Російській армії в усіх війнах завжди бракувало зброї
Для прихильників простих рішень трохи нагадаю історію
Останні декілька століть Росія мала найбільшу армію в Європі. І вона завжди користувалась цією перевагою.
Однак, попри цю кількісну перевагу, вони часто програвали війни європейським країнам з меншими арміями, які були економічно розвиненішими.
В першу чергу тому, що головною проблемою Росії завжди була нездатність забезпечити цю армію необхідною кількістю зброї.
З нерозвиненими країнами ця проблема була непомітною, бо вони мали аналогічні проблеми. Але вона ставала дуже помітною у війнах з ефективнішими європейськими економіками.
Читайте також: Українська "оборонка": не заважайте працювати
Наприклад, в Першу світову війну, Росія мала найбільшу армію серед усіх країн. І в той час, як Німеччина на початку війни мобілізувала 3,8 млн осіб, то Росія мобілізувала аж 5,3 млн осіб. Так, на Східному фронті Росія воювала також з Австро-Угорщиною, яка мала армію 2,3 млн.
Але не потрібно забувати, що Німеччина тоді воювала на два фронти й у перший рік левову частину сил зосередила на Західному фронті проти Франції та Британії.
Водночас Росія воювала лише на один фронт, маючи тотальну перевагу в живій силі перед супротивником. Однак вона цю війну розгромно програла, в першу чергу через власну нездатність забезпечити армію необхідною зброєю. І тут було дві причини: слабке виробництво + великі відстані помножені на нерозвинену залізницю, що призводило до затримок з постачанням.
Якщо говорити про виробництво, то найпростіший приклад слабкості — це виробництво гвинтівок.
Читайте також: Нам потрібне міністерство оборонної промисловості
Росіяни пообіцяли союзникам, що можуть додатково мобілізувати 2 млн осіб, але їхня промисловість була здатна виробляти лише 40 тис. гвинтівок на місяць.
Не кращою була ситуація з забезпеченням артилерією. Насправді до початку війни жодна країна не уявляла собі майбутній характер та інтенсивність бойових дій. Також ніхто не очікував, що арта стане такою важливою. І практично в кожної країни-учасниці через короткий період виникла проблема снарядного голоду.
Однак, якщо західні країни швидко подолали цю проблему, то Росія не змогла її вирішити до кінця війни.
А це своєю чергою привело до того, що Німеччина, яка воювала на два фронти, проте мала тотальну перевагу в артилерії перед Росією і, фактично користуючись з цієї переваги, погнала її армію на схід.
Номінально Росія не визнала свою поразку, але через втрату територій та величезні людські втрати ця війна спровокувала революцію і привела до появи незалежної України, яка, на жаль, через успадковані проблеми від імперії не змогла незалежність уберегти.
І цим прикладом я лише хотів показати той нюанс, який у нас постійно чомусь ігнорують. Забезпечення армії — це не менш важлива частина, ніж сама армія.
Про автора: Павло Вернівський, економіст, експерт Інституту ім. Олександра Поля
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе