Зміни у Правилах дорожнього руху: чого саме вони стосуються та які передбачені штрафи за порушення
Які оновлення уже внесені Кабінетом Міністрів до Правил дорожнього руху, та як це стосується законодавства Європейського Союзу читайте у матеріалі
"Еспресо" розібралося, які нововведення чекають на водіїв, щодо руху поза межами населених пунктів, які наслідки слід очікувати при порушенні цих правил дорожнього руху. Також, ви дізнаєтесь, які обмеження швидкості почали діяти в столиці з 1 листопада.
Кабмін 20 жовтня 2023 року вніс зміни до ПДР, відповідно до яких, незалежно від пори року, водії мають рухатись на механічних транспортних засобах поза населеними пунктами з ввімкненими денними ходовими вогнями, або ближнім світлом фар.
Про це повідомив у Телеграм-каналі представник уряду у Раді Тарас Мельничук. Він також зазначив, що причиною таких нововведень є споріднення українського законодавства із законодавством ЄС.
Однак, зміни торкнулися ще кількох пунктів Правил дорожнього руху, зокрема:
- перевезення дітей зростом менших від 150 см має здійснюватися лише з використанням спеціальних дитячих утримуючих систем
- заборона перевезення дітей на задньому сидінні мопеда чи мотоцикла (за деякими винятками)
- внесені зміни до переліку дорожніх знаків, які відповідають за спеціальні місця для стоянки на автомагістралях та дорогах для автомобілів.
Як це правило діяло до 20 жовтня
Раніше, відповідно до пункту 9.8 Правил дорожнього руху, з 1 жовтня по 1 травня всі транспортні засоби, рухаючись за межами населених пунктів мали ввімкнути денні ходові вогні або ближнє світло фар.
Дане правило діяло незалежно від часу доби, але вступило в дію протягом осінньо-зимового сезону. Вмикання ближнього світла фар на машині, навіть протягом світлового дня має кілька практичних обґрунтувань:
- Покращення видимості. Ввімкнені фари поліпшують видимість автомобіля на дорозі, що особливо важливо в умовах зниженої освітленості, або у важких погодних умовах таких як: дощ, сніг чи туман.
- Підвищення помітності. Ввімкнені фари зроблять ваш автомобіль більш помітним для інших учасників руху, що сприяє підвищенню безпеки на дорозі та зменшує ризик аварій.
Штраф чи попередження
За порушення цього пункту ПДР зазвичай водія можуть притягнути до відповідальності за ст. 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відповідно до якого передбачена санкція у вигляді попередження.
Або, інколи поліцейські складають адміністративні протоколи за ч. 2 ст. 122 КУпАП, щодо водіїв, які їдуть за межами населених пунктів без увімкнених ходових вогнів/ближнього світла фар. За цією статтею передбачена відповідальність у вигляді штрафу на суму 425-510 гривень.
Тут йде мова про "Порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку". Але якщо водій їде по трасі і не змінює напрямок руху? Зважаючи на це, він не порушує.
Деякі правоохоронці називають таку ситуацію колізією у законодавстві. А от правозахисники стверджують, що вказана стаття не відповідає описаному вище порушенню. Іншими словами, саме за цією статтею з водіїв не можна стягувати кошти через вимкнені денні ходові вогні чи ближнє світло фар у період з 1 жовтня до початку травня. Тому, низку штрафів виписаних відповідно до цієї статті, суди скасовують.
Однак, не забувайте, дана вимога сприяє загальній безпеці на дорозі, додатковому виділенню транспортного засобу в умовах обмеженої видимості під час осінньо-зимового періоду. Таким чином ви уникаєте ризику для себе та інших водіїв і пішоходів.
У Києві почали діяти сезонні обмеження швидкості
У період з 1 листопада до 1 квітня у Києві запровадили єдиний швидкісний режим – 50 км/год, без врахування тих ділянок, де максимальна допустима швидкість є меншою.
У столиці загалом десять ділянок, де протягом весняно-літного сезону (з 1 квітня до 31 жовтня) дозволена швидкість руху – 80 км/год, зокрема, частини таких доріг: набережного шосе, проспекту Степана Бандери, вулиці Саперно-Слобідської, столичного шосе, проспекту Воскресенський, вулиці Набережно-Рибальська, наддніпрянського шосе, проспекту Миколи Бажана (від Південного мостового переходу до Харківської), автодороги Р-69, проспекту Романа Шухевича.
Всі ці ділянки були позначені відповідними дорожніми знаками з обмеження швидкості "80", на сьогодні вони вже демонтовані, - повідомила у своєму Телеграм-каналі КМДА.
- Актуальне
- Важливе