Оновлено

Верховна Рада підтримала ратифікацію Римського статуту

21 серпня, 2024 середа
16:40

У середу, 21 серпня, український парламент підтримав ратифікацію Римського статуту, на базі якого працює Міжнародний кримінальний суд у Гаазі

Зміст

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк

За це рішення проголосував 281 народний депутат.

Железняк написав, що перед голосуванням нардепам передали листи підтримки від Генштабу та керівника Головного розвідувального управління Міноборони Буданова.

"Дуже важка дискусія була під час розгляду. Було багато виступів і за, і проти", - додав він.

Народний депутат Павло Фролов деталізував, що парламент ухвалив закон №0285. Він додав, що Міжнародний кримінальний суд не матиме юрисдикції щодо громадян України за статтею про воєнні злочини протягом 7 років.

"Ухваленим законом Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі щодо злочинів проти людяності, геноциду та воєнних злочинів, починаючи з 22 листопада 2013 року, а також злочину агресії, починаючи з 17 липня 2018 року", - написав Фролов.

Ратифікація Римського статуту дасть можливість Україні набути повноправного членства в МКС, подавати кандидатури для обрання суддів та прокурорів до МКС та брати участь в Асамблеї держав - учасниць Римського статуту.

Україна підписала Римський статут у 2000 році. За цей час його ратифікували 123 країни.

Читайте також: Чи потрібна Україні ратифікація Римського статуту?

Перед ухваленням закону у Верховній Раді висловлювали свої думки щодо ратифікації Римського статуту, передає кореспондентка Еспресо Катерина Галко. Зокрема міністр юстиції Денис Малюська підтримав відповідний закон, зазначивши, що він допоможе захистити українських військових.

"Це головне, це є нашою метою. Я розумію, що чомусь репутаційно-комунікаційно Римський статут прив'язали до того, що це послабить юридичний захист наших військових. Це не так, це не відповідає дійсності абсолютно", - сказав Малюська.

За його словами, у 2014 та 2015 роках Верховна Рада прийняла дві постанови про визнання юрисдикції міжнародного кримінального суду, але вони були підготовлені без належного фахового супроводу міжнародних юристів.

Малюська каже, що це призвело до того, що зараз МКС має безлімітну юрисдикцію над українськими військовими. Він додав, що ратифікація Римського статуту дозволить Україні приймати участь у прийнятті рішень щодо діяльності МКС.

"Ми отримаємо права члена Міжнародного кримінального суду після ратифікації Римського статуту з одного боку. З іншого боку ми законно в рамках міжнародного права отримаємо можливість встановити 7 років від юрисдикції МКС вирішень щодо українських військових. Це ключове, українські військові стануть більш захищеними в результаті", - зазначив міністр.

Водночас народний депутат "Голосу", секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко висловився проти відповідного закону. Він вважає, що це може призвести до того, що українські військові повинні будуть доводити те, що вони не є військовим злочинцем.

"Ми не кажемо про те, що їх будуть робити військовими злочинцями, але можуть створитись умови коли кожен наш військовий буде доводити те, що він не є військовим злочинцем. Тому ми маємо зараз відкласти це питання", - зазначив нардеп.

Костенко припустив можливість створення комісії, яка усуне всі ризики для українських військових і потім повернутись до цього питання.

Як фракції голосували за ратифікацію

Фракція "Слуга Народу" - 207 голосів "за", один - утримався.

"Євросолідарність" - 17 утримались.

"Батьківщина" - 1 "за" 

"Платформа за життя та мир"  - "за" проголосувало 16 нардепів.

"Голос" - за проголосувало 5 депутатів, четверо утримались. 

Позафракційні - 9 підтримало ратифікацію, один висловився проти.

"Довіра" - 18 нардепів проголосувало "за".

"Відновлення України" - 15 "за".

"За Майбутнє" - 10 нардепів підтримало ратифікацію.

Позиція "Євросолідарності"

"Європейська Солідарність" підтримує ратифікацію Римського статуту, оскільки це є одним із зобов’язань, які Україна взяла після підписання Угоди про асоціацію.

"Разом з тим першим пріоритетом для держави під час повномасштабної війни є захист і мотивація військових. Тому ми вважаємо норму в урядовому документі, що ратифікація Римського статуту має відбутися після завершення воєнного стану, надзвичайно важливою. "Європейська Солідарність" вважає помилковою сьогоднішню ратифікацію без ретельної експертизи наслідків, які може потягнути за собою це рішення. Саме тому ми пропонували ратифікувати Статут після скасування дії воєнного стану. При цьому варто зазначити, що в Угоді про асоціацію немає чітких часових термінів щодо ратифікації", - йдеться у повідомленні.

На думку фракції, ратифікація цього документу створить можливості для зловживань з боку Росії, її явних та прихованих союзників, які сфабрикують безліч фейкових справ проти українського військового керівництва.

"У російського режиму – великі гроші, довгі руки і розгалужена агентура. Країна-агресор володіє технологіями фабрикування справ, впливу на громадську думку, а відтак і опосередкованим впливом на рішення судів. Ми переконані, що забезпечення, фінансування, боєздатність і захист наших Сил оборони є ключовим  мірилом для будь-якого рішення всіх державних органів під час війни. Вважаємо, що сьогодні органи влади  не повинні вчиняти кроків, спрямованих на демотивацію військових. Навіть побоювання, що українських військових можуть видавати на вимогу Міжнародного кримінального суду, демотивують наших захисників. Поспішні, непродумані кроки наражають на додаткову небезпеку тих, хто й так кожного дня ризикує життями за Україну", - заявили в партії.

Там вважають, що ратифікація Римського статуту вимагала широкої громадської дискусії і комунікаційної кампанії, яка була провалена владою.

"Чимало військових наголошували, що таке рішення в період активних бойових дій є поспішним, проводячи аналогії з США і Ізраїлем, які Римський статут досі не ратифікували. Виходячи з інтересів українських військовослужбовців, захищаючи наших захисників від непродуманих дій політиків, ми закликали відтермінувати ратифікацію цього документу до закінчення воєнного стану, в тому числі враховуючи хорватський, ізраїльський та американський досвід", - підсумували в "Євросолідарності".

Що таке Римський статут

17 липня 1998 року на дипломатичній конференції ООН у Римі 120 держав погодилися створити Міжнародний кримінальний суд (МКС) і підписали Римський статут, який регулює його роботу, зокрема, встановлює коло діяльності, юрисдикцію і структуру суду.

МКС має повноваження розслідувати та притягувати до відповідальності за вчинення міжнародних злочинів на території країн, які визнали його юрисдикцію. 

Римський статут встановлює чотири основні міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності (систематичні вбивства, катування, викрадення тощо), воєнні злочини (напади на цивільну інфраструктуру, приниження противника, позбавлення військовополонених права на справедливий суд тощо) та злочини агресії. Проте в процесі переговорів були розглянуті для внесення й інші злочини, зокрема, екоцид. 

Римський статут набув чинності, а відповідно, суд у Гаазі (Нідерланди) почав роботу через 4 роки, коли документ ратифікували перші 60 країн.  

Станом на листопад 2023 року Римський статут підписали 137 держав (Україна – 20 січня 2000 року), але ратифікували лише 124 держави. Україна стала 125-ю. Є держави, які не тільки не ратифікували статут, а й відкликали свій підпис під ним. Зокрема, це зробили США у 2002 році. Президент Джордж Буш-молодший заявив, що МКС суд загрожує американським військовим і порушує національний суверенітет.

У 2016 році Володимир Путін своїм указом заборонив ратифікацію Римського статуту в Росії – після того, як офіс прокурора МКС почав попереднє розслідування ситуації в Україні після 2014 року.

Прихильники ратифікації Римського статуту в Україні наголошують, що це необхідно, аби повноцінно приєднатися до роботи Міжнародного кримінального суду. Крім того, ратифікація Римського статуту – одна з умов подальшої євроінтеграції України, адже всі члени ЄС є учасниками МКС.

Ті, хто виступає проти, зазначають, що статут несе ризики для українських військових і пропонували дозволити його ратифікацію лише після завершення воєнного стану.

  • Напередодні комітет з питань зовнішньої політики та міжнародного співробітництва Верховної Ради України рекомендував парламенту ратифікувати Римський статут.
  • Голова комітету Олександр Мережко зазначив, що це питання, яке має дуже довгу історію, обговорюють давно й була змога висловити всі аргументи. Говорячи про ризики для бійців ЗСУ від ратифікації Римського статуту, Мережко зазначив, що є певні запобіжники, які дають змогу захистити наших військових. 
  • Нардепка Ірина Геращенко натомість зазначила, що у військових є питання щодо часу ратифікації Римського статуту, а комунікаційну кампанію влади з цієї теми назвала проваленою.
Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.28
    Купівля 41.28
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.85
    Продаж 46.56
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 вересня
01:41
Дональд Трамп
Трамп сказав, що може зустрітися з Зеленським
01:19
Три країни НАТО закликали союзників посилити східний фланг і ввести ротацію ППО
01:04
шахед
Росія запустила дрони по Україні в ніч проти 19 вересня: подробиці
00:54
Джо Байден
Україна буде серед головних тем промови Байдена на Генасамблеї ООН наступного тижня
00:43
Генасамблея ООН
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію із закликом до Ізраїлю покинути окуповані палестинські території
00:14
Оновлено
ЗСУ
Понад половина боїв на фронті від початку доби 18 вересня - на Покровському й Курахівському напрямках
2024, середа
18 вересня
23:54
Олександр Зубков (в центрі), Болонья - Шахтар
Ліга чемпіонів: результати усіх матчів 18 вересня
23:45
Людмила Денісова
НАЗК заявило про виявлені ознаки незаконного збагачення Людмили Денісової
23:26
вогонь, полум'я, пожежа
РФ ударила по критичній інфраструктурі Сум: є проблеми зі світлом і водою
22:58
МЗС України
МЗС України засудило намір кінофестивалю Zurich Film Festival показати пропагандистський фільм "Росіяни на війні"
22:40
Йоав Ґалант
Міністр оборони Ізраїлю заявив, що починається "нова ера" війни
22:33
Володимир Зеленський
"Зеленський подумує завдати удару по російських ядерних силах": фейки роспропаганди за 18 вересня
22:30
Ексклюзив
"Байдужість до питань ідентичності": політолог Таран про провалене голосування постанови щодо деколонізації
22:22
Оновлено
детонували портативні радіостанції "Хезболли"
У Лівані - нова серія вибухів: детонували портативні радіостанції "Хезболли", відомо про 14 загиблих
21:53
OPINION
Дороги замість захисту: на що витратять ваші податки у 2025?
21:46
Невертон (праворуч), Болонья - Шахтар
"Шахтар" зіграв унічию проти "Болоньї" в Лізі чемпіонів
21:46
Болонья - Шахтар, Ліга чемпіонів
"Болонья" - "Шахтар" 0:0: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
21:39
Андрій Сибіга
Україна планує відкрити нове генконсульство у Словаччині
21:12
Оновлено
Затриманому за вбивство на заправці у Києві повідомили про підозру за кількома статтями ККУ
Вбивство на заправці у Києві: затриманому повідомили про підозру за кількома статтями ККУ
21:07
Оновлено
Верховна Рада
До Верховної Ради внесли нову постанову про перейменування населених пунктів і районів
20:40
Президент України Володимир Зеленський
Наш план перемоги повністю підготовлений, - Зеленський
20:37
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
"Це завдання нашої держави, а не країн ЄС": нардеп Княжицький про повернення українців до України
20:23
Володимир Зеленський, Харків
"Влучність, що надихає": Зеленський прокоментував удари українською зброєю по території РФ
20:15
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Удари по складу РФ у Тверській області та які бойові бронемашини пропонують для війська вітчизняні виробники. Колонка Сергія Згурця
20:12
Ексклюзив
податки
"Можливості підприємців зменшаться", - нардепка Южаніна про підвищення податків 
20:04
OPINION
Чи можливі компроміси з правителями, які діють в шизоїдній системі координат?
19:54
зерно, зернова угода
ЄС в ОБСЄ назвав безпрецедентною ескалацією російську атаку на судно з пшеницею в Чорному морі
19:53
На Курщині загинув 29-річний командир групи ССО Євген Лемешенко
19:52
Валентин Рубчинський, Динамо, УПЛ
"Динамо" перемогло "Ворсклу" у перенесеному матчі УПЛ
19:37
Хасиди
До Умані на святкування Рош га-Шана вже прибули до пів тисячі хасидів, – Міграційна служба
19:34
У ГУР попередили про фейкові чатботи, що імітують головного бота розвідки
19:22
Георгій Судаков, Микола Шапаренко, УПЛ, Шахтар - Динамо
Спочатку весь світ мобілізувався, але останнім часом складається враження, що ми залишилися наодинці з ворогом, - футболіст "Шахтаря" Судаков
19:16
обстріл Херсона, 01.11.23
У Херсоні через скидання вибухівки з БПЛА постраждали 5 людей
18:59
Німеччина Україна
Уряд ФРН виділив на лікування поранених українців додаткові 50 млн євро
18:53
Ексклюзив
повістка
Командування частини не матиме права без згоди військового залишати його на службі, - адвокатка про новий законопроєкт щодо мобілізації чоловіків до 25 років
18:48
Збірна України, футзал
Україна здобула першу перемогу на ЧС з футзалу
18:27
Заглушені голоси
"Заглушені голоси": на ВДНГ зʼявилася телефонна кабіна, в якій звучать історії дітей з інтернатів
18:10
Суджа, РФ, Курська область
Сили оборони зупинили контрнаступ РФ у Курській області, - представник комендатури ЗСУ Дмитрашківський
18:06
Швейцарія
Україна отримає від Швейцарії $69,4 млн на цифровізацію низки послуг
18:02
OPINION
Від Заходу треба й можна вимагати. Та спочатку зупинити хаос, ідіотизм і корупцію
Більше новин