Огляд

Тиск на приниженого Путіна посилюється, Захід має врятувати Україну, що чекає на Пригожина. Акценти світових ЗМІ 26 червня

26 червня, 2023 понедiлок
10:55

Повстання Вагнера, що не дійшло до Москви, угода між Путіним і Пригожиним за участі Лукашенка, яку вигоду від бунту найманців отримає Україна, Китай підтримує свого стратегічного партнера – саме такими заголовками рясніють перші шпальти світових видань вранці 26 червня

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання 26 червня:

Діри в авторитеті Путіна та доля Пригожина

Приниження Путіна вимагатиме від Заходу перегляду свого балансування, щоб врятувати Україну, пише CNN. Після бунтівних вихідних, коли лідер найманців Вагнера Євгеній Пригожин по суті знущався над Кремлем, а потім перервав свій похід на Москву, світ отримав натяк на спокусливе, але, можливо, ще більш небезпечне майбутнє без президента Росії Володимира Путіна. У результаті ставки Заходу у війні в Україні значно зросли. У статті зауважується, що непокора Пригожина і відступ Путіна, який звинуватив першого в державній зраді, а потім погодився на угоду, що дозволила засновнику ПВК Вагнера втекти у вигнання в Білорусь, пробили найглибші діри в авторитеті російського президента за час при владі. Тому немає жодних сумнівів, що війна, яку Путін розв'язав, щоб стерти Україну з карти світу, становить екзистенційну загрозу його політичному виживанню. А решта світу тепер матиме справу з наслідками. Видання також аналізує, чому поранений Путін може бути ще небезпечніший та як ситуацію оцінюють США та країни-союзники. 

Невідомо, як будуть розгортатися події далі, але ймовірно все відбуватиметься за надзвичайно хаотичною схемою останніх кількох днів. Пригожин може зникнути на кілька місяців. Путін може провести деякі зміни у своєму військовому штабі. Речі можуть здаватися "нормальними", але вони абсолютно змінилися, і ми побачили постпутінський світ – і драматичну силу, необхідну для його нав’язування. Для нього це ніби початок кінця. Однак найгострішим каталізатором будь-яких змін буде вплив цієї дивної драми на передову в Україні, а яким він буде – побачимо. 

ЧВК Вагнер

Фото: reuters

Як зауважує британське видання The Guardian, незважаючи на припинення свого повстання, ватажок найманців Пригожин і надалі залишатиметься колючкою в оці Кремля, якщо тихо не піде в Білорусь. Від вечора суботи Пригожин надзвичайно мовчазний, враховуючи його часте використання соціальних мереж. Багато питань щодо його майбутнього залишаються без відповіді, не в останню чергу його рівень свободи та безпосередня безпека, які можуть залежати від того, що він робить у Білорусі. Авторитет і самооцінка Путіна зазнали тривалої шкоди в результаті заколоту, і подальша присутність Пригожина на публіці може ще більше підірвати довіру до Кремля. Але Пригожин відомий як безжальна та амбітна особистість, і дехто навіть сумнівається, чи погодиться він на достроковий вихід на пенсію в Білорусі. 

Водночас офіційні особи у США сумніваються, що збережеться перемир'я у Кремлі після заколоту вагнерівців, кажуть у The Washington Post. Багато хто стежить за тим, чи Володимир Путін звільнить своє військове керівництво – і чи залишиться Євгеній Пригожин спокійно у вигнанні. Держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що короткотривале повстання Вагнера та те, як воно в кінцевому підсумку було розв’язане, показало тріщини на авторитеті авторитарного керівництва Путіна. Зауважується, що тепер лідер РФ блискавично принижений, а його структура тріснула. Тому наслідки викликають глибоке занепокоєння для Росії, України та світу. А вирішальне значення матиме те, як пан Путін відреагує на це, ведучи війну проти України та здійснюючи владу всередині країни.

The New York Times пише, що плутанина та невизначеність охопили Росію в неділю, коли ні президент Володимир Путін, ні керівник найманців Євген Пригожин не з’явилися на публіці через день після найглибшої урядової кризи за три десятиліття – відкритого військового повстання. Навіть коли державне телебачення намагалося сурмити про те, що російська єдність і зрілість перемогли, незалежні коментатори, оцінюючи шкоду, дійшли висновку, що аура непогрішимості та непереможності Путіна була пробита. І дехто вголос дивувався, чому більшу частину керівництва Росії не бачать і не чують. Так, росіяни висловили полегшення, що заколот лідера найманців не спровокував громадянську війну. Але погодилися, що Путін виглядав слабким у такий момент, і це могло бути тривалою подією.  

NYT також зауважує, що поки що невизначений статус Вагнера не може бути полегшенням для українських воїнів. Хоча лінії фронту в Україні, ймовірно, залишаться незмінними в короткостроковій перспективі. Залежно від того, як розгортатимуться події в Росії, українські військові можуть скористатися хаосом і ослабленням морального духу, щоб спробувати досягти певних успіхів, вважають незалежні аналітики та американські чиновники.

BBC пише, як після заколоту Пригожина посилюється тиск на Путіна та чи шукають йому заміну. Автор статті каже, що після сповнених хаосу вихідних він починає розуміти, чому національний символ Росії – двоголовий орел: дві голови дивляться в різні боки. Дехто з російських діячів писав, що країна на порозі великих змін, що є дещо сміливим прогнозом. Та навіть у такому разі чи може повстання Вагнера стати спусковим гачком? Можливо, була домовленість і заколот припинився. Але той факт, що це відбулося за правління Путіна, бентежить його, крім того, нинішній президентський термін Путіна, який також є головнокомандувачем збройних сил РФ, закінчується наступного року. Хтось новий на посаду президента – не те, що зазвичай відкрито обговорює російська еліта. Але це не означає, що зміна варти у Кремлі неминуча. Якщо і є щось, що Володимир Путін удосконалив за 23 роки перебування при владі, то це мистецтво політичного виживання. Однак його торішнє рішення розпочати повномасштабне вторгнення в Україну спровокувало широкомасштабну нестабільність у його власній країні. Власне, все це посилює тиск на лідера РФ. 

Роль Лукашенка у вирішенні питання заколоту Вагнера

Щодо ролі Олександра Лукашенка в угоді між Пригожиним і Путіним, то явне заступництво білоруського президента викликає більше питань, ніж дає відповідей. Так, Лукашенко розглядається, як молодший партнер у відносинах з Путіним, а Білорусь залежить від допомоги Росії, до того ж вона стала плацдармом для російських військових операцій в Україні, що ще більше ізолювало Лукашенка від Заходу та спричинило нові санкції. Як іронічно підкреслюють журналісти, важко уявити, щоб Пригожин із задоволенням збирав картоплю разом з білоруським лідером, колишнім керівником колгоспу. Крім того, чому Путін, який до цих вихідних був надійним арбітром елітних суперечок у РФ, не зміг сам укласти угоду? Делегування Лукашенку вирішення кризи ще більше шкодить іміджу російського президента як рішучої людини дії. До цієї невизначеності додаються й інші питання: яка доля ПВК Вагнера? Імовірно, Пригожин, якщо і коли він спливе, зможе дати підказки, сподіваються в американському виданні. 

лукашенко, 9 травня 2023

Фото: gettyimages

Британські журналісти вважають, що твердження про угоду, укладену президентом Білорусі, можуть бути перебільшеними, але це зміцнює його позицію у відносинах з Володимиром Путіним. 

Китай підтримує стратегічного партнера після перерваного бунту ПВК Вагнера

Китай підтримує стратегічного партнера – Росію, після того, як повстання ПВК Вагнера кинуло виклик Путіну. Як пише CNN, через день після того, як бійці найманців Вагнера повернули зі свого маршу на Москву, завершивши короткий та хаотичний похід на Москву свого полководця Євгена Пригожина, Пекін опублікував свій перший коментар щодо того, що Путін назвав "збройним повстанням". "Як дружній сусід Росії та всеосяжний стратегічний партнер для координації нової ери, Китай підтримує Росію в підтримці національної стабільності та досягненні розвитку та процвітання", – так йшлося у повідомленні КНР. 

The Guardian зазначає, що Китай применшує повстання Вагнера як внутрішню справу Росії. Китайські офіційні особи назвали перерване повстання групою найманців "внутрішніми справами" Москви, тоді як рупор одного державного ЗМІ відкинув розбіжності в Росії як "ілюзію", яку використовує Захід. Пекін заявив, що підтримує РФ у збереженні національної стабільності, не маючи на увазі безпосередньо Володимира Путіна особисто.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати, як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість та захоплення": Путін заперечив, що "Орешнік" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль впав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
Більше новин