Аналітика

Розпорошення сил ЗСУ, ще одна анексія чи новий удар по Європі: чому росіяни нагнітають ситуацію в Придністров'ї?

Роман Яворський
6 травня, 2022 п'ятниця
17:30

Серія вибухів, що пролунали наприкінці квітня на території самопроголошеного Придністров'я, знову примусила українців згадати про потенційні загрози ще й із цього напрямку

Зміст

Генеральний штаб ЗСУ повідомляв, що російські війська у невизнаному Придністров'ї перебувають у повній бойовій готовності, а родини офіцерів готують до евакуації з регіону. Головне управління розвідки Міноборони України пов'язувало нагнітання ситуації в регіоні у Придністров'ї зі спробами росіян розпорошити сили української армії.

Еспресо спробував з'ясувати у військових експертів, які загрози несе загострення в проросійському анклаві на території Молдови і для чого Москва намагається "запалити" ще один регіон.

Дегуманізація України як спосіб мобілізувати нові сили

Військовий експерт інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій вважає: Росія діє за сценарієм, що його Путін випробував ще в роки чеченських воєн.

"Згадайте всі ті підриви будинків, які відбувалися в Росії, коли намагалися всіх налаштувати на воєнний лад, а тим часом у підвалі одного з будинків мешканці затримали співробітників ФСБ.

Це – спроба вплинути на суспільну думку, як і ті факти, коли невідомо що палає в прикордонних областях Росії. Вони формують суспільну думку, намагаючись показати, що українці – негідники. Це робиться, щоб тамтешні формування були готові взяти зброю і воювати за російські інтереси звідтіля. Тобто виходить дві мети. Перша – показати Україну негідниками, тобто провести "дегуманізацію". З іншого боку – підготувати людей на тих територіях, сказати їм "будьте готові!" – пояснює Козій.

Військовий експерт зазначає, що так само росіяни намагаються затягнути у війну Білорусь, але поки що безрезультатно.

"Російська Федерація прагне створити цей наратив з метою суспільної ескалації, аби втягнути Молдову та Придністров'я в цей конфлікт.

Цільова аудиторія тут – мешканці невизнаного Придністров'я. Основна ідея – створити там імідж страшної України, яка буде заходити на територію Молдови. Але це не відповідає дійсності, це – фейк, який підтримують навіть деякі засоби масової інформації в Україні", – зазначив Ігор Козій.

Кримський сценарій 

Заклики превентивно ввести до Придністров'я українські війська необдуманими вважає і директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. Він каже: потрібно пам'ятати, що самопроголошена республіка є частиною Молдови, а відтак без запрошення Кишинева українцям там робити нічого. Тим паче, що, на думку експерта, сил та озброєнь, розміщених на території Придністров'я, недостатньо, щоб становити реальну загрозу Україні. 

"Російське угруповання військ у Придністров'ї складається з двох частин. Це нібито миротворці – батальйон неповного складу й обслуговуючий персонал цієї бази у Ковбасній. Причому і те, й інше, за відсутності ротації укомплектовується особовим складом людей з російськими паспортами, але які живуть у самому Придністров'ї. Це люди без бойового досвіду, абсолютно невмотивовані воювати. Так звана армія Придністров'я налічує не більше ніж 10 тис. осіб. Там числиться чотири бригади неповного складу – осіб по 400−500 – на півдні, у центрі й одна на півночі. І кілька окремих батальйонів – танковий, спеціального призначення, ремонтний, радіоелектронної боротьби. З них боєздатний – батальйон спеціального призначення. Цим одним батальйоном проводити якісь бойові дії – несерйозно. Якщо буде оголошено, що починається якась "заварушка" – там і так плин населення становить понад 50%, вони просто звідти "змиються". І набрати якесь боєздатне угруповання їм точно не вдасться", – пояснює Сунгуровський.

Відтак експерт вважає, що метою Росії може бути не військове загострення, а офіційне визнання цією території частиною Російської Федерації.

"Для того, щоб визнати Придністров'я своєю територією, військові маневри абсолютно не потрібно починати. Референдум вони зроблять буквально через два дні, а потім за визнання Придністров'я голосує держдума. Це чергова авантюра, знову-таки, розрахована на шантаж. Росія живе в іншій реальності розвитку геостратегічної думки, і що в них насправді в голові, мені сказати важко. Створення на території Придністров'я анклаву на кшталт Калінінградської області – один із можливих варіантів", – зазначив Микола Сунгуровський.

Розпорошення військової допомоги

Аналізувати майбутні кроки росіян – справа невдячна, погоджується військовий експерт, історик, автор книг і статей з історії локальних конфліктів ХХ ст. Михайло Жирохов. 

"До 24 лютого я взагалі вважав, що тими силами, які зібрали, воювати неможливо. 200 тисяч на 7 напрямків – автор будь-якого підручника з військової тактики та стратегії покрутив би пальцем біля скроні і спитав би, як можна починати війну в таких умовах. Сил було явно недостатньо, але було ухвалене політичне рішення. Так і зараз. Якщо буде політичне рішення Росії, то може виникнути якесь загострення", – каже Жирохов.

Військовий експерт наголошує – обмежений військовий континент в самопроголошеному Придністров'ї росіяни підсилити не здатні.

"Без взяття під контроль Одеси та Одеської області вони перекинути їм нічого не можуть. Ні кораблями, ні літаками – нічим. Придністров'я – це анклав. До 2014 року поставки йшли потягами через територію України завдяки міждержавним домовленостям. А після 2014-го в них там величезні проблеми

Швидше за все, Придністров'я – це намагання Путіна відкрити другий фронт проти Європи, а не проти нас. Тому що ніхто в нормальному стані не буде двома батальйонами, нормально не укомплектованими, здатними хіба що охороняти склади, воювати проти України. Умовна бригада Нацгвардії, яка базується в Одеській області, швиденько поставить їх на місце, та й по всьому. Вони без танків, без бронетранспортерів – без нічого взагалі.

А от проти Молдови – це варіант. Бо, хоч у Придністров'ї малопотужні сили, але армії Молдови немає від слова "зовсім", – зазначив Жирохов.

Такі дії, вважає експерт, можуть мати на меті відвернути увагу Європи від України та розпорошити військову допомогу.

"Уже зараз у Європі почали говорити, що й Молдові потрібна зброя. Після років, коли європейські країни вкрай мало витрачали на власні збройні сили. це може стати проблемою. Вже зараз зі складів вишкрібають, що є, а може, доведеться ще й ділити це між Україною та Молдовою. Не навпіл, звісно, бо нам більше потрібно. Але Молдову також  не кинуть напризволяще, особливо Румунія, яка зацікавлена в підтримці Молдови, вважає її своєю сферою інтересів. 

Тобто там є комплекс проблем, завдяки якому росіяни можуть "запалити" цей регіон. Але це загострення може закінчитися несподівано навіть для Росії та Придністров'я", – підсумував Михайло Жирохов.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
12 січня
09:17
Партизани виявили й розвідали секретну частину ядерного управління міноборони РФ на Далекому Сході
09:16
ППО
Сили ППО за ніч знищили 60 із 94 російських безпілотників
08:58
трамп путін
Швейцарія заявила про готовність прийняти зустріч Путіна та Трампа
08:26
КНДР відправила близько 11 тис. військових до РФ для участі у війні проти України, - розвідка Південної Кореї
08:20
За добу на фронті сталося 184 боєзіткнення: окупанти зменшили штурми на Курщині, але посилили на Покровському напрямку
08:15
Українські політв'язні
День українського політв’язня. Історії в'язнів політичного терору
08:11
На Одещині 12-річний хлопець заліз на вагон потяга і помер від удару струмом
08:00
OPINION
Панамський Рубікон
07:30
втрати окупантів
Російська армія за добу війни втратила 1750 військових
07:19
Папа Римський Франциск
Байден нагородив Папу Римського найвищою цивільною відзнакою у США
2025, субота
11 січня
23:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись на декількох напрямках у Донецькій області, - DeepState
23:04
Хуан Родрігес
"Шахтар" запропонував 6 млн євро за 19-річного футболіста збірної Уругваю
22:50
Ексклюзив
Ілон Маск
Інтереси Маска та Путіна співпадають, США можуть стикнутися з фашизмом, - Портников
22:46
Аліса Вейдель ("Альтернатива для Німеччини")
"Альтернатива для Німеччини" затвердила кандидаткою у канцлери Алісу Вайдель, що обіцяє знести вітрові електростанції та видворити нелегалів
22:34
Роберт Фіцо
"Ходить по Європі і жебракує": Фіцо розкритикував Зеленського та Україну
21:56
У Голосіївському районі Києва маршрутка зіткнулася з мінівеном: двоє загиблих, серед поранених діти
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
Більше новин