Що не так з військовою технікою на параді президента Зеленського до 30-річчя Незалежності України – розслідування журналістів “Еспресо”

28 серпня, 2021 субота
23:02

За роки російсько-української війни Збройні сили України наростили військову потужність, проте з військовою технікою, яка була представлена на параді до Дня незалежності, не все так добре

Про те, що не так із військовою технікою в Україні, йдеться у спеціальному розслідуванні для програми “Вечір з Миколою Княжицьким” на Еспресо.TV.

Президент України Володимир Зеленський 2 роки поспіль ігнорував вимогу патріотів провести військовий парад до Дня незалежності. Не на часі – казали на Банковій, та й дорого. Але ось президент нарешті наважився і, схоже – не пошкодував.

За роки війни з Росією Україна наростила міцний залізний кулак. Лише по Хрещатику пройшло чотири сотні одиниць бойової техніки. Від легкових оперативних та супровідних автомобілів – до ракетних комплексів, що здатні перемелювати цілі дивізії ворога. І хоча на параді було чимало видовищних моментів – авіація союзників, найбільший в світі літак “Мрія”, військові з країн-союзниць – проте найбільше оплесків зривала саме техніка, що воює на Сході України. 

Тільки за ефектною картинкою, на жаль – не святкова реальність: на параді хіба техніка, що була виготовлена або модернізована в 2014-2019 рр. За останні 2 роки – жодної новітньої розробки. Державне оборонне замовлення хронічно не виконується, спеціалізовані заводи на межі банкрутства. Переозброєння армії зупинено, 80% всієї техніки в бойових підрозділах – відновлена радянська. Частка сучасної – 15-20%, і навіть серед неї 5% – це імпорт. Зокрема, вантажні автомобілі “МАЗ”, які виготовляє Білорусь. Військові експерти вже давно б’ють на сполох: Україна продовжує фінансувати союзницю держави-агресора, хоча легко б могла замінити білоруську продукцію. Все ж не 2014 р, коли хапалися за перше-ліпше, аби тільки армія почала воювати.

“Ми ведемо війну і ми закупаємо автомобілі з російськими двигунами! Однією рукою ми розказуємо “ми ведемо війну”, і ми закуповуємо російські деталі, запчастини. Всі все знають і все всіх влаштовує, тому що всі на цьому заробляють”, – повідомив генеральний директор ПрАТ “АвтоКРаЗ” Роман Черняк.

Журналістка Тетяна Чорновол наполягає, що буквально кілька років тому в Україні розробляли новітні ракетні комплекси та катери – не гірші, але дешевші за іноземні аналоги. Зараз навіть набагато простіший інтелектуальний продукт, бронемашини, здорожчали вдвічі. Підстав для цього не було, крім корупції, яку толерує влада.

“В мене промайнула така думка, що це буде парад речових доказів, а не військової техніки. Ціна “Козака” раптом виросла на мільйон, а потім ще на півтора мільйони. Зараз через два роки вона ще більше виросла, відповідно це реально речовий доказ, реальні кримінальні справи, які я вважаю буде порушено”, – зазначила Тетяна Чорновол.

У колоні військової техніки одразу 8 різних модифікацій автомобілів КрАЗ. Це підприємство – флагман з виробництва великовантажних багатофункціональних автомобілів. Не лише в Україні, а й в Європі. Проте, за останні 2 роки, як й інші унікальні воєнні виробництва – майже не отримували державних замовлень. До прикладу, ракетний комплекс “Нептун” цього року був уперше представлений на параді до Дня незалежності. Історія, якою влада хоче пишатися, насправді вже стала головним скандалом в оборонці часів Володимира Зеленського. 

Аби прикрити від вторгнення все наше морське узбережжя потрібно всього 5-6 таких комплексів. “Нептун” спроєктували ще 2018 р. І він мав бути на шасі КрАЗу. Але з приходом Зеленського до влади, в Міноборони порахували: замовляючи тягач у Кременчуці, можна ненароком і себе обділити. Тому на параді “Нептун” вже був представлений на шасі чеської “Татри”. А це – вчетверо дорожче ніж в КрАЗа.

“Грубо кажучи, ми продаємо машину за 100 тисяч євро, а її можна купити за кордоном за 400 тисяч. Я пропонував генералам – давайте вже якось так від Версаче повішу, від Сваровскі… За такі гроші теж вам зроблю! Розкажіть мені, що за 400 тисяч є в тій машині, чого в мене нема?”, – обурюється генеральний директор ПрАТ “АвтоКРаЗ” Роман Черняк.

Журналістка Тетяна Чорновол вважає, що причиною всього є корупція: “Коли постачається продукція з-за кордону, її легше приховати. Набагато легше приховати! Тому що, коли мова йде про внутрішнє виробництво, дуже багато етапів перевірки. Надзвичайно багато етапів перевірки”.

Міноборони нічого не пояснює. Мовляв, секретність. Чудова завіса для корупції. Але навіть вона не прикрила, що “Нептун” на параді – бутафорний, лише з однією ракетою. На повний протикорабельний комплект ракет не вистачило. Зате, на імпортних чеських шасі.

“У КБ Луч, позаяк доводилося ужиматися і не було фінансів, адже усі вони пішли на закупівлю шасі. А КБ Луч так і не зробив ракети. Тобто, фактично те що ми зараз побачимо на параді Нептун на Татрі – це ще не зброя, яка може захистити Україну. Бо у цієї зброї немає ракет”, – наголосила Чорновол. 

За підрахунками експертів, з потреба силового блоку в колісній техніці – близько 30 000 одиниць. І поки влада мародерить на армії, вітчизняні підприємства виживають, шукаючи ринки в країнах Африки, Азії та на Близькому Сході.

“Україна просто погубить оборонні заводи всередині країни – а їх дуже легко звести на нуль, вони й так ледь піднялися у 2014 р. Цього й прагне Росія! Тобто, спочатку знищити нашу оборонку, а потім тішитися над тим як Україна щось намагається закупити за кордоном, а в неї постійно не вистачає грошей”, – зазначає Тетяна Чорновол.

Тим часом, влада постійно нагадує, що у 2020 та 2021 рр виділено рекордний бюджет на армію. Але ці гроші – наче пісок між пальцями. І ось напередодні Дня незалежності президент Зеленський дав ще одну урочисту обіцянку – до 2035 року збудувати новий військово-морський флот. Як тільки закінчить висаджувати мільярд дерев?


 
Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.07
    Купівля 39.07
    Продаж 39.55
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.99
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:20
Ексклюзив
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових та цивільних
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
09:56
Дмитро Пєсков
"Використовується терористами": у Кремлі закликали Дурова уважніше стежити за Telegram
09:36
Київ літо спека
КМВА не виключає загрозу проникнення російських ДРГ у Київ
09:24
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Низка країн, включно з Україною, обговорюють можливу мирну домовленість з Росією, - Шольц
09:02
Оновлено
Удар балістикою по Миколаєву 27 березня: 12 людей поранені
08:59
ЄС - Китай
Сі Цзіньпін заявив прем'єру Нідерландів, що Китай готовий поглиблювати взаємодію з Європою
08:48
діти війна
Через російську агресію в Україні загинули 537 дітей
08:40
Оновлено
Еммануель Макрон
Bloomberg припустив, що заява Макрона щодо іноземних військ в Україні могла розлютити чиновників у США. У Держдепі відреагували
08:36
Оновлено
Обстріл Запоріжжя
Росія вночі запустила ракети Х-22 та "шахеди": Повітряні сили знищили 26 БПЛА
08:25
Партизани зафіксували прибуття нової партії військової техніки РФ в окупований Крим
08:16
росія дипломат
"Бачимо, куди західні цінності котяться": на Далекому Сході РФ в одному з міст скасували вибори мера
08:00
OPINION
Орест Сохар
Китай зазіхає на Європу
07:53
На фото діти з України
Канада не планує продовжувати програму зі спрощеного прийому українських біженців
07:39
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сили оборони за добу ліквідували 780 окупантів, 10 танків та 32 артсистеми
07:30
Telegram
"Законопроєкт "про заборону телеграм" ніякої заборони Telegram або анонімних каналів, не передбачає": Микола Княжицький відповідає на поширені питання про законопроєкт
07:19
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Південна Корея, США та Японія обговорили співпрацю для протидії військовим загрозам КНДР
07:04
електроенергія
Росія не може повернути жителям ТОТ електроенергію: Спротив розповів, де найважча ситуація
06:49
Естонія
Міністр юстиції Естонії не бачить перспектив швидко позбавити росіян права голосу на виборах
06:37
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль, ймовірно, посилить риторику про "терористичні загрози", щоб підвищити підтримку війни проти України, - ISW
06:15
Більшість американців не підтримують війну Ізраїлю проти ХАМАСу, - опитування
05:59
світ Канада Латвія військові новини
Канада відправила до Латвії 150 одиниць техніки для міжнародної бригади
05:56
Сергій Наришкін
"Обговорили змовницькі дії ворогів": Наришкін з'їздив до КНДР
05:36
Окупанти, кримінал, росіяни
РФ формує резерви для підтримки поточних операцій, а не для нового наступу, - ISW
05:08
війна з росією нафта безпілотник
Росія після атак на свої НПЗ збільшила експорт пального з Білорусі, - Reuters
04:12
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
У Росії після теракту у "Крокусі" наростає міжетнічна ворожнеча, - NYT
03:44
Габріель Атталь
Уряд Франції підтримав директора ліцею у конфлікті з ученицею через носіння чадри
03:16
Siemens
Співробітникам Siemens висунули обвинувачення у порушенні кримських санкцій поти РФ
02:48
У Польщі оперативно звільнили командувача Єврокорпусу: він навчав ЗСУ
02:20
Косово - Сербія
Комітет ПАРЄ рекомендував запросити Косово до Ради Європи. Сербія відреагувала
01:52
Нобелівська премія
Нобелівські лауреати вимагають посилити тиск на Путіна і допомогу Україні, - відкритий лист
01:51
Росіяни обстріляли смт Борова на Харківщині
На Харківщині росіяни вбили 12-річну дитину, пошкодили дитсадок і житлові будинки
01:24
обстріл ТЕС
"Метою був тотальний блекаут держави": Галущенко про російську атаку 22 березня
00:56
Росія Москва світ авіація аеропорти ОАЕ
У московському аеропорту "Домодєдово" водовоз врізався в літак Emirates
00:28
угорщина війна з росією полонені гібридна війна
Українські полонені, яких РФ передала Угорщині в 2023 році, розповіли про умови звільнення
Більше новин