Огляд

Чому ініціатива надання протиповітряної оборони Україні від союзників провалилася та успіхи в боротьбі з корупцією. Акценти світових ЗМІ 23 травня

Ірина Запотічна
23 травня, 2024 четвер
10:54

У фокусі міжнародних видань реакція з боку інших країн на ініціативу Німеччини надати Україні системи ППО, а також аналіз того, як просуваються справи з боротьбою з корупцією в Україні

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 23 травня.

Берлін пообіцяв допомогти Україні створити важливу протиповітряну оборону, але реальність розчарувала

Patriot

Фото: ілюстративне/Міністерство оборони Литви

Наразі Берлін пообіцяв надати три з 11 батарей "Петріот" американського виробництва, а також понад 50 зенітно-ракетних комплексів меншої дальності "Гепард" і ракети "повітря - повітря", що здатні протистояти граду балістичних ракет, бомб і безпілотників, що вражають українські міста і критично важливу інфраструктуру, пише POLITICO.

Протягом кількох тижнів високопоставлені німецькі політики, міністр закордонних справ Анналена Бербок і міністр оборони Борис Пісторіус, вимагали від союзників виконати свої зобов’язання подарувати Україні батареї протиповітряної та протиракетної оборони Patriot.

Але реакція з боку інших країн була невдалою. Німеччина витратила останній місяць на обговорення своєї ініціативи "Негайні дії щодо протиповітряної оборони", але країни-партнери не бажають відправляти вкрай необхідні батареї Україні, повідомили двоє обізнаних людей.

Переваги "петріотів" очевидні, оскільки українські війська вже навчені використовувати пускову систему, встановлену на вантажівках разом із радарами та перехоплювачами.

"Немає європейського лідерства та єдності між головними дійовими особами. Відчуття невідкладності не зросло, тепер відчувається більше полегшення, коли американці знову виконують завдання", — сказав Ніко Ланге, колишній керівник апарату міністерства оборони Німеччини, а нині співробітник аналітичного центру CEPA.

Міністерство оборони Німеччини заявило, що Бельгія, Данія, Норвегія, Канада та Нідерланди взяли на себе фінансування, а Франція, Іспанія, Румунія, Литва, Бельгія, Сполучені Штати та Сполучене Королівство пообіцяли додати матеріали та ракети.

Латвія теж хоче приєднатися до програми, повідомили в міністерстві.

"Однією з причин небажання відправляти "петріоти" є те, що вони дорогі — близько 1 мільярда доларів за одиницю, і кожна ракета-перехоплювач, яку запускають, коштує мільйони. Мало того, країни не бажають прийняти удар по власній протиповітряній обороні, необхідний для забезпечення постачання в Україну", - сказав Фабіан Гоффманн, дослідник ракетних технологій в Університеті Осло.

З інших європейських країн, які мають такі системи, Іспанія та Греція поки що відмовилися передислокувати ракети, хоча Мадрид надсилає їх. Польща, важливий канал постачання зброї в Україну, також відмовилася пожертвувати один зі своїх підрозділів, оскільки прем’єр-міністр Дональд Туск наполягає на тому, що резервного варіанту немає.

Нейтральна Швейцарія замовляє п’ять батарей Patriot, але поки що не сигналізує про готовність відправити свої системи, які незабаром будуть зняті з експлуатації, на схід.

Президент США Джо Байден звернувся до Румунії, заявив президент країни Клаус Йоганніс. "Я повинен обговорити це у Вищій раді оборони, щоб побачити, що ми можемо запропонувати і що ми можемо отримати натомість, тому що неприйнятно залишати Румунію без протиповітряної оборони", - сказав Йоганніс під час візиту до Білого дому цього місяця.

Україна має успіхи в боротьбі з корупцією

Політична корупція Росії

Фото: Ілюстративне

Антикорупційна організація Transparency International оцінює стан України на найвищому рівні з 2006 року: на цей час вона посідає 104-те місце зі 180 країн у своєму Індексі сприйняття корупції, зазначили у BBC.

За словами виконавчого директора Transparency International Україна Андрія Боровика, одним із таких результатів є арешт тодішнього голови Верховного суду Всеволода Князєва за звинуваченням у хабарництві в травні 2023 року. 

Були й інші резонансні арешти, зокрема міністра сільського господарства Миколи Сольського та офіцера спецслужби СБУ Артема Шило. Усі троє заперечують свою провину та були звільнені під заставу. Слідчі дії тривають.

Ключовою віхою журналісти називають 2015 рік, коли платформа Prozorro допомогла подолати корупцію в державних закупівлях, заощадивши Україні майже 6 мільярдів доларів державних коштів лише за чотири роки.

Окрім виснаження мізерних ресурсів України, корупція в останні роки перешкоджає надходженню іноземної допомоги. Дональд Трамп посилався на занепокоєння корупцією, коли його запитували щодо затримки допомоги Україні, під час його президентської каденції в США.

"Корупція також була основною перешкодою для вербування більшої кількості людей для війни з Росією. Минулого року президент Володимир Зеленський звільнив усіх регіональних чиновників, відповідальних за призов на військову службу, через підозри у хабарництві. Тисячі українців також підкупом виїжджали з країни, щоб не потрапити на війну", - зазначають у медіа.

Начальник відділу антикорупційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції Дмитро Калмиков каже, що український уряд був менш успішним у викоріненні корупції у використанні природних ресурсів (наприклад, у гірничодобувній та лісовій промисловості), регулюванні монополій та у великих інфраструктурних проєктах.

Голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін вважає, що до боротьби з корупцією Україну спонукає поєднання тиску української громадськості та іноземних донорів.

Шабунін відкидає побоювання, що західна військова допомога Україні може бути розкрадена.

"Вся зброя, яку постачають західні союзники, потрапляє в руки українських військових, які її ефективно використовують. Західну зброю вкрасти неможливо", - каже він.

Заступнику Зеленського Андрію Смирнову вручили повідомлення про підозру

Фото: unba.org.ua

"Смирнов, який чотири роки працював на главу Офісу Зеленського Андрія Єрмака, був звільнений у березні указом президента без пояснення причини. Він був призначений на посаду після попередника Єрмака Андрія Богдана, якого звільнили у 2020 році через критику за зв’язки з нині затриманим магнатом Ігорем Коломойським", - пише Bloomerg.

Так, ексзаступник глави Адміністрації президента придбав активи, які в 10 разів перевищують його доходи та заощадження, і сховав їх під ім'ям свого брата, заявили в НАБУ. У бюро не назвали ім'я чоловіка, зазначивши лише, що він обіймав посаду з 2019 по 2024 рік.

У виданні також пишуть, що Антикорупційне відомство України повідомило підозру Смирнову на тлі зростаючого тиску на президента, від якого вимагають результатів у боротьбі з корупцією.

Покупки коштували понад 600 000 доларів до знецінення валюти, викликаного повномасштабним вторгненням, уточнили журналісти.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.41
    Купівля 41.41
    Продаж 41.91
  • EUR
    Купівля 44.72
    Продаж 45.38
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
15:27
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
"Ми будемо чинити опір": Фредеріксен назвала тиск США на Данію та Гренландію неприйнятним
15:23
Ізраїльські поселенці побили та передали військовим палестинського режисера Баллала, фільм якого "Немає іншої землі" отримав "Оскар"
15:20
лісові пожежі в Південній Кореї
Масштабні лісові пожежі в Південній Кореї загрожують селищу зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
14:50
Ексклюзив
Петро Порошенко
Нардепи з "ЄС" передали Стефанчуку 145 тис. підписів за скасування санкцій РНБО проти Порошенка
14:16
Папа Франциск
Папа Франциск був настільки близький до смерті, що медики розглядали питання про припинення лікування
14:15
Оновлено
Дмитро Пєсков
У Москві прокоментували перемовини РФ і США в Ер-Ріяді: змісту не оприлюднюватимуть, а спільної заяви не було "через позицію України"
14:14
Дональд Трамп
Путін подарував Трампу портрет: його передав Віткофф
14:05
OPINION
блог Євген Дикий
"Сотник Кемаль" чи "Великодня капітуляція"?
13:54
вибух
У Чехії стався вибух на складі боєприпасів: постраждала людина
13:39
айфони
ДПС викрила дві відомі мережі електроніки у несплаті податків на понад 286 млн грн
12:56
Агресивна війна РФ і відновлення України: у Страсбурзі сесія конгресу місцевих і регіональних влад Європи почалася з українського гімну
12:55
Коригував удари РФ по Силах оборони на Курщині: на Сумщині викрили "крота" ГРУ - військового ЗСУ
12:54
Двом чоловікам, які на замовлення спецслужб РФ намагалися підпалити приймальню депутата Київради, оголосили підозру
12:53
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Зеленський 26 березня відвідає Францію та зустрінеться з Макроном
12:51
Ексклюзив
мобілізація росія, чмобікі
Росіяни ще на рік мають живу силу без оголошення мобілізації, - Defense Express
12:48
PR
Як вибрати ліжко? Поради ортопеда
12:40
путін
Опитування КМІС: 79% респондентів назвали категорично неприйнятними вимоги РФ для припинення вогню
12:39
Данія
Данія виділила €130 млн для компаній, готових інвестувати у виробництво зброї для України
12:21
Хмарна погода
Наталка Діденко розповіла, де в Україні дощитиме 26 березня
12:20
Суд у Швейцарії зняв звинувачення у корупції з експрезидента ФІФА Зеппа Блаттера та французького футболіста Мішеля Платіні
12:05
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після 30-денного припинення вогню Трамп піде з процесу та скине все на Європу, - Безсмертний
12:04
Оновлено
США Україна
Делегації США й України завершили другий раунд переговорів в Ер-Ріяді, - ЗМІ
12:03
Оновлено
Російський удар по центру Сум 24 березня: кількість постраждалих зросла до 101, серед них діти
12:03
OPINION
Альтернативна реальність як результат перемовин
11:43
Агенція США з глобальних медіа виділить "Радіо Свобода" частину гранту
11:35
Олександр Лукашенко
"Пів світу мріє про нашу "диктатуру": в Білорусі всьоме "інавгурували" самопроголошеного президента Лукашенка
11:33
Boeing
Пасажирський літак зі США до Китаю розвернули, оскільки один з пілотів забув паспорт
11:17
на фото: Хав'єр Мілей
Президент Аргентини Мілей доручив розсекретити документи про нацистів, які прибули до країни після Другої світової війни
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
У Трампа не дбають про безпеку військових планів, а воєнні цілі Кремля не змінилися. Акценти світових ЗМІ 25 березня
11:07
виробництво дронів
Легіон ГУР розпочав виробництво дронів на оптиковолокні
11:00
PR
Гривня, 1000 гривень, гроші
Кому дадуть онлайн кредит
10:47
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Маємо витримати цей інформаційно-політичний шторм, - Згурець про переговори
10:46
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 60 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 25 березня
10:36
Індія готова знизити тарифи на більш ніж половину імпорту зі США на $23 млрд у рамках торгівельної угоди, - Reuters
10:28
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 березня: за скільки можна купити долар та євро
10:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 березня
Речник ОСУВ "Хортиця" назвав найуспішніший для ЗСУ напрямок на лінії фронту
10:00
OPINION
Ер-Ріяд-2. Швидкий мир — поки міф
09:46
Іво Бобул
"Соромно озвучувати": Іво Бобул прокоментував розмір своєї пенсії
09:46
Чорноморський флот РФ
Заводи перетворились на склади для пошкодженої техніки: "Атеш" про ситуацію в суднобудівній галузі РФ у Криму
09:45
Дональд Трамп
Адміністрація Трампа просить Верховний суд дозволити масові звільнення працівників федерального уряду
Більше новин