Коли так як обрізати малину восени: корисні поради та рекомендації
Осінь – це важливий період у догляді за малиною, адже саме в цей час можна підготувати рослини до зимового спокою та забезпечити багатий урожай наступного року
Дуже часто господарі оминають обрізку та підживлення кущів малини, дозволяючи цій рослині зростати довільно та фактично без догляду. Однак, через таку бездіяльність, із кожним роком на кущі буде все менше ягідок, а рослина виглядатиме неохайно.
Коли та як правильно обрізати малину на зиму?
Кущ малини протягом літнього періоду відрощує пагони, які дають урожай наступного року. Однорічні пагони плодоносять на наступний рік, а старші - дворічні та трирічні, хоча й дають плоди, але їх врожайність значно менша. Чим раніше ви проведете осінню обрізку, тим краще для рослини, тому це можна робити одразу після сокоруху.
Перед обрізуванням малини спочатку біля основи куща прибирають все непотрібно: минулорічну мульчу, опале листя чи ягоди, а також траву.
Після збору врожаю потрібно восени або навесні обрізати ті гілки, які вже плодоносили. Їх легко впізнати за темнішою, злегка потрісканою корою. Такі пагони варто обрізати біля самої основи, не залишаючи навіть пеньків, адже вони можуть стати місцем для розмноження шкідників. Ці гілки вже не дадуть плодів наступного року, тому зайвий раз витрачати на них ресурси немає сенсу.
Після видалення дворічних та трирічних пагонів, можете приступати до обрізки слабких, пошкоджених або хворих гілок. Їх потрібно позбутись, щоб запобігти поширенню хвороб та паразитів. Тонкі гілки також не зможуть повноцінно розвинутись і рослина дарма буде витрачати поживні речовини на їх підтримання.
Щоб малина не загущувалася сильно, варто залишати на одному кущі приблизно 8-12 здорових пагонів. Вони не повинні переплітатись та заважати зростанню сусідніх гілок. Це забезпечить кращу циркуляцію повітря та покращить інсоляцію.
Обрізка малини восени, Фото: zemliak.com
Як обрізати ремонтантну малину?
Ремонтантна малина відрізняється від інших сортів тим, що вона плодоносить двічі протягом року: влітку та восени. Однак, плоди все одно дозрівають на різних стеблах, спочатку на минулорічних, а восени – на молодих гілках.
Повна обрізка
Зазвичай осінній урожай менший, ягоди достигають повільніше, що значно виснажує кущ. Тому багато досвідчених садівників рекомендують зрізати ремонтантну малину восени під корінь. Це не тільки полегшує догляд за рослиною, але й допомагає позбутися шкідників та хвороб, які можуть сховатися під корою.
Якщо обрізати малину так, тоді рослина зацвіте лише наприкінці липня. Тобто буде плодоносити лише раз восени, але дуже рясно. Перевагою такого способу є те, що ягоди не треба обробляти від шкідників, адже активний сезон комах уже позаду.
Часткова обрізка
Якщо ви все ж хочете отримувати два середні врожаї ремонтантної малини протягом одного сезону, тоді рослини можна обрізувати лише частково. Восени слід уважно оглянути кущ та вирізати повністю ті гілки, які вже дали плоди. Такі пагони мають темне забарвлення та лущаться. На кожному кущі експерти рекомендують залишати 3-4 зелені та сильні пагони, які проросли влітку, але ще не цвіли цього сезону.
Інші гілки треба зв'язати та пригнути до землі. Щойно прийдуть морози, основу рослини варто замульчувати, а гілки можна накрити агроволокном, соломою чи гіллям ялини (якщо у вашому регіоні холодні зими).
Догляд за малиною восени після обрізки
Не залишайте біля ягоди зрізані гілки, їх потрібно зібрати. Якщо вони здорові та без видимих ознак пошкоджень, тоді гілки можна спалити та використовувати далі як добриво.
Після обрізки місця зрізів бажано присипати попелом, який діє як природний антисептик, захищаючи рослину від інфекцій. Як навесні, так і восени варто обприскувати кущі спеціальними засобами для профілактики хвороб та шкідників.
Пагони малини деякі садівники радять зв'язувати між собою і пригинати до землі, закріплюючи їх у такому положенні. Це допоможе уникнути пошкоджень від налипання снігу, оскільки гілки будуть захищені. Потім кущі варто замульчувати свіжим матеріалом, щоб зберегти вологу та захистити кореневу систему від морозів.
Якщо говорити про підживлення, тут варіантів досить багато. Низка садівників обирають органічні добрива: перепрілий гній або компост, торф, курячий послід, зола або сидерати. Якщо ж ви віддаєте перевагу мінеральним добривам, тоді зверніть увагу на суперфосфат або сульфат калію. Ні в якому разі не використовуйте восени для підживлення малини азотні добрива, оскільки це сприятиме нарощенню зеленої маси та взимку рослина може просто загинути.
Малина, Фото: gardenersworld.com
Обрізка малини восени є необхідним етапом у догляді за цією рослиною. Вона не лише покращує стан куща, але й забезпечує гарний врожай наступного року. Крім обрізки, важливо правильно підживити рослину, замульчувати та провести обробку від шкідників.
Джерело: Аптека садівника, GradinaMax, УНІАН
- Актуальне
- Важливе