Інтерв’ю

Розвідник з позивним Гріфіт: росіян у військкомати здають їхні ж близькі, а за спроби втечі кидають плавати в калюжі та стріляють

Артем Лагутенко
30 жовтня, 2023 понедiлок
19:00

Розвідник з позивним Гріфіт про те, як росіян у військкомати здають їхні ж близькі, та про те, як карають мобілізованих окупантів, які намагаються втекти

Зміст

Гріфіт працює з полоненими російськими окупантами на Донеччині. За три місяці він допитав понад пів сотні рашистів. Ексклюзивно для Еспресо він погодився розповісти про тонкощі цієї роботи й описати портрет російського окупанта.

Специфіка роботи підрозділу, де служить воїн з позивним Гріфіт, є засекреченою. Все, що нам вдалося дізнатися щодо його роботи: воїни проводять допит полонених росіян, а також повідомляють родичам цих окупантів, що вони потрапили в полон. Спілкувався з розвідником Артем Лагутенко.


"Бог дав, бог узяв" - так реагують російські матері, коли дзвонимо їм повідомити, що син у полоні

Ти займаєшся допитом полонених. Правильно?

У тому числі.

А які ще в тебе обов'язки? Що ти ще можеш сказати?

Ймовірно, більше нічого.

Тобі подобається спілкуватися з полоненими росіянами?

Так, мені це цікаво.

А ти не відчуваєш при цьому якийсь наплив негативу? Умовно тобі там після кількох днів поспіль допиту росіян не хочеться йти бухати два дні?

Тут є такий кумедний ефект. Коли ти багато часу проводиш з ними, багато спілкуєшся, ти зі своєї бульбашки інформаційної потрапляєш у їхню. І від цього насправді доводиться трохи відходити. Але з часом набуваєш навички, щоб це на тебе не чинило негативного впливу.

Як тобі доводилося спочатку виходити з цього?

Якихось особливих тут технік і навичок немає. І це не викликає особливої ​​депресії чи бажання випивати три дні після цього. Просто ти ніколи не забуваєш, хто сидить перед тобою. Перед тобою сидять вороги, які тебе будь-якої миті могли вбити.

Ставлення росіян до війни змінюється, коли вони потрапляють на фронт

Такі речі, які потім тригерять суспільство, їх і не доводиться питати. Цікаві самі історії орків. І ці історії хотілося б робити публічнішими, і щоб їх слухали і росіяни теж. У них немає нічого вигаданого. Вони мають можливість виговоритися про те, як вони потрапили на фронт. Яким було життя в Росії, яким було життя на фронті, яка була їхня мотивація воювати і яких вона зазнавала змін уже після того, як війна тривала. Тобто, ставлення росіян, які воюють, до війни, - воно теж не постійне, воно теж зазнавало змін.

Російське міноборони бреше зекам про те, чим вони займатимуться на фронті: м’ясні штурми замість роботи в тилу

Вони (полонені окупанти, - ред.) дуже різняться між собою. Є різні категорії. Контрактники, деенерівці, зеки. Вони розповідають різні історії, у них різна мотивація, різна історія потрапляння на війну. Із зеками цікавіше, ніж з усіма іншими, працювати. Здебільшого мотивація, за їхніми ж словами, – вийти якнайшвидше на волю. Їм міноборони обіцяє контракт на пів року, всі соцвиплати, всі соцгарантії, скасування терміну, який вони сиділи. І що з них знімають провину перед суспільством, що вони очищаються. Вони з таким бажанням укладають контракт.  Їм обіцяють, що вони сидітимуть десь на третій лінії або взагалі займатимуться будівництвом на окупованих територіях. Саме тому вони погоджуються. Багато хто з цих зеків – це "Шторм-Z", не пішли у "Вагнер" спочатку. Тому що "Вагнер" робив свою рекламу, прямо готуючи їх до війни. Говорячи, що ви воюватимете, ви штурмовики. У "Шторм-Z" такого немає. Їх масово дурять. Їм обіцяють чи тил, чи якісь роботи. Вони на це йдуть. А коли вони приїжджають на війну, вони потрапляють у сувору реальність, коли ними затикають найнебезпечніші ділянки, окопи. Їх нормально не організовують. Ними також закривають потребу в постійних штурмах українських позицій.

За спроби втечі мобілізованих кидають у калюжу, змушують у ній плавати й стріляють довкола

Розвідник з позивним "Гріфіт"

Фото: Артем Лагутенко

 

Розкажи цікаві історії полонених, які тобі траплялися.

Можу згадати. Був один російський офіцер. Офіцер на рядовій посаді. Він був старшим лейтенантом, а його відправили звичайним стрільцем до стрілецького підрозділу, хоча він артилерист. Просто не було артилерії в цих артилеристів. Їх перевели у стрільці. А те, що він офіцер, – мабуть, у нього були не дуже хороші якості перед командирами. Але не в цьому справа. Він тікав з позицій після мобілізації вже тут, на Донбасі, дев'ять разів. Має дев'ять спроб втечі. Насправді багато росіян намагаються тікати з позицій. Вони їх ловлять. У них поставлена ​​на потік спроба їх ловити на КПП, містом. І ось його дев'ять разів ловили. Його кидали в яму - це один із таких заходів боротьби з утікачами. У ямі їх морять голодом кілька днів, б'ють кийками. Возили його в посадку. Це ще один такий цікавий широко розповсюджений спосіб боротьби. Вивозять у посадку, там їх б'ють та імітують розстріл. Заряджають автомат, ставлять до голови та кажуть, що зараз розстріляють. А потім відпускають і кажуть: якщо ти так ще зробиш, то тепер точно. І одного разу цього полоненого і ще кілька інших з його підрозділу, хто намагався втекти, комбат кинув у калюжу. І що цікаво, комбат був із так званої ДНР, а це були російські мобілізовані. Він їх кинув у калюжу, змусив плавати їх калюжею і стріляв автоматом у землю біля них.

Росіян у військкомати здають їхні ж близькі

У мобілізованих найпоширеніша відповідь: нас змусили, спіймали і втекти можливості вже не було. І вони скаржаться, як насправді їх ловлять військкомати. Десь знімають навіть людей із броні на підприємстві. У когось був випадок: знайома здала одного мобілізованого з Далекого Сходу. У нього подруга працювала у військкоматі. І вона йому одного чудового дня, у вихідний, пише: а ти де? А він їй каже: я зараз у сестри в гостях. За годину приходить військкомат за адресою, і його одразу крутять до автобуса, на полігон дивізії.

Зв'язувалися, щоб повідомити родичів про те, що їхній син у цьому випадку був у полоні. І одразу кілька матерів відповідали, що вони не можуть упізнати свого сина. Що вони не можуть повірити, що це їхній син. І одна відповіла, таку фразу сказала: бог дав – бог узяв. Тобто вона вирішила, що її син загинув, а це не її син. І цю фразу інші полонені рознесли між собою. Вони були в такому шоці. Вони кілька днів потім обговорювали це. Вони не могли відійти від того, що мама іншого полоненого таке сказала. А потім у іншого полоненого теж мати сказала: я тебе не знаю, ти не мій син. Я не можу це пояснити, звідки це береться. Російські матері, реально це відбувається, вони не вірять, що їхні діти в полоні. І вони бачать їх – і вони їх буквально зрікаються. У мене  немає цьому пояснень.

Питаю в полонених, чи вірять у перемогу: вони не вірять в успіх у цій війні

Чи сильно впливає на рішення рашистів іти воювати російська пропаганда й наративи, які використовують російські ЗМІ?

Так, безумовно. Пропаганда у них сильна. І багато років вона обробляє їхні голови. Вони в цьому інформаційному потоці варяться. Вони у ньому формуються. Формують свої хибні погляди. І багато хто сюди приходить і думає: ну так, тут зараз будуть війська НАТО, нацисти. Про це знають буквально всі полонені. Вони всі чули пропаганду. Їм ще тут у підрозділах таке додають. Але коли вони бачать реалії війни, яка вона насправді жорстока і страшна... І що відбувається на окупованих територіях... Бачать ці розбиті міста, які вони самі розбили... До них починає доходити, що на них особливо ніхто не чекав і сюди їх ніхто не кликав.

Я питав: чи вірять вони взагалі, що можуть перемогти? Об'єктивно? У них віри в перемогу немає. Вони розуміють, що нічого тут не зможуть. І, крім того, вони не розуміють, це вже стало мемом, цілі "СВО". Така фраза: вони не знають цілей так званої СВО.


 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.24
    Продаж 44
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:14
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:06
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон: поранення дістав літній чоловік
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
Більше новин