OPINION

Реституція: соломинка на спині верблюда

Олеся Ісаюк
3 грудня, 2022 субота
16:09

Ця війна є спробою Москви відновити ту реальність, що дозволяла росіянам вивозити і депортувати, а для нас і центральноєвропейських держав, які зараз нам допомагають, – це війна за збереження відвойованого і за доведення до кінця руйнації Москви.

Після визволення українського Півдня, а відтак, закономірно, і Криму, постане питання: що далі? У конкретнішому вимірі йдеться, зокрема, про доволі "шкурну" проблему реституції. Перші ознаки цього вже видно тим, хто вміє дивитися, свідченням чого є стаття професорки Людмили Козловської "Війна. Земля. Крим", опублікована на початку листопада, чи міркування на цю тему, висловлені минулими днями представницею президента в АРК Тамілою Ташевою, яка заявила про перспективу видворення російських громадян, котрі прибули на півострів після 2014 року і мешкають там із порушенням процедур і дозвільних норм

І отут-то і відкриється брама в пекло. Адже реституція – це про майно, а отже, "квартирный вопрос". А отже, "битва за землю". Свідчень гостроти питання аж занадто – мабуть, кожне місто має свої щасливі й не дуже історії відстоювання історичних споруд, яким не пощастило опинитися в тих районах, де прагнуть жити всі. І бажано "по-модньому". А в Криму ще й море – тут, гадаю, добрим буде порівняльний приклад Одеси. На цьому перелік тимчасово замкнемо, позаяк сама тема належить до спеціалізованих сфер, а що найголовніше – не вона визначає затятість учасників дискусій.

А визначає її той простий факт, що більшість українців самі є нащадками виселених. Виселених, вивезених, розкуркулених, депортованих. Впімнутися за своє їм поки що перешкоджає посттоталітарний страх, іноді дуже конкретний, адже йдеться про неминучий конфлікт із нинішніми посідачами майна, або ж перспектива довголітньої судової тяганини з державою, – і всі усвідомлюють, що коли маховик бодай видачі компенсацій увімкнеться на повну, держава, імовірно, зробить все, щоб його загальмувати, просто, щоб не втонути у позовах.

Крім того, процес реституції в одній країні неминуче запустить подібний механізм у сусідніх. Неминуче з’являться нащадки вивезених у 1944–1946 році поляків із Західної України, депортованих у 1930-тих роках тих самих поляків – тільки з Вінниччини, німців з Таврії та ще низки менших народів і спільнот. Якщо до реституції приєднається Польща, – а чого б і не приєднатися, то питання вивезених поляків змусить згадати, що вивезення було обопільним, бо водночас вивозили до УРСР українців із Закерзоння, а також постане питання вивезених німців, отож неминуче включення і Чехії та Словаччини. В підсумку ми можемо отримати ефект, коли маленький камінчик зрушить цілу гігантську лавину.

Реституція чи компенсація у якійсь формі конче необхідна, бодай для відновлення справедливості та відчуття того, що зусилля конкретної людини мають результат, передбачуваний і справедливий.

А тим часом реституція чи компенсація у якійсь формі конче необхідна. Бодай для відновлення справедливості й, беручи глибше, надання сенсу подіям. Для відновлення відчуття того, що зусилля конкретної людини мають результат, передбачуваний і справедливий, що раніше чи пізніше все стає "на круги своя". А ще, враховуючи, що зараз ми за підтримки союзників воюємо саме проти тих, хто вивозив, виселяв, депортував – це важлива складова перемоги над Росією і подолання психологічних наслідків московського панування.

І тут я, як нащадок вивезених і депортованих з обох сторін, маю дещо сказати. Родичів моєї мами виселили узимку 1945 року з Любачівщини на Закерзонні. Моєму покійному дідові було тоді 12 років. Рідних мого батька виселили на Сибір у 1945 році, вони повернулися звідти через десять років. Родина бабці не була виселена, але, наприклад, рідну сестру прабабці Катерину вивезли на Сибір у 1940 з чоловіком і дев’ятьма дітьми. Не повернувся ніхто...

Я дивилася фільм "Хайтарма" один-єдиний раз. І не впевнена, що колись подивлюся ще раз. Причина проста – остання частина з виселенням. Без надії повернутися. Перший і єдиний перегляд закінчився для мене сльозами просто в залі, і тільки публічність місця втримала від істерики.

До слова, про факт депортації кримських татар я дізналася водночас із фактом вивезення моєї рідні ще дошкільням. Мені довелося вислухати безліч історій моїх ровесників, базованих на спогадах їхніх дідусів і бабусь, та почути чимало коментарів у стилі – он оцей будинок належав тим і отим, а відтак звучало знайоме прізвище.

Заплатити за беззаконня і грабунок має винуватець – Москва.

Якщо хтось подумав, що висновком із усього написаного вище буде заклик іти за компенсаціями до Києва чи Варшави, то він глибоко помиляється. Бо заплатити має Москва. Адже навіть у Центральній Європі масові виселення відбувалися не правовими спадкоємцями довоєнних урядів, а колаборуючими з Москвою режимами-сателітами. Договір про "обмін населенням" між УРСР і ПНР підписували – з одного боку, "товариші", котрі втопили в крові незалежну УНР, а з іншого – аж ніяк не Делегатура Уряду, а комуністичний Польський комітет національного визволення. І це теж була гібридна війна із закладанням чергової міни між українцями та поляками!

Справжніми правонаступниками та представниками суверенних держав були уряд УНР в екзилі, уряд Речі Посполитої Польської в екзилі, екзильні уряди балтійських країн... І підпільні рухи, у тому числі збройні, які виконували роль і функцію Збройних Сил відповідних незалежних держав, що визнано цими державами після падіння СРСР – Польщею, Литвою, Латвією, а тепер, хоч і з запізненням на чверть століття, Україною.

Саме комуністичні, підтримувані Москвою, а не народами відповідних країн, уряди проводили виселення німців з Польщі, застосовуючи принцип колективної відповідальності, саме комуністичний уряд СРСР ще до Другої Світової та в ході її депортував групи поляків, німців, греків, кримських татар, чеченців, кабардино-балкарців та інших. Масові вивезення за таку страшну "провину", як боротьба за свободу своєї країни, припали тоді на долю не тільки України, а й країн Балтії, Кавказу тощо.

Висновок – Москва має заплатити. Правду кажучи, не факт, що я б категорично заперечувала навіть проти такого чогось, як люстрація тих, чиї предки прибули звідти в 1930-1940-их, а якщо "прислані" належали до силовиків, партійних працівників і тому подібних груп, вчинити з їхніми нащадками те ж саме, що вчинили їхні предки з предками українців, поляків, киримли, білорусів, чехів, німців та інших. Загалом – дивитися по ситуації. Тим більше ідея не нова – підпільники чинили подібно, караючи на горло енкаведистів та партійних і розслідуючи справи всіх інших – звісно, за можливістю.

СРСР та Росія уже вчинили стільки злочинів, що є абсолютно законною ціллю месників.

Так, це поза правом. Але річ у тому, що СРСР та Росія, як його спадкоємиця, уже вчинили стільки злочинів, що, кажучи старою мовою, вона "вийнята з-під прав". Тобто є абсолютно законною ціллю месників. Навіть не суду, не права, а месників. Судовий процес у такому випадку потрібен не їм, а нам – щоб не опуститися до їхнього рівня. Це запобіжник для нас, а не право для них.

І, зрештою, це логічно, адже сама ця війна є спробою Москви відновити ту реальність, що дозволяла росіянам вивозити і депортувати, гнати підлеглі народи на свої завойовницькі війни. А для нас – і для центральноєвропейських держав, які зараз нам допомагають, – це війна за збереження відвойованого і за доведення до кінця руйнації Москви. І Москва це розуміє – доказом чого є погрози пані Ташевій після заяви про видворення з українського Криму росіян, нелегально прибулих туди після 2014 року.

Спеціально для Еспресо.

Про авторкуОлеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у XX столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
-1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.86
  Купівля 39.86
  Продаж 40.54
 • EUR
  Купівля 42.53
  Продаж 43.5
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
31 січня
06:13
Олексій Данілов
Розуміємо загрози та дуже потужно готуємося до цього, - Данілов про можливий новий наступ росіян
05:58
Philips скорочує персонал
На тлі скандалів з медтехнікою Philips планує скоротити до 10 тис. робочих місць
05:31
Коронавірус
У травні США можуть скасувати надзвичайну ситуацію щодо коронавірусу
05:04
ООС поранення ЗСУ
"Поранені бійці не мають проходити бюрократичний квест": уряд проведе цифровізацію військово-лікарської комісії
04:36
Біньямін Нетаньягу
Ізраїль і США звинуватили Іран у "експорті агресії"
04:08
У Бразилії автобус з підлітками впав з мосту
У Бразилії автобус з підлітками впав з мосту: є загиблі та травмовані
03:40
балістичні ракети
Росія намагається отримати від Ірану балістичні ракети. ППО України поки безсила проти них, - Ігнат
03:12
чвк вагнер
Парламент Канади визнав ПВК Вагнера терористичною організацією. Скерував постанову уряду
02:44
F-16
"Україна отримує озброєння, що невдовзі матиме вирішальне значення": Білий дім прокоментував слова Байдена про F-16 для ЗСУ
02:17
Олімпіада
Комітет Ради пропонує звернутись до міжнародної спільноти з вимогою бойкоту участі спортсменів з РФ та Білорусі на Олімпіаді
01:49
БМП Bradley прямують в Україну
Понад 60 Bradley відбули зі США в Україну, - Пентагон
01:21
Теракт у Пакистані
Теракт у Пакистані: у Пешаварі внаслідок вибуху у мечеті загинуло 59 осіб
00:53
Джозеф Байден
Байден сказав "ні". Президент США висловився щодо постачання Україні F-16
00:25
Олімпіада-2022, збірна Росії
У МОК відповіли на критику через можливий допуск спортсменів з РФ та Білорусі до Олімпіади
00:01
танк Leopard 2
"Якнайшвидше": Норвегія назвала імовірні терміни надання Україні своїх танків Leopard 2
2023, понедiлок
30 січня
23:57
Відвів літак від селища: у бою загинув кавалер орденів Хмельницького майор Данило Мурашко
23:25
електроенергія
Світло у киян в середньому є 80% часу, - YASNO
23:03
Володимир Кличко
"Росіяни - чемпіони з ґвалтування жінок": Володимир Кличко закликав президента МОК Баха не допускати спортсменів РФ і Білорусі до Олімпіади
22:19
Олег Ніколенко
Вибухи на об'єктах Ірану: МЗС України заявило, що не знає причин і нагадало Тегерану перську народну мудрість
22:06
Аналітика
Сергій Згурець
Польща може передати Україні одну ескадрилью винищувачів F-16. Колонка Сергія Згурця
22:00
Ексклюзив
Китай прапор
Китай не готовий до війни проти США, - експерт-міжнародник Куса
21:52
Еммануель Макрон
"Ніщо не виключається": Макрон припустив надання Україні винищувачів і назвав можливі умови
21:47
Володимир Зеленський
Зерно, артилерія та спортивні санкції: Зеленський провів переговори з прем'єркою Данії
21:25
Єнс Столтенберг
Повноваження Столтенберга на посаді генсека НАТО можуть бути продовжені на тлі триваючої війни Росії проти України, - Politico
21:16
Ентоні Блінкен
Блінкен та Нетаньягу обговорили в Єрусалимі надання підтримки Україні та заходи протидії Ірану
21:14
Оновлено
Олександр Трухін
Нардеп Трухін не прийшов на засідання суду, бо "зміцнює обороноздатність країни за кордоном"
21:12
Вікторія Сюмар оголосила збір коштів на комплекс БПЛА "Посейдон" для артилеристів 43-ї бригади, половину оплатить Фонд Порошенка
21:00
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін погрожував Джонсону ракетою "за хвилину", Зеленський підганяє Захід, Росію рятує "архітектор війни". Світові ЗМІ про Україну 30 січня
20:57
ЛНР
Кремль незадоволений гауляйтерами Луганщини через провал мобілізації, - Центр нацспротиву
20:49
Ексклюзив
Володимир Путін
Тяга Путіна до символізму, аби у лютому здійснити повторний наступ, може зіграти злий жарт з РФ, - військовий експерт Жданов
20:25
Ексклюзив
Петр Павел з дружиною
Чехія стала першою країною, де на президентських виборах українська тема була одною з ключових у визначенні симпатій виборців, - журналіст Хотин
20:16
Ракетний удар по багатоповерхівці в Дніпрі 14 січня: невпізнаними залишаються 2 фрагменти тіл
20:02
OPINION
Тетяна Ніколаєнко
Медведчук з Москви судиться з Мінкультом за землю
20:01
Ексклюзив
російська армія, мобілізація
РФ бреше про масову мобілізацію до ЗСУ на звільнених територіях, імовірно, готуючись мобілізувати людей в окупації, - депутатка Запорізької райради Сисоєва
20:00
Огляд
Перемога України
Переможні новини 341-го дня війни: десантники відбили штурм біля Мар’їнки, а у Польщі заговорили про передачу винищувачів  F-16
19:48
ЗСУ
Франція та Австралія спільно виготовлятимуть для України 155-мм снаряди
19:46
Безпілотник Switchblade
Міноборони обговорило постачання зброї для ЗСУ з виробником бойових дронів Switchblade
19:15
росія мобілізація орки окупанти
У районі Каховки росіяни забороняють навчати дітей за українською програмою та погрожують вивезти їх до РФ, – Генштаб
19:12
танк Challenger 2
Британські танки Challenger 2 прибудуть в Україну до літа, - очільник міноборони Воллес
19:07
Ексклюзив
Іран
Якщо революція в Ірані переможе, то вирішаться проблеми й дронів, і ядерної програми, і терористичних угруповань у регіоні, - іранський оглядач
Більше новин