Не викидайте чорнобривці після цвітіння: способи використання в саду
Чорнобривці — дуже популярні та невибагливі квіти. Однак, після цвітіння не поспішайте викорчовувати та викидати ці рослини, адже вони можуть стати в нагоді
Багато садівників висаджують чорнобривці на клумбах, присадибних ділянках і в садах через їхню декоративну цінність та користь для ґрунту. Не всі господарі знають, що після цвітіння ці рослини не варто спалювати чи просто викидати, адже вони можуть принести ще багато користі.
Способи використання чорнобривців
Ця рослина, яка має значну цінність для покращення ґрунту та боротьби зі шкідниками.
Чорнобривці в ролі добрива
Чорнобривці мають цінні властивості як органічне добриво. Їхні стебла і листя містять мікроелементи, які сприяють поліпшенню ґрунту. Після завершення цвітіння рослини можна використовувати у ролі підгодівлі.
Використати як добриво для ґрунту можна всі частини чорнобривців. У вересні-жовтні, коли припиняється повністю вегетаційний період, зрізані рослини подрібнюють - квітки, коріння та стебло. Далі ці фрагменти розкидають по ділянці та перекопують з ґрунтом на глибині до 20-30, що сприяє покращенню його структури та родючості. Особливо корисно закопати чорнобривці на місці, де планують висаджувати нові культурні рослини наступного року, наприклад, моркву, цибулю, капусту, томати, полуницю або часник.
Ще один метод – це зрізати наземні частини чорнобривців, а кореневища залишити в ґрунті. Підземні частини рослини покращують структуру ґрунту, збільшуючи його волого- та повітропроникність, що сприятиме розвитку кореневої системи інших рослин в наступному сезоні. Також вони допомагають затримувати мікроелементи в землі, запобігаючи їх вимиванню, особливо в період осінніх дощів.
Цей природний метод сприяє поліпшенню ґрунту без використання додаткових добрив або обробки, роблячи ділянку більш родючою та здоровою для майбутніх посадок.
Захист полуниці від шкідників
Чорнобривці відомі своїми властивостями відлякувати шкідників та деякі види гнильних інфекцій. Суцвіття та стебла чорнобривців мають речовини, що відлякують нематод та довгоносика, що можуть завдавати шкоди полуниці та іншим рослинам.
Чорнобривці виділяють фітонциди — біологічно активні речовини, які здатні відлякувати шкідників і пригнічувати розвиток хвороботворних організмів, зокрема, грибкових інфекцій. Фітонциди створюють несприятливі умови для розвитку шкідників і патогенних мікроорганізмів.
Для того, щоб використати фітонцидні властивості чорнобривців, подрібніть їх стебла, квітки та листя, а потім покладіть цей матеріал в лунку під час висаджування полуниці. Цей метод можна застосовувати для інших сільськогосподарських осінніх посадок, наприклад, часнику.
Фото: Pinterest
Компостування та настій із чорнобривців
Подрібнені частини чорнобривців можна додати до компостної купи. Вони прискорюють процес перегнивання інших органічних матеріалів та збагачують компост.
Крім того, чорнобривці можна використовувати самостійно для виготовлення рідкого компосту. Настій із цих рослин має гарні властивості щодо покращення ґрунту та підживлення рослин завдяки вмісту корисних речовин.
Для приготування настою виконуйте таку послідовність дій:
- Подрібнені рослини (стебла, листя, квіти) потрібно добряче утрамбувати в ємності.
- Залити все водою та залишити на 15-20 днів настоюватись.
- Отриманий концентрат розводять у співвідношенні 1:10 з водою.
Цим настоєм можна поливати ґрунт перед настанням зимового періоду.
Мульча із рослини
Мульча — це чудовий спосіб зберегти вологу в ґрунті, захистити рослини від холоду, снігу та шкідників. Чорнобривці чудово підходять для цієї ролі.
Просто подрібніть стебла та листя, накрийте поверхню грядок залишками рослин, щоб запобігти росту бур'янів і зберегти вологу. Також чорнобривці можна використовувати цілком як зимову мульчу для чутливих до холоду рослин. Вони створюють додатковий шар ізоляції, забезпечуючи захист від морозів, а також відлякують мишей та зайців.
Як зібрати насіння чорнобривців?
Щоб отримати насіння чорнобривців та висадити його на наступний сезон, достатньо притримуватись простого алгоритму дій:
- Якісне насіння чорнобривців варто збирати лише зі здорових та великих квіток. Після того, як суцвіття почнуть в'янути, зберіть підсохлі насіннєві кошики. Це потрібно робити під час сухої та сонячної погоди. Якщо ж у вашому регіоні розпочалися затяжні дощі, зріжте гілочки чорнобривців та підвісьте їх у добре провітрюваному місці для досушування.
- Коли суцвіття повністю висохне, акуратно зірвіть пелюстки і витягніть насіння. Зберігайте насіння в сухому та темному місці до весни.
Чорнобривці після цвітіння можуть виконувати безліч корисних функцій на вашій ділянці — від добрива та мульчі до боротьби зі шкідниками та захисту від хвороб.
- Актуальне
- Важливе