Розмноження чорної смородини восени: перетворіть один кущ на цілий сад
Якщо ви маєте в саду декілька кущів чорної смородини та полюбляєте її ягоди, тоді зараз саме час зайнятись розмноженням цієї корисної рослини
Чорна смородина – одна з найулюбленіших ягід, яка славиться своїми смачними плодами та корисними властивостями. Якщо у вас вже є кущ чорної смородини і ви хочете розмножити його, середина осені — це ідеальний час. У цьому матеріалі Еспресо поділиться інформацією, як правильно розмножити чорну смородину, щоб отримати молоді кущі весною.
Чому варто розмножувати чорну смородину восени?
Осінь — це час, коли рослини готуються до зими. Вони починають віддавати свої соки корінню, що робить цю пору року ідеальною для розмноження. Крім того, осіннє розмноження дає рослинам можливість укоренитися перед настанням холодів, що сприяє їхньому успішному зростанню в наступному сезоні.
Фото: timolina on Freepik
Як розмножити чорну смородину живцями?
Із сильного та плодоносного куща виберіть здорові однорічні пагони без ознак хвороб. Якщо ви хочете перевірити, чи дійсно пагін підходить для вегетативного розмноження, проведіть простий тест: спробуйте переламати його, якщо він тріскається та переломлюється, тоді пагін можна використовувати. Якщо ж молода гілочка ще дуже еластична та під тиском просто згинається, а не тріскається, тоді такий пагін краще не брати.
Відріжте з однорічного пагона живці завдовжки 15-20 см, на кожному з яких повинно бути 4-5 бруньок. Нижній зріз має бути під кутом, а верхній – прямий, приблизно на два сантиметри вище від останньої бруньки. Не беріть верхню частину пагона для живців, оскільки вона погано приживається.
Якщо на гілочці все ще є листочки, їх краще зрізати та залишити лише декілька невеликих. Потім бажано поставити живці в баночку із розчином стимулятора укорінення на 12-24 годин перед висадженням у ґрунт. У воді мають бути лише декілька сантиметрів гілочки.
Підготовка ґрунту та висадження живців
Підготовка ґрунту для висадження живців чорної смородини – це важливий етап. Земля має бути легкою, але ретельно перекопаною. Оберіть затінену ділянку, якщо є можливість висадити у парнику – це ідеальний варіант.
З органічних добрив найкраще підійде перегній або компост, а серед мінеральних — фосфорні та калійні. Важливо не використовувати свіжий гній, оскільки він може пошкодити рослини. Крім того, можете присипати ґрунт шаром піску (приблизно 4 см), який буде виконувати захисну функцію.
Вставте живці в ґрунт під кутом 45 градусів на глибину 4-5 сантиметрів, залишаючи одну-дві бруньки над поверхнею. Дотримуйтеся невеликої відстані між живцями, вона має становити 10-15 сантиметрів. Це дасть кожній рослині достатньо простору для розвитку.
Навіть якщо ви плануєте виростити один саджанець, посадіть декілька живців, щоб мати можливість обрати найбільш здоровий і міцний. Після висадки ущільніть ґрунт навколо кожного та обов'язково полийте їх, щоб забезпечити достатньо вологи для укорінення.
Фото: sad.net.ua
Догляд за живцями
Продовжуйте поливати та обприскувати із пульверизатора живці, щоб підтримувати вологість ґрунту. Найкраще все ж накрити молоді рослини плівкою (зробити невеликий парник), це допоможе підтримувати оптимальну вологість, а також захистить рослини від перемерзання.
Навесні з живців проростуть молоді пагони, які потребуватимуть підживлення азотними добривами. А вже з наступної осені новий саджанець можна пересадити на постійне місце для подальшого росту.
Цікаво, що таких же способом можна розмножувати не лише смородину, а й здерев'янілі живці інших рослин. До них належать обліпиха, калина, айва, алича, а також певні підщепи для яблунь та кісточкові культури. Цей спосіб також підходить для багатьох декоративних рослин, таких як гортензії або, наприклад, окремі сорти троянд.
Джерела: На пенсії, Сніданок з 1+1, розплідник саджанців "Джерело"
- Актуальне
- Важливе