Огляд

Чому ініціатива надання протиповітряної оборони Україні від союзників провалилася та успіхи в боротьбі з корупцією. Акценти світових ЗМІ 23 травня

Ірина Запотічна
23 травня, 2024 четвер
10:54

У фокусі міжнародних видань реакція з боку інших країн на ініціативу Німеччини надати Україні системи ППО, а також аналіз того, як просуваються справи з боротьбою з корупцією в Україні

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 23 травня.

Берлін пообіцяв допомогти Україні створити важливу протиповітряну оборону, але реальність розчарувала

Patriot

Фото: ілюстративне/Міністерство оборони Литви

Наразі Берлін пообіцяв надати три з 11 батарей "Петріот" американського виробництва, а також понад 50 зенітно-ракетних комплексів меншої дальності "Гепард" і ракети "повітря - повітря", що здатні протистояти граду балістичних ракет, бомб і безпілотників, що вражають українські міста і критично важливу інфраструктуру, пише POLITICO.

Протягом кількох тижнів високопоставлені німецькі політики, міністр закордонних справ Анналена Бербок і міністр оборони Борис Пісторіус, вимагали від союзників виконати свої зобов’язання подарувати Україні батареї протиповітряної та протиракетної оборони Patriot.

Але реакція з боку інших країн була невдалою. Німеччина витратила останній місяць на обговорення своєї ініціативи "Негайні дії щодо протиповітряної оборони", але країни-партнери не бажають відправляти вкрай необхідні батареї Україні, повідомили двоє обізнаних людей.

Переваги "петріотів" очевидні, оскільки українські війська вже навчені використовувати пускову систему, встановлену на вантажівках разом із радарами та перехоплювачами.

"Немає європейського лідерства та єдності між головними дійовими особами. Відчуття невідкладності не зросло, тепер відчувається більше полегшення, коли американці знову виконують завдання", — сказав Ніко Ланге, колишній керівник апарату міністерства оборони Німеччини, а нині співробітник аналітичного центру CEPA.

Міністерство оборони Німеччини заявило, що Бельгія, Данія, Норвегія, Канада та Нідерланди взяли на себе фінансування, а Франція, Іспанія, Румунія, Литва, Бельгія, Сполучені Штати та Сполучене Королівство пообіцяли додати матеріали та ракети.

Латвія теж хоче приєднатися до програми, повідомили в міністерстві.

"Однією з причин небажання відправляти "петріоти" є те, що вони дорогі — близько 1 мільярда доларів за одиницю, і кожна ракета-перехоплювач, яку запускають, коштує мільйони. Мало того, країни не бажають прийняти удар по власній протиповітряній обороні, необхідний для забезпечення постачання в Україну", - сказав Фабіан Гоффманн, дослідник ракетних технологій в Університеті Осло.

З інших європейських країн, які мають такі системи, Іспанія та Греція поки що відмовилися передислокувати ракети, хоча Мадрид надсилає їх. Польща, важливий канал постачання зброї в Україну, також відмовилася пожертвувати один зі своїх підрозділів, оскільки прем’єр-міністр Дональд Туск наполягає на тому, що резервного варіанту немає.

Нейтральна Швейцарія замовляє п’ять батарей Patriot, але поки що не сигналізує про готовність відправити свої системи, які незабаром будуть зняті з експлуатації, на схід.

Президент США Джо Байден звернувся до Румунії, заявив президент країни Клаус Йоганніс. "Я повинен обговорити це у Вищій раді оборони, щоб побачити, що ми можемо запропонувати і що ми можемо отримати натомість, тому що неприйнятно залишати Румунію без протиповітряної оборони", - сказав Йоганніс під час візиту до Білого дому цього місяця.

Україна має успіхи в боротьбі з корупцією

Політична корупція Росії

Фото: Ілюстративне

Антикорупційна організація Transparency International оцінює стан України на найвищому рівні з 2006 року: на цей час вона посідає 104-те місце зі 180 країн у своєму Індексі сприйняття корупції, зазначили у BBC.

За словами виконавчого директора Transparency International Україна Андрія Боровика, одним із таких результатів є арешт тодішнього голови Верховного суду Всеволода Князєва за звинуваченням у хабарництві в травні 2023 року. 

Були й інші резонансні арешти, зокрема міністра сільського господарства Миколи Сольського та офіцера спецслужби СБУ Артема Шило. Усі троє заперечують свою провину та були звільнені під заставу. Слідчі дії тривають.

Ключовою віхою журналісти називають 2015 рік, коли платформа Prozorro допомогла подолати корупцію в державних закупівлях, заощадивши Україні майже 6 мільярдів доларів державних коштів лише за чотири роки.

Окрім виснаження мізерних ресурсів України, корупція в останні роки перешкоджає надходженню іноземної допомоги. Дональд Трамп посилався на занепокоєння корупцією, коли його запитували щодо затримки допомоги Україні, під час його президентської каденції в США.

"Корупція також була основною перешкодою для вербування більшої кількості людей для війни з Росією. Минулого року президент Володимир Зеленський звільнив усіх регіональних чиновників, відповідальних за призов на військову службу, через підозри у хабарництві. Тисячі українців також підкупом виїжджали з країни, щоб не потрапити на війну", - зазначають у медіа.

Начальник відділу антикорупційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції Дмитро Калмиков каже, що український уряд був менш успішним у викоріненні корупції у використанні природних ресурсів (наприклад, у гірничодобувній та лісовій промисловості), регулюванні монополій та у великих інфраструктурних проєктах.

Голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін вважає, що до боротьби з корупцією Україну спонукає поєднання тиску української громадськості та іноземних донорів.

Шабунін відкидає побоювання, що західна військова допомога Україні може бути розкрадена.

"Вся зброя, яку постачають західні союзники, потрапляє в руки українських військових, які її ефективно використовують. Західну зброю вкрасти неможливо", - каже він.

Заступнику Зеленського Андрію Смирнову вручили повідомлення про підозру

Фото: unba.org.ua

"Смирнов, який чотири роки працював на главу Офісу Зеленського Андрія Єрмака, був звільнений у березні указом президента без пояснення причини. Він був призначений на посаду після попередника Єрмака Андрія Богдана, якого звільнили у 2020 році через критику за зв’язки з нині затриманим магнатом Ігорем Коломойським", - пише Bloomerg.

Так, ексзаступник глави Адміністрації президента придбав активи, які в 10 разів перевищують його доходи та заощадження, і сховав їх під ім'ям свого брата, заявили в НАБУ. У бюро не назвали ім'я чоловіка, зазначивши лише, що він обіймав посаду з 2019 по 2024 рік.

У виданні також пишуть, що Антикорупційне відомство України повідомило підозру Смирнову на тлі зростаючого тиску на президента, від якого вимагають результатів у боротьбі з корупцією.

Покупки коштували понад 600 000 доларів до знецінення валюти, викликаного повномасштабним вторгненням, уточнили журналісти.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.53
    Купівля 40.53
    Продаж 41.1
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.37
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
16 червня
00:36
Оновлено
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад і результати усіх матчів чемпіонату Європи з футболу
2024, субота
15 червня
23:58
Оновлено
Збірна Італії, Євро-2024
Італія здійснила камбек та перемогла Албанію на Євро-2024
23:42
Іван Миколайчук у кінокартині "Вавилон ХХ" (1979)
Цього дня народився український актор і режисер Іван Миколайчук
23:33
Хавʼєр Мілей і Володимир Зеленський
"Ніхто не має права нападати на іншу країну": Зеленський на Саміті миру зустрівся з президентом Аргентини
23:03
Олександр Горенко
На війні загинув батько 17-річного футболіста "Металіста"
22:32
подарунки сім'ям загиблих
Прихильники традиційної сім'ї, серед яких є військові, зберуться на Майдані Незалежності
22:18
Збірна України з волейболу
Україна вийшла у фінал Золотої Євроліги з волейболу
22:07
Ексклюзив
Володимир Путін
Нинішній процес приведе до того, що Путін завдасть удару по країнах НАТО, - Безсмертний
21:55
Ексклюзив
Віталій Портников
Це питання виживання: Портников представив два варіанти замороження конфлікту з Росією
21:50
Український мирний саміт
Перший день Саміту миру в Швейцарії: що відбувалося. Текстовий онлайн
21:38
Василь Кобін
Колишній футболіст "Шахтаря" очолив клуб УПЛ
21:32
Австрія
Австрія виділила 10 млн євро гуманітарним організаціям, які допомогають українцям
21:20
Ексклюзив
Burgenstock, Швейцарія, місце проведення українського мирного саміту
Окремі країни будуть особисто опікуватися головними пунктами миру Зеленського, - кореспондентка Висоцька про Саміт у Швейцарії
21:07
Андрей Пленкович
Хорватія не підтримає мир, який передбачає відмову від територій, - прем’єр Пленкович
20:56
Марцело Брозович, Родрі, збірна Іспанії, збірна Хорватії, Євро-2024
Іспанія несподівано розгромила Хорватію на Євро-2024
20:44
Ексклюзив
Володимир Огризко
Дитяча наївність: дипломат Огризко про заяву президентки Швейцарії щодо мирних переговорів України й Росії
20:39
Африканський континент особливо постраждав через російсько-українську війну, - президент Гани Акуфо-Аддо
20:36
Одещина, кримінал
Водій зерновоза намагався вивезти за кордон 41 ухилянта: суд обрав запобіжний захід
20:01
OPINION
Костянтин Москалець
Народний Дім
19:59
Олаф Шольц
"Негайне припинення вогню, без серйозних перемовин, просто легітимізує захоплення Росією територій", - Шольц
19:53
Ексклюзив
чернівецькі десантники не дали ворогу закріпитися поблизу Вовчанська
Будуть або 200-ті або в полоні: експерт Коваленко про оточення ворога у Вовчанську на заводі
19:45
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Замороження конфлікту - це рецепт для подальших агресивних війн": заява Урсули фон дер Ляєн
19:26
Зеленський
На наступному Саміті миру ми повинні зафіксувати кінець війни, - Зеленський
19:25
Камала Гарріс та Володимир Зеленський (Саміт миру, 15 червня 2024 року)
Путін пропонує Україні не перемовини, а капітуляцію, - віцепрезидентка США Гарріс
19:20
Ексклюзив
Відключення електроенергії
Екснардепка Войціцька: узимку по всій країні світло може бути лише 5-6 годин на добу
19:19
Зеленський
Зеленський назвав три пункти, на яких буде зосереджений Глобальний саміт миру
19:06
Ексклюзив
Мустафа Найєм
Той випадок, коли переходять межу: активістка Богуславець про звільнення Найєма з Держагентства відновлення
19:00
ОБСЄ
Румунія не пустить Росію та Білорусь на сесію Парламентської асамблеї ОБСЄ
18:30
Ексклюзив
Польські F-16 та МіГ-29 у одному строю
Масованими атаками Путін пришвидшує остаточне рішення про відправлення західних літаків в Україну, - Піонтковський
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Росія і європейські праві: міфи та реальність
17:56
Офіційний м'яч Євро-2024
Євро-2024. Швейцарія розбила Угорщину
17:56
відключення електроенерії
Відключень світла на 16 червня не прогнозується, - Укренерго
17:54
Намагався живцем закопати собаку: у Лубнах поліція розслідує факт жорсткого поводження з твариною
17:48
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Вступ країн, наших партнерів, у цю війну - питання часу, - Безсмертний
17:45
олімпіада 2024
МОК допустив 25 "нейтральних" спортсменів з РФ та Білорусі на Олімпіаду-2024
17:28
Ексклюзив
Нікол Пашинян
В мітингах проти Пашиняна беруть участь багато людей, які приїхали з РФ: представник вірменської громади України Арутюнян про сутички у Вірменії
17:18
Родини полонених українських воїнів
Родини полонених українських воїнів влаштували акцію за їх звільнення неподалік місця проведення Глобального саміту миру
17:10
Map. Вовчанськ_1106
У Вовчанську росіян взято в оточення на агрегатному заводі, - ЗМІ
17:04
На Саміті миру присутні російські пропагандисти
16:47
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Окупанти пропонували викраденим українським дітям гроші за переїзд "до будь-якого російського міста", - The Independent
Більше новин