Аналітика

Що відбувається в економіці: ціни, врожай, енергетика

Анна Родічкіна
15 вересня, 2023 п'ятниця
10:17

У серпні вперше за більш ніж два роки споживча інфляція повернулася до однозначного показника. Усе завдяки дешевим овочам. А от в енергетиці останній місяць літа підкачав: спекотні серпневі дні та журчання кондиціонерів збільшили споживання світла, тоді як енергоблоки АЕС і ТЕС були на ремонті. Відтак, Україні довелося вдатися до аварійного імпорту електроенергії.

Зміст

Якою була серпнева погода в економіці, показав у своєму щомісячному макроекономічному моніторингу Інституту економічних досліджень.

  • Отже, про що ви дізнаєтеся далі:
  • Що відбувалося з цінами в серпні?
  • Яка ситуація в енергетиці?
  • Як зупинка морських портів вплинула на торгівлю?
  • Чи вистачить грошей у бюджеті?
  • Що відбувалося з цінами в серпні?

У серпні ціни в Україні зросли на 8,6% порівняно з серпнем-2022, свідчать дані Держстату. І це – хороша новина, оскільки попередні два роки інфляція обраховувалася двозначним показником. Скажімо, в липні вона складала 11,3% в річному вимірі, в червні - 12,8%.

Темпи зростання інфляції у 2015-2023 році

Фото: Інститут економічних досліджень

Цьому сприяли чинники, які й раніше стримували зростання цін: споживчий попит хоч і відновлюється, але помірними темпами, Нацбанк витрачає мільярди доларів на утримання фіксованого курсу гривні. Крім того, свою роль відіграють сприятливі ціни на товари українського експорту на світовому ринку.

Але був і бустерний фактор: обвал цін на овочі в серпні. Зазвичай влітку овочі дешевшають на 15-25%, але минулого місяця ціни на овочі знизились на 37,6%. Ймовірно, це сталося через гарний урожай, а також наклалася висока база порівняння – торік у серпні через перебої з постачанням овочі були дорогими.

Варто додати, що обмежені потужності зі зберігання овочів змушують бізнеси продавати їх в сезон за нижчими цінами в роки високих врожаїв.

Через обвал цін на овочі у серпні до липня зафіксована дефляція, тобто падіння споживчих цін на 1,4%, а в липні у порівнянні з червнем ціни знизилися до 0,6%. Ціни могли б просісти ще більше, якби не повернення акцизу та ПДВ на паливо з 1 липня.

Яка ситуація в енергетиці

Україна продовжує ремонтувати енергоблоки АЕС і ТЕС як планово, так і аварійно. Це знижує виробництво електроенергії. Серпнева спека спровокувала зростання споживання світла, через що Україні довелося просити аварійну допомогу в Румунії, Польщі та Молдови та імпортувати звідти електроенергію. Загальний серпневий імпорт електроенергії зріс на 57,6%, а експорт залишався на мінімальному рівні.

Імпорт електроенергії у серпні 2023

Фото: Інститут економічних досліджень

Втім, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) занепокоєна тим, що Укренерго не задіяло ТЕС для покриття дефіциту. Планувалося, що влітку ТЕС згенерують світла на 13% більше.

При цьому на кінець серпня завершено ремонти 70% підконтрольних Україні потужностей атомної генерації. 

З початком осені Україна повернулася до експорту електроенергії у профіцитні години.

Якщо ж говорити про газ, то в газосховищах накопичено близько 13 млрд кубометрів. Це менше на 1,7 млрд кубометрів, ніж запланував Кабмін. Урядовий план враховує ризики, що Росія поновить обстріли енергетичних об’єктів і виникне потреба в додатковій генерації електроенергії. 

Водночас Нафтогаз наполягає на тому, що 13 млрд кубометрів газу достатньо для проходження опалювального сезону. Поки що компанія не планує імпортувати газ, але має кредит ЄБРР на 300 млн євро і за потреби готова використати його для накопичення додаткових резервів газу задля генерації електроенергії.

Як зупинка морських портів вплинула на торгівлю

Хоча в минулому місяці Україні таки вдалося вивести з портів чотири заблоковані з початку повномасштабного вторгнення Росії судна, торгівля через морпорти зупинилася. Натомість поставки через річкові порти зросли на 14% в порівнянні з липнем.

Разом з тим, з кінця серпня британські літаки заступили на патрулювання Чорного моря для стримування Росії від ударів по кораблях з українським зерном.

Поставки залізницею в серпні порівняно з липнем не зросли, але збільшилися порівняно з серпнем-2022 на 14%. Найбільше залізниця перевозила в минулому місяці будматеріали та кам’яне вугілля, залізну й марганцеву руду та зерно.

Невирішеною проблемою залишається зростання черг вагонів на молдовському та румунському кордонах. Так, критична ситуація склалася на станції Рені, де на 5 червня стояло 878 вагонів. Загалом в серпні черга вагонів зросла до 10,3 тис. вагонів на різних станціях.

Перевезення вантажів залізницею 2021-2023

Фото: Інститут економічних досліджень

Загалом зупинка морських портів і припинення зернової угоди вплинула на географію українського товарного експорту: до 73% зросла частка експорту в ЄС і стрімко скоротилися поставки до Туреччини, Китаю та інших країн, куди логістика пролягає через море.

Водночас вартість експорту в ЄС нижча за торішні показники, оскільки в п’ятьох країнах ЄС, що є сусідами України, діють обмеження на імпорт української сільгосппродукції. Так, в середньому за останній рік вітчизняні експортери поставляли в ЄС товарів на $2,2 млрд на місяць, а в серпні – на $2 млрд.

Загалом же товарний експорт за січень-серпень склав $24,5 млрд, що на 15% менше за той же період 2022 року. А от імпорт товарів продовжує зростання: +19% або $41,1 млрд за останні вісім місяців у річному порівнянні.

Чи вистачить грошей в бюджеті

Хоча нижча інфляція та міцніший курс гривні до долара звучить як гарна новина, для бюджету це виклик. Проблема полягає в тому, що бюджет обраховували, виходячи з інших припущень: згідно з прогнозом у держбюджеті, гривня мала послабшати, інфляція – зрости, а війна – закінчитися в середині цього року.

Стримування курсу гривні центробанком означає, що в бюджет від імпорту, який надходить у валюті, потрапляє менше гривневого еквівалента, ніж очікувалося. Відтак, у серпні митниця недовиконала план на 4,7%.

Серпневий дефіцит бюджету Міністерство фінансів профінансувало традиційно коштом зовнішніх запозичень. Так, у серпні від ЄС надійшов регулярний транш макрофінансової допомоги у 1,5 млрд євро. 

Крім того, Мінфінові вдалося залучити на внутрішньому ринку 26,5 млрд грн на внутрішньому ринку (ці кошти пішли на погашення внутрішнього боргу). При цьому дохідність по облігаціях внутрішньої держпозики (ОВДП) знизилась через нижчу облікову ставку Нацбанку.

Фінансування та гранти, які надійшли в державний бюджет у 2022-2023

Фото: Інститут економічних досліджень

Як і раніше, понад половини видатків бюджету – це витрати на оборону і безпеку. Ці статті мають залишитися ключовими та в видатках держбюджету-2024. У ньому планується збільшити мінімальну зарплату з нинішніх 6700 грн до 7100 грн з січня і ще раз – до 8000 грн з липня наступного року. Проєкт бюджету на 2024 рік уряд має подати до 15 вересня.

За словами глави Мінфіну Сергія Марченка, наступного року Україні знадобиться ще $42 млрд міжнародної допомоги. Наразі зобов’язання, які міжнародні партнери вже взяли на себе, не передбачають виділення такої суми.

Важливо й те, що у 2024 році на Україну очікують складні переговори з приводу врегулювання виплат зовнішнього боргу, який держава брала раніше. І тут в уряду два шляхи: або замороження виплат, або, що більш імовірно, реструктуризація боргу.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
10:21
"Розраховуємо на співпрацю у сфері deepstrike": Умєров зустрівся з начальницею штабу оборони Канади
10:11
Польща прапор
У Польщі звинуватили Росію у вербуванні поляків для дестабілізації ситуації перед виборами
10:08
Київський адвокат вербував агентів для російського ГРУ та захищав їх у судах: СБУ оголосила підозру у держзраді
10:02
OPINION
Поки ловлять назарових, у Раді засідають калібровані зрадники
09:27
ппо
Українська ППО знищила 43 дрони РФ, ще 15 - не досягли цілей
09:05
Революція гідності
Як мирне протистояння переросло у криваві бої: події "Вогнехреща" 2014 року
08:50
Південна Корея
У Сеулі затримали прихильників відстороненого президента Юна, які штурмували будівлю суду
08:46
Нова влада Сирії заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
08:37
Філіппіни, ВМС
Філіппіни та США вп’яте провели спільні військово-морські навчання в Південнокитайському морі
08:17
Сили оборони відбили 98 штурмів РФ під Покровськом: загалом за добу на фронті сталося 199 боєзіткнень
08:01
TikTok
Для користувачів у США перестав працювати TikTok
08:01
OPINION
Коли влада зрозуміє, що це зовсім інша країна та зовсім інші люди?
08:00
Огляд
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Інавгурація президента США: церемонія для Дональда Трампа та історія символічної події
07:36
втрати окупантів
Українські воїни за добу на фронті ліквідували ще 1580 російських окупантів
07:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: у Києві працювала ППО
07:25
У Чехії під час показу військової техніки перекинувся бронетранспортер: є загиблі
2025, субота
18 січня
23:17
Велика Новосілка
Штурмують район молокозаводу, аеродрому та гуртожитку: DeepState розповів, як росіяни активізувались у Великій Новосілці
22:53
Іван Труш. Автопортрет
Цей день в історії: народився імпресіоніст Іван Труш
22:49
вогонь, полум'я, пожежа
У Єкатеринбурзі через атаки БПЛА пожежники залишились без спецтехніки, - "Атеш"
22:11
військові навчання
Якщо студенти цивільних вишів не складуть іспит з військової підготовки, їх відраховуватимуть, – Міноборони
21:59
Кафедральний собор Андрія Первозванного Запорізької єпархії УПЦ МП після російського удару (18 січня 2025 року)
У Запоріжжі ракетний удар обвалив стелю у кафедральному соборі УПЦ МП, де попри все не називають РФ агресоркою та надалі моляться за здоров'я Гундяєва
21:55
Ексклюзив
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Якщо ми не хочемо капітуляції, то маємо думати про виснаження РФ. Іншого вибору немає, - Портников
21:54
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Турецький клуб перед матчем з "Динамо" розпочав переговори про трансфер Зінченка
21:43
Шведські військові долучилися до бригади НАТО у Латвії
21:12
робота військових у місті Часів Яр
У Часовому Яру українські воїни відійшли з вогнетривкого комбінату, - ЗМІ
21:06
На зимовому курорті в Іспанії через аварію на підйомнику постраждали близько 30 людей
20:43
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Циганков вперше з серпня оформив результативну дію за "Жирону"
20:28
Оновлено
Ранком 18 січня росіяни атакували балістикою Київ та Запоріжжя: 4 людини загинули, 14 поранених
20:01
Володимир Зеленський
"Завтра буде указ": Зеленський анонсував нове рішення щодо санкцій РНБО
20:00
OPINION
"Ця країна"  чи Україна?
19:43
Рустем Умєров
Зброя для України, інвестиції та тренування військових: Умєров провів зустріч з представниками 9 країн Південно-східної Європи
19:22
Оновлено
Ізраїль
Уряд Ізраїлю схвалив угоду про перемир'я з ХАМАС, у межах якої звільнять близько 2 тис. засуджених терористів
19:19
Ексклюзив
ізраїльські солдати
"В довгостроковій перспективі програли обидві сторони": експерт-міжнародник Данилов про перемирʼя між Ізраїлем та ХАМАС
19:06
Єрмак у Парижі обговорив можливий контингент французьких військових в Україні
18:51
напад з ножем
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені, нападника застрелили
18:41
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни вдарили неподалік від Харкова: виникла пожежа у двоповерхівці
18:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Джо Байден
"Не страх перед Росією, а звичка, що Москва є членом міжнародних відносин": політолог Магда проаналізував політику адміністрації Байдена щодо України
18:33
На Дніпропетровщині СБУ викрила компанію, яка нібито допомагала росіянам будувати ядерні лабораторії
18:04
У Кривому Розі ліквідували залишки наркосиндикату: один з організаторів збирався виїхати з України під виглядом пораненого військового, інший інвестував у власну службу таксі
18:01
Хто може виїжджати за кордон?
На Полтавщині місцевим керівникам та депутатам заборонили без дозволу виїздити з України: думки "за" і "проти"
Більше новин