Огляд

Ухилянти дістаються до інших країн вплав та пішки, а президент Латвії пропонує ЄС шукати снаряди для України в інших країнах. Акценти світових ЗМІ 17 листопада

Андріана Стахів
17 листопада, 2023 п'ятниця
11:45

У фокусі міжнародних видань те, як, попри заборону, покидають Україну чоловіки, які не хочуть йти до війська, а також пропозиція президента Латвії шукати снаряди для України в інших країнах, аби таки поставити обіцяний мільйон

Зміст

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 17 листопада.

Ухилянти дістаються до інших країн вплав та пішки

Майже 20 тисяч чоловіків втекли з України з початку війни, щоб уникнути призову до армії, пише BBC. 

"Деякі перепливали небезпечні річки, щоб покинути країну. Інші просто пішли пішки під покровом темряви, — зазначають у виданні. — Ще 21 113 чоловіків намагалися втекти, але були затримані українською владою".

Після вторгнення Росії більшості чоловіків у віці 18-60 років було заборонено виїжджати за кордон. Але, за даними BBC, деякі із них все ж виїжджали щодня. Журналісти видання поспілкувалися з тими, хто залишив Україну після 24 лютого 2022 року.

За інформацією медіа, 19 740 чоловіків нелегально перетнули кордон Румунії, Молдови, Польщі, Угорщини та Словаччини у період з лютого 2022 року по 31 серпня 2023 року.

"Хоча ми не знаємо, як цим людям вдалося втекти, ми знаємо, які методи використовували інші 21 113 осіб, які були спіймані при спробі втечі", — розповідають у BBC.

Понад 14 тисяч із затриманих намагалися перетнути кордон пішки або вплав, а ще близько 7 тисяч покладалися на  офіційні документи, отримані нелегально. У цих документах зазначалися фальшиві звільнення від призову, наприклад, сфабриковані хвороби.

Як нагадує ЗМІ, у серпні Зеленський заявив про "корупційні рішення", ухвалені медичними військовими комісіями країни, які, за його словами, призвели до десятикратного збільшення кількості звільнень від призову з лютого 2022 року. Він оголосив, що всі регіональні чиновники, відповідальні за військовий призов, були відсторонені від посад, а понад 30 особам були пред'явлені кримінальні звинувачення.

Тоді як представник президента в парламенті Федір Веніславський зазначив, що це справді серйозна проблема, проте на мобілізацію ця кількість ухилянтів впливу не має.

"Я переконаний, що стійкість і готовність українців захищати свою незалежність, суверенітет і свободу становить 95-99%, — сказав Веніславський в інтерв'ю BBC. — Тих, хто намагається уникнути мобілізації, близько 1-5%. Вони точно не є критично важливими для оборони України".

Разом із тим, на думку видання, понад 40 тисяч чоловіків, які втекли або намагалися втекти, можуть становити значну частину тих, хто потрібен Україні для поповнення її армії.

Що ж до втеч, то BBC називає деякі із них драматичними та говорить зокрема про тих, хто потонув, намагаючись перетнути річку.

"Але Євген, будівельник з Києва, якого ми зустріли в молдовському імміграційному центрі, сказав, що він просто перейшов кордон цієї країни пішки — найпопулярніший шлях, як свідчать наші дані. Після цього втікачам від війни відносно легко отримати притулок", — зазначає видання.

За словами Євгена, в Україні він почувався в пастці, боячись призову, а також не міг знайти добре оплачувану роботу. Після того як його справу розглянула молдовська поліція, він подав прохання про надання притулку — це те, що необхідно зробити упродовж 24 годин після в'їзду в країну, щоб уникнути судимості.

Тисячі українських чоловіків відгукнулися на заклик боротися за свою країну з моменту вторгнення Росії в лютому минулого року. Але як бути з тими, хто вирішив, що військова служба не для них, запитує BBC у своєму матеріалі та розповідає історію 26-річного харківського музиканта Еріка, який перетнув кордон з Молдовою пішки через рівнини сепаратистського Придністровського регіону Молдови, а потім перейшов річку вбрід.

"Хоча фальшиві дозволи можна отримати, досвід Еріка свідчить про те, що зі справжніми документами може виявитися складніше", — пишуть у матеріалі.

Річка Тиса на Закарпатті

Фото: Західне регіональне управління Держприкордонслужби - Західний кордон

Після складної операції на черевній порожнині з приводу перитоніту, яку він переніс у молодості, Ерік каже, що повинен дотримуватися спеціальної дієти, яка не дає змоги йому служити в армії. Але, за його словами, коли почалася війна, отримати медичну довідку про звільнення від служби виявилося неможливим. Тому він перетнув кордон нелегально, а зрештою дістався до США, до дружини та їхньої чотирирічної доньки.

Іншому чоловікові, якого у виданні називають Владом, вдалося отримати дійсний дозвіл на виїзд, але він каже, що потім не зміг переконати прикордонників поставитися до нього серйозно. Замість цього Влад покинув країну, перепливши річку Тиса в Румунію.

Ще один чоловік, який погодився розповісти BBC свою історію, каже, що скористався послугами через Telegram людини, яка організовувала переправу через Тису.

Як з'ясували у BBC, застосунок для обміну повідомленнями є популярною платформою для реклами своїх послуг серед контрабандистів. Репортер під прикриттям, який працював над розслідуванням, упродовж місяця листувався з контрабандистами, видаючи себе за українця, який прагне виїхати з країни.

"Він виявив щонайменше шість Telegram-груп, кількість учасників яких коливалася від 100 до кількох тисяч осіб. За його словами, вони пропонували цілу низку послуг: від додавання в його сім'ю підставних дітей до найдорожчого варіанту — медичної довідки про звільнення, відомої як "білий квиток", яка дозволила б йому виїжджати і повертатися в Україну, коли йому заманеться", — пише медіа.

Як додають у виданні, поки що невідомо, чи зможуть ці чоловіки після закінчення війни повернутися до України й уникнути покарання.

Один із них у цій темі стверджує, що українці повинні мати можливість приймати власні рішення.

"Тому що я все ще вважаю, що кожна людина сама обирає сенс свого життя. Для когось сенс — захищати свою територію, для когось — захищати себе і свою сім'ю. Хтось хоче створювати бізнес, займатися підприємництвом, — каже він і додає: — Я вважаю, що, незважаючи ні на що, моя роль не на полі бою".

Він висловив сподівання, що українська влада заохочуватиме тих, хто виїхав, повернутися, коли закінчиться війна, а не каратиме їх.

Президент Латвії пропонує ЄС шукати снаряди для України в інших країнах

Президент Латвії Едгарс Рінкевичс переконаний: оскільки ЄС не зміг надати Україні боєприпаси згідно з графіком, обіцяним на початку цього року, для блоку настав час шукати снаряди за кордоном, повідомляє Politico.

Видання нагадує, що лідери ЄС пообіцяли доставити 1 мільйон боєприпасів до березня. Проте ця мета завжди виглядала важкодосяжною для блоку, створеного як мирний проєкт, і так воно і сталося: з початку цього року в межах програми з передачі Україні снарядів з національних запасів було відправлено лише 300 тисяч снарядів.

Ситуація погіршується тим, що Північна Корея експортувала 1 мільйон снарядів до Росії з серпня.

"Ми вже давно виступаємо за те, що, якщо не вистачає боєприпасів або не вистачає обладнання в ЄС, то купімо їх деінде і передамо Україні, — сказав Рінкевичс, який 12 років був міністром закордонних справ Латвії, а тепер як президент представляє країну на міжнародній арені. — Зараз важливо, щоб Україна продовжувала воювати і щоб Україна отримувала те, що їй потрібно".

Едгарс Рінкевичс

Фото: gettyimages

На його думку, найголовнішим викликом для ЄС зараз є не стільки збільшення витрат на оборону, як те, де можна знайти обладнання для поповнення запасів та для переозброєння Сил оборони.

"Ми повинні серйозно поставитися до того, як працює європейська оборонна промисловість і як ми також вирішуємо цю проблему", — вважає він.

У той час як війна затягується, ЄС намагається знайти способи продовжувати допомагати Україні як у військовому, так і в фінансовому плані.

Президент Латвії сказав, що він також стурбований тим, що проблеми в ЄС можуть вплинути на США, де допомога Україні також постала перед політичними труднощами.

"Коли я розмовляю з американцями, мене трохи непокоїть те, що вони живуть під враженням, що Європа дає недостатньо, хоча насправді ми витрачаємо на Україну, якщо об'єднати і військові, і всілякі програми, більше, ніж Сполучені Штати", — зазначає Рінкевичс. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
20 квітня
23:04
Гео Шкурупій
Цей день в історії: народився геній "Розстріляного відродження", футурист Гео Шкурупій
23:01
фентезі
У світі з'явилися фіктосексуали: хто це такі
22:36
Нашивка "Радіаційна небезпека"
Суто технічно для відновлення ядерного статусу Україні вистачить 4-х років, - Радіо Свобода
21:51
Ексклюзив
Міністерство оборони
Громадська радниця Міноборони Ніколаєнко розповіла, що турбує Антикорупційну раду в діях міністрества
21:51
Оновлено
ЗСУ
Україна пропонує Росії відмовитися від будь-яких взаємних ударів дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі протягом наступних 30 діб
21:36
Ексклюзив
"Коли нічого сказати, починають вигадувати нову термінологію": дипломат Джиджора про перемовини в Парижі
21:33
Андрій Сибіга
Дії РФ після опівночі покажуть її ставлення до мирних зусиль США та пропозиції 30-денного припинення вогню, - Сибіга
21:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Верес" здолав "Чорноморця" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:51
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Відмова США захищати союзників заохочує Росію до агресії, - головред PolUkr.Net Матерняк
20:49
РСЗВ M-1991 виробництва КНДР під час випробувань
Окупантам надійшла на фронт з КНДР принаймні перша РСЗВ, що є аналогом "Урагану". А мають бути понад дві сотні, - Defense Expresse
20:26
Ексклюзив
Пілоти дронів 63-ї бригади показали, як знищили бліндажі та склад БК окупантів
Ворог намагається під "перемир'я" просунутись по сірій зоні, - воїн 77-ї ОАМБр Петрович
20:14
Ексклюзив
ЗСУ
У нас немає такого ресурсу, щоб масово просуватися, але і ворогу це не вдається, - боєць 77-ї ОАМБр Петрович
20:08
Китай
Китайці випробували неядерну водневу бомбу: що це означає
20:06
OPINION
Сьогодні свято не просто життя. Сьогодні свято нахабного життя
19:17
смартфон_інтернет
Швидкість перевищує 9 800 Мбіт/с: у Китаї запустили першу у світі мережу 10G
19:13
Крим, Балаклава
У Криму водосховища заповнені менш ніж на половину: це відвічі гірше, ніж торік
18:49
Дмитро Пєсков
Путін не продовжує "великоднє перемир'я", - Пєсков
18:44
Інтерв’ю
Зеленський Трамп
Зараз Трамп діє як хоче, але в підсумку буде орієнтуватися на позицію України, - генерал Кларк
18:34
Дональд Трамп і Джо Байден
У великодньому привітанні Трамп назвав Байдена "дуже деструктивним дебілом"
18:20
Ексклюзив
Акція нагадування Free Azov на Великдень (Київ, 20.04.2025)
"В полоні немає свят": на Великдень рідні та друзі полонених захисників України зібралися на столичній Софійській площі
18:15
Тренд TikTok: популярність дубайського шоколаду спричинила глобальний дефіцит фісташок
18:07
Дональд Трамп
Трамп: ми зробимо Америку релігійнішою
18:06
OPINION
Про віру у світлий Великдень
17:38
Вбивці проукраїнського активіста з Бахмута Артема Мирошниченка долучилися до ЗСУ за програмою "18-24" й один з них вже втік у СЗЧ: як таке сталося
17:37
Інтерв’ю
Європі не потрібні США, щоб себе озброїти, бо тепер є Україна, - польський експерт Петр Кульпа
16:45
Хрещатик
У Києві із 21 до 26 квітня тимчасово обмежуватимуть рух транспорту на Хрещатику: причина
16:36
ЗСУ
Попри "великоднє перемир'я" на фронті зафіксували 45 боїв: майже половина з них на Покровському напрямку
16:25
Ексклюзив
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Не від доброго життя Путін пішов на "перемир’я", - економіст Непран
16:23
Pepsi
Pepsi проти Coca-Cola: як торговельна війна Трампа вплинула на популярних виробників газованих напоїв
16:16
ППО, ЗСУ
Протягом тижня українська ППО знищила 699 повітряних цілей
16:04
відтворення розп’яття Ісуса Христа
Вчені висунули теорію щодо точної дати розп’яття Ісуса Христа
16:04
OPINION
США не просто виходять з перемовин
16:04
Ексклюзив
Військові не сприймають розмови про перемирʼя серйозно, бо на фронті ситуація не наближається до миру, - бойова медикиня Лісіцина
15:31
Ексклюзив
російський "Ланцет"
Російські дрони продовжують тероризувати прикордоння Сумщини попри оголошене перемирʼя, - депутатка Білопільської міської ради Калініченко
15:28
Предстоятель ПЦУ Епіфаній
Епіфаній: перед воскресінням Ісуса його учням здавалося, що надії нема, сподівання зруйновані, а зло тріумфує
15:13
Дональд Трамп
Як Трамп скоротить мережу посольств США і структуру Держдепартаменту: деталі від Bloomberg
14:12
Джо Байден
Демократи хочуть, щоб Байден утримувався від публічних виступів, - The Hill
14:06
Південна Корея
Виконувач обов’язків президента Південної Кореї заявив, що країна не опиратиметься тарифам США
14:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 20 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
14:02
OPINION
"Києв русскій?". Трамп грає на боці Путіна
Більше новин