Нам слід звикати до нових цін на хліб та на інші продукти, - голова ГС "Борошномели України"
Голова громадської спілки "Борошномели України" Родіон Рибчинський розповів, чи вистачить Україні борошна та чого очікувати від цін на хлібо-булочні вироби
Про це він розповів у етері Еспресо.
"Ми маємо в цьому році врожай близько 20 млн тонн пшениці, для внутрішнього споживання нам достатньо 3,5 млн тонн пшениці, тобто в кількісному вимірі цього більше, ніж достатньо. З іншого боку, пшениця буває різної якості, для прикладу, борошномелам, хлібникам, потрібне борошно, яке виробляють з помельної партії, у якій 80% пшениці 2-го класу і 30% пшениці 3-го класу. Ми не використовуємо пшеницю 4-го класу, тобто фуражну. На жаль, за останні, мабуть, 5-6 років дуже суттєво скоротився обсяг саме пшениці 2-го класу, тобто тієї, яку ми називаємо борошномельною", - розповів Рибчинський.
Він зазначив, що попри це борошномельна пшениця на ринку України є в достатній кількості, щоправда є і конкуренція.
"Ми за цю пшеницю конкуруємо з експортерами зерна, вони так само викуповують її у фермерів і експортують на зовнішні ринки. Тобто, коли ми говоримо про внутрішнє споживання, то повинні розуміти, що в собівартості борошна 90% - це ціна зерна пшениці. Якщо зменшується ціна пшениці, відповідно зменшується ціна борошна, якщо збільшується ціна на пшеницю - збільшується ціна на борошно. Відповідно в собівартості хліба, залежно від сортів, від 40 до 60% - це ціна борошна і все це пов’язані між собою цифри", - зазначив він.
Родіон Рибчинський розповів про те, як зросли ціни на пшеницю.
"На сьогоднішній день констатуємо, що при зростанні ціни, за рік зерно пшениці виросло, грубо кажучи, з 6 тисяч гривень за тонну до 9 600-9 800 гривень за тонну, тобто в 1,5 рази. Знову таки споживач же не скаже, що за рік у нас ціна на борошно виросла в півтора рази, правда. Але це не може так бути постійно, тому що на сьогоднішній день вже сільгоспвиробники просто нам не продають зерно, дешевше за ту ціну, яку я вам назвав, - 9,5 і, на жаль, тенденція буде йти до подорожчання сировини і відповідно буде дорожчати борошно, хліб", - сказав він.
Голова спілки борошномелів зазначив, що хліб може подорожчати на понад 20%.
"Пекарі говорять, що все-таки слід піднімати ціну на готову випічку, на хлібо-булочні вироби, кажуть цифру орієнтовно від 15 до 20%, якщо не цього року, то треба бодай наступного, щоб підприємства працювали. На мій розсуд хлібопекарі дуже оптимістичні. Тобто я, на жаль, бачу, що в наступні пів року ціна виросте трішки більше тієї цифри, яку ви назвали в максимумі, інших шляхів, на жаль, немає. Крім того, ми говоримо про пряме ціноутворення від зерна, борошна до хліба, і розуміємо, що найближчим часом будуть збільшені податки, буде акциз на пальне - це також внесе свою корективу в ціноутворення. Тут ми нікуди не дінемось, і тому споживачам слід звикати до нових цін і на хліб, і на інші продукти харчування", - додав Родіон Рибчинський.
- 9 червня президент "Всеукраїнської асоціації пекарів", директор ТОВ "Київ Хліб" Юрій Дученко спрогнозував подорожчання хліба найближчими місяцями на 30%. Серед причин: відключення світла, нестача зерна і мобілізація.
- 9 серпня член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин заявив, що жодного дефіциту борошна, а відтак й зростання ціни на хліб в Україні не передбачається.
- Актуальне
- Важливе