Ексклюзив

Тріада Путіна "референдум - мобілізація - ядерка": чому і навіщо

Максим Розумний
27 вересня, 2022 вiвторок
13:46

Росія наблизилася впритул до того стратегічного програшу, який був запрограмований авантюрним рішенням її керівництва про напад на Україну в лютому цього року. Зустріч керівників країн ШОС у Самарканді лише означила нову реальність, в якій опинився Путін і разом з ним вся Росія після воєнного провалу в Україні. Він став особливо наочним після звільнення українськими військами Харківщини

На тлі відвертих принижень Путіну його азійськими друзями було дуже чітко сказано: війну треба закінчувати. І він сам це добре розуміє. Але закінчувати її Путіну не можна без хоча б символічної перемоги.

Тим часом ситуація складається таким чином, що перспектива тотальної й ганебної поразки стає усе яснішою. Що робити, аби зупинити український контрнаступ, який може привести до звільнення навіть раніше окупованих Донецька і Луганська (про Крим поки що промовчимо)? Це питання, вочевидь, було адресовано Путіним російським генералам після втечі з Ізюма. І неважко вгадати, якою була відповідь. Треба більше солдатів і більше снарядів. Російські генерали завжди так відповідають. Путін може пригрозити кримінальною відповідальністю керівникам оборонних заводів, може набирати кримінальників у військо Пригожина, але це, як видно, проблеми не вирішує.

Головні проблеми Путіна і його режиму

Насправді існує три головні проблеми, які сьогодні стоять перед Путіним і його режимом. Перша проблема – Україна, яка може перемогти у цій війні. Друга проблема – Захід, який не збирається йти на поступки, а навпаки, готовий остаточно витіснити Росію на світову периферію. Третя проблема – російське населення, яке цілком очікувано може втратити віру у геній свого вождя і змішати його з брудом, як це не раз траплялося в російській історії. При чому, це готові зробити й маргінальні ультрапатріоти, і поміркований середній клас.

Чи такого фіналу свого правління хотів би Путін? Ясно, що ні. Тому він змушений діяти, і діяти швидко, я б навіть сказав, конвульсійно. Референдумиядерний шантажмобілізація – ця тріада в путінському рішенні, оголошеному 21 вересня, якраз і має дати відповідь на означені вище три загрози. 

Очевидно, що, як у випадку рішень 22–24 лютого, так і в ситуації 20–родина21 вересня, Путін і його найближчі помічники не імпровізували, а скористалися наперед складеними сценаріями та алгоритмами. Ясно, що вони не зовсім відповідають новим обставинам і поточним вимогам, але розбиратися з цим у Кремлі нікому і ніколи. Це множить абсурд і безлад в діях росіян, але це їх ще ніколи не зупиняло.

Що намагається зробити Путін?

Найближча і безпосередня мета прийнятих у Кремлі рішень є очевидною: не допустити звільнення Україною захоплених територій. Для цього використовуються три інструменти. Перший – наповнення російських оборонних рубежів гарматним м’ясом (загроза, яка нависла над російськими позиціями на Луганщині, показала, що ця потреба є критичною). Другий інструмент – стримування Заходу від масштабної військової допомоги Україні. З цією метою використовується енергетичний, а тепер вже і ядерний шантаж. Третій інструмент – легалізація окупації через референдуми та офіційну анексію, яка, своєю чергою, має показати рішучість намірів росіян і в такий спосіб стримати від активної протидії й самих українців, і їхніх західних союзників.

Зрозуміло, що при цьому важливим залишається і внутрішньоросійський контекст. Путін виконує побажання, а останнім часом – вже просто вимоги, – свого радикального патріотичного крила (умовних Дугіна-Гіркіна-Соловйова) та одночасно не залишає вибору середньостатистичному росіянину. Адже тепер "ЛНР-ДНР" плюс Херсон і Мелітополь – це вже "родіна", а "родіну надо защіщать".

Серед іншого, у такий спосіб Путін перекладає відповідальність за свою персональну поразку на все російське суспільство. Радикалам він пропонує йти в окопи, а для "мирних" готує аргумент, що це вони самі не захотіли йти до кінця.

Таким чином Путін розраховує створити воєнні й політичні умови для умовно успішного для себе завершення війни. В цьому ідеальному для нього варіанті українці і їхні західні союзники дозволяють російському ведмедеві з невеликою, але очевидною здобиччю залізти назад в барлогу. Всередині Росії встановлюється жорстка диктатура без жодних натяків на можливість опозиційної дії чи навіть думки. Потенційні "зрадники" та "іноагенти", витіснені за кордон, заміщаються безсловесними рабами, завезеними з окупованих територій. Ідеологічна істерія, фундаменталізм, "вічна війна" із Заходом, залізний занавіс, ядерний "купол" – так уявляється Путіну-Патрушеву-Ковальчуку не ідеальне, але прийнятне майбутнє на найближчі десять-п'ятнадцять років, які їм залишилися до переходу у стан фізичного небуття.

Наслідки прийнятих рішень можуть бути зовсім іншими

Україна може не відмовитися від наміру звільняти свої території силою, а мобілізаційне поповнення російських військ, належним чином не підготовлене і не організоване, може різко збільшити статистику російських жертв у цій війні. І, враховуючи нову географію призову, ця обставина одразу стане відомою російському суспільству.

Захід може сприйняти кроки Путіна як прояв його слабкості та вирішити дотиснути режим, використовуючи для цього українські Збройні сили та власні, ще далеко не вичерпані економічні, політичні та інформаційні важелі. У російському суспільстві на тлі розгубленості та масового невдоволення можуть початися незворотні процеси внутрішнього розпаду, адже лінії конфліктів вже чітко окреслилися. А в певний момент головним ворогом усіх зацікавлених сторін (від Кадирова до Навального) і найбільш зручною мішенню може виявитися саме Кремль.

Що останні путінські рішення змінюють для нас?

Сама по собі динаміка, цейтнот, у якому ворог змушений ухвалювати рішення, для нас є сприятливою обставиною. Для України варіант затяжної війни, до якої схилялася ситуація під кінець літа, був би дуже болючим. Союзницька увага і підтримка могли б ослабнути (особливо, на тлі економічних негараздів і політичних змін в західних країнах). Подальше погіршення соціально-економічних умов, невизначеність на фронті, втома бійців і депресія в тилу штовхали б українське суспільство і владу до вимушених поступок агресору, які б, своєю чергою, сіяли розчарування і провокували внутрішні конфлікти. 

Схоже на те, що ситуація розвивається іншим, більш ризикованим, але водночас і більш обнадійливим шляхом. Якщо Україні вдасться продовжити звільнення окупованих територій і після того, як на них були проведені "референдуми" і навіть прийняті рішення про їхнє "входження" до складу РФ, це буде потужним моральним ударом по позиціях режиму всередині РФ і змусить Путіна робити його останню ставку. Будемо сподіватися, що на той момент йому вже буде не до України.

Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.75
    Купівля 36.75
    Продаж 37.37
  • EUR
    Купівля 39.66
    Продаж 40.6
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
10 грудня
14:43
Путін і Нетаньяху
Нетаньягу вдруге з початку війни проти ХАМАСу провів розмову із Путіним, - ЗМІ
14:21
На фото: гурт "Танок на майдані Конґо"
Потяг "Харків - Ясіня" вирушатиме під нову пісню ТНМК
14:07
OPINION
Юрій Богданов
Чому, побачивши "леопардів", російська армія не втекла за Уральський хребет?
14:02
Французька режисерка Жюстін Тріє (ліворуч) і німецька актриса Сандра Хюллер зі своїми призами за найкращого «європейського режисера» та «найкращу жіночу роль» за фільм «Анатомія падіння» під час 36-ї церемонії вручення Європейських кінопремій у Берліні, 9
Фільм Жюстін Тріє "Анатомія падіння" отримав чотири з п’яти головних нагород Європейської кінопремії
13:56
Навпроти 9-поверхівки, куди влучила ракета: у Дніпрі спалили народний меморіал в пам'ять про 46 загиблих та 11 зниклих безвісти містян
13:38
Антон Шеховцов
Як Росія веде політичну війну в Європі. Розмова з Антоном Шеховцовим
13:06
Київ, обстріл ТЕС
Ракетний обстріл України уночі 7 грудня: розвідка Британії припустила, що це може бути початком більш узгодженої кампанії РФ з руйнування енергетики України
12:26
туман
Новий тиждень в Україні розпочнеться з туманів, опадів і хмарності: прогноз погоди від Наталки Діденко на 11 грудня
12:23
окупанти в Криму
На південному напрямку фронту росіяни укріплюють позиції та підтягують резерви
12:08
Антоніу Гутерріш
Генсек ООН заявив, що продовжить закликати до припинення вогню в Газі, після того, як США наклали вето на запропоновану вимогу
12:03
OPINION
Євстратій Зоря
Керівництво московської церкви в Україні принципово не оприлюднює "новий Статут"
11:54
вибори до Держдуми
У Мелітополі окупанти готуються до псевдовиборів: завезли агітаторів і глушать звʼязок
11:10
винищувачі JAS 39 Gripen
Розглядається можливість, що Швеція передасть Україні літаки Gripen, які тестували українські пілоти, - Ігнат
10:58
Ексклюзив
На Авдіївському напрямку окупанти намагаються оточити ЗСУ з трьох напрямків, - майор запасу НГУ Гетьман
10:45
ЗСУ
Окупанти на Таврійському напрямку зменшили кількість штурмів і знову почали залучати авіацію
10:34
Українська ППО
Росіяни використовують ракети-приманки для виснаження української ППО, - ISW
10:30
Напруга у Південнокитайському морі: Філіппіни й Китай звинуватили одне одного у провокаціях
10:12
США Ізраїль
США продадуть Ізраїлю близько 14 тис. танкових снарядів без погодження конгресу, - Reuters
10:02
OPINION
Ростислав Павленко
Росія піде далі
09:14
блекаут, вимкнення світла
Блекаути в Україні через атаки росіян матимуть тимчасовий характер, - Галущенко
08:48
Торнадо у США
У США сильні шторми і торнадо залишили понад 80 тис. людей без світла: щонайменше 6 загиблих
08:41
Інфографіка
втрати окупантів
Десяток бронемашин, 4 танки і 700 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
08:23
Окупанти, кримінал, росіяни
Росіяни провели репресивний рейд на Херсонщині: шукали підпілля
08:22
Президент Венесуели Ніколас Мадуро готується до голосування на референдумі щодо прав Венесуели на потенційно багатий нафтою регіон Есекіба в Гайані, Каракас, Венесуела, 30.12.2023
Лідери Венесуели та Гаяни проведуть зустріч на тлі планів щодо анексії територій
08:07
OPINION
Петро Олещук
Історичність рішення саміту ЄС ми усвідомимо згодом, зараз головне - зброя
07:58
КНДР, Північна Корея
США, Японія і Південна Корея запровадили нові спільні ініціативи через загрозу з КНДР
07:39
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
ЦАХАЛ назвав кількість вбитих бойовиків ХАМАС у Газі
07:26
російські окупанти
ISW: війська РФ посилюють наступи і намагаються перехопити ініціативу до президентських виборів
01:39
Мікаель Бюден
Головнокомандувач армії Швеції Бюден відвідав українських артилеристів на передовій
00:50
Дональд Трамп
Вибори у США: Трамп випереджає Байдена у президентському рейтингу, - опитування WSJ
00:21
Оновлено
сирена
Росіяни атакували Україну "шахедами"
2023, субота
9 грудня
23:31
Військкомат, Тула
Проукраїнські агенти проникли у військкомат в російській Тулі
22:03
Оновлено
Отруєння
Масове отруєння у Полтаві: у більшості студентів покращився стан, сімох виписали з лікарні
22:00
Зеленський відправився в Аргентину та вперше в історії України зустрівся з прем'єром Кабо-Верде
21:41
Андрій Єрмак
Мережею шириться фейкова заява Єрмака про "мир" з Росією у 2024 році
21:37
Ексклюзив
Telegram
Протидіяти анонімним телеграм-каналам допоможе медіаграмотність, - Юрчишин
20:54
На лівобережжі Херсонщини росіяни перейшли до нової тактики, - DeepState
На лівобережжі Херсонщини росіяни перейшли до нової тактики, - DeepState
20:50
гаубиці РФ у Євпаторії
Партизани показали місце зберігання російських гаубиць у Євпаторії
20:44
Ілля Забарний, "Борнмут", АПЛ
Забарний допоміг "Борнмуту" сенсаційно знищити МЮ в АПЛ
20:37
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 9 грудня: долар та євро йдуть угору
Більше новин