Способи тривалого зберігання буряка: ефективні варіанти й практичні поради
Зберегти буряк свіжим до весни – це завдання, яке потребує ретельної підготовки, а також правильного вибору методів та умов
Якщо дотримуватися певних правил, буряк може зберігатися у відмінному стані протягом кількох місяців та навіть всієї зими, не втрачаючи своїх корисних властивостей та смакових якостей. Потрібно лише правильно підготувати коренеплоди та обрати метод відповідно до наявних можливостей та умов.
Буряк необхідно викопувати до настання перших серйозних заморозків. Після збору його струшують від землі руками та дають просушитись трохи. Коренеплоди важливо зібрати сухими та неушкодженими. Листя потрібно обрізати, залишивши невеликий "хвостик" завдовжки 1-2 см, а корінці бажано не чіпати.
Для тривалого зберігання обирають лише здорові, середнього розміру плоди без видимих пошкоджень. Інші коренеплоди краще використати раніше, оскільки вони будуть гірше зберігається.
Як краще зберігати буряк: варіанти й правила
Незалежно від способу зберігання, важливо регулярно перевіряти буряк на наявність гнилі або пошкоджень. Зіпсовані плоди необхідно відразу видаляти, щоб уникнути зараження інших.
Погріб – це ідеальне місце для зберігання буряка, оскільки в ньому легко підтримувати необхідну температуру та вологість. Однак, навіть у квартирі можна забезпечити оптимальні умови, щоб коренеплоди простояли свіжими якомога довше.
У городників є популярний лайфгак для тривалого зберігання буряка – обробка коренеплодів деревною золою або крейдяним порошком. Ці природні засоби мають антисептичні властивості, що допомагають захистити овочі від бактерій та гниття.
Фото: Freepik
Як зберігати буряк у погребі?
Щоб буряк зберігався аж до весни, важливо врахувати кілька моментів, зокрема йдеться про температурний режим. Ідеальна для зберігання буряка температура – від 0 до +2 °C. При більш високих температурах буряк може прорости або втратити вологу, а при нижчих – замерзнути та зів'янути.
Вологість у льоху має становити близько 90%, якщо повітря буде надто сухим або вологим, тоді буряк почне втрачати вологу, зморщуватиметься та втратить свіжість. Найкращий спосіб зберігання – насипати буряк у ящики або на полиці, щоб він не лежав на землі.
Зберігання в піску або солі
Один із найбільш популярних та ефективних способів зберігання буряка – це занурити його в пісок. Для цього використовують звичайний пісок, який ретельно просіюють та прожарюють (щоб провести дезінфекцію).
Матеріал насипають в дерев'яні або пластикові ящики, після чого укладають буряк шарами, повністю засипаючи кожен шар піском. Він допомагає підтримувати оптимальну вологість, адже є натуральним адсорбентом та захищає буряк від контакту з повітрям.
Ще один цікавий варіант – зберігання в солі. Цей продукт має відмінні антисептичні властивості та виступає в ролі консерванту. Однак такий метод підійде лише в тому випадку, якщо у вас небагато врожаю, оскільки таке зберігання обійдеться в копієчку.
Ці методи допоможуть зберегти буряк свіжим як у льосі, так і на заскленому балконі.
Зберігання в тирсі
Хорошою альтернативою піску може бути дрібна тирса, особливо хвойних дерев. Тирса має антисептичні властивості та адсорбує зайву вологу, що захищає буряк від гниття та грибкових інфекцій. Принцип зберігання аналогічний – буряк укладають шарами і присипають тирсою.
Фото: Із відкритих джерел
Зберігання в поліетиленових пакетах
Якщо у вас мало місця в льоху або коморі, зберігати буряк можна в поліетиленових пакетах. Для цього в пакет додайте гірчичного порошку або тирси, покладіть буряки. Потім у закритому пакеті зробіть кілька отворів для вентиляції, щоб уникнути конденсату.
Як зберігати буряк в домашніх умовах?
Деякі з вищеперелічених способів підходять для зберігання буряків удома, проте існують й інші, не менш ефективні методи.
Холодильник та морозильна камера
Якщо у вас немає льоху, буряк можна зберігати в холодильнику. Для цього коренеплоди потрібно ретельно просушити та скласти в поліетиленові пакети з отворами для циркуляції повітря. Зберігайте у спеціальних відсіках для овочів, адже там підтримується оптимальна температура. Однак більше двох місяців коренеплоди навряд чи пролежать.
Ще один простий метод – це зберігання буряку в морозильній камері. Однак для цього способу плоди спочатку проварюють та очищають. Цього можна і не робити, але після переморожування буряки в будь-якому разі не будуть такими ж щільними.
Фото: wikihow.com
Балкон або лоджія
Якщо у вас є утеплений балкон або лоджія, де температура не опускається нижче 0 °C, можна зберігати буряк там. Коренеплоди краще скласти в дерев'яні або пластикові ящики й додатково утеплити, накривши ковдрами чи старими речами для захисту від замерзання взимку. Крім того, слідкуйте, щоб на плоди не потрапляло пряме сонячне проміння.
На балконі, як зазначалось вище, буряки можна складати в ящики з піском, сіллю, тирсою або тримати в пакетах. Головне - не допускайте різких змін температури, оскільки це може призвести до утворення конденсату.
Зберігаючи буряк із дотриманням цих простих правил, ви забезпечите себе свіжими та корисними коренеплодами аж до весни.
- Актуальне
- Важливе