Ексклюзив

Судовий контроль: конкурсант року і суддя-берегиня п’яниць

Тетяна Шустрова
4 листопада, 2022 п'ятниця
11:03

Судова реформа в Україні - у самому розпалі. І поки триває процес очищення системи від недоброчесних представників - черга до суддівського корпусу ще не дійшла. Судді з далекими від бездоганних біографіями продовжують виносити рішення іменем України

Сьогодні розповімо вам про суддю Олену Кружиліну. Вона працює у Харківському апеляційному суді, брала участь в цьогорічному конкурсі до Вищої ради правосуддя і дуже співчуває п’яницям. За часів своєї суддівської кар’єри Кружиліна допомогла уникнути покарання, щонайменше, 19-и водіям, які керували авто у стані алкогольного сп’яніння.

Здебільшого суддя просто передає водіїв на поруки і закриває справу, - розповіла нашим журналістам експертка Центру протидії корупції Галина Чижик:

“Вона ухвалила чимало рішень, якими скасувала рішення судів першої інстанції про притягнення до відповідальності водіїв, які сідають п‘яними за кермо і скоюють, власне, ДТП. Якшо суди першої інстанції, наприклад, позбавляли водійських прав, то Кружиліна дуже часто такі рішення скасовувала, застосовувала такі дуже м’які покарання, як передача на поруки трудового колективу”.

Олена Кружиліна настільки звикла до цієї практики, що нічого особливого навіть не вигадувала. В одній зі справ передала п’яного водія на поруки колективу, який він сам і очолює. В іншій – не позбавила водія посвідчення, бо, начебто, порушнику потрібне авто для виконання роботи.

Олені Кружиліній теж потрібне авто. Та не просте. У 2020-му році вона придбала Мазду CX-5  2019-го року випуску за майже 1 мільйон гривень. Зрештою, згідно з декларацією судді, і члени її родни у коштовних покупках теж собі не відмовляють. У вересні 2020-го року син Кружиліної купив три земельні ділянки в Балаклійському районі Харківської області загальною площею майже 3 тис. кв.м, за понад 60 тис. грн.

Кружиліна серед своїх заощаджень вказувала 280 тис. грн, 25 тис. євро та 32 тис. доларів готівкою. Має дві квартири в Харкові, куплені в 1995-му і 2018-му роках. Втім їхню вартість суддя не вказала.

Раніше Вища кваліфікаційна комісія суддів встановила, що суддя Олена Кружиліна порушила законодавство під час розгляду справи. Її ледь не звільнили за порушення присяги, - продовжує Галина Чижик:

“Через те, що вони змінили рішення суду першої інстанції у справі про ДТП, там йшлося про відшкодування шкоди, заподіяної в ДТП і вони істотно зменшили суму відшкодування. Згодом Верховний суд скасував таке рішення, вказавши на дуже істотні порушення, які були допущені суддями Апеляційного суду. На підставі цього Вища кваліфікаційна комісія суддів рекомендувала звільнити суддю Кружиліну, але ВРП відмовилась це робити”.

Ця історія відбулась у 2012-му році. На той час вся судова система контролювалась Адміністрацією тоді ще президента Януковича. Так званим “сірим кардиналом” був заступник глави Aндрiй Пopтнoв. Він фактично керував Вищою радою правосуддя. Так, не давши згоду на звільнення Кружиліної, він міг взяти її під свій контроль, забезпечивши необхідні рішення у потрібний момент, - зазначають у Центрі протидії корупції:

“Суддя, якого мають звільнити, але якого не звільняють, і який завдячує цим, наприклад, Пopтнoвy чи його посіпакам, він опиняється на гачку. І далі вже має виконувати вказівки, тому що розуміє: якщо ні - то його в будь-який момент можуть звільнити. Це дуже поширена історія”.

Саме для унеможливлення таких історій в майбутньому Україна реформує, а місцями і повністю перезапускає судову систему. Оновлюється склад Вищої ради правосуддя, яка відповідає за чесність і прозорість всього суддівського корпусу, незалежність та професійність суддів і прокурорів. Через три роки паузи фактично з нуля створюється Вища кваліфікаційна комісія суддів. Цей орган формує суддівський корпус, переводить суддів з одного суду до іншого, а також проводить кваліфікаційні оцінювання та вносить до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення на посаду судді.

Члени цих судових органів мають бути незалежними, неупередженими, непідкупними, дотримуватися етичних норм та демонструвати бездоганну поведінку у професійній діяльності та особистому житті. Законність джерел походження не повинна викликати сумніви, а спосіб життя - відповідати статусу.

Конкурс до ВРП нещодавно завершився. Конкурс до Вищої кваліфікаційної комісії поки триває. Втім, як ми вже встигли побачити, далеко не всі претенденти можуть об’єктивно оцінити себе на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики і вчасно зупинитись.

Ми вже розповідали про одного з кандидатів до Вищої ради правосуддя - суддю Вінницького окружного адміністративного суду – Олександра Вільчинського. Він має шалені статки, які складно пояснити, та чимало плям на суддівській кар’єрі. Та яким було наше здивування, коли його ж ми побачили і у конкурсі до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Можна лише позаздрити цій самовпевненості. Тож давайте детальніше - чому Олександру Вільчинському не місце у вищих органах суддівської влади.

Олександр Вільчинський очолював Вінницький окружний адміністративний суд з 2015-го року три терміни поспіль. Це порушує законодавство щодо строку обіймання адміністративної посади, яким передбачено - займати крісло голови суду можна не більше, ніж два терміни. Втім, Олександр Вільчинський добре володіє хитрощами маневрування. Експерт фундації DEJURE Степан Берко пояснює, як вдалося обійти закон:

“На жаль, багато суддів використовують різні інструменти для того, щоб якось виправдати своє перебування на цих посадах. Зокрема, наприклад, достроково йдуть з цієї посади, а потім стверджують, що строк вони не добули, тому можуть ще раз обіймати. І з паном Вільчинським, ситуація така сама”.

Напередодні повномасштабного вторгнення РФ, 22-го лютого Вільчинський пише заяву на дострокове припинення повноважень голови суду та йде у відпустку на цілий місяць. Ба більше - встигає виїхати за кордон, - продовжує Степан Берко:

“Такі факти точно ставлять питання для стороннього спостерігача - як це голова суду дає собі відпустку більш, ніж на місяць, дивним чином початок цієї відпустки збігається з датою повномасштабного вторгнення і цей суддя виїжджає за кордон”.

Ми не знаємо, чи має Олександр Вільчинський плани знову сісти у крісло голови Вінницького окружного адміністративного суду, але питань до нього і без того багато.

Мешкає Вільчинський в розкішному маєтку матері площею понад  630 кв.м у передмісті Вінниці. Місцеві називають цей район  “Царським селом” - тут оселилося чимало представників вінницької еліти. Загалом у родини Олександра Вільчинського нерухомості чимало. Щоправда, живе він все одно з мамою.

У 2017-му році дружина судді придбала квартиру у центрі Києва - в елітному Печерському районі. Помешкання  в цьому будинку коштує - від 5 мільйонів гривень. Вільчинський стверджує - дружина купила нерухомість щонайменше втричі дешевше.

У 2018-му році дружина Вільчинського отримала у подарунок земельну ділянку у смт Літин. А у 2021-му році задекларувала там цілий готельно-ресторанний комплекс “Двір Літинський” площею майже 2 тис. кв.м. На Букінгу забронювати цей готель можна було ще у 2019-му, але в деклараціях і за 19-й, і за 20-й роки Олександр Вільчинський “забував” його вказати.

У 2019-му дружина Вільчинського також придбала земельні ділянки в елітному селі Козин під Києвом площею 2 тисячі квадратних метрів усього за 590 тисяч гривень. І це - щонайменше в 7 разів нижче за ринкову вартість землі в цьому районі.

Сусідню ділянку придбала їхня 23- річна донька, - розповів нам Степан Берко:

“Жодної інформації про якісь її офіційні доходи, якими можна було б пояснити придбання досить коштовної земельної ділянки  в такому населеному пункті немає”.

Між тим, пенсіонерка-мама Олександра Вільчинського окрім величезного маєтку, де мешкає сам суддя, має ще один - менший - на 245 кв.м, комплекс придорожнього обслуговування на понад 530 кв.м. та дві спадкові земельні ділянки. А також, за даними наших колег з видання Просуд, станом на 2019-й рік  - справжній автопарк з 5 автівок. Одну - Mercedes-Benz S класу - подарувала вже згадуваній нами онучці Ганні Вільчинській.

А от сам колишній голова Вінницького окружного адміністративного суду Олександр Вільчинський, згідно з деклараціями за попередні роки, не має нічого, крім авто та мотоциклу. Хоча ні, має дещо ще - добрих друзів. От, наприклад, друг судді - скандальний заступник голови Окружного адміністративного суду Києва Євген Аблов. Разом із головою Павлом Вовком він підозрюється у кримінальній справі про захоплення влади. Наші колеги зі Слідство.інфо зафільмували, як кілька років тому Олександр Вільчинський прийшов вітати Аблова з днем народження. Святкував у компанії члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів Володимира Бутенка.

Трохи пізніше під час кваліфікаційного оцінювання Олександра Вільчинського Бутенко буде головою комісії. Яка, звісно ж - визнає голову Вінницького окружного адміністративного суду доброчесним і відповідним займаній посаді. Попри безліч фактів біографії Вільчинського, які цьому суперечать, попри оцінки експертів та висновки Громадської ради доброчесності, - стверджують у фундації DEJURE:

“Він не мав бути підтверджений, як такий, що може здійснювати правосуддя, але, на жаль, ВККС цей висновок не врахувала. До складу палати, яка розглядала це рішення, входив пан Бутенко, якого, вочевидь, пан Вільчинський знає, тому що вони разом відвідували день народження одного одіозного судді - Аблова. Під час самого інтерв’ю пан Вільчинський жодним чином не заявляв про те, що в нього якийсь конфлікт інтересів з одним із членів цієї колегії. І, власне, ця колегія визнала пана Вільчинського таким, що відповідає вимогам доброчесності”.

Тепер суддя Олександр Вільчинський хоче бути членом і Вищої ради правосуддя, і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Куди візьмуть. До речі, для участі у конкурсі до останньої, кандидати мають надати рекомендації. Вільчинський отримав дуже надійні. Від Зеновія Холоднюка, колишнього голови  Державної судової адміністрації України, фігуранта кримінальної справи, - повідомив Степан Берко:

“Зокрема, він фігурує у плівках Вовка. Якщо вірити цим плівкам і слідству, пан Холоднюк практично призначав лояльних до судді Вовка осіб до ВККС в обмін на те, що суддя Вовк у своєму ОАСКу блокуватиме рішення, які стосуються пана Холоднюка”.

Ми сподіваємось, Конкурсна комісія з добру членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України врахує всі згадані нами факти біографії Олександра Вільчинського та винесе щодо нього справедливе рішення.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.08
  Купівля 38.08
  Продаж 38.63
 • EUR
  Купівля 41.18
  Продаж 41.98
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
29 лютого
11:07
Верховна Рада
Підлеглі отримують більшу зарплатню, ніж керівники: аналіз декларацій працівників апарату ВРУ та нардепів
11:00
електроенергія
В Україні третю добу поспіль фіксують профіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 29 лютого
10:59
Кая Каллас
Прем'єрка Естонії підтримала ідею Макрона щодо розміщення іноземних військ в Україні
10:59
Фіктивне прибирання та інші схеми: чи причетний співвласник "Ескулабу" до виведення з компанії 20 млн грн
10:42
на фото: Хав'єр Мілей
Президент Аргентини планує вкінці 2024 року провести "саміт підтримки Латинської Америки" для України
10:38
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 лютого: скільки коштують долар, євро та злотий
10:17
Чекала окупації та наводила ракети на місто: СБУ оголосила підозру харків'янці
10:08
Ексклюзив
Сергій Пашинський
Слідчій судді поставили завдання заарештувати Пашинського, - правозахисниця Денісова
10:07
OPINION
Костянтин Єлісєєв
Союзні війська в Україні: бути чи не бути?
10:03
на фото: Сергій Попко
Начальник КМВА прокоментував можливий повторний наступ РФ на Київ
09:42
Херсонський район
Росія вранці атакувала Херсонський район: є загиблий
09:37
Конгрес США
У конгресі США уклали короткострокову угоду, щоб запобігти шатдауну
09:12
Саакашвілі
Президентка Грузії прокоментувала можливе помилування Саакашвілі
09:10
Ексклюзив
блокування кордону, Польща
Блокування кордону: у Державній прикордонній службі розповіли яка ситуація на пунктах пропуску
09:02
Придністров'я
"Уважно спостерігаємо за діями у Придністров'ї": США заявили про підтримку Молдови
08:53
Олександр Сирський
На Авдіївському та Запорізькому напрямках ворог намагається прорвати оборону ЗСУ, - Сирський
08:36
окупанти
У черзі за талоном в окупаційну держустанову померла жінка, - Луганська ОВА
08:23
Ексклюзив
Superhumans_25
Пріоритет для МОЗ – забезпечити реабілітаційне відділення в кожній кластерній і надкластерній лікарні, – міністр Ляшко
08:22
Обшуки у Криму
Росіяни провели обшуки в будинках 4 кримських татар і мечеті
08:18
Оленівка
ЗСУ ліквідували заступника командира російського військпідрозділу та ще 18 окупантів унаслідок удару в Оленівці на Донеччині
08:02
OPINION
Ростислав Павленко
Кордони-1991 та срібна куля
08:02
ворожий Су-34
Повітряні сили знищили російський Су-34 на Східному напрямку
08:02
Сповіщення про наближення ракети чи БПЛА: у застосунку "Повітряна тривога" після оновлення з'являться нові попередження
08:02
Вибори у Росії
На ТОТ України завезли понад 10 тис. росгвардійців для забезпечення "виборів", - Спротив
08:01
Інтерв’ю
Сергій Фурса
Де взяти гроші, якщо США не допоможуть. Розмова Еспресо з Сергієм Фурсою
07:42
Оновлено
військові, ЗСУ
Сили оборони за добу знищили 1150 окупантів, 23 танки й 44 бронемашини
07:32
Путін
"Розповідають, що треба говорити про війну": Путін наказав створити інститут політруків у держструктурах, - росЗМІ
07:23
Острів Зміїний повернуто під юрисдикцію України
Неподалік острова Зміїний стався землетрус
07:17
переговори України з Росією
Туреччина й Китай, ймовірно, створюють платформу для переговорів щодо війни в Україні, - ISW
06:57
санкції проти Росії
Нова Зеландія запровадила новий пакет санкцій проти РФ та Білорусі
06:45
москва, кремль
"Чинитимуть тиск": ISW припустив подальші дії Кремля у Придністров'ї
06:32
безпілотник, дрон
Міноборони РФ звинуватило Україну в атаці на Курську область
06:16
вибори в США, Трамп
Трампа дискваліфікували з праймеріз республіканців в Іллінойсі
05:59
винищувач F-35
Міноборони Сінгапуру має намір закупити ще вісім винищувачів F-35
05:35
україна Сербія війна з Росією світ суспільство
Зеленський зустрівся з президентом Сербії Александаром Вучичем
05:07
переговори між Вірменією та Азербайджаном
У Німеччині розпочалися мирні переговори очільників МЗС Вірменії та Азербайджану
04:39
вертоліт
У Норвегії вертоліт зазнав аварії та впав в океан: загинула людина
04:11
Джо Байден
Лікарі визнали Байдена придатним до виконання всіх обов'язків президента
03:43
МКС
На російському сегменті МКС стався витік повітря, який прогресує
03:15
Санкції на алмази
Після введення санкцій прибуток найбільшого виробника алмазів у РФ впав майже на 50%
Більше новин