Україна перебуває під ризиком спалаху кору: де вакцинуватися та чим небезпечна інфекція

28 вересня, 2023 четвер
16:14

Міністерство охорони здоров'я України висловлює занепокоєння щодо низького рівня вакцинації проти кору та статистики захворюваності цьогоріч

Зміст

За повідомленням МОН з початку 2023 року в Україні було зафіксовано 43 випадки захворювання на кір, з яких майже половина – у дітей. Останній випадок виявили в Києві, це 13-річна дитина, яка не мала щеплення.

Найбільше було зареєстровано хворих в Тернопільській області – 11 випадків, Хмельницькій області – 6, у Львівській області – 5, у Волинській, Вінницькій, та Харківській областях – по 3 випадки, у місті Києві – 6, а в Київській та Рівненській областях – по 2, у Закарпатській та Чернігівській області – по одному випадку.

Водночас, медики не заперечують, що можливий новий спалах цієї небезпечної інфекційної хвороби, внаслідок низького охоплення щепленнями. Епідемії кору мають циклічний характер та повторюються приблизно один раз на кожні 5 років. Останній спалах цієї хвороби в Україні був у  2017-2019 роках: "Понад 120 тисяч захворіли і понад 50 людей померли, і це далеко не вся статистика, яка відображає реальність”, – повідомив імунолог, голова НТГЕІ (Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики) Федір Лапій на брифінгу в медіацентрі.

Статистика захворюваності від Центру громадського здоров'я МОЗ наглядно демонструє, наскільки кір має високу швидкість розповсюдження. У 2016 році кількість хворих на кір – 78 людей,  а у 2017 році - 4 782 людей, тобто захворюваність зросла більш ніж в 60 разів.  У 2018 році цей показник зріс уже до 54 481 (20 204 дорослих та 34 277 дітей). Згодом, були опубліковані дані, що за вісім місяців 2019 року кількість захворювань сягнула позначки 56 430 людей, а в 2020 цей показник знизився на 99.5%, до 251 випадку за аналогічний період.

Тоді, в МОЗ заявили, що з початку спалаху у 2017 році тривали посилені заходи з імунізації. Тож, аби убезпечити населення, важливо сформувати колективний імунітет, для цього рівень вакцинації має досягати 95–98%. На сьогодні цей показник становить близько 80%, - стверджує Федір Лапій

"Попри незначну кількість випадків кору, яку зафіксували в Україні в І півріччі 2023 року, до вакцинації варто підійти відповідально. Адже спалах 2017-2019 років так само розпочинався з малої кількості захворілих", - повідомила завідувачка відділу імунопрофілактики Людмила Самчук.

Фото: Freepik

Що таке кір

Кір є висококонтагіозною інфекційною хворобою, що спричиняється РНК-геномним вірусом роду Morbillivirus. Основний метод передачі хвороби - повітряно-крапельний. Тобто, коли хвора людина чхає та кашляє, вона виділяє в повітря або на поверхні крапельки аерозолю з вірусом, який залишається життєздатним ще протягом двох годин та може потрапити в організм здорової людини. Також, хвороба може передаватись через тісний контакт з інфікованою особою.

Кір викликає запальне ураження верхніх дихальних шляхів, висип на шкірі та поширює вироблені вірусом токсини по всьому організму протягом 4 тижнів.

Симптоми захворювання та чим воно небезпечне 

Головні симптоми захворювання починаються із загального погіршення самопочуття та має такі основні етапи:

  • Інкубаційний період: час від зараження вірусом до початку симптомів. Зазвичай триває від 10 до 14 днів.

  • Продромальний період: період перед появою характерних симптомів, коли людина може відчувати загальну слабкість, гарячку (температура тіла до 38-40 °C), захворювання горла, нежить тощо.
  • Період плям Бельського - Філатова - Копліка: невеликі білі чи сірі плями або вузлики, які зазвичай з'являються на слизовій оболонці щоки або ясен. Однак, вони не є обов’язковим симптомом кору.
  • Період висипу: поява характерного висипу та папул на шкірі від червоного до фіолетового кольорів, який зазвичай починається на обличчі і розповсюджується по всьому тілу протягом трьох днів та триває близько 5-6 днів. Зазвичай, висип виникає приблизно через 14 днів (в діапазоні від 7 до 18 днів) після контакту з вірусом.

Фото: Freepik

Хвороба може мати серйозні наслідки, особливо у малих дітей до 5 років чи людей із слабким імунітетом. Серед можливих ускладнень є: пневмонія, отит, енцефаліт, кератит та увеїт (можуть призвести до виникнення сліпоти), ларингіт тощо. У найгіршому випадку може спричинити смерть. У жінок під час вагітності ця хвороба може призвести до розвитку ускладнень, що викликають передчасні пологи або самовільне припинення вагітності.

Вірус кору значною мірою впливає на імунну систему, порушуючи її звичайне функціонування. ВООЗ опублікоувала дані, що свідчать про те, що зараження вірусом може призводити до тривалих наслідків для здоров'я, оскільки вірус впливає на "імунну пам'ять" і наслідки можуть відчуватися навіть через роки. Цей стан "імунної амнезії" зберігає у осіб вразливість до інших хвороб, таких як грип, спричиняючи вразливість імунної системи організму. "Той факт, що будь-яка дитина помирає від захворювання, якому можна було б запобігти за допомогою вакцини, як кір, є відвертою образою та колективною нездатністю захистити найбільш вразливих дітей у світі", - зазначив Тедрос Аданом Гебреїсус, генеральний директор ВООЗ.

Як діагностувати захворювання

Найчастіше можна визначити правильний діагноз візуально, спираючись на характерні симптоми кору. Для встановлення діагнозу на початковому етапі захворювання, при легкому перебігу або нетиповій формі, а також при наявності іншої інфекції, рекомендується проведення лабораторних досліджень.

Нажаль, у маленьких дітей до року симптоми кору часто приймають за інші інфекційні хвороби – краснуху або скарлатину, що не дає вчасно почати правильне лікування.

Кір: як лікуватися та де можна зробити щеплення 

Станом на сьогодні, не існує спеціального лікування від даної інфекційної хвороби, лише симптоматичне. Єдиним ефективним методом захисту є щеплення, що допоможе запобігти зараженню або пом'якшити перебіг хвороби. Щеплення рекомендується проводити в ранньому віці відповідно до календаря профілактичних щеплень, щоб створити стійкий імунітет до вірусу.

В Україні доступна комбінована вакцина від кору, паротиту і краснухи, або як її називають - КПК. Імунізація складається з двох доз вакцини: в 12 місяців та в 6 років. Якщо з якихось причин дитина пропустила перше щеплення, його бажано за можливості зробити якнайшвидше. Але якщо дитина не має жодного щеплення КПК у віці шести років, лікарі рекомендують провести вакцинацію двома дозами з проміжком у місяць.

Фото: Freepik

Безоплатно зробити КПК в Україні дітям можна в будь-якому кабінеті щеплень вакцинами бельгійського виробництва ("Пріорикс"/Priorix, Glaxosmithkline Biologicals S.A.) або США ("М-М-Р ІІ"/M-M-RII, Merck & Co., Inc.,). Такі "живі вакцини" довели свою ефективність та безпечність, використовуються вже більше 50 років в більш ніж 100 країнах світу та схвалені ВООЗ.

З 17 липня 2023 року в Україні розпочалась всеукраїнська кампанія з вакцинації проти кору. Головною метою є проведення щеплення КПК для дітей, які пропустили планове щеплення за календарем через карантинні заходи під час COVID-19 та повномасштабне вторгнення. "Через повномасштабну війну щонайменше 260 тисяч дітей віком від 2 до 17 років вчасно не пройшли вакцинацію, а тому наразі в Україні є серйозний ризик виникнення спалаху кору", - сказав головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Дорослим, які робили щеплення КПК в дитинсті не портібно ревакцинуватися. Але, якщо такого щеплення не було зроблено в дитячому віці, тоді людина може пройти вакцинацію безоплатно, якщо вона входить до групи ризику: військові, медики, освітяни тощо, або на платній основі.

Для невакцинованої особи, яка мала контакт із хворим на кір, ймовірність зараження складає 90%, - повідомляє UNICEF Ukraine. Тобто, 9 з 10 невакцинованих людей захворюють після контакту з хворим. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин