорять наближення перемоги. Колонка Сергія Згурця
Знищення російського крейсера "Москва" нашою протикорабельною ракетою "Нептун" стало яскравим прикладом того, що ракетне озброєння надзвичайно ефективне у боротьбі з ворогом
Білий дім працює над передачею Україні нових протикорабельних ракет
Зараз близько 30 кораблів, які має Чорноморський флот ВМФ Росії є цілями, яке можуть бути знищені. Після знищення "Москви" усі ворожі кораблі вже не стоять на горизонті перед Одесою, а відійшли трохи далі, боячись ракетної атаки.
Дальність ракети "Нептун" складає 280 км, а особливість комплексу в тому, що він розрахований для боротьби насамперед із морськими цілями, а працювати проти наземних цілей не може. Але протикорабельних ракет у нас менше, ніж хотілося б. Тому тривають перемовини з партнерами, аби отримати більше таких ракет. Якусь частину протикорабельних ракет ми вже отримали - британські "Brimstone", які використовуються для боротьби з різними цілями. І Україна була першою, хто придумав схему використання цих ракет з наземних пускових установок. Ці технологічні ракети можуть знищувати як наземні, так і морські цілі. Але проблема цих ракет у малій дальності - до 12 км.
Які ракети можуть стати в пару до українського "Нептуна"?
Насамперед мова йде про американську ракету "Гарпун", яка за своїм принципом схожа до нашого "Нептуна". Але є один нюанс: ракета "Гарпун" була створена ще у 1970-х рр і на сьогодні це є найбільш масова крилата ракета, яка використовується на багатьох носіях - кораблях, підводних човнах, навіть на літаках. Ці ракети також мають низку обмежень. Дальність: є ракети "Гарпун", які мають дальність польоту від 100 км до 300 км, влучати вони можуть в основному лише в морські цілі. А нам потрібен комплекс, який можна буде використовувати з мобільної платформи.
Як виявилося, у ракети "Гарпун" мобільного комплексу немає. Зараз представники Пентагону говорять про те, що є можливість зняти певні пускові установки з кораблів і передати їх Україні, щоб ми вже самі встановили їх на якісь мобільні платформи - повторили досвід із британськими ракетами "Brimstone". Хоча є інший варіант: поєднати комплекс "Нептун" з ракетами "Гарпун" - можливо, такий шлях буде більш оптимальним. Насправді час створення такого наземного комплексу надзвичайно критичний і нам варто шукати інший вихід із ситуації.
Норвезький NSM може бути альтернативою "Гарпуну"
Найбільш популярним рішенням на ринку протикорабельних ракет є американсько-норвезька ракета "NSM" - Naval Strike Missile - це найбільш технологічний комплекс, який наразі існує на ринку протикорабельних ракет. "NSM" має дещо меншу дальність у порівнянні з "Гарпуном" чи "Нептуном" - до 200 км, хоча може використовуватися з різних платформ. Особливість ракети "NSM" полягає в тому, що вона створена з композитних матеріалів, непомітна на радарах, має тепловізійну головку самонаведення, яка не дозволяє ворогу виявити пуск ракети. Це найбільш технологічне озброєння на сьогодні.
Коли президент України Володимир Зеленський 30 березня 2022 року виступав перед норвезьким парламентом, він як раз просив передати Україні ракети "Naval Strike Missile". Але Норвегія тоді не сказала "ні", але й не сказала "так", адже наразі фактично всі комплекси "NSM" вже законтрактовано. І найбільший контракт, який на сьогодні виконується, - це замовлення цих ракет Румунією - 2 комплекси, які можуть надійти лише 2024 р.
Як виявилося, наша сусідка Польща має комплекси "NSM" - 2 батареї комплексів з 50 ракетами. Є ідея, аби Польща виступила спонсором передачі однієї батареї крилатих ракет "NSM" для України. Це стане достатньо відважним кроком для Польщі, але тоді Україна в короткий проміжок часу отримає ракети, які впродовж кількох годин можуть бути переміщені з будь-якої ділянки та створити серйозну загрозу для російських військ.
Зараз ми перебуваємо на етапі, коли є 2 проєкти - "Гарпун" та "NSM", і тривала перемовна процедура, яка повинна швидко минути, щоб ми отримали ці системи.
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе