Огляд

Глава НАТО і західні лідери закликають США дозволити Україні завдавати ударів по Росії, а українські діти намагаються адаптуватися, щоб пережити російське вторгнення. Акценти світових ЗМІ 29 травня

Андріана Стахів
29 травня, 2024 середа
12:08

У фокусі міжнародних видань заклики глави НАТО та західних лідерів до США дозволити Україні завдавати ударів по Росії, а також те, як українські діти намагаються адаптуватися, щоб пережити російське вторгнення

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 29 травня.

Глава НАТО і західні лідери закликають США дозволити Україні завдавати ударів по Росії

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і дедалі більша кількість західних лідерів закликають Вашингтон і його союзників зняти обмеження на використання Україною безоплатно наданої зброї, пише The Washington Post.

Як зазначає видання, Вашингтон опинився під посиленим тиском з боку НАТО та кількох ключових європейських союзників, які вимагають зняти обмеження і дозволити Україні використовувати всю міць наданої США зброї для ураження військових цілей на території Росії. Ці вимоги відображають нову тривогу на Заході через просування російських військ на полі бою в останні дні, включаючи захоплення кількох сіл у Харківській та Донецькій областях і жорстокі бомбардування, які забрали життя десятків мирних жителів.

"Якщо ви не можете атакувати російські сили по той бік лінії фронту, тому що вони перебувають по інший бік кордону, то, звичайно, ви дійсно зменшуєте здатність українських сил захищатися", – переконаний генсек НАТО Єнс Столтенберг.

А парламентська асамблея НАТО опублікувала декларацію із закликом скасувати обмеження.

Сполучені Штати та інші союзники по НАТО, зокрема Німеччина та Італія, тривалий час відмовлялися дозволити Україні використовувати їхню зброю для ударів всередині російських кордонів, побоюючись, що такі атаки можуть призвести до ескалації конфлікту.

Тим часом Київ місяцями стверджував, що обмеження заважають його військовим знищувати ключову російську техніку, щоб запобігти смертоносним атакам, і цю думку зараз висловлюють деякі провідні європейські лідери, підкреслюють у WP.

Замість цього Україна покладається на власні безпілотники для завдання ударів по території Росії. І ця тактика дала певні результати, зокрема, очевидне пошкодження російської радіолокаційної батареї поблизу міста Орськ.

"Ми повинні працювати разом і чинити тиск не лише на Росію, а й на наших партнерів, щоб дати нам можливість захистити себе від Росії", – цитує WP Володимира Зеленського.

Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен заявила у вівторок, що обмеження здатності України завдавати ударів всередині Росії призвели до того, що Київ воює "зі зв'язаною за спиною рукою".

"Зняття цих обмежень не повинно бути предметом дебатів", – каже Оллонгрен. – Я сподіваюся, що інші країни з іншою позицією змінять її".

Президент Латвії Едгар Рінкевичс зазначив, що партнери, які виступають проти того, щоб Україна використовувала свою зброю для ураження цілей на російській території, повинні "якнайшвидше переглянути це рішення".

"Нещодавні атаки на Харків є наслідком нашої нездатності надати Україні зброю, а також накласти обмеження на використання цієї зброї для ураження військових цілей в Росії, – говорить він. – Немає жодної раціональної, прагматичної причини не дозволити Україні використовувати цю зброю проти Росії у найбільш ефективний спосіб".

WP зауважує, міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон під час візиту до Києва цього місяця, схоже, дав зелене світло Україні на використання британської зброї на території Росії, заявивши, що Україна повинна вирішити, як найкраще використовувати цю зброю.

Український військовий чиновник, однак, сказав, що британський уряд ніколи офіційно не повідомляв про зняття обмежень.

Це питання залишається спірним в Європі, де деякі країни побоюються, що Росія помститься і поширить конфлікт за межі України. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив у неділю, що не підтримує жодних змін у політиці Німеччини щодо ударів по Росії. Про обережність у цьому питанні говорила також прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.

Разом із тим Столтенберг наполягає на тому, що будь-яке рішення про розширення можливостей України завдавати ударів по російських цілях має прийматися окремими країнами, а не НАТО, що дозволяє альянсу зберігати певну дистанцію від війни.

Виступаючи в понеділок з Іспанії, Зеленський заявив, що лише цього місяця Росія скинула на Україну близько 3200 керованих авіабомб.

"Як з цим боротися? Ракет ППО не вистачить, щоб зупинити тисячі бомб на місяць, – сказав Зеленський. – Ті партнери, які бояться давати нам ту чи іншу зброю, повинні розуміти, що протиповітряна оборона – це оборона, а не напад".

Американська зброя для України

Фото: DW

Українські діти намагаються адаптуватися, щоб пережити російське вторгнення

У свої 12 років Лєра знову вчиться ходити. Спочатку боязкі кроки, але з кожним кроком вона робить все впевненіше.
Минулого літа в результаті російського ракетного обстрілу їй розтрощило одну ногу, а інша сильно обгоріла, розповідає BBC, публікуючи низку історій українських дітей.

Близько 2 000 дітей були поранені або вбиті в Україні відтоді, як Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення. Але війна не завжди залишає такі видимі шрами, як ті, що тягнуться вгору по нозі Лєри, наголошує видання.

"Майже кожна дитина має проблеми, спричинені війною, – каже BBC психолог Катерина Базиль. – Ми спостерігаємо катастрофічну кількість дітей, які звертаються до нас з різними неприємними симптомами".

По всій Україні молодь переживає втрати, страх і тривогу. Дедалі більше людей мають проблеми зі сном, панічні атаки або спогади про минуле. Також спостерігається сплеск випадків дитячої депресії серед покоління, що росте під обстрілами.

Медіа розповідає історію Лєри із Чернігова: Лєра побачила ракету, яка поранила її, за кілька секунд до того, як вона влучила. Це були спекотні літні канікули, і центр Чернігова був жвавим. Вона та її подруга Ксенія намагалися продати свої саморобні прикраси перехожим.

"Я побачила, як щось летить зверху вниз. Я подумала, що це якийсь літак, який знову підніметься, але це була ракет, – тоді вона не одразу зрозуміла, що поранена. – Люди кажуть, що я була в стані шоку. Тільки коли Ксенія сказала: "Подивися на свою ногу!", я відчула біль. Це було жахливо".

Дівчинка була поранена під час атаки на місто 19 серпня 2023 року, зараз її рани вже загоюються вона спритно пересувається на милицях. Але все ще боїться звуків сирен повітряної тривоги.

"Коли кажуть, що на Чернігів летить ракета, я божеволію, – зізнається вона. – Це дуже страшно".

Вона наполягає, що справляється і не змінилася, але її сестра в цьому не впевнена, каже, дівчинка стала більш вибуховою. Це одна з багатьох реакцій, які дитячі психологи спостерігають на стрес від війни.

"Діти не розуміють, що з ними сталося, а іноді й емоцій, які вони відчувають, – пояснює Ірина Лісовецька з благодійної організації "Голоси дітей", яка допомагає дітям по всій країні. – Вони можуть проявляти агресію як форму самозахисту".

Для Лєри війна виявилася подвійно жорстокою. За кілька місяців до її поранення на фронті загинув її брат. Вони були дуже близькими, і Лєра досі не може змиритися з тим, що Саші більше немає.

"Я уявляю, що він може подзвонити в будь-який момент. Я бачила його обличчя у перехожих на вулиці. Я досі не можу в це повірити", – тихо зізнається вона.

Тим часом найбільший страх 12-річного Данила, який зараз живе в Івано-Франківську – пережити таку втрату, як Лєра. Його батько – військовий, служить неподалік від їхнього рідного міста Харкова, де бойові дії посилилися.

Він та його мама, Катерина, деякий час були біженцями. Вони повернулися в Україну, тому що мама – дитячий психолог і побачила нагальну потребу у своїх навичках. Мама робить все можливе, аби відволікти хлопчика від страшних думок.

"Я намагалася знайти речі, які він любив раніше, щоб продовжити робити тут, і це спрацювало", – каже Катерина.

Але хлопчик з північного сходу все ще намагається пристосуватися: "Мене дуже турбує, коли в школі повітряна тривога, і всі радіють, що пропустять заняття, – каже він. – У нас сирена означає, що треба йти до бункера. Але насправді це означає, що десь в Україні йдуть бойові дії".

Восьмирічна Ангеліна все ще в Харкові, живе посеред місця вибуху. Вона з передмістя Салтівки, звідки родом і Данило. Коли два роки тому російські війська вперше просунулися в регіон, він опинився прямо на лінії вогню, і Ангеліна з сім'єю ховалася в підвалі. Після одного із дуже близьких ракетних ударів у 2022 році мама з дівчинкою виїхали, проте, коли українські війська звільнили північний регіон минулого року, сім'я повернулася до Салтівки. Вони – єдині люди, які живуть у своєму багатоквартирному будинку, оточеному задимленими будівлями та вибитими шибками. Попри дірки від осколків у стіні кухні, це їхній дім.

Ангеліна вже мала б ходити до місцевої школи, але в ній збоку продірявило стіну. Вона майже не пам'ятає дитячий садок, тому що перед вторгненням там був Covid. Тому мама намагається знаходити для дівчинки, водячи її на різні заняття та зустрічі.

Як і Лєра з Даніелем, Ангеліна пристосовується до цієї війни наскільки це можливо. Але по всій країні зростає попит на підтримку.

"Ми говоримо дітям, що це нормально – відчувати те, що вони відчувають,– пояснює Катерина Базиль. – Ми говоримо, що можемо допомогти їм зрозуміти, як контролювати ці емоції, щоб не руйнувати все навколо. Або самих себе".

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин