Судовий контроль: чи зірве проросійська судова мафія ключову реформу в Україні?
В Україні триває реорганізація та переформатування органів судової системи. Після отримання статусу кандидата на вступ до Євросоюзу судова реформа є однією з головних вимог для продовження нашого шляху до ЄС. Про проросійську судову мафію, котра намагається збити Україну з наміченого курсу - поговоримо сьогодні
Державний департамент Сполучених штатів Америки оголосив про запровадження санкцій проти очільника вже ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка та двох членів його родини. Санкції запроваджено в рамках так званого "закону Магнітського". Обмеження щодо Вовка стосуються заборони на в'їзд до Сполучених штатів, - повідомила пресслужба відомства: “З нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією та Міжнародного дня прав людини Сполучені Штати вживають заходи для сприяння відповідальності за корупцію та порушення прав людини в усьому світі. Державний департамент зареєстрував Вовка за вимагання хабаря в обмін на втручання в судові та інші публічні процеси”.
Разом з одіозним українським суддею до санкційного списку Державного департаменту потрапили чинні та колишні чиновники з Гватемали, Гаїті, КНДР, Ірану, російської федерації та інших країн з низьким індексом демократії.
В Україні Павло Вовк фігурує у справі "плівок ОАСК", оприлюднених Національним антикорупційним бюро. Згідно з ними, Вовк втручався у роботу Окружного адміністративного суду Києва, впливаючи на ухвалення рішень.
У 2020-му році Вовку, його заступнику Євгену Аблову, ще п'ятьом суддям ОАСКу, а також голові Державної судової адміністрації Зеновію Холоднюку НАБУ оголосило підозру у створенні злочинної організації та захопленні влади.
За керівництва Вовка Окружний адмінсуд Києва став відомий відстороненням виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, скасуванням націоналізації ПриватБанку та впливом на процес звільнення голови Конституційного Суду Станіслава Шевчука. Крім того, ОАСК мав відіграти основну роль у планах Росії щодо повернення Віктора Януковича на посаду президента у випадку захоплення Києва навесні цього року. Про основні скандальні рішення суду нашим журналістам розповів голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков: “Суд, який намагався на замовлення ворога повернути сюди Януковича - фактично скинути Зеленського. Було антиукраїнське рішення про заборону Майдану: зобов'язати Беркут розігнати Майдан. Судді Санін і Аблов це ухвалили, що спричинило зрештою величезне насильство і смерть Небесної Сотні. Ціла низка справ про зупинку реформи в армії та перехід на стандарти НАТО, про зупинку перейменування московської церкви”.
У лютому 2021-го року НАБУ повідомило про підозру двом адвокатам, затриманим під час одержання хабаря для передачі суддям Окружного адмінсуду Києва. У тому числі було затримано рідного брата голови ОАСКу. За місцем виявлення хабаря детективи НАБУ знайшли предмети, схожі на антикваріат та значні обсяги іноземної готівки: загалом в еквіваленті - на понад 130 млн грн.
Справу Вовка та його друзів Вищий антикорупційний суд почав слухати влітку цього року. І вже в листопаді дозволив примусовий привід Вовка, а також суддів Євгенія Аблова, Ігоря Качура та Ігоря Погрібніченка. Їхня неявка на 7 засідань та постійні відводи суддям спричинили суттєве затягування справи про захоплення державної влади, зловживання впливом і участі у злочинній організації, - каже Михайло Жернаков: “Зараз вони максимально стараються це затягнути, використовуючи процесуальні хитрощі. Там хворіють адвокати, тобто, це зрозумілі процесуальні зловживання, якими займаються судді ОАСКу і їм подібні вже не перший рік в Україні”.
Між тим, тема ліквідації Окружного адміністративного суду Києва тривалий час залишалась однією з найгостріших в контексті реформування судової системи України. У квітні торік президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону, який передбачав ліквідацію ОАСКу. 1-го червня документ внесли до порядку денного, але народні депутати розглянули та ухвалили його аж через півтора року.
Тим часом проросійська судова мафія не полишає спроб зірвати призначення 8-х нових членів Вищої ради правосуддя, необхідних для перезапуску цього важливого органу. І робиться все це руками звільненого заступника голови Верховного суду Богдана Львова, який виявився громадянином Росії. Як нам розповів голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков, таких домовленостей одіозний суддя міг досягнути в Офісі президента: “Про це була інформація, що є саме такий план. Безпосередньо перед З'їздом суддів Львов мав туди заїхати на білому коні. Російський громадянин мав розповідати суддям, як вони мають і за кого голосувати або не голосувати та фактично зірвати цей З'їзд, призначивши пару членів ВРП, підконтрольних судовій мафії”.
На певні домовленості з Офісом президента вказує й те, що позбавляти Богдана Львова громадянства України ніхто не поспішає. Відповідна петиція до президента Володимира Зеленського набрала необхідну кількість підписів і той її розглянув. Далі доручив Комісії з питань громадянства перевірити наявність підстав для позбавлення громадянства судді. З того часу пройшло майже два місяці, - продовжує голова Фундації DEJURE: “Президент, на наше глибоке переконання, має позбавити українського громадянства росіянина Богдана Львова, тому що все ще існує ризик, що якщо українське громадянство збережеться, то будь-який суд його зможе поновити“.
Голова Верховного суду Всеволод Князєв відсторонив Львова від здійснення правосуддя на час слідства. Та Богдан Львов вирішив оскаржити це рішення - в сумнозвісному і нарешті ліквідованому Окружному адміністративному суді Києва. Ба більше, у позові він вимагає не тільки поновлення на посаді судді Касаційного господарського суду, але й стягнення на свою користь розміру середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу.
За інформацією голови Фундації DEJURE, Окружний адміністративний суд планував не просто поновити Львова на посаді судді Верховного суду, але й мав зробити це напередодні З'їзду суддів, аби зірвати призначення 8-х нових членів Вищої ради правосуддя, необхідне для подальшого проведення судової реформи. За цим сценарієм, щонайменше, на рік буде заблоковане формування ключового органу судової системи - Вищої ради правосуддя, яка єдина має конституційні повноваження надавати згоду на арешт і затримання суддів-колаборантів, карати суддів-корупціонерів і наповнювати суди новими кадрами.
Наприкінці лютого Росія розпочала повномасштабну війну в Україні. Щодня вона вбиває наших громадян, нищить наші будинки та інфраструктуру, тисне та намагається позбавити віри і майбутнього. А за допомогою росіян у судовій системі - знову, як і 9 років тому, хоче підірвати шлях України до Європейського союзу. Та попри ці жалюгідні спроби судова реформа триває і надалі. Сподіваємось, ліквідація скандального ОАСКу та передача справи Богдана Львова до новоствореного адміністративного суду - не лише унеможливить його поновлення на посаді, але й зірве усі інші деструктивні наміри проросійської судової мафії.
- Актуальне
- Важливе