Інтерв’ю

Росіяни вважали себе елітою, а їхні діти гралися біля каналізації, – письменниця Ярослава Литвин 

Тетяна Яворська
10 червня, 2022 п'ятниця
15:46

Ярослава Литвин – сучасна українська письменниця. Професійну письменницьку кар'єру розпочала в 2006 році. Авторка романів "Ігри", "Пухнаста", "Роза Вітрів", "Рік розпусти Клауса Отто Баха", "Не мій дім". З 2020 року проживає у Вроцлаві

Зміст

Еспресо поспілкувався про те, як поляки сприймають війну в Україні, над чим зараз працює письменниця та чому війна Росії проти України була неминучою.

Ви побували у багатьох країнах, спілкувалися з великою кількістю іноземців, зараз мешкаєте в Польщі… Спостерігаєте, що ставлення до українців у світі змінилося?

За моїми власними спостереженнями, поляки до нас дуже змінили ставлення. Раніше ми для них були люди, які жили гірше і приїжджали до них по краще життя – так вони нас здебільшого сприймали. А зараз вони побачили, що ми – гідні, вільні, сильні, незалежні, приїжджаємо до них не через те, що ми жебраки вдома, а просто через те, що ми вільні жити в тій країні, де хочемо, як і будь-який європеєць. От у цьому плані дещо змінилось.

Якщо говорити про цінності, то, на моє переконання, вся планета належить людям. І якщо якась людина хоче десь пожити в іншій країні, то вона може це зробити, може насолодитись іншим кліматом, чи життям на березі океану, бо вона не лише громадян своєї країни, а й мешканець планети. Вона може хотіти за своє життя отримати різні досвіди проживання в різних куточках світу. 

Тут, звичайно, є різниця між тим, щоб десь пожити і отримати досвід проживання, та між тим, щоб прийти сказати – "от ваші кордони нічого не означають".

Багато з письменників скаржаться, що війна змінила їх, їхні плани, пов'язані з  творчістю, життя загалом. Творчі люди, як і всі інші, почали займатися не тим, чим займались нащодень. Як війна вплинула на ваші творчі плани, чи відобразилася на творчості психологічно?

У цьому плані мені поталанило. Я також займаюся волонтерською роботою, але війна не вплинула на мене таким чином, щоб не могла писати. Серед моїх колег справді дехто каже, що все змінилось і ще зміниться, що зміниться література, бо одні теми стали неактуальними, а інші навпаки – гострими. Мені поталанило з тією темою, над якою працювала

Читайте також: "Хочеться, щоб людина в окопі чи лісі відчула, що про неї потурбувались": письменниця Ярослава Литвин готує сухі харчі для українських захисників

Радянський Союз вирішував фінансові питання за допомогою ціни на горілку. Коли потрібни були гроші, то піднімали ціну на горілку.

А яка це тема? Розкажіть трішки про майбутню книгу.

Це історія дівчинки Олесі Олексіївни, яка народилася 1986 року. Вона на власні очі спостерігає, як розвалюється Радянський Союз. Я саме працювала над цією темою і в останні дні перед повномасштабною війною дуже багато читала, зокрема про те, як Радянський Союз вирішував фінансові питання за допомогою... ціни на горілку. Коли потрібни були гроші, то піднімали ціну на горілку. Поринула в читання цих архівних документів і всього того абсурду, який там відбувався.

Але за короткий час прийшла війна, і читаємо, що там відбувається "на чорному боці". Люди дивуються: як вони так живуть? А я розумію, що це все вже читала, це було ще 30 років тому. Риторика, спосіб життя і мислення залишились ідентичними. Я зрозуміла, що для нас усі ці 30 років були, а для них їх не було. Ми за ці 30 років змінилися, виросли. Виросло покоління.

Ми спершу не могли усвідомити, а що це – чому вони крадуть шуби? Кому зараз потрібні ці шуби? А все тому, що вони просто досі живуть у Радянському Союзі, в бідноті, а можливо, ще гірше, ніж було за часів перебудови. Для мене часового переходу не було, а одна й та сама часова лінія. І оці істоти "за поребиком", і епоха перебудови – це моя тема, про яку хочу писати і продовжу це робити.

Війна відкоригувала якимось чином роботу над книгою – сюжет, методи роботи чи темпи написання?

Якщо раніше я дуже інтуїтивно копала в той бік, то зараз побачила серйозні паралелі і подумала – яке цікаве наше покоління! Скільки всього, скільки змін режиму, людяності!

Книжку хотіла б уже десь зараз дописати. Вона у мене в голові вже сформована, її просто треба дописати. До львівського книжкового форуму хотіла видати. Я собі так принаймні гадала, але життя внесло корективи. Задум книги через війну не зміниться, але, я переконана, що буде другий том. І тоді, швидше за все, буде описана актуальна ситуація – та, яка є на сьогодні. 

Як ви сприйняли війну? Наскільки вона була для вас несподіваною, шокуючою?

Війна мала розпочатися. Вони дуже просто нас відпустили. Саме перед війною читала, як розвалився Радянський Союз – по днях. Знаючи цю імперію, розумієш, що все просто відтермінували. На відміну від людей, які досі живуть у Радянському Союзі, ми зараз виборюємо своє право в ньому не бути. У голові ми про нього вже забули, але ці люди, які прийшли до нас, досі вважають, що ми – частина їхньої великої совєцької імперії. І це повний абсурд. 

Знаю, що ви народилися в Росії і провели там дитинство. Пригадуєте, як це було? Є щось, що запам'яталося, вразило вас ще дитиною в російській культурі?

Я народилася на Камчатці, тато служив підводником. От нещодавно про це думала і весь час збиралась написати пост. Жила там до 6 років. Пам'ятаю, мешкали в закритому військовому містечку.

Малою дуже любила гратись в пасочки і щось готувати, збирала листя подорожника і все це змішувала. Єдине – робила все це поряд із каналізацією. Діти гралися і в тій відкритій каналізації – це просто посеред вулиці такий рівчак. А мама мені так обережно казала, щоб інші дітки не образились: "Ну, не лізь туди".

Вони ходили на свої військові паради в білих формах із золотими гудзиками, які виблискували на сонці, а ми спостерігали за цим з кульками непожалік каналізації...

Уже зараз я собі думаю: як таке взагалі було можливо?! Адже це не просто хутір, де одна хата. Це – військове містечко, де проживали військові офіцери, еліта, підводники зі своїми сім'ями і дітьми. Можна ж було створити їм кращі умови.

Так от, до чого веду – в цьому моєму дитячому спогаді дуже багато тієї Росії, яку нам ніколи не показували по телебаченню. Ми такої її ніколи публічно не бачили, а власне тільки "блєск велічія". Коли вони ходили на свої військові паради в білих формах із золотими гудзиками, які виблискували на сонці, а ми спостерігали за цим з кульками неподалік каналізації, в якій гралися дитячими лопатками.

Згадуючи своє дитинство, завжди знала, росіяни – це не ми. Не знаю, чи мені це мама говорили, але весь час я мала розуміння: вони – це не ми. Вони інакше говорили, інакше поводились. І хоча я народилась і частину дитинства провела в Росії, завжди знала, що ми – інші. 

Що люди зараз читають, що хочуть читати і що читаєте зараз ви?

З відгуків у інстаграмі бачу, що дуже багато книжок зараз читають або про війну, або щось таке доволі відірване, аби відволіктися. Читають про різні війни, намагаються порівняти свій досвід з досвідом  інших.

Я от закінчила читати Андрія Куркова "Сірі бджоли", про зону АТО. Якби читала її раніше, більше шокувалася б, співчувала, але менше співпереживала. А зараз включалася в книжку про війну максимально. Думаю, що багатьом також хочеться відволіктися, почитати щось легке, веселе. Ми маємо на це право, і маємо право хоч трохи розвантажити свою психіку. А ще важливіше, щоб люди продовжували купувати українські книги.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
08:51
новини Львівщини
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
08:45
Хезбола, Ліван
"Може статися протягом кількох днів": ізраїльський посол у США заявив, що Ізраїль та "Хезболла" близькі до підписання угоди про перемир'я
08:45
Пресреліз
Моя прекрасна колонізація - обкладинка документального фільму
Культурний аншлюс України: вийшов фільм "Моя прекрасна колонізація", про те як серіали та шоубіз перетворювали українців на росіян
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори у Румунії: перемогу у першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:29
У Вільнюсі на житловий будинок впав вантажний літак: загинув пілот
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:47
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
Більше новин