День апостола та євангеліста Іоанна Богослова: дата, історія та значення
День апостола та євангеліста Іоанна Богослова, якого називають "Апостолом любові" – дуже важливий для всіх християн
Щороку православні християни відзначають День вшанування або День преставлення апостола і євангеліста Іоанна Богослова — одного з найближчих учнів Ісуса Христа та автора кількох творів Нового Завіту.
Коли вшановують пам'ять апостола і євангеліста Іоанна Богослова?
Християни східного обряду в Україні, святкували Преставлення апостола і євангеліста Іоанна Богослова 9 жовтня, відповідно до юліанського календаря. Однак, після переходу ПЦУ на новоюліанський календар, який відповідає сучасному григоріанському літочисленню, багато церковних свят було зміщено у датах.
Тепер День вшанування Преставлення апостола Іоанна Богослова відзначається 26 вересня.
Життя та місія апостола Іоанна
Іоанн Богослов, син рибалки Заведея та Саломії, народився у Віфсаїді та разом зі своїм братом Яковом спочатку був учнем Іоанна Хрестителя. Після зустрічі з Ісусом він став одним із дванадцяти апостолів, яких Христос вибрав для проповіді Слова Божого.
Іоанн був особливо близьким до Ісуса і неодноразово згадується в Євангелії як "учень, якого любив Ісус". Він був присутній при найважливіших подіях, зокрема на Преображенні та Таємній Вечері, і залишився поруч з Ісусом під час Його розп'яття. Христос доручив йому піклуватися про свою Матір, Діву Марію.
Після воскресіння і вознесіння Христа Іоанн продовжував проповідувати Слово Боже. Його духовна спадщина включає не лише Євангеліє від Іоанна, яке вважається одним із найглибших за змістом, а й три послання, що закликають до любові, віри та істини. Апостол також є автором Об'явлення, в якому описуються події кінця світу та другий прихід Христа.
Іоанн Богослов провів більшу частину свого життя на острові Патмос у вигнанні, де й написав Об'явлення. Він помер природною смертю у глибокій старості, адже прожив понад 100 років. Це було винятковим для апостолів, більшість з яких загинули мученицькою смертю.
Фото: ПЦУ
Вшанування в християнстві
Апостол Іоанн Богослов вважається покровителем духовної мудрості, любові та захисником віри. У цей день віряни моляться до нього з проханням про заступництво, мудрість та захист від неправди. Особливо важливими його молитви є для тих, хто займається вивченням духовної літератури, а також для тих, хто потребує мудрості в прийнятті життєвих рішень.
У багатьох храмах відбуваються святкові богослужіння, під час яких читаються уривки з Євангелія від Іоанна, що підкреслюють його духовне значення. У цей день віряни також вшановують його образ, встановлюючи свічки та молячись перед іконами апостола.
Саме за проповіді любові Церква називає його "Апостолом любові". За переказами, наприкінці свого життя апостол постійно нагадував своїм учням: "Діти, любіть один одного".
Наприкінці свого земного життя Іоан попросив учнів поховати його, проте через деякий час, коли могилу відкрили, його тіла там не знайшли. Вважалося, що Господь таємничим чином взяв його тіло. Тому, у церковному календарі є ще одне свято, що присвячене Іоанну Богослову. Його відзначають 8 травня (раніше – 21 травня). Так, на місці його поховання саме цього дня з'являвся тонкий шар праху, а повітря насичується енергією. Багато людей зцілялися завдяки цим знаменням, тому було встановлено додатковий день вшанування апостола ще у травні.
Звичаї та заборони
Цього дня віряни мають відвідати церковні служби, присвячені апостолу Іоанну Богослову. Також заведено читати його Євангеліє, що містить важливі духовні настанови про любов до Бога і ближнього. У багатьох православних родинах цей день є часом роздумів і духовних розмов.
Свято апостола Іоанна Богослова нагадує про силу віри, мудрість та любов, яку він проповідував, залишаючи по собі величезну духовну спадщину, що є основою християнського вчення.
Що не можна робити цього дня?
У День вшанування пам'яті апостола Іоанна Богослова, за традицією, вірянам рекомендується утримуватися від певних дій, які символізують повагу до святого і загалом до християнських цінностей, зокрема:
- Не варто сваритися і конфліктувати. Оскільки Іоанн Богослов відомий як "Апостол любові", важливо підтримувати мир у стосунках із ближніми, уникати сварок і непорозумінь.
- Уникайте важкої фізичної праці у другій половині дня.
- Заборонено лаятися, говорити грубощі, відмовляти у допомозі.
- Не варто проводити гучних святкувань, вживати алкоголь та переїдати.
- Не можна їсти часник та цибулю, а також різати овочі ножем.
Віряни намагаються провести цей день у молитві та спокої, присвятивши час духовному збагаченню та добрим справам.
Джерела: ПЦУ, НВ, Дзеркало тижня
- Актуальне
- Важливе