Оновлено

Візит Зеленського до країн Балтії: подробиці та підсумки зустрічей у Литві

10 січня, 2024 середа
23:23

Президент України Володимир Зеленський у середу, 10 січня, прибув з візитом до столиці Литви: очільник країни Ґітанас Науседа оголосив про пакет довгострокової допомоги Україні у 200 мільйонів євро. Також Зеленський зустрівся з очільницею уряду та парламенту Литви

Зміст

Про це президент повідомив у telegram

"Наші надійні друзі та принципові партнери Литва, Естонія та Латвія. Згодом буду в Таллінні та Ризі, а сьогодні – Вільнюс", - написав він. 

Зеленський провів переговори з президентом Литви Ґітанасом Науседою, прем'єр-міністркою Інґрідою Шимоніте та спікеркою сейму Вікторією Чміліте-Нільсен. Окрім того, зустрівся з головами парламентських комітетів і керівниками найбільших фракцій литовського парламенту, представниками ЗМІ й української громади. 

"Безпека, інтеграція до ЄС та НАТО, співпраця в галузі РЕБ і дронів, подальша координація європейської підтримки. І звичайно, наша велика вдячність. За безкомпромісну підтримку України впродовж усіх 10 років війни, а особливо зараз, після початку повномасштабного вторгнення", - додав президент. 

Оборонна співпраця та підтримка інтеграції України в НАТО: Зеленський зустрівся з прем'єркою Шимоніте і спікеркою Чміліте-Нільсен

Під час зустрічі Володимира Зеленського у Вільнюсі з прем’єр-міністеркою Литви Інґрідою Шимоніте глава України подякував за всебічну допомогу нашій країні з боку уряду Литви під час повномасштабної війни, що її розв'язала Росія.

Зеленський та Шимоніте обговорили оборонну співпрацю між державами, спільні проєкти в енергетичній та інфраструктурній сферах. Також окремо наголосили на важливості розблокування бюджетної підтримки для України від ЄС розміром 50 млрд євро на 4 роки в межах програми Ukraine Facility. 

Під час зустрічі зі спікеркою та керівництвом сеймасу Литви й головами найбільших фракцій Зеленський відзначив лідерство литовського парламенту в багатьох питаннях допомоги Україні та важливість його підтримки для України.

"У деяких питаннях важливі не розміри країни, а гучність її голосу. Ми чуємо чіткий і гучний голос Литви на нашу підтримку та дуже вдячні вам за це", – зазначив Зеленський.

Під час розмови з литовськими парламентарями йшлося про подальшу підтримку інтеграції України в НАТО та кроки, необхідні для цього. Також приділили увагу спільній роботі України та Литви разом з іншими партнерами над притягненням РФ до відповідальності за злочини, скоєні під час війни проти України.

Президент Литви анонсував пакет допомоги Україні 

Президент Литви Гітанас Науседа під час спільної пресконференції з Володимиром Зеленським оголосив про пакет довгострокової допомоги Україні у 200 мільйонів євро. 

Він зазначив, що у січні країна передасть Україні боєприпаси, генератори та системи детонації. У лютому - бронетранспортери М577. Крім того, країна навчатиме українських солдатів та зміцнюватиме співпрацю в оборонній промисловості.

"Підписані сьогодні угоди між українською та литовською оборонною промисловістю є ще одним прикладом нашої тісної військової співпраці. Ми також повинні забезпечити безперервність довгострокової підтримки з боку союзників та партнерів. Щоб допомогти Україні, європейська оборонна промисловість в цілому повинна посилити свою гру, прискорити та адекватно реагувати на складну безпекову ситуацію", - сказав Науседа. 

Він додав, що Литва також формує коаліцію з розмінування. 

Водночас президент України наголосив, що 2024 рік буде вирішальним не лише для України, а й для її партнерів. 

"Багато в чому цей рік стане вирішальним для наших держав: для України, для Литви, для усіх наших партнерів. Ми разом маємо визначити, які саме нам рішення принесе цей рік. Наша сила має це визначити, наша єдність має це зробити. Це мають бути рішення на користь нашої свободи, цілісності, на користь наших держав, культур і справедливого миру для нас усіх", - сказав Зеленський. 

Він наголосив, що зброя, яку надала Литва, допомагає захищати Україну з перших днів повномасштабного вторгнення. 

"Все це додає нам сили. Я вдячний за нову оборонну підтримку, щодо якої ми зараз домовилися. Не просто про допомогу, а про спільне виробництво. Зокрема, засобів боротьби з дронами, а також щодо інших напрямків в оборонному виробництві. Відповідні документи сьогодні укладені", - підсумував український президент. 

Зеленський провів переговори з Науседою 

Президент України подякував литовському колезі за надану Україні підтримку. 

"Ми надзвичайно вдячні за вашу особисту підтримку, підтримку вашої команди та всього литовського суспільства, за дуже тепле ставлення до українських людей", - сказав Зеленський. 

Володимир Зеленський з президентом Литви Гітанасом Науседою

Фото: Getty Images

Він зазначив, що Литва потужно підтримує Україну як в оборонній, так і в гуманітарній та політичній сферах. 

"Володимир Зеленський також наголосив на важливості підтримки Литовською Республікою історичного рішення про початок переговорів щодо членства України в ЄС. Під час зустрічі буде обговорено подальші кроки на шляху євроінтеграції нашої держави", - йдеться в повідомленні. 

Водночас Науседа повідомив, що під час переговорів пріоритетними будуть питання, які "наближають перемогу України в боротьбі з російською агресією". Зокрема, обговорення торкнеться ситуації на фронті, питань координації оборонної та фінансової підтримки.

Володимир Зеленський з президентом Литви Гітанасом Науседою

Фото: Getty Images

"Також ітиметься про координацію позицій у процесі підготовки до Саміту НАТО, який відбудеться у Вашингтоні влітку 2024 року", - додали в ОП. 

Зеленський та Науседа підписали Спільну заяву та низку двосторонніх документів 

Як повідомляє офіційне інтернет-представництво президента України, підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством стратегічної промисловості України та Литовською асоціацією оборонної та безпекової промисловості. 

Фото: Офіційне інтернет-представництво президента України Володимира Зеленського

"Меморандум передбачає підтримку реалізації спільних проєктів у галузі оборонних технологій, включно з проєктами з розробки та виготовлення безпілотних літальних і наземних платформ, засобів радіоелектронної боротьби, обладнання для розмінування та інших передових рішень у сфері оборонних технологій. Документ передбачає спільну роботу з розробки продуктів для підвищення ситуаційної обізнаності та надання технологічної переваги в галузі традиційного озброєння, такого як бронетехніка та артилерійські системи", - повідомляють на сайті очільника держави.

У документі йдеться і про співпрацю між литовськими та українськими оборонно-промисловими компаніями та науковими установами зі створення нових продуктів, зокрема в галузі кібербезпеки та комунікацій.

Також підписано листи про наміри між АТ "Українська оборонна промисловість" та чотирма іноземними компаніями: RSI Europe, Brolis Semiconductors, DMEXS та NT Service - вони займаються інноваційними розробками та виробництвом у військовій сфері. Спеціалізацією цих підприємств є створення та виготовлення сучасних засобів РЕБ, систем дистанційного ініціювання підриву, оптики для стрілецької зброї, а також систем спостереження.

"Українські та литовські серця вже ніколи не втратять звички до спільного ритму": Зеленський зустрівся у Вільнюсі з українцями

Під час візиту до Литви Володимир Зеленський зустрівся з українською громадою в Українському центрі у Вільнюсі. Він зазначив, що українці "мають десятки тисяч причин" дякувати Литві та литовським громадам, "які підтримали наших людей, нашу боротьбу, наше майбутнє".

"Зброя від вас, політична підтримка від вас, волонтерські збори від вас, прихисток для українських жінок і дітей, наша спільна дипломатична робота, наші спільні культурні та освітні ініціативи – ми цінуємо все це. І я впевнений, що українські та литовські серця вже ніколи не втратять звички до спільного ритму. Це ритм поваги. Це ритм свободи. Це ритм справжньої довіри", - додав він.

Майбутній візит Зеленського до Естонії

Крім того, після відвідин Литви Зеленський планує поїздку до Естонії. Як повідомляє національний мовник ERR, візит президента України відбудеться вже у четвер, 11 січня.

Президент Естонії Алар Каріс і прем'єр-міністр країни Кая Каллас напередодні візиту Зеленського в Таллінн підкреслили, що Україні треба надати всю допомогу, необхідну для її перемоги у війні з Росією.

"Демократичні країни багато зробили для допомоги Україні, але нам потрібно зробити ще більше, щоб Україна перемогла, а агресор програв. Тоді виникне надія, що це буде остання військова агресія в Європі, коли хтось хоче диктувати своєму сусідові за допомогою ракет, безпілотників та гармат, який політичний вибір можна зробити", - наголосив президент Естонії.

Каллас додала, що треба підтримувати Україну у такому масштабі, який дозволить країні перемогти, особливо у ці "переломні часи".

Зазначається, що для Зеленського візит до Естонії стане першим після початку вторгнення РФ у лютому 2022 року та другим за час його перебування на посаді президента України. Вперше у ролі президента України Володимир Зеленський відвідав Естонію восени 2019 року.

  • Раніше президент Литви Гітанас Науседа заявив, що якщо Захід припинить підтримувати Україну, то ймовірність російської агресії проти країн-членів НАТО зросте. 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:46
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 15, серед них діти
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:36
ППО
РФ атакувала Дніпро ракетами різного типу: збито 6 цілей, була запущена МБР, - Повітряні сили
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
08:11
Енергодар, Запорізька АЕС
Запорізька АЕС на межі блекауту: через обстріл РФ знеструмлено одну з двох ліній живлення
08:00
OPINION
блог Андрій Магера
Якщо Москва застосує "ядерку", то отримає таку ж відповідь
07:36
ЗСУ знищили втрати ворога
РСЗВ, 50 артсистем, 8 танків і 1510 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
07:27
путін путлер
"Поділ на 3 частини": РФ намагається просувати на Захід план, де Україна втрачає державність, - ЗМІ
06:59
Ракета Storm Shadow
"Не будемо вдаватися в деталі": Умєров прокоментував використання Україною ракет Storm Shadow
06:43
ЗРК NASAMS
Система ППО NASAMS для України вже у Польщі, - міністр оборони Канади
06:36
адміністрація окупантів в Донецьку
РФ влаштувала тур для пропагандистів на тимчасово окуповані території, - Спротив
06:32
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 5 ракетоносіїв: загальний залп - до 28 "калібрів"
06:22
Ukraine Russia war live map, november 13-20
У Торецьку продовжуються важкі бої, РФ використовує м'ясні штурми, - ОТУ "Луганськ"
Більше новин