OPINION

"Теологія заміщення" та інші російські наративи щодо Голокосту

В'ячеслав Ліхачов
29 серпня, 2023 вiвторок
14:02

Спокуса інструменталізації пам'яті про Голокост є сильною. Це можна зрозуміти. Небагато є історичних подій з настільки чіткою та потужною емоційною конотацією

Не дивно, що по всьому світу, від Ізраїлю до України, відсилання до трагічної долі європейського єврейства використовуються з політичною метою для досягнення бажаного впливу на авдиторію (можна навести приклади з виступів Володимира Зеленського та Біньяміна Нетаньягу). Власне кажучи, навіть використання звернення до теми Голокосту (як найжахливішого прикладу того, до чого може призвести нетерпимість) у рамках виховання толерантності також певною мірою можна вважати інструменталізацію. Тому не саме використання теми Голокосту Кремлем слід засуджувати, але її мету. Одна справа – коли до образів, які асоціюються з Голокостом, звертаються, щоб зупинити насильство та припинити підбурювання до нетерпимості, й зовсім інша – коли звернення до цієї теми покликане розпалити ненависть та легітимувати насильство.

Перед тим, як почати аналізувати, як саме Кремль використовує звернення до теми Голокосту в пропаганді, варто нагадати дві тези. По-перше, історія та політика пам'яті грають найважливішу роль сучасної російської ідеології, формуванні колективної ідентичності та мотивації ухвалення політичних рішень. Можна сказати, що історія (точніше, зрозуміло, певне трактування історичних подій та процесів) власне і є основою сучасної російської державної ідеології. Друга світова війна, чи Велика Вітчизняна, як її досі називають в Росії, посідає центральне місце в офіційному історичному культі. По-друге, адекватний аналіз сенсу та призначення звернення до Голокосту в рамках російської ідеології та пропаганди може бути здійсненим лише з урахуванням контексту. Образу Голокосту в рамках російської ідеології та пропаганди не обов'язково бути несуперечливим. Як і будь-який інший елемент у складній сучасній постмодерністській ідеологічній схемі, "Голокост" може набувати різних конотацій залежно від авдиторії та практичного завдання.

Читайте також: Ми не переможемо Росію, якщо будемо її меншою копією

Розглянемо три основні мета-наративи, у межах яких російська пропаганда звертається до теми Голокосту

1. Обвинувальний наратив (для зовнішнього користування). Це – найочевидніше та найбільш системне використання теми Голокосту у сучасній російській пропаганді. Насамперед воно розраховане на міжнародну спільноту.

Суть цього наративу зводиться до звинувачення в участі в Голокості всіх, стосовно кого Росія робить агресивні дії чи має агресивні наміри. Нам найбільш відомі спроби кремлівських пропагандистів пов'язати український визвольний рух часів Другої світової війни зі знищенням євреїв, представити його взагалі основним активним виконавцем гітлерівського "остаточного розв'язання єврейського питання" (або навіть самостійним суб'єктом, не просто посібником нацистів, а співучасником чи співорганізатором геноциду).

Наприклад, активно просувається хибне твердження, що саме колабораціоністи з лав українських націоналістичних груп нібито вбивали євреїв в Бабиному Ярі. Через створення хибного, але міцного асоціативного зв'язку українського руху за незалежність з Голокостом переслідується завдання делегітимації самої ідеї права України як суверенної держави на існування. Менш відомо у нас те, що схожий наратив Кремль використовує і стосовно інших країн. Наприклад, особисто Володимир Путін стверджував, що саму ідею "остаточного розв'язання єврейського питання" Адольфу Гітлеру підказав польський посол Юсеф Ліпський.

2. Героїчний наратив (для внутрішнього користування). Сучасна російська інтерпретація історії Другої світової війни, безумовно, не ігнорує Катастрофу європейського єврейства, проте акценти, що розставляються у публічних комемораційних практиках, вельми специфічні. Парадоксально, проте власне темою знищення євреїв нацистами російський офіційний дискурс нехтує.

Президент Росії ніколи не був у Зміївській Балці – місці наймасовіших розстрілів євреїв на території РРФСР біля Ростова-на-Дону (до речі, вже доволі давно там було змінено текст на табличці на радянському ще меморіалі – було прибрано згадку, яку там було розміщено після Перебудови, про те, що на цьому місці знищувалися саме євреї; тепер, як в й 50 років тому, відвідувача інформують про вбивство мирних радянських громадян та радянських військовополонених).

Читайте також: У війні винен Путін, а не "не такі" українці

Щоправда, він брав участь в Форумі пам’яті Голокосту в Аушвіці у 2005 році, який було організовано російським олігархом Вячеславом Кантором (й примудрився у своєму виступі жодного разу не сказати слово "євреї", розповідаючи більше про подвиг радянського солдата), але такі символічні жести робилися більше на закордонну авдиторію. Після того, як починаючи з 2014 року польська влада припинила запрошувати президента Росії для участі в меморіальних заходах, голова сервільної Федерації єврейських громад Росії Олександр Борода навіть висловив думку, що "приїжджати в Польщу з приводу дня пам’яті жертв Голокосту – хибна практика".

До речі, Росія офіційно так і не приєдналася до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту. У російській офіційній історичній пам'яті акцент зміщується з трагедії тотального знищення на епізоди героїчного опору та участі євреїв у збройній боротьбі з нацистською Німеччиною у лавах Червоної армії.

Напевно, не варто зайвий раз нагадувати про центральну роль культу перемоги в сучасній російської ідеології, а також наполегливість в ототожнюванні Радянського Союзу часів війни саме з Росією. Показовою у цьому сенсі є частина постійної експозиції московського Єврейського музею та центру толерантності, відкритого у 2013 році, яку присвячено Другій світовій війні. У відведеному на цю тему музейному просторі домінують радянський танк і літак; власне Голокосту відведено порівняно маргінальне місце. Ось у цьому музеї – й у цьому контексті — російський президент готовий брати участь в заходах, які присвячено Голокосту. У 2019 році ці акценти було ще більше посилено: в присутності Володимира Путіна було відкрито пам’ятник героям спротиву в концтаборах та гетто. Роком раніше на екрани з помпою вийшов (на прем’єрі були присутні Володимир Путін та, за його запрошенням, Біньямін Нетаньягу) художній фільм "Собібор" з зіркою російського кіно Олександром Хабенським у ролі народженого в Кременчуці Олександра Печерського (красномовним є також факт, що створення культу Печерського в Росії відбувалося на фоні недопущення Росії до реконструкції меморіалу власне в Собіборі внаслідок скандалу з російськими маніпуляціями з експозицією в меморіалі в Катині).

Таким чином, в офіційному російському дискурсі відбувається символічне привласнення героїчного аспекту єврейської боротьби та спротиву на тлі ігнорування аспекту трагедії єврейського народу. Використання "героїчного наративу" на зовнішній арені дозволяє Кремлю маніпулювати почуттям вдячності: саме Червона армія, тобто Радянський Союз, який нібито дорівнює сучасній Росії, врятував євреїв від повного знищення.

3. Підміна. Колись християнські богослови сформулювали те, що заведено називати "теологією заміщення": концепцію, згідно з якою саме християни є Новим Ізраїлем, обраним народом Бога, а євреї втратили цей статус, відмовившись визнати правоту церкві. Все, що обіцяно Богом євреям, згідно з Біблією після приходу Христа, нібито стосується насправді саме християнської спільноти. Ця доктрина дозволила християнам привласнити символічний ряд, запозичений з юдаїзму, разом з тим, що церква стала називати "Старим Заповітом". Щось подібне сучасні російські пропагандисти намагаються зробити з символічним рядом, що є пов’язаним з Голокостом.

В останні роки офіційний російський дискурс все більше експлуатує зовсім екзотичну ідею, що головною жертвою нацистського геноциду був саме "радянський народ" (який ототожнюється з російським), а не єврейський. Однією з важливих сходинок на цьому шляху було відкриття Володимиром Путіним пам’ятника жертвам блокади Ленінграда в Єрусалимі в рамках відзначення Дня пам’яті жертв Голокосту в січні 2020 року.

Читайте також: Вже не Кремль веде війну, а війна веде Кремлем

Як зазначив ще напередодні події один з провідних російських істориків Олексій Міллер на Круглому столі в близькому до Кремля журналі "Росія в глобальній політиці", присвяченому обговоренню корисних Кремлю історичних наративів, "це дуже важливий крок, тому що блокадники ставляться на один п'єдестал з жертвами голокосту" (так, з малої літери, в оригіналі – В.Л.). Надалі радянські жертви нацизму в кремлівській пропаганді виштовхали єврейських жертв Голокосту з цього "п’єдесталу". Сьогодні вже російське МЗС зверхньо повчає Ізраїль, що Голокостом правильно називати переслідування та масове знищення нацистами представників різних етнічних та соціальних груп, насамперед – радянського народу. В рамках логіки офіційного сучасного російського дискурсу, саме русофобія, а не антисемітизм, стають завдяки цьому наративу центральною, навіть визначальною рисою нацизму. Це дозволяє висувати парадоксальні звинувачення в нацизмі етнічним євреям (наприклад, президенту України Володимиру Зеленському), або повчати Ізраїль, як треба пам’ятати про Голокост. Згідно з цим химерним світоглядом, саме Росія посідає місце як найбільшої жертви найбільшого в історії злочину, так і тою, хто сповідує єдину вірну версію історичної пам’яті про нього.

Тези до лекції для Освітнього семінару-школи "Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам'ять", організованого Українським центром вивчення історії Голокосту

Джерело

Про автора. В'ячеслав Лихачов, дослідник ультраправих рухів, правозахисник

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.83
  Купівля 36.83
  Продаж 37.45
 • EUR
  Купівля 39.61
  Продаж 40.64
 • Актуальне
 • Важливе
2023, понедiлок
11 грудня
14:29
Ілля Кива
"Деталі операції - після перемоги": СБУ про ліквідацію Киви
14:20
ХАМАС напав на Ізраїль
Франція, Німеччина та Італія закликали ЄС запровадити спеціальну схему санкцій проти ХАМАСу
14:04
OPINION
Лариса Волошина
Бразильський Лула дочекався свого бумеранга в Гаяні
14:00
Дмитро Кулеба
Питання щодо відкриття переговорів з Україною про вступ в ЄС ще не вирішене, - Кулеба
13:27
Леонід Кучма
Кучма розповів, чому Путін не погодиться на мирні переговори з Україною
13:24
Словаччина Україна
Словаччина закликатиме Єврокомісію до спільного вирішення питання імпорту з України
13:09
Оновлено
Володимир Путін
ЦВК Росії призначила "вибори" президента на ТОТ України
12:55
на фото Володимир Зеленський
Ми зацікавлені, щоб Аргентина відігравала одну з ключових ролей у Формулі миру, - Зеленський про візит до Аргентини
12:44
Командира армії РФ заочно засудили до довічного увʼязнення за розстріл цивільного на Київщині
12:44
дитяча лікарня у Херсоні після російського обстрілу
Відновленню не підлягають: з початку повномасштабного вторгнення РФ знищила в Україні 195 об'єктів медзакладів
12:30
Дитинча лейцистового алігатора
У Флориді народився найрідкісніший алігатор, яких у світі налічується лише 7 особин
12:26
Оновлено
корабель НАТО
Британія та Норвегія створили морську коаліцію для підтримки України
12:17
ЗСУ
ЗСУ провели успішні контратаки, РФ втратила контроль над Степовим: розвідка Британії оцінила ситуацію біля Авдіївки
12:00
OPINION
Олексій Голобуцький
Путін знизив прайс і використовує колишніх корисних ідіотів
11:45
Огляд
світ, міжнародний огляд
Союзники Орбана їдуть до республіканців говорити про припинення допомоги Україні, а Байден запросив Зеленського до Вашингтона задля підтримки. Акценти світових ЗМІ 11 грудня
11:41
електроенергія
Через дефіцит потужності Україна застосовує аварійну допомогу з Польщі та Румунії: ситуація в енергосистемі станом на 11 грудня
11:33
Ігор Кузін
Україна наближається до піка захворюваності на COVID-19, - Кузін
11:32
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Вступ України в ЄС не буде безболісним, але Чехія підтримує інтеграцію, - голова МЗС Ліпавський
11:27
Ексклюзив
Побудова Національного військового меморіального кладовища дуже затягнулася, - шеф-редакторка платформи пам'яті Меморіал
11:23
Корабель берегової охорони Китаю використовує водомет проти філіппінського вантажного судна, що прямує до спірної Другої мілини Томаса в Південно-Китайському морі, 10 грудня 2023 р.
Філіппіни заявили, що судна КНР протаранили корабель з начальником штабу їхніх збройних сил
11:10
Андрій Павленко
На фронті загинув український актор та режисер Андрій Павленко
10:48
ОАЕ пом'якшують закони щодо алкоголю: в Абу-Дабі відкриють першу пивоварню
10:28
Жозеп Боррель
Саміт лідерів ЄС розгляне варіанти гарантій безпеки для України, - Боррель
10:20
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 11 грудня: скільки коштують долар і євро
10:07
ООН
ООН просить у країн-членів $46 млрд на гуманітарні потреби у 2024 році
10:05
OPINION
Віктор Бобиренко
Афінська декларація між Туреччиною та Грецією — виклик божевільному світу
10:01
Оновлено
РФ ударила по Києву, є постраждалі. Ігнат пояснив, чому тривогу дали після вибухів
09:48
білоруські та російські військові
Білорусь вкотре продовжила спільні військові навчання з Росією, - Беларускі Гаюн
09:40
Окупанти перекидають "зуби дракона"
Окупанти перекидають "зуби дракона" через Маріуполь в район Вугледара, - Андрющенко
09:29
Виправдовував агресію РФ: СБУ відповіла на критику Маска затримання американського блогера Гонсало Ліри
09:25
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Кількість бойових зіткнень досягає топових показників, - Згурець
09:09
стрілецькі навчання
У Києві почалися військові навчання, містян попередили про заборону фото- і відеозйомки
09:00
Інтерв’ю
Постпред президента України Таміла Ташева: Крим не може бути розмінною монетою
08:56
F-16
Американський винищувач F-16 розбився над Жовтим морем, пілот катапультувався
08:55
Кая Каллас
Прем'єрка Естонії Каллас: РФ готується до довгої війни проти України, ЄС потрібен план тривалої боротьби
08:25
Інфографіка
Розбита техніка окупантів
Протягом доби Росія втратила на війні з Україною 1030 військових, 19 танків і 31 бронемашину, - Генштаб
08:14
газ
Зменшити залежність від РФ: Болгарія та Сербія добудували газогін довжиною 170 км
08:03
OPINION
Євген Магда
10 пунктів про санкції під час війни
07:58
Українська ППО ЗСУ
Нічні атаки по Україні: силами ППО знищено 18 безпілотників та 8 балістичних ракет
07:43
Ексклюзив
Окупанти
Сєверодонецьк перебуває в ізоляції: окупанти ставлять таксофони, перевіряють місцеве населення, - керівник МВЦА Стрюк
Більше новин