ЗМІ заявили про намір Китаю збудувати для РФ підводний тунель до Криму. У МЗС КНР відреагували
Російські та китайські бізнесмени, повʼязані з урядом, провели таємні переговори про будівництво підводного тунелю, який зʼєднає Росію з тимчасово окупованим Кримом
Про це пише The Washington Post з посиланням на перехоплені електронні листи, надані виданню неназваними українськими службами безпеки.
Зазначається, що переговори відбулися наприкінці жовтня. Вони були спровоковані зростаючою стурбованістю Росії щодо безпеки Кримського мосту, який слугує ключовою логістичною лінією для російських військових.
"Переговори підкреслюють рішучість Росії зберегти свій контроль над Кримом, який вона незаконно анексувала у 2014 році, а також зростаючу залежність Москви від Китаю як джерело глобальної підтримки", - вважають журналісти.
За словами офіційних осіб США та інженерних експертів, будівництво підводного тунелю поруч із мостом зіткнеться з величезними технічними перешкодами. Проєкт також створить політичні та фінансові ризики для Китаю, який ніколи офіційно не визнавав анексію Криму, і чиї компанії можуть потрапити в пастку економічних санкцій, які Сполучені Штати та Європейський Союз наклали на Москву.
"Однак перехоплені електронні листи свідчать про те, що одна з найбільших будівельних компаній Китаю заявила про свою готовність взяти участь", - пише видання і додає, що в одному з документів від 4 жовтня йдеться про те, що Китайська залізнична будівельна корпорація CRCC "готова забезпечити будівництво залізничних і дорожніх об’єктів будь-якої складності в Кримському регіоні".
"З огляду на ризики санкцій і саботажу, американські чиновники та експерти висловили здивування тим, що CRCC ризикнула втрутитися в цю справу", - пише The Washington Post.
Реакція Росії
У Кремлі відмовилися коментувати інформацію про будівництво тунелю під Керченською протокою.
"Таке навіть не варто коментувати", - заявив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков.
Окупаційний голова Криму Сергій Аксьонов назвав статтю про плани будівництва тунелю "брехнею". Крім того, він додав, що підземний тунель був одним із варіантів перетину Керченської протоки, проте російська влада в результаті зупинилася на будівництві мосту.
Реакція Заходу
Newsweek переконане, що підводний тунель із Криму до Росії не вирішить проблем Путіна, інформує "Крим. Реалії".
Підводний тунель через Керченську протоку буде вразливим протягом всього процесу будівництва, а також після його завершення", сказав у коментарі виданню екскомандувач армією США в Європі Бен Ходжес. Генерал додав, що РФ буде нелегко збудувати цю споруду.
"Існують реальні інженерні проблеми, пов'язані з цією ідеєю... Дно Чорного або Азовського моря в цьому районі не дуже підходить навіть для Керченського мосту, тому сейсмічна активність буде справжньою проблемою і для тунелю", - пояснив американський військовий.
Тунель сам по собі залишиться проблемою для Росії, вважає Кейр Джайлс, старший консультант програми "Росія та Євразія" аналітичного центру Chatham House.
"Якщо його справді побудують, він стане безпечнішим засобом пересування на анексований Крим і назад до РФ, але все ж таки залишиться вузьким проходом і поки тривають військові дії, будь-хто, хто проходитиме через цей гіпотетичний тунель, нервуватиме", — сказав Джайлз.
Що кажуть у Китаї
Речник МЗС Китаю Ван Веньбінь на брифінгу 27 листопада, відповідаючи на запитання Укрінформу щодо нібито планів побудувати з Росією підводний тунель до Криму, сказав: "Це повідомлення позбавлене підстав, я не коментуватиму його".
- Міністерство оборони Росії 24 листопада заявило про нібито масовану атаку на Крим та Волгоградську область. Російська ППО буцімто знищила 16 безпілотників. Натомість українські партизани кажуть про приліт по військовій частині РФ.
- Актуальне
- Важливе