Військовий омбудсмен не може підмінити роботу правоохоронців, - Ольга Решетилова

3 січня, 2025 п'ятниця
14:11

Для правозахисниці Ольги Решетилової призначення Уповноваженою президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей стало несподіванкою. Вона очікувала, що на цю посаду призначать "більш політично зручні кандидатури"

Зміст

Про це Ольга Решетилова розповіла в етері Громадського радіо.

"Це все відбулося дуже швидко. Я так розумію, підготовка до цього призначення в Офісі президента велася довго. Я, відверто кажучи, думала, що, можливо, будуть призначені якісь інші кандидатури, можливо, більш політично зручні, скажімо так. Але президент висловив довіру мені, і для мене, по-перше, це велика честь, по-друге, велика відповідальність, великий аванс. Я сподіваюся, що я не підведу ні його довіру, ні довіру тих людей, які підтримали мою кандидатуру. І сподіваюся, що з часом завоюю авторитети серед тих військовослужбовців, які ще мене не знають", - заявила Ольга Решетилова.

Вона зауважила, що поки не буде прийнятий закон про військового омбудсмена, цієї посади ще немає. Тож наразі вона є Уповноваженою президента з питань захисту прав військовослужбовців. Це посада, яка охоплює координаційну роботу, моніторинг порушення прав, рекомендації президенту та іншим уповноваженим органам для розв’язання проблем.

"На сьогодні моя задача координаційно-моніторингова, хоча в мене є абсолютний карт-бланш від Офісу Президента в тому, щоб збирати координаційні наради, комунікувати з уповноваженими органами і працювати над цим. Але допоки не буде прийняти законопроєкт, в якому будуть прописані повноваження військового омбудсмена повноцінні, його незалежність, його можливість впливати на ситуацію різними засобами. І рекомендаційними, і у виключних випадках дисциплінарною владою, у виключних випадках зверненням до суду - до того моменту, звичайно, ми не можемо говорити про повноцінну діяльність військового омбудсмена", - зазначила вона.

Вона бачить своєю адвокаційною задачею - говорити з народними депутатами і переконувати їх у необхідності швидкого рішення. Але при цьому обов’язково обговорити законопроєкт із експертами та громадськістю.

"Я би не хотіла, щоб це було кулуарно прийнято дуже швидко, тому що це надзвичайно важливе історичне рішення для сектору безпеки і оборони. Тому ми повинні робити це зважено, демократично і цивілізовано", - підкреслила Ольга Решетилова.

Військовий омбудсмен: з якими питаннями звертаються

До Уповноваженої надходить величезна кількість звернень. Вони дуже різнопланові: від критичних ситуацій з побиттям військовослужбовця, до системних рішень. Наприклад, звертаються інструктори з навчальних центрів щодо якості підготовки, або щодо використання їх не за призначенням (на кшталт на одному з полігонів інструкторів у вільний від роботи час відправляють у наряди патрулювати).

"Я розумію, що в армії дуже не вистачає людей, але через цю нестачу дуже неякісно використовується особовий склад. І я не впевнена, що це безпосередня компетенція військового омбудсмена, але як Уповноважена президента, я, звичайно, буду порушувати це питання", - додала вона.

Ольга Решетилова поділяє задачі на тактичні (які потребують невідкладного реагування) і стратегічні (які потребують вироблення дуже системних рішень).

"І зараз ми над цим працюємо. На щастя, працює також команда Міністерства оборони, Центральне управління захисту прав військовослужбовців, яким я дуже вдячна. Не було ні вихідних, навіть новорічної ночі фактично в нас не було, тому що все це пішло на опрацювання звернень. Також допомагає команда Медійної ініціативи за права людини. На майбутнє, звичайно, ми передбачаємо, що це буде команда Офісу омбудсмена - професійні люди. Ми хочемо передбачити, щоб в офісі омбудсмена були і військові посади, і частина співробітників були військовослужбовцями. Нам дуже потрібен їхній досвід, їхнє розуміння базових речей у війську. Тому я сподіваюся, кращих з кращих військовослужбовців, юристів, правозахисників, які пішли на службу, також бачити в Офісі військового омбудсмена", - розповіла Ольга Решетилова.

Скаржникам гарантуватимуть анонімність

На питання ведучого, чи буде Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей реагувати на кейси, які сталися до призначення, як, наприклад ситуацію в 211-й бригаді, Ольга Решетилова відповіла наступне:

"На такі ситуації, як у 211-й бригаді, повинні реагувати відповідні правоохоронні органи, що вони і зробили. Ясно, що військовий омбудсмен такі ситуації має тримати на контролі аж до рішення суду. Але військовий омбудсмен не може собою підмінити роботу правоохоронних органів. Це дуже важливо, і я наголошую, щоб не було завищених очікувань. Ми не можемо просто зруйнувати всю систему і замінити це все військовим омбудсменом. Звичайно, якщо до мене надходить інформація, де є відверта кримінальна справа, це все передається до правоохоронних органів, здійснюється контроль", - зазначила вона.

Експертка наголосила на конфіденційності та анонімності інформації.

"Тому що ми знаємо, що до моменту навіть реагування правоохоронних органів, якщо командуванню стає відомо про звернення військовослужбовця, то він потрапляє під ще більші репресії. Тому наша задача - зробити систему таким чином, щоб у військовослужбовців або у інших свідків якихось порушень не було страху звертатися. Щоб вони були впевнені у тому, що їм гарантована анонімність і забезпечений захист. Тому ми і в законі хочемо передбачити анонімні скарги і забезпечення анонімності до скаржників", - додала вона.

Додатково:

Володимир Зеленський призначив Ольгу Решетилову уповноваженою президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.

Ольга Решетилова — голова Медійної ініціативи за права людини. Має тривалий досвід роботи у журналістиці, зокрема працювала редакторкою відділу регіональної мережі в соціально-політичній газеті "День". У 2014 році стала співзасновницею одного з найбільших фондів підтримки української армії "Повернись живим", в якому відповідала за координацію роботи фонду з силовими структурами та безпосередньо з силами та засобами антитерористичної операції на сході України.

В законі про звільнення від покарання за самовільне залишення частини (СЗЧ) знайшли системну проблему. Він звільняє від покарання військових, які добровільно повернулися на службу до 1 січня 2025 року. Однак через завантаженість Державного бюро розслідувань, кримінальні справи проти багатьох військових, які самовільно залишили частину, не встигли закрити.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
15 березня
14:46
Джорджія Мелоні
Мелоні відкинула можливість військової присутності Італії в Україні
14:43
Київ дощ
Наталка Діденко розповіла, де в Україні 16 березня очікувати на дощ із мокрим снігом
14:39
Німеччина солдат армія
У Німеччині створили першу дивізію територіальної оборони
14:37
Славомір Менцен
До другого туру виборів президента Польщі може вийти "король соцмереж" Славомір Менцен, якому не до вподоби українські біженці, - ЗМІ
14:36
"У ФСБ допитували і погрожували відправити в дитячий будинок": Україна повернула двох підлітків з ТОТ Запоріжжя
14:31
Ексклюзив
Ілон Маск і Дональд Трамп
Маск створює величезні проблеми для Трампа, - політик Рибачук
14:18
Ексклюзив
Метью Брайза
Між Вашингтоном і Києвом тривають дискусії щодо гарантій безпеки для України, - американський дипломат Брайза
14:07
OPINION
План Путіна працює. Чи готовий Захід діяти на випередження
14:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Схоже, США й Росія вже домовилися про реальні речі, - політик Рибачук
13:43
ракета "Довгий Нептун"
Зеленський: нова українська ракета "Довгий Нептун" успішно вдарила по цілі за 1000 км
13:36
Володимир Зеленський
Зеленський: РФ накопичує сили вздовж східного кордону України, якими вона хоче йти на Сумщину
13:30
Китай
Через торгову війну Трампа інвестори шукають альтернативу американським акціям і звертаються до китайського ринку, - Reuters
13:24
сенаторка Діана Шошоаке
Центральна виборча комісія Румунії не допустила до президентських виборів скандальну лідерку партії SOS Шошоаке: чим вона відома
13:23
Ексклюзив
путін трамп
Візит спецпредставника США Віткоффа до Росії не був успішний, - дипломат Омелян
13:06
Ексклюзив
В Одесі застрелили активіста Дем'яна Ганула
"Ми маємо велику загрозу для проактивного населення": ветеран Симороз про вбивство Демʼяна Ганула в Одесі
12:59
Tesla авто
Сенатор Келлі відмовився від своєї Tesla, після того як Ілон Маск назвав його зрадником за візит в Україну
12:56
Віктор Орбан
"Союз, але без України": Орбан опублікував перелік вимог Угорщини до ЄС
12:51
землетрус
На півдні Мексики стався землетрус магнітудою 5,5
12:49
запуск SpaceX Starship
Маск заявив, що ракету Starship запустять на Марс наприкінці наступного року
12:17
Андрей Пленкович
Прем'єра Хорватії Пленковича госпіталізували через проблеми з серцем
12:02
Умєров зустрівся з італійським колегою Крозетто: обговорили пріоритетні потреби України на полі бою
12:02
OPINION
"Оточення на Курщині": Трамп не може визнати, що Путін його послав
11:43
Росіянам і білорусам можуть заборонити в’їзд до США по туристичних візах: у Трампа підготували обмеження для громадян 43 країн
11:30
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 березня: скільки коштує долар і євро в обмінниках
11:11
Кір Стармер
Путіну не можна дозволяти "грати в ігри" щодо припинення вогню в Україні, - Стармер
11:10
В Одесі застрелили активіста Дем'яна Ганула
Не виключена причетність РФ: у Нацполіції розглядають три основні версії вбивства активіста Ганула в Одесі
11:08
Марк Карні
Премʼєр Канади Карні анонсував перші закордонні візити на новій посаді
10:55
ІДІЛ
В Іраку ліквідували одного з лідерів ІДІЛ Абу Хадіджа
10:33
Адам Белер
Спецпредставник Трампа в справах із заручниками Адам Белер піде у відставку, - Axios
10:20
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 березня
Карта бойових дій за період 8-15 березня: ЗСУ виходять із Курщини, але наступ зс РФ в Україні провалюється всюди
10:13
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": на Одещині постраждали люди, у Чернігові й на Запоріжжі є влучання
10:06
OPINION
Про прорахунки Путіна
09:25
Військові літаки РФ цього тижня щонайменше 3 рази потрапляли в зону розпізнавання ППО Аляски
До зони ППО Південної Кореї ввійшли військові літаки Росії
08:45
ЗСУ, ППО
Сили ППО за ніч знищили 130 ворожих БПЛА над Україною
08:35
Окупанти ховають свої кораблі від ударів Сил оборони в Севастополі, - "Атеш"
08:30
Оновлено
метро
У Києві зранку закривали на вхід 6 станцій метро: причина
08:06
Оновлено
За добу на фронті відбулось 149 боїв: найбільше ворожих атак Сили оборони відбили на Покровському напрямку
08:02
OPINION
блог Олеся Яхно
Бумеранг для Росії
08:00
Огляд
Панічні атаки, ранкова тривожність і Содом на щодень - 5 книг про те, як подолати страх
07:45
Оновлено
РФ завдала ракетного удару по житловому кварталу Кривого Рогу: серед 14 постраждалих є діти
Більше новин