Огляд

У Польщі пройдуть найважливіші вибори з 1989 року, німці бояться, що ЗСУ знищать їхніми ракетами Кримський міст. Акценти світових ЗМІ 13 жовтня

Юрій Мартинович
13 жовтня, 2023 п'ятниця
08:58

У фокусі міжнародних ЗМІ парламентські вибори у Польщі, результат яких може змінити розклад сил на європейській шахівниці допомоги Україні у війні з Росією, а також ракети Taurus, які б могли знищити Кримський міст, та німецькі політики бояться ескалації

Зміст

На це і не тільки звертали увагу світові ЗМІ станом на ранок 13 жовтня.

Німеччина не хоче давати Україні свої найпотужніші ракети

Фото: Люфтваффе

 

У Politico проаналізували, чому Німеччина не хоче відправляти свою ракету Taurus в Україну. Метушня навколо Taurus пов’язана з його запобіжником, який "робить її вбивцею мостів".

Велика Британія та Франція поставили Україні потужні крилаті ракети, але Берлін утримується від цього.

Незважаючи на те, що занепокоєння канцлера Німеччини Олафа Шольца викликає лють у Києва, є деякі причини для обережності Берліна.

Що Storm Shadow/SCALP, що Taurus запускаються з винищувачів та мають довжину близько 5 метрів і важать приблизно однаково: 1300 кілограмів для Storm Shadow/SCALP і 1400 кг Taurus. Кожен має радіус дії близько 500 кілометрів і дуже схожі боєголовки — 450 кг для Storm Shadow/SCALP і 461 кг для Taurus.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підтвердив у середу під час міністерської зустрічі НАТО в Брюсселі, що Берлін не відправлятиме ракету в Україну.

За словами Фабіана Хоффмана, доктора наук і експерта з ракет з Університету Осло, мова йде про детонатор, який досліджував різні пристрої, які використовує кожне сімейство ракет для підриву своєї боєголовки.

Система боєголовки Storm Shadow/SCALP BROACH використовує так звану багатофункціональну систему ініціювання детонатора (MAFIS), де затримка між ударом і детонацією боєголовки встановлюється вручну. Це ускладнює правильне націлювання на складні об’єкти, такі як мости, оскільки боєголовка може спочатку пройти через відносно тонке дорожнє полотно, перш ніж вдаритися по справжньому об’єкту — бетонній колоні, що тримає всю конструкцію.

Taurus вирішує цю проблему, оскільки його боєголовка MEPHISTO оснащена детонатором "розпізнавання порожнечі та підрахунку шарів" під назвою PIMPF (програмований інтелектуальний багатоцільовий детонатор), який може розпізнавати шари матеріалу та порожнечі та може більш ефективно підривати багатошарові або заховані цілі.

"Одна ракета, оснащена детонатором для визначення порожнечі та підрахунку шарів, може завдати шкоди, якої раніше можна було досягти лише за допомогою двох або більше точно скинутих бомб", – написав Гофманн, додавши, що якщо Україна отримає ракету "Таурус", вона зможе ефективно завдавати ударів по Керченському мосту, що сполучає Росію з окупованим Кримом. 

Це ключова мета для Києва, який кілька разів намагався зруйнувати міст, який має вирішальне значення для логістики Росії та її контролю над Кримом.

Але також тому Шольц неохоче постачає Taurus. Нещодавно він назвав "ескалацією війни" сценарій, коли Україна зруйнує міст німецькою ракетою. Він додав, що його відповідальність як канцлера полягає в тому, щоб "Німеччина не стала частиною конфлікту".

Це не єдине питання, яке викликає занепокоєння в Берліні.

Storm Shadow/SCALP і Taurus використовують систему контурного відображення рельєфу, щоб залишатися на курсі в середовищах, скомпрометованих GPS. Берлін стурбований тим, що ракетам Taurus знадобляться топографічні картографічні дані для цілей, запрограмовані Німеччиною в їхні системи наведення.

Густав К. Грессель, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин, сказав: "Україні знадобиться більше геоданих для запуску Taurus, ніж для SCALP або Storm Shadow". Він додав, що "навчання українських військових цьому процесу займає більше часу, тому що він більш складний".

Німеччина також стурбована тим, що Taurus може потрапити до росіян. Хоча Париж і Лондон вже розробляють майбутню ракету на заміну, та Німеччина планує продовжувати використовувати Taurus до середини століття. 

Читайте також: Б’ють в серце противника: характеристики та особливості далекобійних ракет Taurus. Їх можуть передати Україні

Доленосні вибори у Польщі

Польща, опозиція

Фото: Getty Images

 

Чимало ЗМІ зосередилися на виборах у Польщі, які пройдуть цими вихідними. Поляки обиратимуть собі депутатів Сейму та Сенату Республіки, щоб сформувати уряд. Зокрема, The New York Times лаконічно назвали своє статтю: "Польщу не врятувати".

"У неділю в Польщі відкриють виборчі дільниці. Ставки високі. Після восьми років правління партії "Право і справедливість", у якій правий уряд змінив інституції країни за своїм іміджем, вибори є, мабуть, найважливішими з часів демократичного прориву в 1989 році", - пишуть у виданні.

Враховуючи геополітичне значення країни, яке значно зросло після вторгнення Росії в Україну, за голосуванням уважно спостерігатимуть у всій Європі. Проте для самої Польщі, яка загрузла в націоналістичних настроях і популістських мотивах, перспективи є похмурими. Навіть якщо опозиційна коаліція переможе, легкого порятунку не буде.

По-перше, кампанія не була чесною. Як і в Угорщині та Туреччині, де авторитарні уряди нещодавно виграли перевибори, шанси були більшими на користь чинних президентів. На практиці існує два види популізму: опозиційний і владний. Перший бере участь у демократичній грі як один із багатьох гравців. Останній змінює правила гри, щоб стати єдиним гравцем.

У Польщі процес йде повним ходом. Державні ЗМІ кидають пропаганду, показуючи яскраве зображення уряду, водночас відкидаючи опозицію. Напередодні виборів адміністрація надала основним виборцям додаткові пільги та фальсифікувала виборчу карту шляхом створення нових округів у сільських районах, які підтримують уряд. В агітаційних матеріалах фігурували навіть міліція та військові.  

"Чергова перемога партії влади – розпорядок дня", - констатують у The New York Times.

Вишенькою на торті є референдум, який також відбудеться в неділю. Референдум складається з чотирьох нечітко сформульованих запитань — одне запитує "Чи підтримуєте ви допуск тисяч нелегальних іммігрантів з Близького Сходу та Африки? ", інше — чи підтримують виборці "продаж державних активів іноземним організаціям" — референдум визначає умови обговорення, введення в розмови уряду. Неважливо, що ніхто не планує проводити політику, про яку запитують. Важливо розвивати почуття образи.

Важливо те, що це також відкриває канал грошей. Незважаючи на всі переваги "Права і Справедливості", існують обмеження на витрати на кампанію — але не на референдуми. Провівши один, "Право і справедливість" значно розширило свій доступ до коштів. До кінця вересня партія вже витратила близько чотирьох мільйонів польських злотих, близько 940 000 доларів США, на інтернет-кампанію; найбільша політична група в опозиції, Громадянська коаліція, витратила лише близько чверті цієї суми.

"У цьому нерівному середовищі опозиції буде важко здобути перемогу", - вважають у виданні.

Але навіть якщо опозиція переможе і уряд тихо поступиться владою — це далеко не даність — Польщі не просто повернуть політичне здоров’я. 

"Глибоко вкорінена популістська система, президент, лояльний до партії "Право і справедливість", маріонеткові Конституційний трибунал і Верховний суд — ось лише кілька проблем, з якими зіткнеться новий уряд. Це ще до того, як ми дійдемо до самої опозиції, члени якої, охоплюючи політичний спектр справа наліво, жодним чином не погоджуються", - пишуть у The New York Times.

У CNN назвали свою статтю: "Доброзичливість Польщі до України розмивається. Ультраправі користуються перевагою".

Там відзначають, що політична погода у Польщі змінюється. Вперше після того, як Росія почала жорстоку війну минулого року, деякі куточки польського суспільства звертаються до нової мішені: України.

"Деякі українці тут почуваються надто наче вдома", — каже 28-річний Пшемислав Чінек, який привів свою дружину та двох доньок — п’яти та трьох місяців — на мітинг Конфедерації, ультраправої партії, яка різко зросла, на підтримку перед виборами в Польщі в неділю.

"Вони загрожують полякам", – додає він. "У культурному плані це схожі країни. Але мораль інша".

Конфедерація виступає проти державних витрат, критикуючи кошти, які Польща – найближчий і найважливіший європейський союзник України – надала своєму сусідові після вторгнення Росії.

Відносини Польщі з Росією непрості: для більшості поляків Москва завжди була і буде глобальним хижаком, загрозі якій необхідно протистояти. Ця позиція, запечена ворожнечею поколінь, лише зміцнилася за останні 18 місяців.

"Але Україна, ворог ворога Польщі, не завжди була її другом. Історична травма та сусідська конкуренція, відкладені минулого лютого, повертаються, і Конфедерація надала голос полякам, які з підозрою дивляться на 1,4 мільйона переселених українських біженців у країні", - пишуть у CNN.

Партія не є головним гравцем у польській політиці, але останніми тижнями вона має дедалі більший вплив. І їх роль може збільшитися цими вихідними; Опитування громадської думки показують, що парламентські вибори в неділю можуть призвести до зависання парламенту, що запропонує Конфедерації шлях до влади, якщо вони досягнуть угоди з Правом і Справедливістю, популістською правлячою партією, відомою під польською абревіатурою PiS. Такий результат є найгіршим сценарієм для Києва та Заходу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
Більше новин