Як обрізати фруктові дерева восени: прості та корисні поради

25 вересня, 2024 середа
15:20

Обрізка фруктових дерев восени дуже важлива, адже цей процес впливає на здоров'я та врожайність рослин

Зміст

Обрізування фруктових дерев восени в районах із суворими зимами, де температура може різко падати нижче нуля, досить небезпечне для рослин. Відкриті "рани" на деревах можуть не встигнути загоїтися до настання морозів. Це призводить до того, що кора навколо місця зрізу стає більш вразливою до низьких температур і може вимерзати. Тому, для північних районів із суворими зимами найкращий час для обрізки — рання весна, ще до початку активного сокоруху. Однак, є випадки, коли восени все ж варто це зробити. 

Як восени проводити обрізку фруктових дерев?

У цей період зазвичай проводять санітарну обрізку дерев і кущів, що полягає у видаленні сухих, пошкоджених, хворих або мертвих гілок. Вона сприяє оздоровленню рослин, зниженню ризику пошкоджень, покращенню вентиляції та освітлення. Крім того, осінню обрізку проводять, щоб підготувати рослини до зимівлі.

Для цього процесу використовуйте лише гострі та чисті інструменти (секатор, ножиці, пилку), щоб уникнути травмування дерева та зараження хворобами.

Обрізка сливи

Проведіть санітарну обрізку сливи після того, коли дерево повністю завершило вегетаційний період, а все листя вже скинуте. Це допоможе знизити ризик захворювань та поширення шкідників, а також сприятиме підготовці дерева до зими. Після цього видаляються занадто активно зростаючі пагони, пагони-конкуренти та ті, що ростуть всередину крони, адже навесні вони можуть надмірно загущувати дерево та заважати проникненню сонячного світла. Не забудьте провести обробку зрізів садовим варом, фарбою на оліфі або спеціальною замазкою, щоб запобігти інфікуванню та швидше загоїти рани. На старих сухих гілках це потрібно зробити відразу, а на молодих зелених – через добу.

Стару сливу небажано обрізати восени через її схильність до камедетечі — виділення соку, що може спричинити ослаблення дерева та навіть його загибель. Сильна обрізка восени призводить до утворення ран, що не встигають загоїтися до настання холодів, тому старі дерева просто гинуть.

Обрізка яблуні

Осінню обрізку краще проводити після опадання листя, коли дерево вже готується до зимового спокою, але ще не настали сильні морози (приблизно за 3 тижні). Спочатку зріжте всі сухі, хворі або пошкоджені гілки. Це допоможе запобігти поширенню захворювань та шкідників на здорові частини дерева.

Також варто позбутися гілок, що переплітаються, труться одна об одну або ростуть у напрямку всередину крони. Обрізка крони восени повинна бути мінімальною. Зазвичай знімають лише ті гілки, які сильно загущують дерево, зростають під гострим кутом або занадто активно ростуть у висоту. Місця зрізів обов'язково обробіть.

Основну формувальну обрізку, яка впливає на зовнішній вигляд дерева, краще проводити навесні.

Яблуня

Фото: Pinterest

Обрізка груші

Це плодове дерево краще обрізати весною, але якщо виникає необхідність у проведенні обробки, її слід виконати у вересні.

Формування крони груші починається вже з першого року життя дерева. Важливо одразу визначити основні гілки, щоб у майбутньому крона розвивалася гармонійно та симетрично. Однорічні дерева обрізають на висоті 40-50 см від землі, у дворічних, які вже мають 6-8 бічних гілок, обирають 3-4 найсильніші як основні скелетні та підрізають їх на одному рівні. Центральний провідник вкорочують на 20 см вище за скелетні різки.

У старших дерев зазвичай породять лише санітарну обрізку. Також можна вкоротити однорічні прирости приблизно на третину та трохи знизити верхівку, якщо дерево занадто витягується вгору. Це допоможе зміцнити дерево, стимулює розвиток бруньок і сприяє кращому розгалуженню. При цьому важливо зберегти пірамідальну форму дерева. Після обрізування місця зрізів та пошкодження кори слід обробити садовим варом.

Обрізка абрикоса

Абрикос відрізняється особливою чутливістю до зовнішнього впливу, особливо після обрізки. Восени ця процедура може спричинити ослаблення дерева, тому процедуру проводять лише в санітарних цілях, щоб підготувати дерево до зимівлі.

Видаліть всі хворі, засохлі та зламані гілки, а також прорідіть крону, позбавившись пагонів, що ростуть у напрямку до її центру. Ця процедура допоможе зберегти здоров'я дерева і підготувати його до морозів.

Якщо під час обрізування ви пошкодили дерево, всі порізи варто обробити мідним купоросом, а потім замазати садовим варом. Це допоможе запобігти камедетечі та захистить дерево від інфекцій і шкідників.

Фото: Freepik

Обрізка вишні

Як і у випадку зі сливою, обрізка вишні восени може спровокувати камедетечу. Крім того, такі дерева особливо чутливі до перепадів температур, і обрізка в цей період підвищує ризик захворювання. Тому, якщо немає особливої потреби, вишню не варто обрізати восени. Для цих дерев найкращий час обрізки - навесні, щойно мине загроза сильних заморозків.

Якщо ж потреба в санітарній обрізці існує, тоді робіть це обережно. Варто тоді видалити ще всю парость.

Персик

Персик належить до тих дерев, які дуже чутливі до механічних ушкоджень. Обрізку восени потрібно проводити дуже обережно і вона може були лише санітарною.

У цей період слід позбутися від всіх непотрібних та хворих гілок. Всі видаленні пагони, що уражені хворобами або шкідниками, важливо спалити, щоб запобігти розповсюдженню захворювань і личинок у саду. Після проведення санітарного обрізування обов’язково замажте зрізи для захисту дерева.

Як підготувати фруктові дерева до холодів?

Щоб допомогти фруктовим деревам пережити зимові морози, важливо правильно підготувати їх до холодів. Осіннє підживлення дерев є важливим етапом догляду за рослинами, яке варто проводити після збору врожаю. Для плодових дерев слід використовувати фосфорно-калійні добрива, які сприяють підтримці нормального обміну речовин і зміцнюють рослини перед зимовим періодом. Це допомагає деревам краще підготуватися до холоду і сприяє їх плодоношенню в наступному сезоні.

Перед настанням холодів також варто забезпечити деревам глибокий підзимовий полив, доки на вулиці ще тримається температура приблизно +10 °C. Це допоможе рослинам накопичити достатню кількість вологи для зимівлі. Після поливу пристовбурні круги варто замульчувати сіном, тирсою або опалим листям, щоб захистити кореневу систему від промерзання. Також можна провести обробку дерев від шкідників та хвороб.

Обрізка фруктових дерев — відповідальний процес, який потребує правильного підходу. А підготовка до зими включає цілий комплекс заходів, що допоможе деревам пережити холодну пору року без втрат та забезпечити рясний врожай у наступному сезоні.

Джерела: Флористікс ІнфоSemena

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
11:38
Соліст "Хейтспіч" послав на**й Тіну Кароль, бо його пісня не пройшла у Нацвідбір на Євробачення
11:22
електроенергія
Споживання електроенергії тримається на високому рівні: ситуація в енергосистемі 12 грудня
11:16
Номінований на "Оскар" за пісню для "Ваяни" композитор Міранда пояснив, чому не працював над саундтреком другої частини
10:55
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росіяни за 3 км від Покровська, а Франція й Польща думають над відправкою військ в Україну. Акценти світових ЗМІ 12 грудня
10:53
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна працює над поверненням біженців із Німеччини, - Шмигаль
10:42
Ексклюзив
"Дві години тривала детонація": Андрющенко про ураження ворожого складу з боєкомплектом на Донеччині
10:39
обстріл Херсона
У Херсоні через атаку російського БПЛА й артилерії загинув чоловік, є постраждала
10:16
У Києві затримали послідовника партії Шарія, який закликав до держперевороту
10:11
Гурт DakhTrio випустив альбом "Тичина: Феномен доби" на вірші українського модерніста
10:11
ЗСУ
12 грудня: День Сухопутних військ ЗСУ. Чим ще відомий цей день та яке сьогодні релігійне свято
10:11
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 12 грудня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:02
OPINION
Путін хоче Карибську кризу на біс
09:55
Динамо - Ференцварош
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
09:51
Джеффрі Паєтт
Байден номінував експосла США в Україні Паєтта на найвищу дипломатичну відзнаку
09:47
Держпром, Харків
В Україні ЮНЕСКО вперше застосує механізм спецмоніторингу щодо будинку Держпрому в Харкові
09:36
Шольц путін
Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів із Путіним
09:30
Партнерський матеріал
Куди звертатися по допомогу у випадку домашнього насильства: пояснення адвоката
09:28
Поблизу станції "Академік Вернадський" з’явилися перші малюки пінгвінів
09:20
Ексклюзив
Окупанти в Маріуполі
Є помітні зміни в пересуванні сил ворога навколо Маріуполя, - Андрющенко
09:03
Башар аль-Асад
Десятиліттями очолювала сім'я Асада: у Сирії партія "Баас" заявила про припинення діяльності
09:00
Партнерський матеріал
"Разом навчаємося і зростаємо": представники ЄС відвідали Полтавську політехніку та релокований Луганський університет Шевченка
08:28
Донецька область, стела
Минулої доби росіяни поранили 4 мирних жителів Донеччини
08:24
Оновлено
ЗСУ
На фронті 11 грудня було понад 200 боєзіткнень: на Курщині Сили оборони відбили 22 атаки РФ
08:15
палата представників США
Палата представників США схвалила законопроєкт про оборонний бюджет на 2025 рік без продовження лендлізу для України, - Маркарова
08:08
мзс Росії
МЗС Росії закликало своїх громадян не їздити у США через загрозу "полювання" на них американських спецслужб
08:00
OPINION
"Совок" у ЗСУ: проблема потребує системних рішень, а не красивих жестів
07:50
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Удар РФ по Запоріжжю 10 грудня: кількість загиблих зросла до десяти, серед поранених є дитина
07:46
операція. Ілюстративне фото
Кількість жертв атаки РФ по Дніпропетровщині 30 листопада зросла до 6: у лікарні помер чоловік
07:38
Інфографіка
російська техніка
Українські сили за добу знищили 1390 окупантів, 6 танків і 28 бронемашин РФ
07:30
евакуація
У Малій Токмачці на Запоріжжі, розташованій на лінії зіткнення, залишаються 16 мирних жителів
07:29
Оновлено
Рамзан Кадиров
Кадиров звинуватив Україну в атаці БПЛА на будівлю спецполку поліції у Грозному
07:15
Анонс
Динамо
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": де та коли дивитись матч киян у Лізі Європи
07:14
Покровськ
Війська РФ здобувають тактичні переваги: ISW про ситуацію біля Покровська
07:03
Оновлено
Чорне море
У Чорному та Азовському морях відсутні російські кораблі
06:49
Валерій Маркус
Колишній головний сержант 47-ї ОМБр "Маґура" Маркус публічно розповів про конфлікти з керівництвом бригади
06:47
окупанти
Росіяни перекидають військову техніку з окупованого Криму в Запорізьку область, - "Атеш"
06:29
Олександр Сізіков
Незрячого політв'язня Сізікова етапували з окупованого Криму на територію РФ, - Лубінець
06:15
Сі Цзіньпін літак
Трамп запросив на свою інавгурацію лідера Китаю Сі Цзіньпіна, - CBS News
05:33
Ілюстративне фото
У Єрусалимі внаслідок теракту загинула дитина, є поранені
04:41
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що виведення військ США з Афганістану не могло спонукати Путіна до війни з Україною
Більше новин