“Україна є більше, ніж держава, вона стала символом боротьби демократії проти автократії”– Марі Йованович на конференції в Гарварді

Наталія Чурікова
11 лютого, 2022 п'ятниця
09:34

Росія загрожує не лише суверенітету України, але і світовому порядку, тому боротьба України – наша спільна боротьба, сказала колишня голова дипломатичної місії США в Україні Марі Йованович, яка була почесною гостею міжнародної конференції, яку проводить Український науковий інститут Гарвардського університету (УНІГУ). Темою цьогорічної зустрічі експертів-україністів є суверенітет у різних аспектах – “Не лише пограниччя: тридцять років українського суверенітету”

Зміст

Марі Йованович, яка була послом США в Україні у 2016-2019 роках, а нині є старшою науковою співробітницею Фонду Карнегі за міжнародний мир і запрошеною дослідницею  Інституту вивчення дипломатії Джорджтаунського університету, має глибокі знання та досвід у питаннях України.

Багатьом українцям вона запам’яталася подіями навколо скандалу з імпічментом Президента Дональда Трампа, коли дипломатку відкликали з посади в Києві передчасно і вона свідчила в конгресі про спроби особистого адвоката Трампа Руді Джуліані знайти компромат на тодішнього кандидата в президенти Джозефа Байдена. Мужність та дотримання принципів, з якими Йованович перенесла ці випробування, викликали підтримку багатьох дипломатів, як в США так і в Україні, вона стала одним із символів чесного і безстрашного державного службовця. Нещодавно Марі Йованович у склад американської делегації побувала в Україні, щоб висловити українцям свою підтримку та солідарність.

Через дії Росії щодо України світ опинився на порозі найбільшої кризи з часу Другої світової війни, вважає Марі Йованович. Порушивши низку міжнародних угод, включно зі засадничим Гельсінським актом 1975 року, що закріпив політичні та територіальні підсумки Другої світової війни, в тому числі принцип непорушності кордонів, територіальну цілісність держав, невтручання у внутрішні справи іноземних держав, двосторонні угоди з Україною та Будапештський меморандум, Росія підриває основи світового порядку, які дозволили Європі жити в умовах миру і досягти процвітання.

“У 2014 році, після Революції Гідності, коли Україна була найбільш вразлива, Росія спланувала і здійснила незаконну окупацію та анексію Криму та вторгнення на Донбас. Росія порушила не лише суверенітет України, але і міжнародний порядок. І зараз Росія планує широкомасштабне вторгнення, яке, за оцінками, може коштувати кількох десятків тисяч життів серед військових і мирних жителів та створити хвилю біженців, що обраховуватиметься у мільйонах. Людські страждання будуть нестерпними. А люди, які скоять ці злочини, будуть воєнними злочинцями, і їх судитимуть за всією суворістю міжнародного законодавства”, – переконана Марі Йованович.

Вона говорить, що не впевнена, що ця війна є невідворотна, але вона точно знає, що президент Путін і його радники не розуміють Україну і того, наскільки українці сповнені рішучості захищати незалежність своєї країни. А помилкові припущення ведуть до поганих рішень. “Немає небезпечнішого припущення, ніж те, що українці або вітатимуть, або підкоряться російському правлінню”, – вважає Марі Йованович.

На її переконання, в Москві навіть не намагаються зрозуміти Україну, бо це суперечить вигадці Путіна про походження Росії та про братні народи, а також наріканням Росії не лише щодо України, але щодо США і Заходу в цілому. "Зрештою, в 2007 році Путін саме це виклав, коли сказав президенту Бушу, що Україна не є справжньою країною. Це не було правдою тоді, це не є правдою зараз. А тепер він хоче зробити так, щоб це відповідало реальності”, – нагадує Йованович.

Для Росії ця війна – лише її власний вибір, – каже Йованович – бо їй нічого не загрожує, ні від НАТО, ні від США. Росія заявляє, що НАТО її оточило, але тільки 6% величезних російських кордонів є з країнами НАТО. В той час як саме Росія якраз оточила Україну з півночі, сходу і півдня. “Це – найбільше скупчення війська з Другої світової війни”, – каже Йованович. І це – загроза не лише для України, а для всієї Європи. І Росія, судячи з усього, шукає приводу для війни.

Але, на переконання Йованович, є і добрі новини, як та, що США посилили дипломатичні контакти на найвищому рівні. “А відповідь на листа з Москви була чіткою – є питання, які ми хотіли б обговорити, які турбують нас, і зробити це на рівноправній основі, без того, щоб підривати наші принципи та право Україна самостійно визначати свій курс, а не під дулом пістолета”, – каже Йованович і додає, що США готові до переговорів, але дипломатія не повинна бути грою з нульовою сумою.

Чи може Росія стати країною status quo?

Колишня дипломатка каже, що Заходу часом буває важко зрозуміти Путіна, бо вторгнення в Україну – це “безумство”, це сценарій, в якому Путін не може виграти, бо втрати Росії будуть величезними. Він то говорить про російськомовних, яких треба захищати, то про нову архітектуру безпеки, то про загрозу НАТО, хтось припускає, що він хоче відновити Російську імперію, хтось каже, що він хоче увійти в історію, хтось – що він хоче почати війну, щоб замаскувати внутрішні проблеми Росії та виграти вибори у 2024 році, але що він насправді хоче, можливо, не знає і він сам, каже Йованович. 

Але він застосовує класичну російську тактику – заплутати противника. Але Захід не знає, чи щось з цього його задовольнить, чи він вимагатиме більшого, чи може Росія стати країною, що захоче підтримати status quo.

Якими б не були цілі Пуіна, але зосередився він на Україні, бо Україна розвивається як відкрита демократія, яка має свої труднощі, але Кремль боїться її успіхів, які можуть надихнути і росіян. Але намагання окупувати Україну не роблять Росію більш популярною в очах українців. Більшість громадян України хочуть приєднання до НАТО і Європейського Союзу, бо вони бачать там своє процвітаюче майбутнє. А Росія програла війну ідей, крім сили не залишилося ніяких аргументів.

Хто хоче жити в світі об’єднаних автократів? 

Якщо Росія не хоче висловити своїх справжніх цілей з тактичних міркувань, то чому на Заході так мало говорять про те, чого хоче Захід, США і НАТО, запитує Марі Йованович. На її думку, відбувається боротьба між демократичним світом і світом диктаторів. Остання спільна заява Росії та Китаю про те, як би вони хотіли змінити світ за рахунок США та їхніх партнерів, залишає мало сумнівів у цьому. 

Такий світовий порядок вже встигли назвати «альянсом автократів». Хто хоче жити в світі Путіна, чи Сі? Але якщо ми не хочемо жити в такому світі, то нам потрібно знову заявити про свої принципи і цінності та підтримати такі інституції, які підтримуватимуть такий світ, в якому ми захочемо жити”, – каже Йованович. Бо це світ, в якому поважають права людини і права суверенних країн.

Тому дії важливі. А зараз потрібно діяти на підтримку України, бо такі дії захищають не лише Україну, але і ті принципи, на основі яких демократичний світ може розвиватися. Не підтримати Україну означало б втратити свою репутацію, показати свою слабкість, підважити власні принципи та ідеї. А найгірше, каже Йованович, це не допомогло б. Бо Путін розуміє лише силу і вимагатиме чимраз більшого. Загарбання частин території Молдови, Грузії, України – в цьому є закономірність, яка продовжуватиметься, якщо її не зупинити. До того ж зволікання, на думку Йованович, надасть сміливості іншим автократам, зокрема Китаю в Південнокитайському морі. 

Головну роль в захисті України грають, звичайно, самі українці, але вони мають союзників. І про це Марі Йованович нагадала минуло тижня, коли знову побувала у Києві. “Україні потрібна допомога і ми можемо її надати. Ми не може контролювати Кремль, але ми можемо вплинути на його рішення тим, що максимально піднімемо ціну, яку йому доведеться заплатити за шлях агресії щодо України”, – каже Йованович.

Для цього вже багато було зроблено адміністрацію Джозефа Байдена, але багато ще можна зробити. Москва, на думку колишньої дипломатки, не розраховувала, що дії США та їхніх союзників будуть такими сильними та об’єднаними. “Потрібно і надалі ділитися розвідувальними даними з Україною і союзниками і виносити наміри Росії на світло”, – каже Йованович і наводить приклади того, що вже було опубліковано про плани російського нападу, про бажання встановити маріонетковий уряд в Києві, чи підготовку фільму про нібито українські звірства, який би міг спровокувати вторгнення.

Новий “план Маршалла” для України

Також, на думку Йованович, Україні потрібно надати економічну допомогу, як говорить один з працівників нинішньої адміністрації, новий "план Маршалла" для України, здійснення його могло б відбутися за підтримки світових фінансових організацій. В разі нападу, потрібно щоб міжнародні гуманітарні організації були готові діяти відразу.

Робота над санкціями не припиняється. Потрібно готувати і повідомляти громадськості та Кремлю, які саме вони будуть. Українцям потрібно надавати зброю і надалі, щоб вони могли захищатися. Крім того, це є дуже відчутний символ підтримки та солідарності. Потрібно посилювати НАТО на Сході. В санкції потрібно включити і дії у віртуальному просторі. Що станеться, передбачити неможливо, але воно швидко не скінчиться, до цього також потрібно бути готовим, вважає Йованович.

Чого хоче Україна?

Це питання найрідше звучить на Заході. “Можливо, ми не ставимо його, бо думаємо, що ми знаємо відповідь. Але воно має бути в центрі нашої дискусії. Я скажу, що я знаю: збереження незалежності та суверенітету – це боротьба за виживання”, – каже Йованович. Українцям вже за багато століть набридли втручання Росії, кульмінацією яких, як нам здавалося, говорить Йованович, стали окупація Криму та вторгнення на Донбас. Але тепер загроза Росії є ще більшою. Але українці не здадуться зараз, як не здалися раніше. Останнє опитування Фонду Разумкова, на яке посилається дипломатка, свідчить, що половина українців готові захищати Україну зі зброєю в руках. А під час нещодавньої поїздки до Києва вона побачила в українцях спокійну рішучість. “Українці захищатимуть свій спосіб життя і свій суверенітет, так само, як робили б ми, якщо б на нас нападав загарбник з-за кордону”, – каже Йованович.

Що має робити Україна?

  1. Президент Зеленський та опозиція повинні відкласти свої суперечки та об’єднатися навколо спільної загрози. 
  2. Вони мають працювати спільно з міжнародними організаціями.
  3. Україна має посилити свої збройні сили, як армію, так і територіальну оборону.
  4. Україна має посилити законодавство та регуляції, які забезпечують прозорість, відповідальність та верховенство права. Для того, щоб створити стійкість, яка б могла відвернути російську загрозу. Криза дає часто можливості для позитивних змін.

“Ми часто говоримо, що США – це не лише країна, але і ідея. Зараз Україна також є більше, ніж країною, вона стала символом боротьби демократії проти автократії. Україна стала прапороносцем демократії. Від неї залежить, чи демократія збережеться, бо Росія загрожує не лише Україні, але і міжнародному порядку. Це перетворює боротьбу України в нашу боротьбу”, – вважає Йованович.

Росія випробовує не лише самих українців, але і міцність та рішучість західного альянсу. Інші автократи стежать за цим. Війна не є неминучою. Тому потрібно робити все можливе, щоб Росія вибрала шлях переговорів. Закінчуючи свою промову, Марі Йованович сказала, що найліпше про це висловився український поет Тарас Шевченко: “Борітеся - поборете!”

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть з грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині доєднатися до проєкту з будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
головна новорічна ялинка Тернополя
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
Більше новин