OPINION

"Теологія заміщення" та інші російські наративи щодо Голокосту

В'ячеслав Ліхачов
29 серпня, 2023 вiвторок
14:02

Спокуса інструменталізації пам'яті про Голокост є сильною. Це можна зрозуміти. Небагато є історичних подій з настільки чіткою та потужною емоційною конотацією

Зміст

Не дивно, що по всьому світу, від Ізраїлю до України, відсилання до трагічної долі європейського єврейства використовуються з політичною метою для досягнення бажаного впливу на авдиторію (можна навести приклади з виступів Володимира Зеленського та Біньяміна Нетаньягу). Власне кажучи, навіть використання звернення до теми Голокосту (як найжахливішого прикладу того, до чого може призвести нетерпимість) у рамках виховання толерантності також певною мірою можна вважати інструменталізацію. Тому не саме використання теми Голокосту Кремлем слід засуджувати, але її мету. Одна справа – коли до образів, які асоціюються з Голокостом, звертаються, щоб зупинити насильство та припинити підбурювання до нетерпимості, й зовсім інша – коли звернення до цієї теми покликане розпалити ненависть та легітимувати насильство.

Перед тим, як почати аналізувати, як саме Кремль використовує звернення до теми Голокосту в пропаганді, варто нагадати дві тези. По-перше, історія та політика пам'яті грають найважливішу роль сучасної російської ідеології, формуванні колективної ідентичності та мотивації ухвалення політичних рішень. Можна сказати, що історія (точніше, зрозуміло, певне трактування історичних подій та процесів) власне і є основою сучасної російської державної ідеології. Друга світова війна, чи Велика Вітчизняна, як її досі називають в Росії, посідає центральне місце в офіційному історичному культі. По-друге, адекватний аналіз сенсу та призначення звернення до Голокосту в рамках російської ідеології та пропаганди може бути здійсненим лише з урахуванням контексту. Образу Голокосту в рамках російської ідеології та пропаганди не обов'язково бути несуперечливим. Як і будь-який інший елемент у складній сучасній постмодерністській ідеологічній схемі, "Голокост" може набувати різних конотацій залежно від авдиторії та практичного завдання.

Читайте також: Ми не переможемо Росію, якщо будемо її меншою копією

Розглянемо три основні мета-наративи, у межах яких російська пропаганда звертається до теми Голокосту

1. Обвинувальний наратив (для зовнішнього користування). Це – найочевидніше та найбільш системне використання теми Голокосту у сучасній російській пропаганді. Насамперед воно розраховане на міжнародну спільноту.

Суть цього наративу зводиться до звинувачення в участі в Голокості всіх, стосовно кого Росія робить агресивні дії чи має агресивні наміри. Нам найбільш відомі спроби кремлівських пропагандистів пов'язати український визвольний рух часів Другої світової війни зі знищенням євреїв, представити його взагалі основним активним виконавцем гітлерівського "остаточного розв'язання єврейського питання" (або навіть самостійним суб'єктом, не просто посібником нацистів, а співучасником чи співорганізатором геноциду).

Наприклад, активно просувається хибне твердження, що саме колабораціоністи з лав українських націоналістичних груп нібито вбивали євреїв в Бабиному Ярі. Через створення хибного, але міцного асоціативного зв'язку українського руху за незалежність з Голокостом переслідується завдання делегітимації самої ідеї права України як суверенної держави на існування. Менш відомо у нас те, що схожий наратив Кремль використовує і стосовно інших країн. Наприклад, особисто Володимир Путін стверджував, що саму ідею "остаточного розв'язання єврейського питання" Адольфу Гітлеру підказав польський посол Юсеф Ліпський.

2. Героїчний наратив (для внутрішнього користування). Сучасна російська інтерпретація історії Другої світової війни, безумовно, не ігнорує Катастрофу європейського єврейства, проте акценти, що розставляються у публічних комемораційних практиках, вельми специфічні. Парадоксально, проте власне темою знищення євреїв нацистами російський офіційний дискурс нехтує.

Президент Росії ніколи не був у Зміївській Балці – місці наймасовіших розстрілів євреїв на території РРФСР біля Ростова-на-Дону (до речі, вже доволі давно там було змінено текст на табличці на радянському ще меморіалі – було прибрано згадку, яку там було розміщено після Перебудови, про те, що на цьому місці знищувалися саме євреї; тепер, як в й 50 років тому, відвідувача інформують про вбивство мирних радянських громадян та радянських військовополонених).

Читайте також: У війні винен Путін, а не "не такі" українці

Щоправда, він брав участь в Форумі пам’яті Голокосту в Аушвіці у 2005 році, який було організовано російським олігархом Вячеславом Кантором (й примудрився у своєму виступі жодного разу не сказати слово "євреї", розповідаючи більше про подвиг радянського солдата), але такі символічні жести робилися більше на закордонну авдиторію. Після того, як починаючи з 2014 року польська влада припинила запрошувати президента Росії для участі в меморіальних заходах, голова сервільної Федерації єврейських громад Росії Олександр Борода навіть висловив думку, що "приїжджати в Польщу з приводу дня пам’яті жертв Голокосту – хибна практика".

До речі, Росія офіційно так і не приєдналася до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту. У російській офіційній історичній пам'яті акцент зміщується з трагедії тотального знищення на епізоди героїчного опору та участі євреїв у збройній боротьбі з нацистською Німеччиною у лавах Червоної армії.

Напевно, не варто зайвий раз нагадувати про центральну роль культу перемоги в сучасній російської ідеології, а також наполегливість в ототожнюванні Радянського Союзу часів війни саме з Росією. Показовою у цьому сенсі є частина постійної експозиції московського Єврейського музею та центру толерантності, відкритого у 2013 році, яку присвячено Другій світовій війні. У відведеному на цю тему музейному просторі домінують радянський танк і літак; власне Голокосту відведено порівняно маргінальне місце. Ось у цьому музеї – й у цьому контексті — російський президент готовий брати участь в заходах, які присвячено Голокосту. У 2019 році ці акценти було ще більше посилено: в присутності Володимира Путіна було відкрито пам’ятник героям спротиву в концтаборах та гетто. Роком раніше на екрани з помпою вийшов (на прем’єрі були присутні Володимир Путін та, за його запрошенням, Біньямін Нетаньягу) художній фільм "Собібор" з зіркою російського кіно Олександром Хабенським у ролі народженого в Кременчуці Олександра Печерського (красномовним є також факт, що створення культу Печерського в Росії відбувалося на фоні недопущення Росії до реконструкції меморіалу власне в Собіборі внаслідок скандалу з російськими маніпуляціями з експозицією в меморіалі в Катині).

Таким чином, в офіційному російському дискурсі відбувається символічне привласнення героїчного аспекту єврейської боротьби та спротиву на тлі ігнорування аспекту трагедії єврейського народу. Використання "героїчного наративу" на зовнішній арені дозволяє Кремлю маніпулювати почуттям вдячності: саме Червона армія, тобто Радянський Союз, який нібито дорівнює сучасній Росії, врятував євреїв від повного знищення.

3. Підміна. Колись християнські богослови сформулювали те, що заведено називати "теологією заміщення": концепцію, згідно з якою саме християни є Новим Ізраїлем, обраним народом Бога, а євреї втратили цей статус, відмовившись визнати правоту церкві. Все, що обіцяно Богом євреям, згідно з Біблією після приходу Христа, нібито стосується насправді саме християнської спільноти. Ця доктрина дозволила християнам привласнити символічний ряд, запозичений з юдаїзму, разом з тим, що церква стала називати "Старим Заповітом". Щось подібне сучасні російські пропагандисти намагаються зробити з символічним рядом, що є пов’язаним з Голокостом.

В останні роки офіційний російський дискурс все більше експлуатує зовсім екзотичну ідею, що головною жертвою нацистського геноциду був саме "радянський народ" (який ототожнюється з російським), а не єврейський. Однією з важливих сходинок на цьому шляху було відкриття Володимиром Путіним пам’ятника жертвам блокади Ленінграда в Єрусалимі в рамках відзначення Дня пам’яті жертв Голокосту в січні 2020 року.

Читайте також: Вже не Кремль веде війну, а війна веде Кремлем

Як зазначив ще напередодні події один з провідних російських істориків Олексій Міллер на Круглому столі в близькому до Кремля журналі "Росія в глобальній політиці", присвяченому обговоренню корисних Кремлю історичних наративів, "це дуже важливий крок, тому що блокадники ставляться на один п'єдестал з жертвами голокосту" (так, з малої літери, в оригіналі – В.Л.). Надалі радянські жертви нацизму в кремлівській пропаганді виштовхали єврейських жертв Голокосту з цього "п’єдесталу". Сьогодні вже російське МЗС зверхньо повчає Ізраїль, що Голокостом правильно називати переслідування та масове знищення нацистами представників різних етнічних та соціальних груп, насамперед – радянського народу. В рамках логіки офіційного сучасного російського дискурсу, саме русофобія, а не антисемітизм, стають завдяки цьому наративу центральною, навіть визначальною рисою нацизму. Це дозволяє висувати парадоксальні звинувачення в нацизмі етнічним євреям (наприклад, президенту України Володимиру Зеленському), або повчати Ізраїль, як треба пам’ятати про Голокост. Згідно з цим химерним світоглядом, саме Росія посідає місце як найбільшої жертви найбільшого в історії злочину, так і тою, хто сповідує єдину вірну версію історичної пам’яті про нього.

Тези до лекції для Освітнього семінару-школи "Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам'ять", організованого Українським центром вивчення історії Голокосту

Джерело

Про автора. В'ячеслав Лихачов, дослідник ультраправих рухів, правозахисник

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 44.33
    Продаж 45.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
8 листопада
23:28
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
"Побачили тільки тінь": Ф'юрі дав пораду Вайлдеру щодо майбутнього в боксі
23:06
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 8 листопада
23:00
Кір Стармер і Володимир Зеленський
Відносини Києва та Лондона погіршилися після зміни британського уряду, - The Guardian
22:41
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа темношкірі американці почали отримувати расистські повідомлення: справу розслідує ФБР
22:35
Кіліан Мбаппе, збірна Франції, Ліга націй
Зірка футболу Мбаппе відмовився грати за збірну Франції
22:16
Віктор Орбан
Орбан заявив, що лише Україна має вирішувати, чи продовжувати боротися у війні з РФ
22:07
Ексклюзив
Дональд Трамп Джозеф Байден
"Статус, коли у США два президенти, є імпотентним для обох": Безсмертний пояснив, чому Байден до інавгурації Трампа не дасть дозвіл бити по РФ
21:44
штурм капітолію
У США суд призупинив процес у справі Трампа про штурм Капітолія
21:16
Дональд Трамп
США звинуватили Іран у підготовці вбивства Трампа
20:54
Оновлено
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
В Україні з 2025 року підвищать зарплату вчителів
20:53
Ілон Маск
Маск назвав Шольца дурнем після розпаду коаліції в Німеччині: у федеральному уряді відреагували
20:41
Пентагон
Пентагон дозволив підрядникам зі США обслуговувати та ремонтувати американське озброєння в Україні, - Reuters
20:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Завдати максимальної шкоди": наслідки атаки РФ, активізація на Курщині і наступ біля Часового Яру. Колонка Сергія Згурця
20:23
Російські військові
РФ намагається захопити якомога більше українських територій до настання морозів, - естонська розвідка
20:18
Оновлено
Ворскла, УПЛ, Олександр Скляр і Віктор Корнієнко
"Ворскла" перемогла "Чорноморець", а "Інгулець" і "Лівий Берег" зіграли внічию. Результати і розклад 13-го туру УПЛ
20:02
Оновлено
Вибух
Росіяни атакували балістикою критичну інфраструктуру в Сумах: є поранені
20:01
OPINION
блог Андрій Магера
Чому Путін на Валдаї знову заговорив про "нейтральну" Україну
19:51
Панама позбавить свого прапора чотири судна "тіньового флоту" РФ, які потрапили під санкції США
19:50
Нотр-Дам де Парі, Собор Паризької Богоматері
У Франції дзвони Собору Паризької Богоматері пролунали вперше після пожежі
19:33
Дмитро Кулеба
"Ледь не послав його вслід за російським кораблем": Кулеба згадав важку розмову з главою МЗС однієї з країн
19:28
На фото: Бейонсе в сукні від FROLOV
Бейонсе очолила список номінантів на "Ґреммі" завдяки своєму альбому Cowboy Carter
19:26
Канада
Поліція Канади готується до прибуття мігрантів із США на тлі перемоги Трампа
19:24
Дональд Трамп та Ілон Маск
Маск брав участь у розмові Трампа та Зеленського, - Axios
19:23
дрон, дрон камікадзе
Міноборони отримало перший патент на технологію виявлення ворожих FPV-дронів
19:22
Ексклюзив
Володимир Путін
Якщо США вирішать просто заморозити лінію фронту, це буде великою помилкою, - публіцист Саттер
19:16
Огляд
Емілія Перес
Сила "Бучі" і шарм "Емілії Перес": що подивитися на вихідних
19:16
Александер Стубб і Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із президентом Фінляндії Стуббом оборонні потреби України й посилення ППО
19:03
лукашенко
Білорусь побудує на кордоні з Україною 2 нові застави, - "Гаюн"
18:55
РФ атакувала два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:51
Шарль Мішель
ЄС із союзниками, зокрема США, обговорюватиме досягнення справедливого миру в Україні, - президент Євроради Мішель
18:50
катастрофа літака МАУ в Ірані
Україна розірвала угоду щодо повітряного сполучення з Іраном
18:47
кабмін
Кабмін схвалив проєкт Держбюджету-2025 до другого читання
18:41
Зак Бауманн
Футболіст "Манчестер Юнайтед" отримав український паспорт
18:29
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Росія – це загроза не лише для Європи": фон дер Ляєн заявила, що ЄС говоритиме з США про підтримку України
18:23
грузія
"Ні російським виборам": опозиція у Грузії готує протестну ходу
18:09
Оновлено
У Херсоні та області внаслідок ворожих обстрілів загинули 3 людини
18:04
Сергій Стерненко
"Пряма вказівка Сирського": Стерненко прокоментував ситуацію з його розшуком від ТЦК
18:01
OPINION
блог Олександр Краєв
Трамп у Білому домі: не катастрофа і не перемога
17:59
Ізраїль відкриє додатковий пункт пропуску з сектором Гази для доставки гумдопомоги
17:53
Олаф Шольц
Шольц заявив, що дату дострокових виборів у Німеччині слід обговорити "якомога спокійніше"
Більше новин