Огляд

Росія посилює повітряні атаки на Україну, а українські військові захопили пораненого солдата КНДР. Акценти світових ЗМІ 27 грудня

27 грудня, 2024 п'ятниця
11:40

У фокусі міжнародних видань посилення Росією повітряних атак на Україну, а також те, що українські військові захопили пораненого солдата КНДР

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 27 грудня.

Росія посилює повітряні атаки на Україну

БПЛА "шахед", безпілотник, дрон

Секретний завод в Росії нарощує виробництво безпілотників для підтримки наступу на Україну, пише CNN.

Наприкінці листопада на київському даху невелика група добровольців у строкатому одязі тримає тривожну вахту. Вдень усі вони працюють суддями у вищих судах України, але раз на два тижні вони збираються разом як імпровізований підрозділ протиповітряної оборони, озброєний лише парою кулеметів радянських часів, щоб збивати рої безпілотників, розповідають журналісти видання.

Це "найдешевший спосіб", пояснює один з добровольців і діючий суддя Верховного Суду Юрій Чумак, підкреслюючи небажання України використовувати дорогі ракети, що постачаються із Заходу, проти порівняно дешевих безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Чумак і його товариші не зважають на ризик, підтримуючи свій дух чаєм і жартами, щоб пересидіти 24-годинну зміну. Але очевидно, що за останні місяці їхня робота стала набагато небезпечнішою, оскільки Росія посилила наступ безпілотників, тероризуючи українські міста майже щодня.

За останні шість місяців кількість атак російських безпілотників зросла з близько 400 у травні до понад 2400 у листопаді, згідно з підрахунками CNN, зробленими на основі даних Збройних сил України. У грудні було здійснено щонайменше 1 700 атак безпілотників.

У міру ескалації наступу CNN виявила нові подробиці про розширення секретного заводу, який підживлює московську війну з використанням безпілотників. 

Йдеться про завод в особливій економічній зоні "Алабуга" на півдні Татарстану, який значно збільшив виробництво ударних і розвідувальних безпілотників іранської розробки, використовуючи низку китайських компонентів і наймаючи дуже молоду, низькокваліфіковану робочу силу з російських підлітків і африканських жінок. 

Джерела, які говорили з CNN анонімно через побоювання за свою безпеку, повідомили, що на заводі зараз також виробляють тисячі дронів-обманок, покликаних виснажити українську оборону. Супутникові знімки, проаналізовані CNN та експертами, показують, що на території заводу було збудовано дві додаткові будівлі, а також посилено охорону.

Отримані дані відкривають рідкісне вікно в процвітаючу оборонну промисловість Росії, яка, згідно з нещодавньою оцінкою міністра оборони Німеччини, випереджає Європейський Союз за обсягами виробництва зброї та боєприпасів у чотири рази. Це поставило Україну в нестабільне становище в момент, коли вона потребує допомоги як ніколи раніше. 

Особлива економічна зона "Алабуга" була створена у 2006 році, щоб привабити західні компанії щедрими податковими пільгами. Але після початку війни деякі з її основних орендарів пішли. Частина території значно розширилася з того часу, як вона переключилася на військове виробництво, як показують супутникові знімки.

Згідно з витоками документів, "Алабуга" зараз є головним заводом з виробництва безпілотників "Шахед-136", або "Герань-2", як його називає Росія, з угодою про виробництво 6 тисяч одиниць до вересня 2025 року. Схоже, що "Алабуга" вже виконала цей контракт, зауважують журналісти CNN.

Вашингтонський Інститут науки і міжнародної безпеки, який відстежує діяльність "Алабуги" з 2022 року, вважає, що 6 тисяч безпілотників були виготовлені приблизно на рік раніше запланованого терміну.

"Вони працюють швидко, і ви бачите це по всій військовій промисловості Росії, сказав колишній інспектор ООН з питань озброєнь Девід Олбрайт в інтерв'ю CNN. Вони самі не виробляють високотехнологічні речі, імпортують те, що їм для цього потрібно, але вони здатні нарощувати виробництво речей, які легше зробити, а дрони в принципі не такі вже й складні".

Як повідомили CNN джерела в українській військовій розвідці, окрім "шахедів", "Алабуга" з літа виробляє низькотехнологічні фальшиві безпілотники. Відомі під назвою "гербера", ці безпілотники-приманки виготовлені з фанери і пінопласту,  і імітують характерну трикутну форму "шахеда". За даними української військової розвідки, Росія має намір виробити близько 10 тисяч таких безпілотників до кінця 2024 року, що майже вдвічі перевищує кількість "шахедів". Вартість, ймовірно, є основним фактором, що визначає цю стратегію, враховуючи, що він коштує в 10 разів дешевше, ніж "шахед".

За словами Юрія Чумака, на радарі неможливо відрізнити справжній "шахед" від приманки, але багато з тих БПЛА, що прибувають, виглядають неозброєними.

Є докази того, що Росія почала випробовувати на БПЛА термобаричні боєголовки, які створюють потужніші та руйнівніші вибухові хвилі. Наприкінці жовтня Київський науково-дослідний інститут судових експертиз виявив сліди термобаричних боєприпасів, також відомих як вакуумні бомби, на уламках безпілотників.

За допомогою таких добровольців, як Чумак, Україна все ще тримає міцну оборону. За даними Збройних сил України, лише 5% безпілотників вразили свої цілі в період з серпня по жовтень. Але зі збільшенням масштабів атак виклик зростає.

Супутникові знімки Алабуги, зроблені за останні дев'ять місяців, є переконливим доказом розширення програми. У період з березня по вересень по сусідству з первісно визначеними США будівлями з'явилися дві нові будівлі, що збільшило площу виробничого майданчика на 55%, згідно з аналізом супутникових знімків, проведеним CNN.

У період з червня по вересень розпочалося будівництво надземних переходів, що з'єднують нові і старі будівлі, яке, згідно з супутниковими знімками і дослідженнями Олбрайт, було завершене до листопада. Триває будівництво ще одного переходу, який має з'єднати старі будівлі з розташованими поруч робітничими гуртожитками, один з яких у квітні зазнав удару українського безпілотника з великої дальності.

У той час, як "Алабуга" зосереджується на нарощуванні виробництва, інший партнер, схоже, вступає в гру, щоб допомогти полегшити пов'язані з санкціями проблеми в ланцюжку постачань: Китай. За словами джерел, безпілотник "гербера" базується на китайському прототипі від компанії Skywalker Technology, яка також постачає "комплекти" для їх створення. Початковий контракт на 2000 комплектів був підписаний у травні, а в липні Skywalker запропонувала поставити ще 8 тисяч комплектів, повідомили вони.

Щоб заповнити дефіцит робочої сили та підтримати своє розширення, "Алабуга" звернулася до низькокваліфікованих працівників, працевлаштовуючи російських підлітків в Алабузькому політехнічному технікумі, технікумі, створеному на території заводу у 2021 році, і набираючи молодих іноземних жінок, більшість з яких з африканських країн.

 Завод рекламує високі зарплати, технологічні навички та футуристичне обладнання, а для російських чоловіків – можливість уникнути військової служби в армії, що є величезною перевагою у воєнний час.

Офіцер української військової розвідки розповів CNN, що всі працівники, які збирають безпілотники, живуть в атмосфері секретності. 

"Усі студенти, які беруть участь у виробництві цих БПЛА, живуть в окремому комплексі з обмеженим доступом. Після працевлаштування вони підписують угоду про нерозголошення. У їхніх контрактах зазначено, що вони виробляють "моторні човни"", – зазначив він.

Занепокоєння щодо безпеки на об'єкті зросло після удару українського безпілотника у квітні. Але Алабуга мало що публічно визнавала про зростаючі ризики.

Українські військові захопили пораненого солдата КНДР

Українські військові захопили пораненого північнокорейського солдата, який був відправлений для підтримки війни в Росії, це підтвердило шпигунське агентство Південної Кореї, повідомляє BBC.

Вважається, що цей солдат є першим північнокорейським військовополоненим, захопленим з грудня, коли Пхеньян розгорнув війська для підтримки війни Росії в Україні.

Підтвердження цього факту з'явилося після того, як фотографія, на якій нібито зображений поранений солдат, поширилася в telegram.

За даними Києва і Сеула, Північна Корея відправила понад 10 тисяч солдатів на допомогу Росії, тим часом Москва і Пхеньян не підтвердили і не спростували їхню присутність.

"Це перший серед захоплених і вбитих, – сказав BBC науковий співробітник Інституту політичних досліджень "Асан" Ян Ук. – Українцям вигідніше захопити цих північнокорейських військових і спробувати обміняти їх у росіян на українських військовополонених".

Українські військові стверджують, що північнокорейським солдатам видають фальшиві російські посвідчення, а президент України Володимир Зеленський минулого тижня опублікував відео, на якому, за його словами, видно, як російські війська спалюють обличчя вбитих північнокорейців, щоб приховати їхні особи.

Українські та південнокорейські спецслужби заявили, що багато військових, перекинутих до Росії, є одними з найкращих кадрів Пхеньяна, набраних з 11-го корпусу, також відомого як "Штурмовий корпус". Цей підрозділ підготовлений для проведення інфільтраційних операцій, саботажу інфраструктури та вбивств.

Нещодавнє розгортання північнокорейських військ на території Росії є ознакою посилення альянсу між двома державами-паріями. Ця подія, яка відбувається на тлі загострення напруженості у відносинах між Північною та Південною Кореями, викликала занепокоєння на Заході. Китай, давній союзник обох сторін, також обережно спостерігає за цією дружбою.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.75
    Купівля 41.75
    Продаж 42.26
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 грудня
03:29
Нігерія
Військовий літак у Нігерії помилково скинув бомби на цивільних: щонайменше 10 загиблих
03:15
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у Миколаєві горів дах багатоповерхівки
02:54
Володимир Зеленський
Зеленський запросив в Україну президента Аргентини Мілея
02:22
Джон Кірбі
Білий дім оголосить про новий пакет допомоги Україні найближчими днями, - Кірбі
01:57
Канцлер Німеччини Олаф Шольц
Шольц вважає, що Путін зазнав поразки в Україні по усіх пунктах
01:11
Володимир Зеленський
Зеленський підписав указ про впровадження нового свята
00:51
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 24 грудня: троє постраждалих перебувають у важкому стані
2024, п'ятниця
27 грудня
23:56
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Моурінью зажадав від свого клубу підписати Зінченка, - ЗМІ
23:05
Держсекретар США Ентоні Блінкен (ліворуч) і міністр закордонних справ України Андрій Сибіга
Сибіга та Блінкен обговорили посилення ППО України
22:52
Оновлено
ЗСУ
На фронті відбулося 158 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Покровському й Курахівському напрямках
22:48
школа
Уряд виділив 4,6 млрд грн на доплати вчителям: отримуватимуть додаткову 1 тис. грн із січня
22:41
Окупанти зберігають мішки з мазутом після аварії танкерів на недобудованій АЕС у Криму, - краєзнавець
22:37
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
DeepState про Курахівський напрямок: після окупації Роздольного росіяни створили зі селища хаб для накопичення піхоти
22:20
психолог Валентин Кім
Як не втратити себе на порозі світового конфлікту: пояснює психолог Кім
21:59
Роберт Фіцо
Фіцо пригрозив Україні припинити постачання електроенергії через відмову від транзиту російського газу
21:53
Петр Павел
Президент Чехії Павел отримав від українських військових подарунок з фронту
21:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Відповідь НАТО на "Орешник", нові американські гармати та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:40
Володимир Зеленський
"Якщо Китай щирий у своїх заявах, потрібен відповідний вплив на Пхеньян": Зеленський провів Ставку
21:40
PR
Яка в Україні найбільша область?
21:19
електроенергія
У Молдові затвердили заходи, аби знизити споживання електроенергії в години пік
21:00
Оновлено
Бідзіна Іванішвілі
США ввели санкції проти засновника "Грузинської мрії" Бідзіни Іванішвілі: у Тбілісі відреагували
20:57
Ексклюзив
окупанти
Якщо вірити байкам про перемир'я, росіянам принципово бути на правому березі Дніпра на Херсонщині, - офіцер ЗСУ Лапін
20:52
Імовірно, був збитий російською ППО: США запропонували допомогу в розслідуванні авіакатастрофи в Казахстані
20:35
Огляд
Не вмирай: чоловік що хоче жити вічно
"Скляний майстер" не "... чоловік, що хоче жити вічно": що подивитися на вихідних
20:19
Прапор Словаччини
У Словаччині підтвердили готовність країни стати майданчиком для переговорів між РФ та Україною
20:02
OPINION
Авіакатастрофа азербайджанського літака: виклик для тих, хто хоче домовитися з Іродом
19:59
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Для пошуків дезертирів на окуповану частину Херсонщини перекинули росгвардію
19:58
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
У Білому домі підрахували, скільки військових КНДР утратила на війні в Україні за тиждень
19:50
Росія збила Санта Клауса
"Не потрібно нічого іноземного в нашому небі": у РФ поширюють відеоролик, як над Москвою ППО збила Санта-Клауса
19:47
Авіакатастрофа в Казахстані: один із загиблих пілотів навчався в Україні
19:29
У Києві демонтували радянські символи на Алеї міст-героїв
19:15
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
"Військові – це ті самі люди, тільки у формі й виконують інші функції": психолог Валентин Кім про важливість психологічного відновлення для військовослужбовців
19:02
Юнармія
В окупованому Бердянську росіяни залучили 40 українських дітей до "Юнармії", – Лубінець
19:01
Микита Василенко
КНУ ім. Шевченка достроково розірвав контракт із професором Василенком через етичні порушення
18:56
Володимир Зеленський
"Фото та відео красномовно свідчать про відповідальність Росії": Зеленський про катастрофу літака в Казахстані
18:56
Для частини співробітників СБУ, ГУР та офіцерів стане обовʼязковим володіння англійською мовою: уряд затвердив рішення
18:52
Борис Джонсон знявся в українській новорічній комедії "Потяг у 31 грудня"
18:50
ДТЕК отримав першу партію скрапленого природного газу в 100 млн кубометрів від США
18:50
PR
Як обрати ідеальну постільну білизну: основні критерії та поради
18:37
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Футболіста збірної України назвали одним із найбільших розчарувань Ла Ліги
Більше новин