Оновлено

Візит Зеленського до країн Балтії: подробиці та підсумки зустрічей у Литві

10 січня, 2024 середа
23:23

Президент України Володимир Зеленський у середу, 10 січня, прибув з візитом до столиці Литви: очільник країни Ґітанас Науседа оголосив про пакет довгострокової допомоги Україні у 200 мільйонів євро. Також Зеленський зустрівся з очільницею уряду та парламенту Литви

Зміст

Про це президент повідомив у telegram

"Наші надійні друзі та принципові партнери Литва, Естонія та Латвія. Згодом буду в Таллінні та Ризі, а сьогодні – Вільнюс", - написав він. 

Зеленський провів переговори з президентом Литви Ґітанасом Науседою, прем'єр-міністркою Інґрідою Шимоніте та спікеркою сейму Вікторією Чміліте-Нільсен. Окрім того, зустрівся з головами парламентських комітетів і керівниками найбільших фракцій литовського парламенту, представниками ЗМІ й української громади. 

"Безпека, інтеграція до ЄС та НАТО, співпраця в галузі РЕБ і дронів, подальша координація європейської підтримки. І звичайно, наша велика вдячність. За безкомпромісну підтримку України впродовж усіх 10 років війни, а особливо зараз, після початку повномасштабного вторгнення", - додав президент. 

Оборонна співпраця та підтримка інтеграції України в НАТО: Зеленський зустрівся з прем'єркою Шимоніте і спікеркою Чміліте-Нільсен

Під час зустрічі Володимира Зеленського у Вільнюсі з прем’єр-міністеркою Литви Інґрідою Шимоніте глава України подякував за всебічну допомогу нашій країні з боку уряду Литви під час повномасштабної війни, що її розв'язала Росія.

Зеленський та Шимоніте обговорили оборонну співпрацю між державами, спільні проєкти в енергетичній та інфраструктурній сферах. Також окремо наголосили на важливості розблокування бюджетної підтримки для України від ЄС розміром 50 млрд євро на 4 роки в межах програми Ukraine Facility. 

Під час зустрічі зі спікеркою та керівництвом сеймасу Литви й головами найбільших фракцій Зеленський відзначив лідерство литовського парламенту в багатьох питаннях допомоги Україні та важливість його підтримки для України.

"У деяких питаннях важливі не розміри країни, а гучність її голосу. Ми чуємо чіткий і гучний голос Литви на нашу підтримку та дуже вдячні вам за це", – зазначив Зеленський.

Під час розмови з литовськими парламентарями йшлося про подальшу підтримку інтеграції України в НАТО та кроки, необхідні для цього. Також приділили увагу спільній роботі України та Литви разом з іншими партнерами над притягненням РФ до відповідальності за злочини, скоєні під час війни проти України.

Президент Литви анонсував пакет допомоги Україні 

Президент Литви Гітанас Науседа під час спільної пресконференції з Володимиром Зеленським оголосив про пакет довгострокової допомоги Україні у 200 мільйонів євро. 

Він зазначив, що у січні країна передасть Україні боєприпаси, генератори та системи детонації. У лютому - бронетранспортери М577. Крім того, країна навчатиме українських солдатів та зміцнюватиме співпрацю в оборонній промисловості.

"Підписані сьогодні угоди між українською та литовською оборонною промисловістю є ще одним прикладом нашої тісної військової співпраці. Ми також повинні забезпечити безперервність довгострокової підтримки з боку союзників та партнерів. Щоб допомогти Україні, європейська оборонна промисловість в цілому повинна посилити свою гру, прискорити та адекватно реагувати на складну безпекову ситуацію", - сказав Науседа. 

Він додав, що Литва також формує коаліцію з розмінування. 

Водночас президент України наголосив, що 2024 рік буде вирішальним не лише для України, а й для її партнерів. 

"Багато в чому цей рік стане вирішальним для наших держав: для України, для Литви, для усіх наших партнерів. Ми разом маємо визначити, які саме нам рішення принесе цей рік. Наша сила має це визначити, наша єдність має це зробити. Це мають бути рішення на користь нашої свободи, цілісності, на користь наших держав, культур і справедливого миру для нас усіх", - сказав Зеленський. 

Він наголосив, що зброя, яку надала Литва, допомагає захищати Україну з перших днів повномасштабного вторгнення. 

"Все це додає нам сили. Я вдячний за нову оборонну підтримку, щодо якої ми зараз домовилися. Не просто про допомогу, а про спільне виробництво. Зокрема, засобів боротьби з дронами, а також щодо інших напрямків в оборонному виробництві. Відповідні документи сьогодні укладені", - підсумував український президент. 

Зеленський провів переговори з Науседою 

Президент України подякував литовському колезі за надану Україні підтримку. 

"Ми надзвичайно вдячні за вашу особисту підтримку, підтримку вашої команди та всього литовського суспільства, за дуже тепле ставлення до українських людей", - сказав Зеленський. 

Володимир Зеленський з президентом Литви Гітанасом Науседою

Фото: Getty Images

Він зазначив, що Литва потужно підтримує Україну як в оборонній, так і в гуманітарній та політичній сферах. 

"Володимир Зеленський також наголосив на важливості підтримки Литовською Республікою історичного рішення про початок переговорів щодо членства України в ЄС. Під час зустрічі буде обговорено подальші кроки на шляху євроінтеграції нашої держави", - йдеться в повідомленні. 

Водночас Науседа повідомив, що під час переговорів пріоритетними будуть питання, які "наближають перемогу України в боротьбі з російською агресією". Зокрема, обговорення торкнеться ситуації на фронті, питань координації оборонної та фінансової підтримки.

Володимир Зеленський з президентом Литви Гітанасом Науседою

Фото: Getty Images

"Також ітиметься про координацію позицій у процесі підготовки до Саміту НАТО, який відбудеться у Вашингтоні влітку 2024 року", - додали в ОП. 

Зеленський та Науседа підписали Спільну заяву та низку двосторонніх документів 

Як повідомляє офіційне інтернет-представництво президента України, підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством стратегічної промисловості України та Литовською асоціацією оборонної та безпекової промисловості. 

Фото: Офіційне інтернет-представництво президента України Володимира Зеленського

"Меморандум передбачає підтримку реалізації спільних проєктів у галузі оборонних технологій, включно з проєктами з розробки та виготовлення безпілотних літальних і наземних платформ, засобів радіоелектронної боротьби, обладнання для розмінування та інших передових рішень у сфері оборонних технологій. Документ передбачає спільну роботу з розробки продуктів для підвищення ситуаційної обізнаності та надання технологічної переваги в галузі традиційного озброєння, такого як бронетехніка та артилерійські системи", - повідомляють на сайті очільника держави.

У документі йдеться і про співпрацю між литовськими та українськими оборонно-промисловими компаніями та науковими установами зі створення нових продуктів, зокрема в галузі кібербезпеки та комунікацій.

Також підписано листи про наміри між АТ "Українська оборонна промисловість" та чотирма іноземними компаніями: RSI Europe, Brolis Semiconductors, DMEXS та NT Service - вони займаються інноваційними розробками та виробництвом у військовій сфері. Спеціалізацією цих підприємств є створення та виготовлення сучасних засобів РЕБ, систем дистанційного ініціювання підриву, оптики для стрілецької зброї, а також систем спостереження.

"Українські та литовські серця вже ніколи не втратять звички до спільного ритму": Зеленський зустрівся у Вільнюсі з українцями

Під час візиту до Литви Володимир Зеленський зустрівся з українською громадою в Українському центрі у Вільнюсі. Він зазначив, що українці "мають десятки тисяч причин" дякувати Литві та литовським громадам, "які підтримали наших людей, нашу боротьбу, наше майбутнє".

"Зброя від вас, політична підтримка від вас, волонтерські збори від вас, прихисток для українських жінок і дітей, наша спільна дипломатична робота, наші спільні культурні та освітні ініціативи – ми цінуємо все це. І я впевнений, що українські та литовські серця вже ніколи не втратять звички до спільного ритму. Це ритм поваги. Це ритм свободи. Це ритм справжньої довіри", - додав він.

Майбутній візит Зеленського до Естонії

Крім того, після відвідин Литви Зеленський планує поїздку до Естонії. Як повідомляє національний мовник ERR, візит президента України відбудеться вже у четвер, 11 січня.

Президент Естонії Алар Каріс і прем'єр-міністр країни Кая Каллас напередодні візиту Зеленського в Таллінн підкреслили, що Україні треба надати всю допомогу, необхідну для її перемоги у війні з Росією.

"Демократичні країни багато зробили для допомоги Україні, але нам потрібно зробити ще більше, щоб Україна перемогла, а агресор програв. Тоді виникне надія, що це буде остання військова агресія в Європі, коли хтось хоче диктувати своєму сусідові за допомогою ракет, безпілотників та гармат, який політичний вибір можна зробити", - наголосив президент Естонії.

Каллас додала, що треба підтримувати Україну у такому масштабі, який дозволить країні перемогти, особливо у ці "переломні часи".

Зазначається, що для Зеленського візит до Естонії стане першим після початку вторгнення РФ у лютому 2022 року та другим за час його перебування на посаді президента України. Вперше у ролі президента України Володимир Зеленський відвідав Естонію восени 2019 року.

  • Раніше президент Литви Гітанас Науседа заявив, що якщо Захід припинить підтримувати Україну, то ймовірність російської агресії проти країн-членів НАТО зросте. 
Теги:
Читайте також:
Київ
-1.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:19
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
21:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували, як РФ перекидає техніку на Курахівський напрямок
20:56
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі, серед поранених – українка
20:48
Роман Кокошко
Українського легкоатлета-рекордсмена відсторонили через допінг
20:47
Укрзалізниця прибрала російську мову із залізничних квитків
20:12
Протиракетний комплекс THAAD
У ЗС Австрії пояснили, якою зброєю Україна може збивати російські ракети "Орєшнік"
20:02
OPINION
Чи потрібне нам "бен-гуріонівське чудо"?
19:33
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
"Якщо Путін нападе, ми повинні бути в змозі вести війну": очільник міноборони Німеччини Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону
18:56
Ексклюзив
Володимир Путін
"Не дозволить Путіну почати війну знову": політик Фейгін про розміщення військ країн НАТО в Україні
18:55
Володимир Зеленський і Білл Бернс
Директор ЦРУ Білл Бернс відвідав Україну з останнім візитом на посаді
18:50
Ісландія
В Ісландії затвердили новий уряд на чолі з лідеркою соціал-демократів Фростадоттір
18:44
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Путінська армія буде намагатися в будь-який спосіб форсувати Дніпро: полковник ЗСУ Селезньов про Херсонщину
18:42
Росіяни близько 15 разів атакували Нікопольщину: двоє людей поранені
18:26
У Південній Кореї одночасно пройшли мітинги прихильників і противників імпічменту президента Юн Сок Йоля
18:05
морські піхотинці РФ
Окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні, – Сили оборони
18:01
OPINION
Українці давно не вірять своїм політикам
17:16
ГУР
"Ми дихаємо в спину РФ скрізь": командир спецпідрозділу ГУР Лютий розповів про полювання за кордоном на російських воєнних злочинців
17:09
Польща передала Україні три гелікоптери Мі-8 і Bell 412-HP
16:54
Ексклюзив
Facebook PeабіЦентр
"РеабіЦентр" надає безкоштовні послуги з реабілітації військовим та консультації для лікарів
16:50
Юлія Гнатюк
Кабмін призначив Юлію Гнатюк т.в.о. голови Українського інституту національної пам’яті
16:26
SpaceX Falcon 9
Ракета Falcon 9 SpaceX вивела на орбіту військовий розвідувальний супутник Південної Кореї
Більше новин