"Ми – Бердянськ": як мешканці ТОТ відроджують свою громаду у Львові
Через повномасштабне вторгнення РФ мешканці тимчасово окупованого Бердянська були змушені залишити свої домівки й облаштовувати життя в інших містах
Про це йдеться в сюжеті Еспресо.
Бердянка Ксенія Клейнос керувала креативним громадським простором у приморському місті. Там її команда проводила урбаністичні та соціальні події, творчі майстер-класи, фестивалі. Коли в місто увірвалися окупанти, Ксенія вирішила відродити бердянський хаб у Львові.
"Коли виїхали, ми зрозуміли, що можна об'єднатися онлайн, щоб поспілкуватися, дізнатися, хто як, подивитися один на одного, підтримати. У нас була концепція в тому, щоб після деокупації міста було з ким його відбудовувати, щоб ці зв'язки не загубилися, і тому важливо зараз зберігати ці зв'язки й помножувати їх", – розповіла жінка.
Ксенія Клейнос, facebook
У Львові Ксенія власним коштом відкрила кав'ярню, аби зберегти в ній дух рідного Бердянська. У "Дзендзику" збираються не лише бердянці, а й усі охочі, аби поспілкуватися, відпочити та підтримати одне одного.
кавʼярня "Дзендзик", фото: rayon.in.ua
"Окрім настолок, ми влаштували майстер-класи, творчі зустрічі, книжкові клуби, де спілкувались про саморозвиток. Усе, що допомагає тримати менталку. Трохи відірватися від цієї жорсткої буденності. Крім базових потреб виживання, є ще мрії, творчість, відпочинок", – поділилася своєю чергою Альона, творча майстриня We are Berdiansk.
Бердянка Дарина під час повномасштабної війни знайшла прихисток за кордоном. Утім дистанційно долучилася до створення проєкту "Ми - Бердянськ". Зараз вона знайомить іноземців з українським Бердянськом і розповідає про жорстоку збройну агресію Росії проти України.
"Показували австрійцям наше місто, розказували, хто наші люди, щоб вони зрозуміли, що Україна - це не щось абстрактне, а те, до чого можна доторкнутись. Наше місто – не просто крапка на мапі, воно має історію, історію людей", – розповіла дівчина.
"Якщо я приїхала у Львів, то куди я ще можу піти, як не в "Дзендзик"?! Це наш острів, у якому ми можемо зустрітися", – додала вона.
Завдяки допомозі Європейського Союзу, наданій через Європейський Фонд демократії, громадянська ініціатива "Ми – Бердянськ" отримала грант на реалізацію своїх проєктів. Так бердянці змогли відродити свою діяльність, працювати над ментальним відновленням ВПО та стратегією відбудови рідного міста.
"Я можу сказати, що наш проєкт фінансувався Європейським фондом за демократію. Організація виділила нам 50 тис. доларів на рік на реалізацію проєкту, щоб ми могли комфортно робити свою продуктивну роботу й об'єднувати людей", – розповіла Ксенія Клейнос.
Громадська ініціатива "Ми – Бердянськ" продовжує працювати й шукати нові гранти на свої проєкти. Водночас у хабі не забувають про наших захисників.
"Ми ще збираємо донати на військових із Бердянська. У нас є, так би мовити, військові, якими ми опікуємось. Зараз збираємо на РЕБ. Там дуже велика сума для нас", – зазначила активістка.
"У нас продаються листівки, які роблять бердянці. Їх можна придбати за донат. Вони різні. Є варення, яке робить моя подруга з Бердянська. Є хендмейд-вироби. Наприклад, серветниця, яку робить бердянець", - додала вона.
Ксенія Клейнос мріє повернутися та відбудувати рідний Бердянськ, і влаштувати великий фестиваль для місцевих жителів.
Європейський Союз із перших днів повномасштабного вторгнення виділив кошти на допомогу громадському сектору. На сьогодні ця сума вже перевищила 104 млн євро. Нині в Україні працюють 56 грантових і 1877 субгрантових проєктів. Кожен із них – частина великої роботи, яку щодня роблять українці заради перемоги й відновлення і яку підтримує ЄС.
- Актуальне
- Важливе