Україна перебуває під ризиком спалаху кору: де вакцинуватися та чим небезпечна інфекція

28 вересня, 2023 четвер
16:14

Міністерство охорони здоров'я України висловлює занепокоєння щодо низького рівня вакцинації проти кору та статистики захворюваності цьогоріч

Зміст

За повідомленням МОН з початку 2023 року в Україні було зафіксовано 43 випадки захворювання на кір, з яких майже половина – у дітей. Останній випадок виявили в Києві, це 13-річна дитина, яка не мала щеплення.

Найбільше було зареєстровано хворих в Тернопільській області – 11 випадків, Хмельницькій області – 6, у Львівській області – 5, у Волинській, Вінницькій, та Харківській областях – по 3 випадки, у місті Києві – 6, а в Київській та Рівненській областях – по 2, у Закарпатській та Чернігівській області – по одному випадку.

Водночас, медики не заперечують, що можливий новий спалах цієї небезпечної інфекційної хвороби, внаслідок низького охоплення щепленнями. Епідемії кору мають циклічний характер та повторюються приблизно один раз на кожні 5 років. Останній спалах цієї хвороби в Україні був у  2017-2019 роках: "Понад 120 тисяч захворіли і понад 50 людей померли, і це далеко не вся статистика, яка відображає реальність”, – повідомив імунолог, голова НТГЕІ (Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики) Федір Лапій на брифінгу в медіацентрі.

Статистика захворюваності від Центру громадського здоров'я МОЗ наглядно демонструє, наскільки кір має високу швидкість розповсюдження. У 2016 році кількість хворих на кір – 78 людей,  а у 2017 році - 4 782 людей, тобто захворюваність зросла більш ніж в 60 разів.  У 2018 році цей показник зріс уже до 54 481 (20 204 дорослих та 34 277 дітей). Згодом, були опубліковані дані, що за вісім місяців 2019 року кількість захворювань сягнула позначки 56 430 людей, а в 2020 цей показник знизився на 99.5%, до 251 випадку за аналогічний період.

Тоді, в МОЗ заявили, що з початку спалаху у 2017 році тривали посилені заходи з імунізації. Тож, аби убезпечити населення, важливо сформувати колективний імунітет, для цього рівень вакцинації має досягати 95–98%. На сьогодні цей показник становить близько 80%, - стверджує Федір Лапій

"Попри незначну кількість випадків кору, яку зафіксували в Україні в І півріччі 2023 року, до вакцинації варто підійти відповідально. Адже спалах 2017-2019 років так само розпочинався з малої кількості захворілих", - повідомила завідувачка відділу імунопрофілактики Людмила Самчук.

Фото: Freepik

Що таке кір

Кір є висококонтагіозною інфекційною хворобою, що спричиняється РНК-геномним вірусом роду Morbillivirus. Основний метод передачі хвороби - повітряно-крапельний. Тобто, коли хвора людина чхає та кашляє, вона виділяє в повітря або на поверхні крапельки аерозолю з вірусом, який залишається життєздатним ще протягом двох годин та може потрапити в організм здорової людини. Також, хвороба може передаватись через тісний контакт з інфікованою особою.

Кір викликає запальне ураження верхніх дихальних шляхів, висип на шкірі та поширює вироблені вірусом токсини по всьому організму протягом 4 тижнів.

Симптоми захворювання та чим воно небезпечне 

Головні симптоми захворювання починаються із загального погіршення самопочуття та має такі основні етапи:

  • Інкубаційний період: час від зараження вірусом до початку симптомів. Зазвичай триває від 10 до 14 днів.

  • Продромальний період: період перед появою характерних симптомів, коли людина може відчувати загальну слабкість, гарячку (температура тіла до 38-40 °C), захворювання горла, нежить тощо.
  • Період плям Бельського - Філатова - Копліка: невеликі білі чи сірі плями або вузлики, які зазвичай з'являються на слизовій оболонці щоки або ясен. Однак, вони не є обов’язковим симптомом кору.
  • Період висипу: поява характерного висипу та папул на шкірі від червоного до фіолетового кольорів, який зазвичай починається на обличчі і розповсюджується по всьому тілу протягом трьох днів та триває близько 5-6 днів. Зазвичай, висип виникає приблизно через 14 днів (в діапазоні від 7 до 18 днів) після контакту з вірусом.

Фото: Freepik

Хвороба може мати серйозні наслідки, особливо у малих дітей до 5 років чи людей із слабким імунітетом. Серед можливих ускладнень є: пневмонія, отит, енцефаліт, кератит та увеїт (можуть призвести до виникнення сліпоти), ларингіт тощо. У найгіршому випадку може спричинити смерть. У жінок під час вагітності ця хвороба може призвести до розвитку ускладнень, що викликають передчасні пологи або самовільне припинення вагітності.

Вірус кору значною мірою впливає на імунну систему, порушуючи її звичайне функціонування. ВООЗ опублікоувала дані, що свідчать про те, що зараження вірусом може призводити до тривалих наслідків для здоров'я, оскільки вірус впливає на "імунну пам'ять" і наслідки можуть відчуватися навіть через роки. Цей стан "імунної амнезії" зберігає у осіб вразливість до інших хвороб, таких як грип, спричиняючи вразливість імунної системи організму. "Той факт, що будь-яка дитина помирає від захворювання, якому можна було б запобігти за допомогою вакцини, як кір, є відвертою образою та колективною нездатністю захистити найбільш вразливих дітей у світі", - зазначив Тедрос Аданом Гебреїсус, генеральний директор ВООЗ.

Як діагностувати захворювання

Найчастіше можна визначити правильний діагноз візуально, спираючись на характерні симптоми кору. Для встановлення діагнозу на початковому етапі захворювання, при легкому перебігу або нетиповій формі, а також при наявності іншої інфекції, рекомендується проведення лабораторних досліджень.

Нажаль, у маленьких дітей до року симптоми кору часто приймають за інші інфекційні хвороби – краснуху або скарлатину, що не дає вчасно почати правильне лікування.

Кір: як лікуватися та де можна зробити щеплення 

Станом на сьогодні, не існує спеціального лікування від даної інфекційної хвороби, лише симптоматичне. Єдиним ефективним методом захисту є щеплення, що допоможе запобігти зараженню або пом'якшити перебіг хвороби. Щеплення рекомендується проводити в ранньому віці відповідно до календаря профілактичних щеплень, щоб створити стійкий імунітет до вірусу.

В Україні доступна комбінована вакцина від кору, паротиту і краснухи, або як її називають - КПК. Імунізація складається з двох доз вакцини: в 12 місяців та в 6 років. Якщо з якихось причин дитина пропустила перше щеплення, його бажано за можливості зробити якнайшвидше. Але якщо дитина не має жодного щеплення КПК у віці шести років, лікарі рекомендують провести вакцинацію двома дозами з проміжком у місяць.

Фото: Freepik

Безоплатно зробити КПК в Україні дітям можна в будь-якому кабінеті щеплень вакцинами бельгійського виробництва ("Пріорикс"/Priorix, Glaxosmithkline Biologicals S.A.) або США ("М-М-Р ІІ"/M-M-RII, Merck & Co., Inc.,). Такі "живі вакцини" довели свою ефективність та безпечність, використовуються вже більше 50 років в більш ніж 100 країнах світу та схвалені ВООЗ.

З 17 липня 2023 року в Україні розпочалась всеукраїнська кампанія з вакцинації проти кору. Головною метою є проведення щеплення КПК для дітей, які пропустили планове щеплення за календарем через карантинні заходи під час COVID-19 та повномасштабне вторгнення. "Через повномасштабну війну щонайменше 260 тисяч дітей віком від 2 до 17 років вчасно не пройшли вакцинацію, а тому наразі в Україні є серйозний ризик виникнення спалаху кору", - сказав головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Дорослим, які робили щеплення КПК в дитинсті не портібно ревакцинуватися. Але, якщо такого щеплення не було зроблено в дитячому віці, тоді людина може пройти вакцинацію безоплатно, якщо вона входить до групи ризику: військові, медики, освітяни тощо, або на платній основі.

Для невакцинованої особи, яка мала контакт із хворим на кір, ймовірність зараження складає 90%, - повідомляє UNICEF Ukraine. Тобто, 9 з 10 невакцинованих людей захворюють після контакту з хворим. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
16 березня
22:39
Володимир Зеленський
"Озвучив правильні речі про посилення тиску на Росію": Зеленський провів розмову з новим прем'єром Канади Карні
22:26
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулось 99 боїв, найактивніші окупанти на Покровському і Торецькому напрямках
22:24
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
Припинення вогню потрібне Трампу, щоб розв'язати собі руки у відносинах із Путіним, - політичний аналітик Горбач
22:09
Папа Римський Франциск
Ватикан вперше опублікував фото Папи Римського після госпіталізації
22:01
Рамштайн
Зеленський анонсував нове засідання "Рамштайну" у Брюсселі
21:47
Оновлено
Андрій Гнатов
Генштаб ЗСУ замість Баргилевича очолив Гнатов
21:35
Андрій Сибіга
Україну запросили на засідання Ради ЄС із закордонних справ
21:30
Ексклюзив
Микола Княжицький
"Були прикладом і виставляли рамки, які не можна переходити": нардеп Княжицький про закриття "Радіо Свобода" і "Голосу Америки"
21:04
Світло
Укренерго 17 березня застосовуватиме обмеження для промисловості та бізнесу
20:58
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні безпілотники по території України: ситуація ввечері 16 березня
20:53
ЗСУ
Питання територій, повернення дітей, цивільних заручників і гарантії безпеки: британська Independent розповіла про "червоні лінії" України у домовленостях з РФ
20:51
Оновлено
"ЛНЗ Черкаси" розбили "Колос", а "Чорноморець" поступився "Інгульцю": результати й розклад 21-го туру УПЛ
20:46
Фото артист Коля Сєрга
Музикант і військовий Микола Сєрга став радником голови МЗС України
20:45
Ексклюзив
У Києві вшанували загиблих під руїнами Маріупольського драмтеатру
У Києві вшанували загиблих під руїнами Маріупольського драмтеатру
20:35
Ексклюзив
Ємен, хусити
Реальний ефект цих ударів незначний, - міжнародник Семиволос про атаку США на Ємен
20:26
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган у розмові з Трампом підтримав його "рішучі ініціативи" щодо припинення війни в Україні і закликав США зняти санкції з Сирії
20:12
Ексклюзив
Крим, Ялта
"Після звільнення Криму ми будемо жорсткі до тих, хто вважає, що це російська земля": голова Меджлісу кримськотатарського народу Чубаров
20:12
Дмитро Медведєв
Медведєв прирівняв відправку в Україну західних миротворців до війни з НАТО
20:05
OPINION
блог Павло Казарін
"Свободу" закрили, бо не впоралися США
19:33
Майк Волц
Радник президента США Волц про мирну угоду: Україна обміняє території на майбутні гарантії безпеки, її членство у НАТО малоймовірне
19:15
Ексклюзив
Прапор США
Трамп не про цінності, а про гроші, - політолог Фесенко про скорочення "Радіо Свобода" та "Голосу Америки"
18:56
податки
Кабмін прагне розширити оподаткування ФОПів. Нардеп Железняк обіцяє, що Рада такого не допустить
18:41
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Припинення просування ворога на Покровському напрямку можна розглядати як перехоплення ініціативи": майор запасу НГУ Гетьман
18:30
Інтерв’ю
Ілон Маск і Дональд Трамп
За 50 днів президентства Трамп зробив для США більше шкоди, ніж користі, - політик Рибачук
18:07
OPINION
Чому у боротьбі зі ЗМІ Трамп не пішов шляхом Зеленського?
17:59
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон хоче переконати країни ЄС купувати зброю в Європі замість США
17:28
Ексклюзив
Сербія
"Вучичу вдалося зірвати наймасовіший протест у сучасній історії Сербії": політолог Варґа
17:17
Ексклюзив
Крим
"Для початку була порушена російська конституція": психологиня Волошина про псевдореферендум у Криму
17:17
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
За даними ЗМІ, для розгону мітингувальників у Белграді могли застосувати звукову гармату. Силовики Вучича заперечують
17:13
Хусити
Хусити пообіцяли США помсту за удар по Ємену
17:00
Інтерв’ю
путін трамп
Путін спробує обдурити Трампа і переговорний процес почнеться заново з непередбачуваними наслідками, - дипломат Брайза
16:01
OPINION
Про "червоні лінії" для наших перемовників
15:49
Україна Британія
Британія розглядає можливість відправки 10 тис. військових в Україну, - The Times
15:44
ППО, обстріл, ЗСУ
Протягом тижня ППО збила у небі над Україною понад 850 повітряних цілей
15:43
Стів Віткофф
Трамп і Путін, імовірно, проведуть телефонні перемовини наступного тижня, - Віткофф
15:16
Ексклюзив
Сі Цзіньпін літак
Китай спостерігає як спроба перезавантажити відносини між РФ та США провалиться, - Гопко
15:00
Огляд
Wolly 7.62
"Косити" ворога безпечно і за будь-якої погоди: що таке український бойовий модуль Wolly
14:45
Оновлено
Підозрюваний у вбивстві Дем'яна Ганула дезертир під час служби у боях не був, а весь час лікувався: заява 28-ї бригади ЗСУ
14:33
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
"Підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України": МЗС Туреччини оприлюднило заяву до 11-ї річниці анексії Криму
14:30
Ексклюзив
В Україні стартує акція "Цифрове прибирання": координаторка руху Let’s do it Ukraine Дарʼя Шуть поділилась деталями
Більше новин