Аналітика

Судовий контроль: Як Верховний суд допомагає уникнути покарання екснардепу Шепелеву

Тетяна Шустрова
21 жовтня, 2023 субота
08:30

Колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду вирішила допомогти уникнути відповідальності одіозному ексрегіоналу та підозрюваному у державній зраді Олександру Шепелеву, причетному до гучних кримінальних злочинів

Зміст

Наприкінці минулого місяця посольство Сполучених Штатів передало Україні перелік пріоритетних реформ для якнайшвидшої інтеграції до євроспільноти - мети, яку США  рішуче підтримують. Чимало рекомендацій стосуються саме судової реформи. Йдеться, зокрема, про відновлення декларування, завершення перезапуску ВРП та повного реформування Верховного суду. Стурбованість США пов’язана з корупцією у найвищому органі судової влади, виявленою навесні цього року, коли голову Всеволода Князєва заскочили на хабарі у майже 3 млн доларів. Тож тепер, згідно з вимогами США, усіх суддів ВС слід перевірити на відповідність вимогам доброчесності. І поки ВС очікує на перевірку, його судді ухвалюють сумнівні рішення, що стосуються, зокрема, і національної безпеки України.


Колишній народний депутат Олександр Шепелев обвинувачується у причетності до чотирьох замовних вбивств та організації замаху на вбивство. Він також підозрюється у розкраданні понад 200 млн грн "Родовід Банку" та державній зраді. Після висунення перших обвинувачень Шепелев тривалий час переховувався за кордоном, поки у 2014-му році врешті не був затриманий в Угорщині та екстрадований в Україну. Його запроторили під арешт, втім підозрюваний екснардеп прикинувся хворим, потрапив до лікарні, а звідти - знову втік. З’явився Шепелев вже у Росії. І поки у нас йому висували нову підозру у державній зраді, він намагався легалізуватися у РФ як політичний біженець та потрапив до СІЗО. У 2017-му році країна-агресорка відмовила в його екстрадиції в Україну.  

Затримати Шепелева знову вдалося у 2018-му на території Київської області. З того часу він перебуває під вартою. У серпні 2020-го Деснянський районний суд Києва засудив Шепелева за втечу з-під варти під час перебування у лікарні -  до 7-ми років позбавлення волі з конфіскацією майна. З цим вироком погодився і Київський апеляційний суд. На ці рішення захист обвинуваченого екснардепа подав касацію. І у липні цього року колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду переглянула вирок. Шепелева визнали таким, що повністю відбув покарання.

Як так вийшло? Судді Верховного суду В'ячеслав Маринич, Володимир Король і Алла Макаровець вирішили застосувати до Шепелева "Закон Савченко" і зарахувати до терміну покарання, призначеного Деснянським судом - подвійний термін перебування одіозного екснардепа у слідчому ізоляторі. Та пішли далі - зарахували термін перебування в СІЗО в Росії. За законом, це правило може застосовуватись лише до осіб, які офіційно були екстрадовані. Шепелева, нагадаємо, РФ Україні не видала.

З питанням щодо тлумачення так званого "Закону Савченко" ми звернулися до його співавтора Миколи Паламарчука. Народний депутат VII-VIII скликань пояснив: Верховний суд не мав застосовувати цю норму щодо терміну на території Росії, якщо офіційної екстрадиції не було.

Ба більше - за подвійним коефіцієнтом судді Верховного суду зарахували до терміну покарання Шепелева також термін його арешту в рамках розслідування інших кримінальних злочинів, маніпулюючи знов таки «Законом Савченко», згідно з яким строк попереднього ув’язнення зараховується до терміну призначеного покарання лише в межах одного кримінального провадження. Окрім того, колегія здійснила переоцінку обставин справи та скасувала конфіскацію майна екснардепа на користь держави, на що, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, Верховний суд не має повноважень.

Втім, оскільки неповних 2 місяці арешту, котрі можуть піти на виконання "Закону Савченко", судді спромоглись обміняти на понад 9 років ув’язнення, виходить, Шепелев своє вже відсидів, а замість конфіскації майна - навпаки - набув перспективи стягнення з держави шкоди за "надмірну відсидку".

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко стверджує, що логіка суддів незрозуміла: "Шепелев, скоріш за все, отримав цей вирок в такому вигляді з огляду на інші кримінальні справи. Чому був застосований "Закон Савченко", який не мав бути застосований до нього в цьому випадку - теж питання до суддів"

У ще одній справі Шепелева - про вбивство донецького банкіра Сергія Кириченка, скоєне на замовлення ще 2003-го року і розкрите лише у 2012-му, екснардепу було оголошено вирок торік у серпні - 15 років позбавлення волі. Цей вирок захист Шепелева також оскаржує. А рішення суддів Верховного суду у справі про втечу - відкриває чималі перспективи значно зменшити термін ув’язнення. Оскільки вважається, що саме Верховний Суд фактично встановлює прецеденти, на які судді нижчих інстанцій зобов’язані спиратися під час ухвалення своїх рішень, - говорить голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков: "Рішення Верховного суду є обов’язковими для інших, нижчих апеляційних судів, судів першої інстанції - це вимоги процесуальних кодексів. Верховний Суд має і законний, і неформальний величезний вплив на те, як в принципі судова система працює. Дикі рішення ВС в багатьох справах - це все показник величезних проблем, які є в ВС".

Ми зателефонували суддям Касаційного кримінального суду, щоб запитати, чому вони вирішили обнулити один із термінів, присуджених Олександру Шепелеву. Суддя колегії Алла Макаровець зазначила, що інше рішення у справі Шепелева загрожувало позовом до Європейського суду з прав людини, внаслідок чого держава мала б виплачувати обвинуваченому кошти. Адже учасники процесу не заперечували, що Шепелев утримувався на території РФ на виконання запиту України".

Втім, у постанові колегії суддів йдеться про те, що доручення української сторони стосувалося саме екстрадиції Шепелева в Україну. А вона, нагадаємо, не відбулася через відмову російської сторони видавати підозрюваного. Тож це дуже схоже на маніпулювання "Законом Савченко". При цьому, з невідомих причин поза увагою колегії суддів залишився зміст і норми статті 577 КПК України, яка й у своїй назві, і за змістом чітко говорить про можливість зарахування строку екстрадиційного арешту виключно виданій особі, тобто тій, яка була екстрадована до України. Тоді як РФ відмовилась видавати ексдепутата.  

Справа Шепелева виявилась досить показовою. Вона добре ілюструє, як працює в Україні судова система, коли людина, обвинувачена у тяжких кримінальних злочинах, може уникнути покарання завдяки майстерності служителів феміди обходити норми законів та своєрідному "гуманізму". Тепер на волі в умовах повномасштабної війни з Росією може опинитися людина, за плечима якої імовірна державна зрада на користь РФ, чотири замовних вбивства, один замах на вбивство і розкрадання державних коштів.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.82
    Продаж 43.56
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
08:48
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 55 поранено
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися усім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
07:18
Інфографіка
знищені окупанти
Втрати РФ за добу в Україні: 1140 окупантів, 9 танків і 52 артсистеми
07:04
Гуантанамо
США відправили перших мігрантів на базу в Гуантанамо, - WSJ
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і її співмешканець
06:25
Пем Бонді
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
Більше новин