OPINION

Україна в НАТО - вже зараз

Віталій Портников
12 листопада, 2023 неділя
13:28

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, відомий своєю тісною співпрацею з українським керівництвом, запропонував прийняти Україну до НАТО вже на найближчому саміті Північноатлантичного союзу, який має відбутись у Вашингтоні. Він наголосив, що гаяння часу з євроатлантичною інтеграцією України тільки підсилює бажання президента РФ Путіна до продовження війни на виснаження проти нашої держави

Однак прийняти Україну до НАТО Расмуссен пропонує таким чином, щоб знаменита стаття 5 Угоди про створення Північноатлантичного союзу поширювалася виключно на ті території, які сьогодні контролюються легітимним українським урядом. А території, які зараз підконтрольні РФ і за які Україна і Росія ведуть запеклу боротьбу, не підпадали б під дію 5-ї статті.

Як відомо, дискусія про те, яким чином Україна може потрапити до НАТО в разі, якщо не всі її території будуть звільнені ЗСУ, точиться вже достатньо давно. І серед переважної частини західних політиків превалює думка, що Україна зможе приєднатися до НАТО тільки після того, як буде закінчено її війну з Росією і Україна відновить свою територіальну цілісність.

Однак із часом усе більше й більше акцентів на тому, що насправді російсько-українська війна може тривати роками. І для президента РФ Путіна важливим може бути не стільки втримати за собою контроль над уже захопленими українськими територіями, скільки сподіватися поширити цей контроль на інші українські регіони. Адже після 2022 року ми маємо справу вже не з локальним конфліктом, а з війною, під час якої воєнні дії відбуваються практично на всій території України, якщо мати на увазі системні ракетні удари й атаки безпілотниками.

На думку Андерса Фога Расмуссена, рішення щодо прийняття України до НАТО, навіть якщо стаття 5 Угоди Альянсу поширюватиметься тільки на території, які контролюються легітимним українським урядом, дасть Путіну зрозуміти, що він не зможе зупинити євроатлантичну інтеграцію України, окупувавши частину її території. І це, за великим рахунком, може привести до локалізації війни. Російському президенту просто не буде ніякої потреби ані втримувати вже окуповані території нашої країни, ані намагатися завоювати нові українські регіони. Тому що європейської та євроатлантичної інтеграції нашої країни це все одно не зможе зупинити.

Нагадаю, що раніше з Києва лунали суперечливі сигнали щодо таких варіантів, однак представники українського керівництва, і насамперед президент України, підкреслювали, що Україна має вступити в НАТО тільки в своїй територіальній повноті. Виникає, однак, питання, як розглядатиме цю територіальну повноту сам  Північноатлантичний союз. Поза сумнівом, Україна може вступити в НАТО тільки в разі, якщо країни-члени НАТО будуть поважати її територіальну цілісність, будуть приймати Україну до НАТО в її міжнародно визнаних кордонах.

Однак разом із цим юрисдикція статті 5 – це вже зовсім інша ситуація. І, до речі, варіант Расмуссена може, за його власними словами, зменшити перестороги керівників західних країн, які побоюються, що передчасна євроатлантична інтеграція України може втягнути Альянс у воєнний конфлікт із РФ.

Варто також підкреслити ще один доволі  важливий момент у цій ситуації. Локалізація конфлікту зараз потрібна не тільки Україні, а й західним країнам. Після того як розпочався конфлікт на Близькому Сході, стало абсолютно очевидно: продовження російсько-української війни фактично породжує нові конфлікти.

І ці конфлікти збільшуватимуться з кожним новим днем. Абсолютно очевидно, що війна на Близькому Сході – це не останнє таке зіткнення між демократіями й диктатурами, не остання, так би мовити, проба сил. І ніхто не виключає, що нові конфлікти між Заходом і авторитарними країнами можуть бути ще небезпечнішими й насиченішими, ніж війна Росії проти України та війна на території Ізраїлю. Таким чином, євроатлантична інтеграція України могла б стати гідною відповіддю на всі ці виклики.

Наскільки реалістично сподіватися, що на Заході прислухаються до порад колишнього генерального секретаря НАТО, сказати важко. Швидше за все у Вашингтоні не буде ухвалено рішення про прийняття України до Північноатлантичного альянсу. Однак є й проміжні варіанти, про які також варто думати. Насамперед це запрошення України до Альянсу, і це дійсно могло б відбутися на саміті у Вашингтоні, якби на Заході з’явилися ідеї необхідності реальної зміни ставлення до майбутнього розвитку подій на російсько-українському фронті. І якщо дійсно таке запрошення буде для України відправлене, тоді може діяти та модель, з якою ми вже ознайомилися останніми роками. Це модель гарантій безпеки. Такі гарантії безпеки Фінляндія і Швеція отримали одразу ж після того, як подали заявки до Північноатлантичного союзу. Для Фінляндії ці гарантії безпеки діяли до того моменту, як ця північноєвропейська країна приєдналася до НАТО. Для Швеції гарантії безпеки, запропоновані США і Великою Британією, діють навіть сьогодні. Хоч і висловлюються сподівання, що вже найближчим часом Швеція стане членом НАТО, після того, як парламенти Туреччини й Угорщини ухвалять відповідні рішення, але бути впевненим, що все відбудеться от-от зараз, не можна. Проте гарантії безпеки для Швеції будуть діяти, що, навіть до прийняття Швеції до Північноатлантичного союзу, перетворює Балтійське море на внутрішнє море НАТО.

Саме така модель може діяти й для України. І якщо вона не виключає можливості того, що Росія й надалі спробує атакувати всю територію нашої країни за допомогою, скажімо, безпілотників, усе ж таки реальність ядерної війни, дуже небезпечного для сучасного світу удару ядерної країни по неядерній, буде виключена такими гарантіями безпеки. Можна сказати, що це буде заміна того абсолютно недієвого Будапештського меморандуму, який насправді ніякими гарантіями безпеки для України не виявився.

Тож потрібно шукати варіанти. Тому що альтернатива цьому пошуку – багато років російсько-українського протистояння. Чого, в принципі, і бажає російський президент Путін, досі зациклений на війні на виснаження сусідньої держави.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.36
  • EUR
    Купівля 39.64
    Продаж 40.58
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
16:57
олімпіада 2024
Олімпіада-2024: росіянам і білорусам дозволили змагатись у нейтральному статусі
16:53
на фото завали будинку в Новогродівці
Ракетний удар РФ по Новогродівці 30 листопада: пошукові роботи завершено, всіх загиблих ідентифікували
16:42
Ексклюзив
метро
У Києві низку станцій метро закрили на ремонт. Кличко назвав причину несправностей та приблизні терміни відновлення
16:40
Андрій Ярчевський
На війні з РФ загинув український боксер Ярчевський
16:40
спека
Австралія потерпає від аномальної спеки, у Сіднеї тимчасово закривають школи
16:34
Ексклюзив
обстріл, ППО
Авіаексперт Криволап назвав максимальну кількість ракет і "шахедів", якими РФ може вдарити за одну атаку
16:32
Пресреліз
Еспресо логотип
Еспресо утримує першість в інформаційному мовленні: у листопаді відрив від конкурентів зріс
16:08
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0612
Бригада "Сталевий кордон" про Куп'янський напрямок: найбільше військових ворог зосередив біля Синьківки
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Слово пацана". Чи втратили ми підлітків через російські серіали?
15:52
Олександр Лисенко
ВАКС продовжив на два місяці відсторонення мера Сум, підозрюваного в хабарництві
15:51
Партнерський матеріал
Ключовий момент. Україна – Франція: "засмажили" півнів
15:42
Німеччина уряд
БПЛА, гранатомети та боєприпаси: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
15:33
4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
Сприятимуть відбудові та боротьбі з корупцією: 4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Ворог усе частіше застосовує "м'ясні" штурми: Авдіївська МВА
15:13
верховна рада
Рада ухвалила законопроєкт, який пропонує змінити місце створення меморіального військового кладовища
14:51
Ексклюзив
мобілізація рф солдати орки
Експерт Ступак: Росія готує мобілізацію після переобрання Путіна
14:48
Верховна Рада
Верховна Рада прийняла закон про права нацменшин
14:45
шахрай
Гроші за "лайки": кіберполіція попередила про новий вид онлайн-шахрайства
14:23
Рада позбавила мандатів трьох нардепів
14:06
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:04
OPINION
Сергій Фурса
Що з допомогою США? Нас всі кинули? Ми всі помремо?
14:03
Оновлено
Ян Петровський
Фінські прикордонники затримали одного з лідерів російського угруповання "Русич" Петровського одразу після його звільнення з СІЗО
14:02
паспорт рф
Окупанти у Старобільську на Луганщині перестали надавати медичні послуги українцям без паспортів РФ
13:55
Андрій Шевченко
Андрія Шевченка офіційно висунули кандидатом у президенти УАФ
13:40
Оновлено
Путін
Путін оголосив про намір балотуватися в президенти РФ у 2024 році
13:38
моніторинг НАЗК
НАЗК матиме повноваження перевіряти майно держслужбовців, набуте до вступу на посаду
13:25
Оновлено
Павлоград
Росіяни завдали ракетного удару по Павлоградському району: загинула людина, 8 постраждалих
13:16
Верховна Рада
Рада ухвалила закон про збільшення чисельності НАБУ
13:16
поле, пшениця, зерно
З початку грудня Україна експортувала понад 800 тис. тонн зерна
13:04
Слов'янська ТЕС
Унаслідок російських обстрілів пошкоджено одну з прифронтових ТЕС
13:03
Ексклюзив
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат
Ворог відновив потенціал крилатих ракет: Ігнат про нічну атаку
12:33
постер фільму Захар Беркут
У Римі з показу фільму "Захар Беркут" стартує Фестиваль українського духовного кіно
12:30
коригувальник
Мав псевдо Мазепа: в Одесі СБУ затримала чоловіка, який шпигував на користь ФСБ і планував балотуватися до парламенту
12:27
Коронавірус
З початку жовтня в Україні зафіксували майже 80 тис. випадків COVID-19
12:25
суд-вирок
Окупаційний суд Криму всупереч закону залишив без змін рішення про адмінарешт релігійного діяча
12:14
Ексклюзив
Володимир В'ятрович
Скандальне й небезпечне рішення": В'ятрович прокоментував закриття у Польщі слідства щодо операції "Вісла"
12:07
OPINION
Орест Сохар
Без членства Києва в НАТО цивілізований світ програє
12:03
Ігор Кузін
МОЗ оголосило про ліквідацію спалаху гепатиту A на Вінниччині
11:52
переселенці
Німецький банк KfW надасть понад 24 млн євро на створення енергоефективного житла для ВПО
11:41
Ексклюзив
Богдан Данилишин
В Україні критичний стан економіки співіснує з рекордною прибутковістю банківського сектора, – Богдан Данилишин
Більше новин