Справа про зловживання на понад 62 млн грн: ВАКС обрав запобіжний захід ексзаступнику міністра економіки Грибану
У п'ятницю, 1 вересня, Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді 939, 4 тис. грн застави ексзаступнику міністра економіки. Він є підозрюваним у справі щодо зловживань на суму понад 62 млн грн під час закупівель продуктів
Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Суд ухвалив застосувати до підозрюваного Олександра Грибана запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 939 400 грн. Окрім того, на підозрюваного також покладено такі процесуальні обов’язки:
- прибувати на вимогу до детектива, прокурора та суду;
- не виїжджати з Києва без дозволу детектива, прокурора та суду;
- повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи;
- утримуватися від спілкування з іншим підозрюваним та свідками у справі;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та вʼїзд в Україну.
Як додали в Центрі протидії корупції, кошти підозрюваний має внести протягом 5 днів. За порушення обов’язків заставу можуть стягнути в бюджет. Обов'язки, покладені судом, діятимуть до 24 жовтня 2023 року включно.
Зловживання на понад 62 млн грн: у чому підозрюють топчиновників двох міністерств
Грибана підозрюють у пособництві у справі ймовірних зловживань з боку першого заступника міністра агрополітики Тараса Висоцького під час закупівлі макаронних виробів. Напередодні ВАКС обрав Висоцькому запобіжний захід у вигляді 805,2 тис. грн застави.
Висоцького підозрюють у двох епізодах зловживань під час закупівель макаронних виробів. За версією слідства, це спричинили збитки у 62,5 млн грн при закупівлі АТ "Укрзалізниця" продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану. При цьому неправомірну вигоду, як стверджують слідчі, отримав не сам Висоцький, а компанії-постачальники продукції.
За першим епізодом йшлося про закупівлю продуктів за ринковими цінами у виробника з Польщі через контрольовану фірму-посередницю. За другим епізодом, як стверджують слідчі НАБУ, аналогічна схема діяла під час закупівлі продуктів у турецького виробника за ринковими цінами.
Олександр Грибан проходить по другому епізоді справи. За ним товар в іноземного виробника з Туреччини закупили в березні-серпні 2022 року за кошти Укрзалізниці. Слідство вважає, що збитки за цим епізодом становлять 33,7 млн грн.
Посередником у цій схемі виступало чернівецьке ТОВ "Вінсанд Лайт", інтереси якого нібито лобіював Грибан.
Ексзаступник міністра економіки Грибан пояснив, що він не був в контексті ринку і навіть не знав, хто в Україні постачальники. За його словами, особисто з директором компанії "Вінсанд Лайт" ніколи не спілкувався, а лише передав контакти. А фірму йому начебто порекомендував знайомий, товариш ще з часів навчання в університеті.
Як зазначає Центр протидії корупції, під час обшуків торік у Грибана вилучили 19 800 євро, 55 602 долари, ноутбук Apple MacBook Pro 13 і мобільний телефон Apple iPhone X. Тоді він не зміг надати паролі на до телефона, ні до ноутбука. Грибан пояснював, що ноутбук був щойно купленим, а на телефоні він напередодні обшуку змінив пароль і не зміг його пригадати. Щодо вилучених коштів Грибан сказав, що це були його заощадження й кошти від продажу будинку.
Наприкінці червня 2023 року Грибан звільнився з посади за власним бажанням.
Примітка. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
- Актуальне
- Важливе