Судовий контроль: Як недоброчесні судді тікають у почесну відставку

Тетяна Шустрова
13 жовтня, 2023 п'ятниця
11:07
Зміст

Щомісяця Вища рада правосуддя відправляє у відставку десятки суддів. І далеко не всі з них завершують кар’єру, досягнувши 65 років. Багатьом працювати надалі дозволяє і вік, і здоров’я, та вони воліють якомога швидше піти із системи з почестями, а не бути звільнені за порушення

Суддівська відставка - це не просто пенсія. Це продовження імунітету і величезні пожиттєві грошові виплати від держави. Усе це, відпрацювавши 20 років, мали би отримувати лише доброчесні служителі феміди: ті, хто не брав хабарів, не зловживав посадою та дотримувався норм суддівської етики. Та насправді у почесну відставку часто намагаються втекти ті, чия доброчесність викликає сумніви - щоб унеможливити розслідування своєї діяльності, не проходити кваліфікаційне оцінювання та зберегти всі привілеї почесного звільнення. Ми продовжуємо розповідати про суддів, котрих ВРП - замість того, щоб притягати до відповідальності - цього року відправила у почесну відставку.

У квітні у відставку пішла суддя Північного апеляційного господарського суду Людмила Гарник. Вона була однією з перших суддів, які проходили первинне кваліфікаційне оцінювання і - не пройшла. У 2016-му році суддя не змогла підтвердити свої фахові знання та здатність здійснювати правосуддя. Кваліфікаційна комісія відправила її на перепідготовку до Національної школи суддів.

Вже тоді у членів комісії було чимало питань до статків Гарник. У 2014-му році на рахунках судді з’явилися 3 мільйони гривень. Їхнє походження вона так і не змогла пояснити. Спочатку сказала, що це від продажу квартири. Та з’ясувалося, що квартиру вона продала на рік пізніше. На наступному кваліфікаційному оцінюванні версія змінилася: гроші з’явились нібито через роботу успішним адвокатом. Зазначимо, що Людмила Гарник працювала суддею з 2002-го року, а це означає, що заробити мільйони, виконуючи роботу юриста, у 2014-му році вона просто не могла – посада судді забороняє працювати за сумісництвом.
    
Людмила Гарник має розкішний будинок на 335 квадратних метрів в елітному прибережному селищі Совіньйон на Одещині. З переїздом до Києва жінка, яка, судячи з декларацій, мала чималі заощадження, витрачати їх на житло у столиці не стала - просто приватизувала службову квартиру на понад 100 квадратних метрів.
    
Також Людмила Гарник є кандидаткою наук. У ході кваліфікаційного оцінювання вона ділиться своїми висновками, що не вказують на статус науковця, та не може з першого разу назвати юридичні терміни. У 2016-му році Кваліфікаційна комісія визнала професійний рівень Гарник недостатнім для здійснення судочинства та відправила вчитися. Майже 5 років суддя була позбавлена права працювати. Аж до березня 2021-го року. Втім весь цей час ми з вами, як платники податків, продовжували утримувати профнепридатну суддю. Вона щомісяця отримувала свою високу суддівську зарплату. 

Суддя Людмила Гарник пішла у відставку 27 квітня 2023 року. Зберегла звання судді і за рахунок платників податків, тобто, нас з вами, отримуватиме довічне утримання від держави у розмірі від 50 до 100 відсотків її суддівської зарплати.    

А це - суддя Шевченківського районного суду міста Києва Лідія Щебуняєва. Вона пішла у відставку 25 квітня цього року. Служителька феміди відома тим, що звільнила від ув’язнення Олександра Медвідя, обвинуваченого у викраденні та катуванні активістів Революції Гідності - Ігоря Луценка та Юрія Вербицького. Останнього було по-звірячому вбито.

го січня 2014-го року тіло Вербицького знайшли у лісі за 500 метрів від дороги Гнідин-Петрівське. Слідство встановило, що Олександр Медвідь особисто брав участь у викрадені активістів з Олександрівської лікарні, після чого їх перевезли у передмістя Києва, де знущалися та били. Лідія Щебуняєва ухвалила вирок, в якому висловила переконання, що Юрій Вербицький помер не через катування Медвідя та його компанії, а через те, що замерз в зимовому лісі. Розповідає голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков:

“Лідія Щебуняєва має  досить довгий послужний список. Найбільше вона стала відомою через те, що виправдала фактично, не побачила тяжких наслідків викрадення, заподіяння фізичного болю, наслідків і смерті активіста Вербицього під час Революції гідності. Це і багато іншого також не стало підставою, щоби ВРП хоча б призупинила розгляд питання про відставку Щебуняєвої”. 

На час оголошення вироку Медвідю, у квітні 2023-го, розгляд справи тривав уже кілька років і строки давності притягнення до відповідальності за скоєння злочину збігли. Тому Медвідя хоч і визнали винним, але одночасно звільнили від покарання.

Також Лідія Щебуняєва судила свого колегу з Печерського районного суду міста Києва - одіозного «суддю Майдану» Віктора Кицюка. У 2020-му році вона виправдала Кицюка, бо не побачила складу злочину в його діях.

Лідію Щебуняєву перевели до Шевченківського райсуду Києва у 2015-му році. З 2003-го вона була суддею Харцизького міського суду Донецької області. Співбесіду з Вищою кваліфікаційною комісією служителька феміди проходила у закритому режимі та підтвердила відповідність займаній посаді. Майнові декларації вказують на те, що основним доходом родини Щебуняєвої з 2014-го року була заробітна плата судді. Суддя володіє квартирою в Донецькій області. А місцем її фактичного проживання було вказано Київ, хоча хоча будь-яке житло у столиці в її деклараціях було відсутнє, навіть на умовах користування. Продовжує Михайло Жернаков:

“Вкотре виходить, що суддів, які грають проти держави Україна, які відпускають на волю вбивць, які відпускають на волю суддів, які ухвалювали рішення за командою з АП Януковича, ми тепер їм замість того, щоби вони понесли справедливе покарання, будемо виплачувати довічне грошове утримання, яке може сягати і 100 тис. Гривень, в залежності від того, скільки судді заробили  за останнім місцем роботи”. 

Іще один суддя з сумнівною репутацією, якого Вища рада правосуддя відправила у відставку з довічним утриманням за наш з вами рахунок - це Олексій Бринцев, суддя Господарського суду Харківської області. У 2016-му він брав участь у конкурсі до Верховного суду, однак отримав негативний висновок від Громадської ради доброчесності. 
    

Громадська рада доброчесності виявила, що Бринцев є колишнім зятем екснардепа Степана Гавриша, який у 2004-2005-му роках представляв інтереси Віктора Януковича у Верховному Суді. А колишня дружина Бринцева виконувала обов’язки помічниці народного депутата від «Партії регіонів» Юрія Іванющенка. У 2006-2015-му роках батько судді - Василь Бринцев - був суддею Конституційного Суду. У 2010-му він у складі колегії суддів визнав законним конституційний переворот, в результаті якого експрезидент Віктор Янукович узурпував владу в Україні. Певна річ, діти не відповідають за батьків, втім зв’язок з політичними силами, тим паче, проросійськими - аж ніяк не вказує на доброчесність судді.

Бринцев отримав у власність землю в тимчасово окупованому Криму, кілька будинків та квартир і нежитлові приміщення. У 2019 році Громадська рада доброчесності виявила, що за 3 роки війни суддя понад 20 разів перетинав кордон із Росією. Батько та мати Бринцева також регулярно здійснювали поїздки до російської федерації. Про такі мандрівки точно не можуть не  знати російські прикордонники і інші представники російських силових відомств, - переконує голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков:

“Чому вони пропускають і як пропускають цю людину, яким чином і на що виміняли гарантії безпеки? Якщо суддя катається туди-сюди - або на окуповану територію, або прямо на територію РФ, то явно є якась домовленість між суддею і РФ. Що робить на території нашого ворога людина, яка є представником держави, яка ухвалює рішення іменем України?”

З усім цим послужним списком суддя господарського суду Харківської області Олексій Бринцев 21 березня цього року пішов у відставку. Тож, як бачимо, почесне звільнення служителів феміди - це не завжди позитивне і справедливе явище. Звісно, те, що недоброчесні судді перестають вершити правосуддя - це вже непогано. Втім, коли вони йдуть у відставку, за ними зберігається звання судді, а відповідно й імунітет від правоохоронців, адже суддю навіть у відставці неможливо затримати без дозволу ВРП. Вони можуть брати участь в управлінні судовою системою та отримувати довічне грошове утримання від держави - від ста тисяч гривень на місяць. Тому суддям з сумнівною репутацією така опція, як почесна відставка, має бути недоступною.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.82
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
9 травня
07:23
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
На фронті відбулося 146 боєзіткнень: на якому напрямку РФ атакує найбільше
07:16
Естонія
Естонія викликала тимчасового повіреного у справах Росії через збої в роботі GPS
06:46
на фото: Майк Джонсон
Палата представників США проголосувала проти відставки спікера Джонсона
06:29
ППО, обстріл, ЗСУ
Українська ППО вночі знищила 17 із 20 "шахедів"
06:19
Білгород
У Росії заявили про атаку на нафтобазу в Краснодарському краю, у Білгороді нібито 8 постраждалих
05:42
Сі Цзіньпін літак
Сі Цзіньпін розпочав візит до Угорщини
05:21
Анонс
Баєр, Байєр, Ліга Європи
Ліга Європи: де та коли дивитись повторні матчі півфіналу
04:57
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни просуваються в районі населеного пункту Веселе, - DeepState
04:20
Андрій Шевченко
В УАФ відреагували на скандал із футболістом, якого затримали працівники ТЦК
03:35
Марія Захарова
"Заяви про наявність в України права атакувати Кримський міст є підбурюванням до тероризму": росфейки за 8 травня
02:43
Росія може використовувати на війні супутникові системи, які виробляють в Ужгороді
Російська армія може використовувати супутникові системи, які виробляють в Ужгороді, - "Слідство.Інфо"
02:14
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з напрямку Чорного моря. Ситуація у ніч на 9 травня
01:59
Співкомандир ТрО "Азов" Максим Жорін
"Зараз на фронті справді чи не найбільш загрозлива ситуація": Жорін висловився щодо наступу росіян
01:14
Володимир Зеленський
"Стали ближчі до відновлення довіри": Зеленський підписав укази про призначення понад сотні суддів
00:01
Хоселу (в центрі) та Мануель Ноєр (ліворуч), Реал - Баварія
"Реал" з Луніним переміг "Баварію" та вийшов до фіналу Ліги чемпіонів
2024, середа
8 травня
23:22
Стів Альбіні
Помер саунд-продюсер, який записав один з найпопулярніших альбомів Nirvana
23:11
георгіївська стрічка
"З колорадськими стрічками, але без безсмертного полку": росіяни на ТОТ Запорізької області вже тиждень святкують День перемоги
22:45
Ексклюзив
газ
Під прицілом вже газотранспортна система, - експерт з авіації Романенко про нові особливості масованих ударів РФ
22:41
ЗСУ
Штурмові групи росіян прорвалися до Красногорівки на Донеччині, ЗСУ заблокували їх на території заводу, - ОСУВ "Хортиця"
22:36
Оновлено
Мірча Луческу
Суркіс прокоментував чутки про повернення Луческу в "Динамо"
22:21
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Позиції на фронті та зрив російського наступу: Умєров та Сирський доповіли Зеленському
22:14
Фіорентина - фіналіст Ліги конференцій
"Фіорентина" здійснила камбек з "Брюгге" та стала першим фіналістом Ліги конференцій
22:10
Естонія
В Естонії оштрафували двох осіб, які розмахували прапором РФ з вікна авто
21:33
Зеленський провів телефонну розмову з прем'єром Саудівської Аравії
Зеленський провів телефонну розмову з прем'єром Саудівської Аравії
21:16
Сергій Дзіндзірук (праворуч)
Ексчемпіон світу з боксу із ЗСУ пояснив, чому вболіватиме проти Ломаченка у бою за титул IBF
20:57
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
"Божевільна місія": Сіярто заявив, що Угорщина не приєднається до фонду НАТО на €100 млрд для України
20:35
У Британії для дітей запровадять обмеження на користування соцмережами
20:24
Кирило Буданов (в центрі)
Російська пропаганда намагається зобразити Буданова конкурентом Зеленського
20:09
8 ТРАВНЯ ОЛЕКСІЙ ЗБИВ СВОЮ ДРУГУ РАКЕТУ З ПЗРК «ІГЛА»
Воїн Херсонської зенітної ракетної бригади збив крилату ракету з ПЗРК "Ігла"
20:08
OPINION
Костянтин Москалець
Мовчання моря пам’яті
20:05
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія атакувала Україну щойно виробленою ракетою X-101. Колонка Сергія Згурця
20:04
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил Євлаш розповів, чому літаки окупантів скидають бомби на територію РФ
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 805-го дня війни: посли ЄС висловились за використання російських активів на підтримку України, а Велика Британія завдасть дипломатичного удару РФ
19:57
Інгріда Шимоніте
Литва не депортуватиме чоловіків призовного віку в Україну
19:57
ракета "Довгий Нептун"
Українські війська вдарили по 3 засобах ППО росіян, на фронті відбулось 121 бойове зіткнення
19:51
Георгіївська стрічка
Окупанти погрожують бердянцям ув'язненням за псування георгіївської стрічки
19:46
Оновлено
Вогонь, пожежа
Російська нафтобаза в окупованому Луганську горіла всю ніч, - журналіст
19:44
КМДА
Київська міськрада перейменувала проспект Правди на честь Європейського Союзу
19:40
Ексклюзив
окупанти танк
Для штурму Харкова армії РФ потрібно 100-тисячне військо, - полковник ЗСУ Черник
19:37
Microsoft
Microsoft побудує в американському штаті Вісконсін дата-центр вартістю $3,3 млрд
Більше новин