Інтерв’ю

Міністерка освіти Естонії Каллас: Щоб підліток мав аналітичне мислення, дуже важливо, як ви розвиваєте дитину в дитсадочку

18 жовтня, 2024 п'ятниця
11:00

Міністерка освіти Естонії Крістіна Каллас про те, чи важко було впроваджувати в життя освітні реформи в Естонії після того, як багато років країна жила в Радянському Союзі

Зміст


 

Згідно з дослідженням PISA (Програма міжнародного оцінювання учнів) естонська освітня модель є однією з найкращих у світі. Що у вашій моделі такого унікального?
 

Дійсно, якщо ви думаєте про об’єктивні критерії, наприклад, наскільки велика нація,  наскільки великі наші ресурси - людські ресурси, наскільки великий потенціал, наскільки багата нація, то відповідно до всіх цих об’єктивних критеріїв Естонія не має бути на першому місці у світі, тому що ми навіть не маленька країна - ми мікрокраїна, ми розміром з одну з ваших областей. І оскільки країна розмовляє мовою, яка є надзвичайно рідкісною в Європі, тому її  важко вивчити, вона не пов’язана з жодною з індоєвропейських мов. І в цій дуже невеличкій мові дуже невелике населення.

Але ви створюєте систему освіти, що цілком може конкурувати з націями, які мають населення у сотні мільйонів. Я думаю, що секрет нашої системи освіти в тому, що багато століть саме освіта була основою естонської нації. Тож якщо в Сполучених Штатах отцями-засновниками нації є бізнесмени та юристи, які займалися золотом, то батьками-засновниками естонської нації та мови були директори шкіл і вчителі. Саме вони були лідерами естонської громади. Саме вони були тими, хто ініціював весь національний проєкт. Отже,  спочатку була естонська школа, там був  естонський вчитель. А вже потім були естонські учні, а потім вони створили естонську державу. 

 

Тож Естонська держава з’явилася пізніше, і заснували її  вчителі та керівники шкіл. Тому система освіти є основою естонської нації та основоположною в питанні естонської національної ідеї як такої. І будь-який міністр, який намагається якось вступити в боротьбу з учителями, зазнає великої поразки. Тому що вчителів дуже поважають, саме вони мають дуже сильний авторитет в суспільстві. І я думаю, що це важливо. Тому що якщо ви хочете мати дуже сильну та стійку систему освіти, ваші вчителі є ключовими тут. І в кожній нації будь-яке золото, на яке ви можете спиратися,  ваше золото, - це ваші вчителі. І ви маєте зосередитися на підготовці вчителів, їхньому рівні компетентності, самостійності вчителів у прийнятті рішень, у педагогічній системі. 

 

Тому я вважаю, що автономія вчителів має бути високою, рівень професійних навичок учителів і той факт, що освіта дуже-дуже високо цінується в суспільстві. І батьки, а також діти наполегливо працюють, щоб отримати освітні досягнення. Тому що саме це розглядається як капіталізація. Все це робить естонську освіту дуже сильною. 

дитсадок

Фото: estonianworld


 

 

Але коли ви створювали цю унікальну освітню систему, чи використовували якусь західну модель? Чи це було виключно естонське напрацювання?

 

Ця модель, ця система цілком естонська. Проте ми не винайшли колесо, і, коли розпався Радянський Союз і ми були разом з Україною в майже однаковій ситуації, мали керовану ідеологією централізовану систему освіти, в якій учитель був скоріше ідеологічним працівником, а не справжнім педагогом, професіоналом, ми реформували нашу систему освіти дуже швидко. В 1992 та 1993 роках ми повністю децентралізували систему освіти та повністю реогранізували підготовку вчителів і навчальні плани. Цікаво дізнатися, звідки ми брали нотатки для навчальних планів, як має навчальна програма ХХІ століття виглядати.

І, так, звичайно, ми дивилися на Фінляндію, тому що саме ця країна на той момент мала найкращу систему освіти у світі.  Це теж маленька нація з дуже обмеженими ресурсами і рідкісною мовою. На той момент їхня система освіти була топовою у світі й ми подивилися на неї та частково скопіювали. І тепер ми бачимо, що учень перевершує вчителя. Тож Естонія після опрацювання має сильнішу систему освіти, ніж Фінляндія. Але в основних рисах наші системи освіти подібні. Тому ви можете порівняти естонську та фінську освітні системи. 

 

Ви сказали, що естонська модель навіть краща за фінську.

 

Естонська модель навіть краща за фінську. В тому сенсі, що в нас є історичні, оригінальні особливості  естонської школи. І навіть за радянських часів не змогли повністю знищити їх. Коли ви думаєте про рух опору радянстькій окупації в Естонії  протягом 50 років, головними лідерами цього руху були вчителі, саме шкільні вчителі.

 

Я навчалася в радянській школі, тобто я ходила до естонської радянської школи. І я пам’ятаю, що була офіційна програма, яку вчителі повинні були викладати, якщо хтось спостерігав. Але також була неофіційна програма, за якою естонські вчителі навчали нас у школі, яка була зроблена таємно. Тож у нас фактично була подвійна система освіти. Звичайно, в цей час в Естонії також були російські школи, і вони були повністю поза естонською системою освіти. І там учнів навчали лише в радянському середовищі, просякнутому пропагандою. Протягом останніх 30 років ми намагалися інтегрувати ці російські школи до естонської системи. Це був дуже важкий процес. Але нарешті тепер ми перебуваємо на етапі, коли ця інтеграція вдалася, завершилася.

 

Також особливість естонської системи освіти полягає в цій історичній вкоріненості в походження. Бо  національний інтерес, національна ідея дійсно базується на освіті. І досить часто ми в Естонії кажемо, що  наша релігія - це освіта, тому що ми не зовсім релігійна нація. У нас насправді небагато людей, які постійно відвідують будь-яку релігійну організацію. Але нашою релігією є освіта. Це значить, що люди вірять, що єдине, у що варто інвестувати, - це освіта. І  ходити до школи - це наполеглива праця для дітей, і вони повинні докладати зусиль і вкладати в навчання всю енергію. А їхні вчителі будуть зі свого боку вкладати енергію. Батьки учнів також мають вкладати свою енергію.

І  однією важливою  особливістю естонської системи освіти , яку іноді  не помічають, є тест PISA. 15-річні діти в усьому світі проходять тести, це така фіксована  точка часу вимірювання їхніх знань. 

Фото: err.ee


 

 

А потім на основі цих результатів ми  робимо висновки щодо системи освіти. І досить часто ми думаємо, що результат цієї 15-річної дитини отримано у школі. Тобто це вона отримує знання,  коли йде до школи.

 

Але ми в Естонії вважаємо, що цей результат учня в 15-річному віці закладається в дитячому садочку, тому що дошкільна освіта є фундаментом. Якщо ви хочете, аби 15-річний підліток був здатен на креативне, аналітичне мислення в математиці або  у фундаментальних науках, дуже важливо, як ви навчаєте та розвиваєте дитину в дитячому садочку. Коли їм 3, 4 та 5 років. 

 

Ми надзвичайно пишаємося нашою системою дитячих садочків. Тому що вона широко доступна. Я вважаю, що вона одна з найкращих у світі педагогічних програм. Це дуже професійна програма. Ми не навчаємо дітей академічним навичкам, ми не навчаємо їх писати, тому що в цьому віці це не дуже потрібно ще. Але ми навчаємо їх соціальним навичкам, навичкам самоконтролю, саморегулювання.  Тому що коли вони потрапляють до школи, вони мають бути навчені всьому цьому, щоб ефективно опановувати навчання. І щойно вони дізнаються, як учитися, як здобувати знання, вони ефективно вивчатимуть математику, почнуть читати. Тож наша  дошкільна освіта, система дошкільного виховання - це те, що я завжди рекомендую, коли питають, як зробити й нашу освіту такою ж якісною, як ваша, в Естонії.

 

Чи важко було впроваджувати в життя ці освітні реформи після того, як ви 70 років жили в Радянському Союзі, як і ми в Україні?

 

Так, естонці були трохи менше у складі Радянського Союзу , ніж українці. Ми були 50 років. Я не думаю, що це було дуже складно в 1990-х роках, тому що воля суспільства була дуже великою. Естонці справді хотіли змін, вони хотіли позбутися всього, що нагадувало радянську систему, радянську окупацію. Тому 1990-ті роки були дуже вдалим часом для змін, бо люди хотіли, підтримували ці зміни. Я вважаю, що це був дуже вдалий час зробити всі ті зрушення, що були зроблені.

 

Зараз, 30 років потому, ці реформи було б набагато складнішими. Тому що люди нині думають: а навіщо нам потрібні зміни, якщо ми все робимо так добре. Ми маємо одну з найкращих освітніх систем. Так, звісно, у будь-якій системі, коли вона починає застоюватися, потрібні якісь зрушення. Аби далі досягати прогресу, аби система розвивалася, завжди потрібні зміни. 

 

Наприклад, одна з важких реформ, яку ми проводимо зараз і яка була  важкою протягом цих 30 років, - це переведення російських, фактично ще радянських шкіл на естонську мову викладання та на естонську систему освіти. О,  це було дуже важко! Це був складний процес не через естонців, а через Росію. Бо ця країна постійно втручалася в справи Естонії на міжнародному рівні в питання російської мови та російськомовної освіти. Ось чому це було важко. Тому що Росія... ну, ви в Україні знаєте, як такий сусід здатен постійно дестабілізувати життя в усіх навколишніх країнах. Вони постійно намагаються поширювати російську мову, російську ідеологію. І ці наративи - це те, з чим ви постійно боретеся, аби зберегти простір для своєї культури і своєї рідної мови. Тому що це постійна  конкуренція,  боротьба за простір. 

 

Чи важко боротися з російською мовою в Естонії?

 

Це важко, о, як це важко. Тому що це мова великого народу, за нею стоять величезні матеріальні ресурси, а сьогодні за нею стоїть політичний режим - військовий, мілітарний режим. І перед обличчям такої великої сили стоїть дуже маленька нація, яка намагається за власне право на існування боротися. Правильно, якщо ви думаєте, що естонська мова в Естонії унікальна. Бо Естонія - це єдина країна, єдина територія у світі, де естонці можуть розмовляти естонською мовою і де ми можемо плекати її.

 

А російська мова, її звучання не є обов’язковим в Естонській державі, і підтримувати її не зовсім правильно, бо є інша країна , яка захищає цю російську мову. І тому нашим обов’язком є захист нашої рідної естонської. Тому що є єдиний край, де ми можемо розмовляти нею і маємо законне право захищати її. От так  ця боротьба на території Естонії між цими двома мовами триває постійно і має вже свою багаторічну історію.

Крістіна Каллас

Крістіна Каллас, фото: delfi

 

Що б ви порадили, які реформи нам потрібно здійснити, щоб українська система освіти виглядала більш західною?

 

Я бачила, як насправді Україна реформує цю систему. Це і нова українська школа, і ця реформа іде точно  в тому ж напрямку, куди й ми пішли пару років тому. Роблячи цю реформу під час війни, ви доводите, що ви молоді. Бо ви не відмовляєтеся від переходу  вашої системи освіти  від викладання, орієнтованого від учителя,  до розвитку компетентності, орієнтованого на учня. Це дуже правильний крок і напрямок.

 

Коли йдеться про наш досвід, то ми це зробили в 1990-х роках. Тож в Україні з цим все чудово. І ми цього можемо вас навчати, але наразі ми партнери в цій подорожі. Таким чином, що б ми могли  рекомендувати - так це уникнути тих помилок, які ми робили, щоб ви не повторювали їх. Ви ж знаєте, розумні люди завжди вчаться на чужих помилках, а не на своїх власних. Тому ми запропонували б Україні бути партнерами в цьому процесі, в цій подорожі з опанування всього нового в новій українській школі, в реформі школи.

 

І ми маємо партнерські стосунки тут. І ми також робимо проєкти дитячих садочків . Так, ми побудували новий дитячий садок у місті Овруч. І це не тільки про будівництво - це про систему викладання в цьому дошкільному закладі . Також естонські вчителі приїжджають і навчають українських учителів.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:36
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Холодногірському районі Харкова
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
Більше новин